Jump to content

Dry Start Method Για Φυτεμένο Ενυδρείο Με Diy Υπόστρωμα


christosvas

Recommended Posts

Κανονικα σε ενυδρεια με νερο κανουμε συσκοτιση για 4-5 μερες αλλα οταν λεμε συσκοτιση εννοουμε οτι καλυπτουμε το ενυδρειο με κουβερτες για να μην περνα καθολου φως.

Αν δεν πετυχει η συσκοτιση παμε σε θεραπεια με ερυθρομυκίνη.Τωρα στη dry start μαλλον καμια συσκοτιση θα βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω μερικές φωτογραφίες από την άλγη πάνω στο μπροστινό τζάμι όπου μαζεύεται το νερό που συμπυκνώνεται στο τζάμι, και τις άλγες που έβγαλα από την άμμο.

post-53210-0-02584900-1395857847_thumb.jpg

post-53210-0-51441100-1395857864_thumb.jpg

Τα κυανοβακτήρια είναι ευαίσθητα στο οξυγόνο και μου κάνει εντύπωση ότι θα μπορούσαν να αναπτυχθούν τόσο πάνω σε βρεγμένη άμμο.
Έβγαλα όσο μπορούσα την επάνω στρώση της άμμου που είχε μαυρίσει με άλγη και πρόσθεσα καινούργια στεγνή άμμο επάνω. Ελπίζω να σκιάσω έτσι την άλγη κάτω από την άμμο και να την εξαφανίσω. Αλλιώς θα εφαρμόσω την συσκότιση που ανέφερες.
Link to comment
Share on other sites

Εβδομάδα 5 - Πρόοδος προσπάθειας Dry Start Method με DIY υπόστρωμα.


Μετά την αφαίρεση της πράσινης-μαύρης άλγης (ή κυανοβακτήρια?) και την προσθήκη στεγνής άμμου επιφανειακά, πρόσθεσα και ένα πλαστικό κουπάκι με νερό για να ξέρω ότι υπάρχει πάντα νερό και η σχετική υγρασία παραμένει κοντά στο 100%.


Επίσης ξεκίνησα και την διακόσμηση. Πρόσθεσα πέτρες λάβα, τις οποίες έσπασα από ένα μεγάλυτερο κομμάτι, και έβαλα μια ρίζα red moorwood.


post-53210-0-56730600-1395858170_thumb.jpg


post-53210-0-49903100-1395858179_thumb.jpg


Μου είναι αρκετά δύσκολο να κάνω διακόσμηση χωρίς να έχω όλα τα φυτά μέσα σε νερό. Τώρα που έβαλα όμως τις πέτρες και την ρίζα άρχισε να πέρνει κάποιο σχέδιο. Είμαι ανοιχτός σε ιδέες, παρατηρήσεις όσον αφορά την διαρύθμιση των φυτών και της διακόσμησης. Ιδίως θα ήθελα ιδέες για το που να βάλω την Anubia. Θα μπορούσε να μπει αργότερα πάνω στο ξύλο? Πόσο μεγαλώνουν (δυστυχώς δεν ξέρω πιο ακριβώς είδος έχω).



Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι κυανοβακτηριο αυτη η κινηση που εκανες ειναι λαθος..Αν μεινει κυανο μεσα στην αμμο δεν προκειτε να σου φυγει ποτε και με τιποτα γιατι τα σπορια του θα ειναι εκει μεσα και δεν θα πεθαινουν.

Η ανουμπια μεγαλωνει αρκετα και καλο ειναι να την βαλεις σε σκιερο σημειο γιατι θα γεμισεις αλγη.

Μερικες ερωτησεις τωρα.

Τι φωτισμο διαθετεις (βατ,κελβιν)

Ριχνεις υγρα λιπασματα με το ψεκαστηρι σου?

Τι θερμοκρασια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Rastafarian,

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου. Από τις φωτογραφίες μπορείς να καταλάβεις αν είναι κυανοβακτήρια? Επίσης, μπορούν τα κυανοβακτήρια να επιβιώσουν με τόσο οξυγόνο?

