Jump to content

Dry Start Method Για Φυτεμένο Ενυδρείο Με Diy Υπόστρωμα


christosvas

Recommended Posts

Σε ποια φυτα το παρατηρεις αυτο που λες?

Λιπασμα εβαζα γενικο για ενυδρειακα φυτα,το εριχνα μεσα στο νερο στο ψεκαστηρι και εριχνα 2 φορες καθε μερα.

Το παρατήρησα στα Echinodorus (δεν ξέρω ποιο είδος είναι), στα νέα φύλλα που βγήκαν σχεδόν κατακόρυφα προς τα επάνω.

post-53210-0-82983400-1396808665_thumb.jpg

Τα επόμενα που βγαίνουν τώρα είναι εντάξει. Δεν ξέρω αν τα επηρέασε το νερό που πρόσθεσα ή αν ήταν απλά τυχαίο γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Τέλος περιόδου Dry Start. Το ενυδρείο γέμισε!



Μετά από τρεις μήνες εφαρμογής της μεθόδου Dry Start με emmersed φυτά ήρθε η ώρα να γεμίσει το ενυδρείο και να ξεκινήσει η δεύτερη φάση σχεδιασμού του φυτεμένου ενυδρείου μου και επιλογής των κατοίκων του.



Τα φυτά είχαν αναπτυχθεί πολύ ωραία, ιδιαίτερα η cuba η οποία έκανε πολύ ωραία πυκνή κάλυψη.



post-53210-0-14841500-1401052385_thumb.jpg


post-53210-0-65151200-1401052388_thumb.jpg



Το ενυδρείο γέμισε με μια αντλία από ένα βαρέλι 40 λίτρων (δύο γεμίσματα) Στο νερό έβαλα Prime και πρόσθεσα 10% νερό αντίστροφης όσμωσης. Θέλω να κατεβάσω την σκληρότητα για να βάλω ψάρια που θέλουν πιο μαλακό νερό.



Το γέμισμα προχώρησε ομαλά και δεν παρατήρησα καμιά θολούρα. Η άμμος που έβαλα είναι γύρω στα 2mm και δεν άφησε το DIY υπόστρωμα (αργιλώδες χώμα με vermicompost) να θολώσει το νερό.



post-53210-0-93050200-1401052425_thumb.jpg



Έβαλα δύο φίλτρα, το EHEIM Classic 250 (max flow rate: 440 L/h) και το Fluval C2 (κρεμαστό φίλτρο, flow rate: 200 L/h). Και τα δύο συνδέθηκαν και δούλεψαν άψογα.



post-53210-0-43368900-1401052428_thumb.jpg


post-53210-0-86270000-1401052430_thumb.jpg


Link to comment
Share on other sites

Αμέσως μόλις γέμισα το ενυδρείο με νερό παρατήρησα φυσαλίδες στην cuba! Ελπίζω να συνεχίσουν να βγάζουν, αλλά ξέρω ότι χωρίς CO2 θα είναι δύσκολο.



post-53210-0-68675300-1401052533_thumb.jpg


post-53210-0-84037400-1401052535_thumb.jpg




Τα φυτά φαίνονται εντάξει για πρώτη μέρα, αλλά θα υποστούν ένα σοκ τώρα που έγιναν submerged. Ελπίζω όλα να μπορέσουν να προσαρμοστούν. Για να τα βοηθήσω ξεκίνησα χρήση του Flourish Excel της Seachem, ώστε να έχουν τον άνθρακα που χρειάζονται τώρα που η συγκέντρωση του CO2 θα μειωθεί σημαντικά. Ακολούθησα τις οδηγίες της Seachem για 80 λίτρα:


10 ml Excel η πρώτη δόση και


1 ml Excel ανά δύο μέρες η κανονική δόση.






Link to comment
Share on other sites

Τέλος, η άλγη που είχε αναπτυχθεί από την αρχή είναι πιθανόν κυανοβακτήρια, αλλά ελπίζω ότι με το γέμισμα και το Excel που έβαλα να μην επανέλθει. Επίσης εφαρμόζω και σιέστα 3 ωρών η οποία δίνει το πλεονέκτημα στα φυτά να ανταγωνιστούν την άλγη. Σε μερικές μέρες θα ξέρω το αποτέλεσμα.



post-53210-0-05091100-1401052581_thumb.jpg



post-53210-0-87101300-1401052582_thumb.jpg


Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα εχεις κυανο και με το γεμισμα και το εξελ δεν θα φυγει..

Οι φυσαλιδες που βλεπεις στην cuba ειναι απλα εγκλοβισμενο οξυγονο απο το γεμισμα του νερου,δεν ειναι φωτοσυνθεση.