Αναφέρεις ότι αν είναι όντως κυανοβακτήρια τότε θα σποροποιήσουν και θα επιβιώσουν για μεγάλο διάστημα. Το ίδιο δεν θα γινόταν σε ένα γεμάτο ενυδρείο αν κλείναμε τα φώτα για μερικές μέρες, όπως συνήθως συνιστάται? Γιατί νομίζεις ότι στην περίπτωση που είναι emersed θα επιβιώσουν καλύτερα?

Οι συνθήκες του dry start ενυδρείου:

Φωτισμός:

Sylvania GrowLux T5HO 24Watt

AquaLight 6500K T5HO 24Watt

Total Luminance: 48 Watt (0.65Watt per L)

(Δεν ξέρω τι lumen παράγουν οι λάμπες αυτές)

Θερμοκρασία:

Δωματίου, γύρω στους 20-21°C, η οποία φαντάζομαι να ανεβαίνει όταν είναι αναμμένο το φως.

Link to comment
Share on other sites

Το κυανο ειναι σπορια,δεν θα γινουν στην πορεια.Οπου μεινουν αυτα τα σπορια,ξαναγεννιεται κυανο αν δεν σκοτωθουν.Αν μεινουν αναμεσα στην αμμο τοτε δεν φευγουν ευκολα,σχεδον δεν φευγουν ποτε και οταν βρουν τις καταλληλες συνθικες τοτε ξαναβγαινει το κυανο.

Δεν λεω οτι στην emersed θα επιβιωσουν καλυτερα,το ιδιο θα γινοταν και αν το ενυδρειο ηταν γεματο νερο.

Ο φωτισμος σου ειναι λιγος για την cuba και οταν γεμισεις νερο θα ειναι ακομα λιγοτερος.Θα χρειαστεις αναβαθμιση.

Η θερμοκρασια σου ειναι χαμηλη και σου καθηστερει την αναπτυξη,προσπαθησε με καποιον τροπο να την ανεβασεις σε 23-24.

Λιπασματα ριχνεις με το ψεκαστιρη σου?

Και κατι ακομα,κανονικα πρωτα φτιαχνεις το hardscape και το aquascape και μετα φυτευεις και ξεκινας τη dry start.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια έχουν την ικανότητα να δημιουργούν σπόρους, οι οποίοι είναι εξειδικευμένες μορφές των κυττάρων τους με σκληρά τοιχώματα τα οποία προστατεύουν τα βακτήρια από υψηλές θερμοκρασίες, ξηρό περιβάλλον και άλλες ακραίες συνθήκες. Αυτός είναι και ο λόγος που η παστερίωση του γάλακτος σκοτώνει μόνο τις βλαστικές μορφές των βακτηρίων και όχι τους σπόρους, οι οποίοι μετά από μερικές ημέρες βλασταίνουν και αναπτύσσονται ενώ η υψηλή παστερίωση (ή αποστείρωση) σκοτώνει και τους σπόρους και το γάλα κρατάει για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Τα περισσότερα κυανοβακτήρια (όχι όλα) έχουν αυτή την ικανότητα και δημιουργούν σπόρους (ονομάζονται akinetes) για να επιβιώσουν σε αντίξοες συνθήκες. Η μορφή που βλέπουμε όταν αναπτύσσονται σε κανονικές συνθήκες και προκαλούν τις αποικίες που θέλουμε να αποφύγουμε είναι η βλαστική τους μορφή και όχι οι σπόροι (παρόλο που κάποια κυανοβακτήρια έχουν πάντα και μερικά κύτταρα σε μορφή σπόρων ώστε να είναι έτοιμα για επιβίωση).

Το ερώτημα είναι αν μπορούν οι σπόροι που δημιουργούνται όταν αλλάξουμε τις συνθήκες του ενυδρείου μας (πχ πλήρης συσκότιση για 5 μέρες), να βλαστήσουν και να αναπτυχθούν γρήγορα και πάλι όταν επαναφέρουμε τον κατάλληλο φωτισμό. Οι σπόροι τους υπάρχουν πάντα και παντού, γιαυτό και μόλις υπάρξουν οι κατάλληλες συνθήκες που τα ευνοούν αυτά αναπτύσσονται. Ο στόχος μας πρέπει είναι να μην αφήσουμε να υπάρξουν αυτές οι συνθήκες που ευνοούν την εξάπλωσή τους.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικη προσεγγιση και σκεψη.μπραβο φιλε!!!

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος σου ειναι λιγος για την cuba και οταν γεμισεις νερο θα ειναι ακομα λιγοτερος.Θα χρειαστεις αναβαθμιση.

Η θερμοκρασια σου ειναι χαμηλη και σου καθηστερει την αναπτυξη,προσπαθησε με καποιον τροπο να την ανεβασεις σε 23-24.

Λιπασματα ριχνεις με το ψεκαστιρη σου?

Και κατι ακομα,κανονικα πρωτα φτιαχνεις το hardscape και το aquascape και μετα φυτευεις και ξεκινας τη dry start.

Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με την cuba, αλλά για την ώρα αναπτύσσεται με γρήγορο ρυθμό. Όταν γεμίσω με νερό σίγουρα θα στρεσαριστεί λίγο, αλλά ελπίζω να μειώσει απλά τον ρυθμό ανάπτυξης και να μήν σαπίσει. Τι φωτισμός θεωρείται ιδανικός για την cuba? Δεν μπόρεσα να βρω τα Lumen για τις λάμπες που έχω, υπάρχει κάποιος τρόπος να τα υπολογίσω?

Για την θερμοκρασία που λες, μέτρησα το νερό στο δοχείο που έχω μέσα και ήταν 23.1°C. Οπότε η θερμοκρασία του άερα πρέπει να είναι και αυτή πάνω από 23 βαθμούς. Αυτό φαίνεται και απο την ανάπτυξη των φυτών μου που είναι πολύ γρήγορη.

Λιπάσματα δεν βάζω, υπάρχουν όμως στο υπόστρωμα (το οποίο έχει και vermicompost). Ψεκάζω με νερό της βρύσης, οπότε λίγο ασβέστιο και μαγγάνιο υπάρχει.

Για το aquascape που λες, έχεις φυσικά δίκιο. Ο λόγος που ξεκίνησα με τα φυτά ήταν απλά ότι καθυστέρησα να φτιάξω τον φωτισμό και τα φυτά τα είχα emersed όλο τον χειμώνα σε ένα πλαστικό δοχείο με λίγο φωτισμό από ένα παράθυρο. Αν δεν τα έβαζα γρήγορα στο μεγάλο ενυδρείο με τον φωτισμό θα είχαν σαπίσει όλα. Μετά βρήκα τον χρόνο να ψάξω για πέτρες και να κάνω το hardscape. Και φυσικά ήταν πολύ πιο δύσκολο να κάνω αυτό που θα ήθελα για aquascape γιατί τα φυτά είχαν ήδη αναπτυχθεί και δεν ήθελα να τα ξεριζώσω για να τα μετακινήσω.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικη προσεγγιση και σκεψη.μπραβο φιλε!!!

Mobile klaz speaking...

Ευχαριστώ klaz!

Το ενδιαφέρον είναι ότι όσο περισσότερο διαβάζω για τα κυανοβακτήρια, τόσο περισσότερο σεβασμό έχω για αυτά και την καταπληκτική τους ικανότητα να επιβιώνουν σε ένα τεράστιο εύρος συνθηκών - από πολικό ψύχος σε θερμές πηγές με μεγάλες θερμοκρασίες! Επίσης παίζουν τεράστιο ρόλο στην οικολογία του πλανήτη μας και δεσμεύουν άζωτο από την ατμόσφαιρα αλλά και αποθηκεύουν μεγάλο μέρος του διοξειδίου του άνθρακα με την φωτοσύνθεσή τους. Απλά, θα προτιμούσαμε να μείνουν έξω από τα ενυδρεία μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα σπορια του κυανο αν μεινουν μεσα μολις ξαναβρουν τις καταλληλες συνθικες θα ξαναδημιουργησουν κυανο,γι αυτο πρεπει να διορθωσουμε τα λαθη,ωστε να μην εχουμε παλι κυανο.