Αυτο που βλεπω,μιας και δοκιμασα αυτη τη μεθοδο,ειναι οτι η cuba σε σενα ειναι παρα πολυ αργη αναπτυξη,δηλαδη για 3 μηνες εχει αναπτυχθει πολυ λιγο.Στο δικο μου σε 3 μηνες μου ειχε καλυψει ολο το ενυδρειο και γι αυτο μαλλον φταιει ο φωτισμος σου.Να ξερεις οτι τωρα που το γεμισες ο φωτισμος σου θα γινει ακομα πιο λιγος λογο του νερου αλλα και του υψους του ενυδρειου σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλίδες πρέπει να είναι από την φωτοσύνθεση, μιας και είναι πάνω στις άκρες των φύλλων. Ακόμα και όταν τις αφαιρούσα αυτές ξανά εμφανιζόταν. Φυσικά τώρα που θα είναι submerged θα έχουν λίγοτερο CO2. θα είναι ενδιαφέρον να δούμε πως θα αντιδράσουν στο Excel.

Για τα κυανοβακτήρια διάβασα ότι σε μερικούς υποχώρησαν με το Excel. Αν δεν υποχωρήσει θα δοκιμάσω συσκότιση για μερικές μέρες και στο τέλος ερυθρομυκίνη.

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλιδες δεν ειναι φωτοσυνθεση φιλε μου,το φαινομενο αυτο το βλεπουμε μονο οταν εχουμε μπουκαλα co2 και τα επιπεδα του ειναι υψηλα.Αυτο που βλεπεις εσυ ειναι εγκλοβησμενο οξυγονο,οπως καθονται και στα τζαμια του ενυδρειου μας οταν το γεμιζουμε με νερο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπω,μιας και δοκιμασα αυτη τη μεθοδο,ειναι οτι η cuba σε σενα ειναι παρα πολυ αργη αναπτυξη,δηλαδη για 3 μηνες εχει αναπτυχθει πολυ λιγο.Στο δικο μου σε 3 μηνες μου ειχε καλυψει ολο το ενυδρειο και γι αυτο μαλλον φταιει ο φωτισμος σου.Να ξερεις οτι τωρα που το γεμισες ο φωτισμος σου θα γινει ακομα πιο λιγος λογο του νερου αλλα και του υψους του ενυδρειου σου.

Κώστα, σχετικά με την cuba μου, εγώ άρχισα μόνο με περίπου τέσσερις τούφες cuba, γιαυτό και δεν εξαπλώθηκε σε όλο το ενυδρείο. Εκεί που αναπτύχθηκε όμως, έγινε πάρα πολύ πυκνή. Αντίθετα η δικιά σου, αν κρίνω από την φωτό στις 5 Απριλίου, απλώθηκε μεν αλλά δεν είναι ακόμη πυκνή και φαίνεται το υπόστρωμα από κάτω.

Επίσης η δικιά μου διατήρησε έντονο πράσινο χρώμα, χωρίς ελλείψεις. Τι θα κάνει τώρα που είναι submerged βέβαια είναι άλλη υπόθεση. Θα συνεχίσω να βάζω excel όπως και εσύ και βλέπουμε.

post-53210-0-22191400-1401083125_thumb.jpg

post-53210-0-09300200-1401082822_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - christosvas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επιτέλους το ενυδρείο γέμισε ψαράκια (10 νέον τέτρα και 4 Julii Cory) και μπήκε σε καλό δρόμο!

post-53210-0-45024700-1409090122_thumb.jpg

post-53210-0-11450000-1409090136_thumb.jpg

post-53210-0-31160600-1409090148_thumb.jpg

post-53210-0-76465000-1409090154_thumb.jpg

Τα φυτά έχουν θεριέψει και χρειάζονται συνεχές κλάδεμα, τα κυανοβακτήρια εξαφανίστηκαν, όπως και κάποιες άλλες άλγες που εμφανίστηκαν στην αρχή, ο κύκλος του αζώτου είναι σε πλήρη λειτουργία και τα ψάρια φαίνονται ικανοποιημένα.

Έγινε επεξεργασία - christosvas
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, τα κυανοβακτήρια με τις συχνές αλλαγές και την αφαίρεσή τους από την άμμο και την προσθήκη του Excel, έχουν πλέον εξαφανιστεί. Τα Cory κάνουν πολύ καλή δουλειά να καθαρίζουν ότι άλλες άλγες εμφανίζονται πάνω στην άμμο! Πρίν τα βάλω, είχα συνέχεια ένα καφετί στρώμα που σκέπαζε την άμμο μερικές μέρες μετά από το καθάρισμά της. Τώρα είναι συνέχεια καθαρή.



post-53210-0-64831700-1409090245_thumb.jpg


post-53210-0-92590900-1409090262_thumb.jpg


post-53210-0-30848400-1409090280_thumb.jpg


post-53210-0-92333600-1409090308_thumb.jpg



Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω ακόμα είναι το pH το οποίο παραμένει στο 7.6, παρόλες τις προσπάθειες να το κατεβάσω. Έβαλα τύρφη στο φίλτρο και ξύλο μοπάνι, σλλά το pH κατεβαίνει στο 7.3 για μερικές μέρες και ξαναεπιστρέφει στο 7.5-7.6. Το GH και KH τα κατέβασα στο 6, και χρησιμοποιώ νερό αντίστροφης όσμοσης για αναπλήρωση νερόυ και με την κατάλληλη αναλογία με νερό βρύσης για τις αλλαγές νερού. Θα συνεχίσω να το ψάχνω μέχρι να βρω μια λύση.