Ο φωτισμος για την cuba πρεπει να ειναι υψηλος,δηλαδη 1w/lt αλλιως αντι να απλωνει ,αυτη ψιλωνει.

Μετα θα εχεις παροχη co2?

Ποσο καιρο εχεις σκοπο να το αφησεις emersed?

Να ξερεις οτι οταν γεμισεις το ενυδρειο,θα πρεπει να το γεμισεις και να το αδειασεις 3-4 φορες και μετα να το γεμισεις μια και καλη.Αυτο γιατι οταν το γεμισεις τα οργανικα απο το υποστρωμα θα βγουν στην στηλη του νερου και αν το αφησεις ετσι θα εχεις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Εβδομάδα 6 - Πρόοδος προσπάθειας Dry Start Method με DIY υπόστρωμα.


Η μαύρη άλγη έχει υποχωρήσει τώρα που την σκέπασα με άμμο και κατέβασα την στάθμη του νερού κάτω από την επιφάνεια της άμμου. Δεν ξέρω πόσο κατέβηκε το νερό, είναι δύσκολο να δω την στάθμη. Μπορεί να προσθέσω λίγο νερό για να σιγουρέψω ότι υπάρχει αρκετό νερό για το ριζικό σύστημα των φυτών.


Τα φυτά συνεχίζουν την τρελή ανάπτυξή τους :) Καλύτερα να τα χαρώ τώρα που έχουν άφθονο διοξείδιο του άνθρακα ;)


post-53210-0-94570900-1396646837_thumb.jpg


post-53210-0-62669700-1396646849_thumb.jpg


post-53210-0-97595400-1396646851_thumb.jpg


post-53210-0-67471400-1396646854_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα σπορια του κυανο αν μεινουν μεσα μολις ξαναβρουν τις καταλληλες συνθικες θα ξαναδημιουργησουν κυανο,γι αυτο πρεπει να διορθωσουμε τα λαθη,ωστε να μην εχουμε παλι κυανο.

Ο φωτισμος για την cuba πρεπει να ειναι υψηλος,δηλαδη 1w/lt αλλιως αντι να απλωνει ,αυτη ψιλωνει.

Μετα θα εχεις παροχη co2?

Να ξερεις οτι οταν γεμισεις το ενυδρειο,θα πρεπει να το γεμισεις και να το αδειασεις 3-4 φορες και μετα να το γεμισεις μια και καλη.Αυτο γιατι οταν το γεμισεις τα οργανικα απο το υποστρωμα θα βγουν στην στηλη του νερου και αν το αφησεις ετσι θα εχεις αλγες.

Ελπίζω όταν γεμίσω το ενυδρείο με νερό, και βάλω και αρκετά νέα φυτά, να μην μπορέσει να επανεμφανιστεί η μαύρη άλγη.

Ποσο καιρο εχεις σκοπο να το αφησεις emersed?

Επειδή έχω βάλει υπόστρωμα με χώμα και vermicompost, περιμένω τα φυτά να αναπτυχθούν αρκετά ώστε οι ρίζες να σταθεροποιήσουν το υπόστρωμα και να μεταφέρουν αρκετό οξυγόνο, ώστε να αποφύγω προβλήματα με αναερόβιες συνθήκες (οι οποίες θα δημιουργηθούν ούτως ή άλλως, αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό).
Link to comment
Share on other sites

Μη βαλεις καθολου νερο,μονο θα ψεκαζεις.Το ψεκασμα αρκει μια χαρα για τις ριζες,κρατα το υποστρωμα υγρο.Εγω δεν εριξα καθολου νερο,μονο ψεκαζα.

Οσο πιο πολυ καιρο το αφησεις σε emersed μορφη,τοσο πιο πολλες απολειες θα εχεις μετα που θα το γεμισεις γιατι τα φυτα θα συνηθισουν στην emersed μορφη.

Ενα 2μηνο ειναι αρκετο,μετα γεμισε το.

Δεν μου ειπες τι θα κανεις με co2 και με τον φωτισμο σου οταν το γεμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό το σκεφτόμαι για να προμηθεύσει θρεπτικά στο ριζικό σύστημα των φυτών.

Θέλω να ακολουθήσω την μέθοδο της Walstad ή El Natural, οπότε δεν σκοπεύω να βάλω πρόσθετο CO2. Τώρα διαβάζω το βιβλίο της για να μπορέσω να δημιουργήσω τις κατάλληλες συνθήκες και να αποφύγω την ανάγκη να βάλω διοξείδιο του άνθρακα.

Έχω επίσης βάλει σύστημα ανατολής-δύσης με arduino controller και το προγραμμάτισα για περίοδο siesta 3-4 ωρών το μεσημέρι. Αυτό ελπίζω να βοηθήσει στην αύξηση του CO2 από την αναπνοή των φυτών (και την διακοπή της φωτοσύνθεσης).

Ξέρω ότι μερικά από τα φυτά που θα βάλλω δεν θα ευδοκιμήσουν χωρίς αυξημένο CO2, ιδίως μετά το άφθονο CO2 που συνήθησαν όσον ήταν emersed, αλλά και αυτό είναι μέρος του πειραματισμού και thw εμπειρίας που σκοπεύω να αποκτήσω σε ανάλογα συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το ιδιο ακριβως πειραμα πριν απο εσενα και σου λεω τι εμαθα απο αυτο..

Ουτε και εγω δεν εχω βαλει co2 αλλα ριχνω excel και μεχρι στιγμης παει μια χαρα,αν δεν βαλεις τιποτα την cuba θα την χασεις,στο λεω γιατι ειναι δυσκολο φυτο.Ριχνε τουλαχιστον excel οταν το γεμισεις.

Νερο μη ριξεις καθολου,μια χαρα ειναι με το ψεκασμα.Το υποστρωμα πρεπει να ειναι απλα υγρο,να μην κολυμπα στο νερο.

Καλυτερα το φως να το εχεις συνεχομενο για 12-13 ωρες τωρα που εισαι emered και οταν το γεμισεις θα πρεπει να ανεβεις σε φωτισμο.Εγω εχω λιγο πανω απο 1w/lt και κατα τη διαρκεια της dry start ειχα 1w/lt.

Οτι σου λεω,μου τα εχει πει ο Tom Barr που εχει βγαλει τη μεθοδο της dry start μετα απο συζητηση που ειχαμε οταν μεταφρασαμε το αρθρο του για την μεθοδο αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ rastafarian (δεν ξέρω το όνομά σου ;). Χαίρομαι που υπάρχουν άτομα με εμπειρία στο Dry Start στο φόρουμ για να δίνουν συμβουλές!

Για το excel που αναφέρεις είναι καλή ιδέα. Θα το εφαρμόσω, τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να συνηθίσουν (ελπίζω μόνο μην τα κακομάθω :) Τι δοσολογία excel βάζεις? Υπολογίζεις το CO2 με βάση την σκληρότητα και το pH και μετά προσθέτεις πόσο χρειάζεται?

Όσον αφορά το νερό, πρόσθεσα λίγο, αλλά η στάθμη του είναι ακόμα περίπου 1cm κάτω από την στάθμη της άμμου στο χαμηλότερο σημείο. Μερικά φυτά άρχισαν να παρουσιάζουν καφετιές περιοχές στα φύλλα τους και επειδή οι ρίζες μπορεί να μην έχουν κατέβει μέχρι το υπόστρωμα, φοβήθηκα μήπως δεν έχουν πρόσβαση σε διαλυμένα θρεπτικά.

Για το φως, σκεφτόμουν να τα συνηθίσω στην σιέστα από τώρα για να μήν υπάρχουν πολλές αλλαγές αργότερα.