Από τα φυτά, η cuba παρουσιάζει πρόβλημα, ιδίως μετά τις διακοπές του καλοκαιριού, που είχα σταματήσει να βάζω Excel. Τα υπόλοιπα είναι πολύ υγιή, όπως φαίνεται και από τις φωτογραφίες.



Link to comment
Share on other sites

Εδώ τελειώνει και το πείραμα με το Dry Start Method και το DIY υπόστρωμα. Θα ξεκινήσω μια παρουσίαση του ενυδρείου μόλις βρω λίγο χρόνο.


Το τελικό αποτέλεσμα ήταν θετικό, μιας και κατάφερα να δημιουργήσω ένα πολύ πλούσιο φυτεμένο ενυδρείο. Θα μπορούσα να προσθέσω νερό και ψάρια πολύ νωρίτερα, αλλά καθυστέρησα λόγω έλλειψης χρόνου. Κατά τα άλλα όμως είμαι πολύ ικανοποιημένος και ελπίζω να συνεχίσει η θετική πορεία του ενυδρείου.



post-53210-0-95529100-1409090394_thumb.jpg


Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο έγινε ! Ευχαριστούμε και για την συνεχή ενημέρωση του θέματος. Σκέφτεσαι να βάλεις κάποιο σύστημα co2 ή θα συνεχίσεις με exel ;

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο εγινε.

Η cuba βεβαια δεν σου απλωσε καλα,ειναι σε ενα σημειο μονο.Ισως φταιει που ειχες βαλει λιγη ποσοτητα.

Επισης να σου πω,πως με τα κορυ που εχεις δυσκολα θα την βγαλει η cuba γιατι θα την ξυλωνουν συνεχεια σκαβωντας.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Πολύ όμορφο έγινε ! Ευχαριστούμε και για την συνεχή ενημέρωση του θέματος. Σκέφτεσαι να βάλεις κάποιο σύστημα co2 ή θα συνεχίσεις με exel ;

Θα συνεχίσω με excel, θέλω να είναι όσο κοντά σε El Natural γίνεται. Το excel θα το βάζω για ένα διάστημα και μετά θα δω αν θα συνεχίσω.

Ομορφο εγινε.

Η cuba βεβαια δεν σου απλωσε καλα,ειναι σε ενα σημειο μονο.Ισως φταιει που ειχες βαλει λιγη ποσοτητα.

Επισης να σου πω,πως με τα κορυ που εχεις δυσκολα θα την βγαλει η cuba γιατι θα την ξυλωνουν συνεχεια σκαβωντας.

Η cuba στην αρχή πήγαινε σχετικά καλά, αλλά το καλοκαίρι σταμάτησα το excel γιατί έλλειπα συνέχεια, και άρχισε να κιτρινίζει λίγο και να ξεκολάει. Αυτό που λες όμως για τα cory δεν το είχα σκεφτεί. Έβλεπα συνέχεια την cuba να ξεκολάει από την άμμο και νόμιζα ότι ήταν από το στρες (σκίαση από τα άλλα φυτά και έλλειψη CO2), αλλά έχεις απόλυτο δίκιο, τα cory πρέπει να το κάνουν αυτό!

Θα δούμε πόσο θα αντέξει. Υπάρχει κάποιο άλλο φυτό έρπων που αντέχει στα cory?

Link to comment
Share on other sites

Τότε πρέπει να εκπαιδεύσω τα cory μου να μην σκάβουν εκεί που είναι η cuba B) .

Αλλιώς θα πρέπει να βρω άλλα φυτά για foreground.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα γρασιδι δεν αντεχει με τα κορυ,οταν θα σκαβουν θα τα ψηλωνουν.

Και οχι μονο τα γρασιδακια αλλα και τα στεμς....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Τα cory μου αρέσουν πολύ, οπότε και να μου ξεριζώσουν τελείως την cuba, θα τα συγχωρέσω ;)

Αν έχει κανείς εμπειρία με άλλα φυτά foreground που είναι συμβατά με cory, θα ήθελα πολύ να ακούσω προτάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ξαναεγραψα,κανενα γρασιδι δεν κανει με γατοψαρα τα οποια σκαβουν συνεχως,οπωτε,οτι και αν βαλεις το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις,οπως και με τα υπολοιπα stem φυτα τα οποια μπορεις να δεις καμια μερα να επιπλεουν. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα αφορά μόνο την μεταβατική περίοδο μέχρι να βγάλουν ρίζες. Για την ώρα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, ίσως επειδή τα φυτά στο πίσω μέρος είναι πολύ πυκνά φυτεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...