Ο φωτισμός ξεκινάει στις 9:50 με 10% της έντασης και φτάνει στις 10:30 στο 100%. Μετά από τις 3-6μμ έχω την σιέστα (πάλι σταδιακή μείωση και κλείσιμο του φωτισμού) και τέλος από τις 11μμ αρχίζει η μείωση ως το 10% σε διάρκεια μισής ώρας και μετά συσκότιση στις 11:10μμ. 11 με 12 έχω ένα LED ως moonlight (για προσωπική ικανοποίηση). Έτσι το πλήρες φως είναι για 10 ώρες και το πλήρες σκοτάδι είναι μόνο 7 ώρες, αφού από τις 7πμ και μετά αρχίζει να μπαίνει διάχυτο φως του ηλίου. Δεν χτυπάει άμεσα, αλλά δεν είναι και πλήρες σκοτάδι. Μπορώ να αυξήσω λίγο το πρωινό φως αλλά φοβάμαι μην προκαλέσω τις άλγες να αυξηθούν με το πολύ φώς.

Έγινε επεξεργασία - christosvas
Link to comment
Share on other sites

Κωστα με λενε. :)

Το excel το ριχνω βαση με τα λιτρα μου,στα 40 λιτρα που εχω,ριχνω 1,5ml καθημερινα.Αν δεν εχεις καθολου co2 οταν το γεμισεις,την cuba θα την χασεις γιατι θελει οπωσδηποτε co2.Οπωτε οταν το γεμισεις,ξεκινα χωρηγηση excel αν δεν θες να βαλεις παροχη co2.

Καλυτερο αποτελεσμα στα φυτα θα εχεις με συνεχες φωτισμο και χωρις ενδιαμεσες διακοπες.Εγω στην dry start ειχα 13 ωρες συνεχομενες ωρες και απο τοτε που το γεμισα εχω 9 ωρες φωτισμου αλλα εχω πολυ καλο φωτισμο και τα φυτα πανε πολυ καλα μεχρι στιγμης και εντος νερου.Βλεπω οτι με το φωτισμο σου,η cuba παει αργα,πραγμα που σημαινει οτι ο φωτισμος σου δε της φτανει,ισως να φταιει και η θερμοκρασια σου σε συνδιασμο με το φως.

Τα καφετισματα στα φυλλα δεν ειναι αυτο που λες,οι ριζες τραβανε μια χαρα απο το υποστρωμα σε οτι υψος και αν ειναι.Ειχα ρωτησει τον Tom Barr για τις υψομετρικες διαφορες σε ενα ενυδρειο και μου ειπε οτι τα φυτα τραβανε απο πολυ πανω τα θρεπτικα του υποστρωματος.

Τα καφετισματα που βλεπεις μαλλον ειναι καποια ελειψη που εχουν τα φυτα σου.Εγω στο ψεκαστηρι,εβαζα εριχνα μεσα υγρο γενικο λιπασμα και σιδηρο για τον λογο οτι μερικα φυτα δεν τραβανε απο τις ριζες αλλα απο τα φυλλα τους και αυτα θελουν υγρο λιπασμα οπως ριχνουμε και στο ενυδρειο μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για τις ελλείψεις ακούγεται λογικό Κώστα. Τα φυτά αυτά είναι υδρόβια, οπότε είναι φυσικό να βασίζονται στην απορρόφηση θρεπτικών από τα φύλλα τους.

Στην περίπτωσή μου όμως, παρατηρώ ότι μόνο σε μερικά από τα φυτά παρουσιάζονται αυτά τα συμπτώματα. Γιαυτό θεώρησα ότι είναι πιθανόν να μην έχουν πρόσβαση στο υπόστρωμα και τα θρεπτικά που παρέχει.


Τι λίπασμα έβαζες? Είχες ειδικό για ενυδρειακά φυτά ή γενικό λίπασμα για φυτά? Αν δω ότι συνεχίζεται θα το δοκιμάσω.


Για την cuba έχεις δίκιο ότι αναπτύσσεται σχετικά αργά. Μήπως όμως αυτό είναι καλύτερο? Έτσι όταν γίνει submerged δεν θα έχει τόσο μεγάλο stress. Φαίνεται πάντως υγιής με ωραίο και έντονο πράσινο χρώμα. Προτιμώ να προσαρμοστεί σε αργό ρυθμό ανάπτυξης από τώρα, αν αυτό βοηθήσει στην προσαρμογή της cuba αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια φυτα το παρατηρεις αυτο που λες?

Λιπασμα εβαζα γενικο για ενυδρειακα φυτα,το εριχνα μεσα στο νερο στο ψεκαστηρι και εριχνα 2 φορες καθε μερα.

Η cuba σου παει πιο αργα μαλλον λογω θερμοκρασιας και εγω το ιδιο ειχα παθει αλλα εμενα πηγαινε πιο γρηγορα απο την δικη σου.Δεν ξερω αν ειναι καλυτερο η χειροτερο αυτο για οταν το γεμισεις.

Link to comment
Share on other sites

To 1,5 ml για 40 λιτρα καθημερινα δεν ειναι υπερδοσολογια ; το εχω απορiα γιατι διαβαζω για το excel οτι θελει μεγαλη προσοχη να μη κανουμε υπερδοσολογιες .

(συμφωνα με τις οδηγιες αντιστοιχουν 1 ml για 40 lt ) δηλαδη 50 % μεγαλυτερη δοση .

Link to comment
Share on other sites

To 1,5 ml για 40 λιτρα καθημερινα δεν ειναι υπερδοσολογια ; το εχω απορiα γιατι διαβαζω για το excel οτι θελει μεγαλη προσοχη να μη κανουμε υπερδοσολογιες .

(συμφωνα με τις οδηγιες αντιστοιχουν 1 ml για 40 lt ) δηλαδη 50 % μεγαλυτερη δοση .

Ποιο ειναι το προβλημα σε υπερδοσολογια?

Οταν εχουμε αλγη και ριχνουμε υπερδοσολογια η οποια ειναι 3-4 φορες περισσοτερη απο την κανονικη εχουμε προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Do not overdose ! γραφει στις οδηγιες , και οσο βλεπω στο νετ ολοι αυτο προειδοποιουν (χωρις βεβαια να λενε το γιατι )

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια στο προϊον αλλα θελω να μαθω οσο πιο πολλα γινεται γιατι με ενδιαφερει για ενα 40 λιτρο emmersed που εχω κατα νου :)

απο αυτα που διαβασα πολλοι εχουν χασει ψαρια με αυτο το τροπο , βεβαια εσυ το εχεις αδειο ...

(μια προχειρη πηγη : http://www.ukaps.org/forum/threads/overdosed-flourish-excel-nightmare.11492/ )

Link to comment
Share on other sites

Do not overdose ! γραφει στις οδηγιες , και οσο βλεπω στο νετ ολοι αυτο προειδοποιουν (χωρις βεβαια να λενε το γιατι )

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια στο προϊον αλλα θελω να μαθω οσο πιο πολλα γινεται γιατι με ενδιαφερει για ενα 40 λιτρο emmersed που εχω κατα νου :)

απο αυτα που διαβασα πολλοι εχουν χασει ψαρια με αυτο το τροπο , βεβαια εσυ το εχεις αδειο ...

(μια προχειρη πηγη : http://www.ukaps.org/forum/threads/overdosed-flourish-excel-nightmare.11492/ )

Εγω θα σου πω την δικη μου εμπειρια.

40 λιτρα ενυδρειο με pseudomugil gertrudae και πολλες γαριδες red cherry.Ειχα προβλημα με αλγη και εριχνα 8ml για 2 εβδμαδες.

Δεν εχασα ουτε ψαρι,ουτε γαριδες.Τωρα,αντι για 1ml αν ριχνεις 1.5 δεν ειναι τρελη υπερδοσολογια και δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα ειδικα αν τηρεις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου.Αν ριξεις 10ml ομως μπορει να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...