Jump to content

νεος και απειρος μελος


disH2Oto

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους παιδια με λενε Marco και ειμαι απο την Ιταλια. Παραλαμβανω αυριο καινουριο και πρωτο μου ενυδρειο 120χ20χ60 (110 λτ. καθαρα) και θα ηθελα να βαλω ομορφα και χρωματιστα ψαρια (χρωματα του μεταλλου οπως χρυσο, ασημενιο, ροζ, μπλε, λευκο και φυσικα μαυρο) που να ταιριαζουν βεβαιως μεταξυ τους. Ποια μου συμβουλεβετε εσεις που ειστε προφανως πιο εμπειροι απο εμενα? Ποια οικογενει ψαριων τηρει τις προδιαδραφες αυτες? Το γεγονος οτι εχει πλατος 20 εκ. σε τι με περιορηζει (λαμπες, φιλτρα, διακοσμητικα) Οποιαδηποτε πληροφορια περι "ενυδρειου" θα ειναι για μενα χρυσαφι. Xαρηκα για την γνωρημια. Grazie

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους παιδια με λενε Marco και ειμαι απο την Ιταλια. Παραλαμβανω αυριο καινουριο και πρωτο μου ενυδρειο 120χ20χ60 (110 λτ. καθαρα) και θα ηθελα να βαλω ομορφα και χρωματιστα ψαρια (χρωματα του μεταλλου οπως χρυσο, ασημενιο, ροζ, μπλε, λευκο και φυσικα μαυρο) που να ταιριαζουν βεβαιως μεταξυ τους. Ποια μου συμβουλεβετε εσεις που ειστε προφανως πιο εμπειροι απο εμενα? Ποια οικογενει ψαριων τηρει τις προδιαδραφες αυτες? Το γεγονος οτι εχει πλατος 20 εκ. σε τι με περιορηζει (λαμπες, φιλτρα, διακοσμητικα) Οποιαδηποτε πληροφορια περι "ενυδρειου" θα ειναι για μενα χρυσαφι. Xαρηκα για την γνωρημια. Grazie

Γειά σου και καλως όρισες στο site. Νέος και άπειρος είπες. Μετά από ένα μήνα σε βλέπω πάλι νέο αλλά πιο έμπειρο. Το 120Χ20Χ60 μου φαίνεται πολύ στενο (αυτό το 20εκ.) Μην βάλεις μεγάλα ψαράκια. Περιορίσου στα ζωότοκα που θα βρεις πολλά από το χρώματα που ζητάς. Μπορείς να κάνεις πιο ενδιαφέρον το ενυδρείο σου τοποθετώντας φυτά κατά προτίμιση αληθινά. Ψάρια που μπορείς να βάλεις: Mollys, neon tetra, gupies καθώς και άλλα μικρά κοπαδόψαρα. ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΟΜΩΣ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ γιατί πρώτον θα τα ταλαιπωρείς και δεύτερο μετά από λίγο καιρό ο αποχωρισμός που δεν θα τα χωράει. Το site θα σε βοηθήσει βήμα προς βήμα φτάνει να ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και καλως όρισες στο site. Νέος και άπειρος είπες. Μετά από ένα μήνα σε βλέπω πάλι νέο αλλά πιο έμπειρο. Το 120Χ20Χ60 μου φαίνεται πολύ στενο (αυτό το 20εκ.) Μην βάλεις μεγάλα ψαράκια. Περιορίσου στα ζωότοκα που θα βρεις πολλά από το χρώματα που ζητάς. Μπορείς να κάνεις πιο ενδιαφέρον το ενυδρείο σου τοποθετώντας φυτά κατά προτίμιση αληθινά. Ψάρια που μπορείς να βάλεις: Mollys, neon tetra, gupies καθώς και άλλα μικρά κοπαδόψαρα. ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΟΜΩΣ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ γιατί πρώτον θα τα ταλαιπωρείς και δεύτερο μετά από λίγο καιρό ο αποχωρισμός που δεν θα τα χωράει. Το site θα σε βοηθήσει βήμα προς βήμα φτάνει να ρωτάς.

Συμφωνώ απόλυτα. Είναι πάρα πολύ στενό μην βάλεις μεγάλα ψάρια δεν θα χωράνε να γυρίσουνε...Τα ψαράκια που σου πρότεινε ο φίλος μας είναι τα πιο κατάλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο ΑΖ υπάρχουν πολλές πληροφορίες.Κ εγώ ξεκίνησα διαβάζοντας απο άρθρα του ΑΖ.Καλή αρχή σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Marco καλώς όρισες :rasp: !

Κι εγώ αρχάριος είμαι και είχα ένα ενυδρείο τελείως λάθος, αλλά με την βοήθεια του ΑΖ είμαι σε πολύ καλό δρόμο.Πρόσεξε την επιλογή ψαριών γιατι θα αναγκαστείς κάποια στιγμή να τα δίωξεις αν δεν κάνεις σωστές επιλογές!θα σου πρότεινα να βάλεις Ramirezi, Νeοn Tetra ή κάποια άλλα σμηνόψαρα και φυτα κάποια ζωντανά τα οποια να είναι ανθεκτικά και να μην θέλουν πολυ περιποιήση καθότι αρχάριος (Κερατόφυλλο,Microsorium pteropus, Βαλισνέρια κ.α)!

Τα ζωοτόκα που είπαν καποιοι φίλοι εμένα δεν με βόλεψαν γιατι γεννούσαν κάθε μηνα , τα μικρά ηθελαν κάποια περιποίηση και αμα σου ξέφευγε κανένα απο τη γενήστρα η ιδια τους η ΜΑΝΑ το έτρωγε.Θα πρέπει όταν γεννησουν να τα περιωρήσεις κάπως ή να τα βάλεις σε άλλο ενυδρείο.Αν κάνω κάποιο λάθος για τα ζωοτόκα ζητω συγνώμη απο προσωπική εμπειρία μιλάω.Εχεις πολλά να μάθεις εδω μέσα!

Η επιλογή είναι δική σου!

Φιλικά ΜΠΙΚΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου. Οσο αφορα τα 20 εκ. πρωτο εχω πολυ περιορισμενο χωρο (πισω απο τον καναπε) και δευτερο και κυριοτερο δεν θελω να εχω πολλα λιτρα νερου για αυτο προτημησα να θυσιασω το πλατος του ενυδρειου παρα το μηκος για καθαρα αισθητικους λογους. Δεν θα μπυονε πολλα ψαρια (7 συνολο) ουτε θελω, προς το παρον να μπλεξω με γεννες... Δεδομενου οτι ο αριθμος τον ψαριων ειναι αυτος μεχρι ποσα εκατοστα πρεπει να μεγαλωνουν τα ψαρια που θα κατοικισουν?

Link to comment
Share on other sites

Με 10 αρσενικά γκάππυ θα έχεις όλα όσα ζητάς και όσα μπορείς να τους προσφέρεις για αρχή. Μερικά apple snail και λίγες γαρίδες, μπορούν να συμπληρώσουν το ζωικό βασίλειο του συγκεκριμένου ενυδρείου, ώστε να έχεις και κάποια πρακτικά αποτελέσματα σε καθαρισμούς κλπ. Σε τόσο στενό ενυδρείο και για πρώτα σου ψάρια, δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου. Οσο αφορα τα 20 εκ. πρωτο εχω πολυ περιορισμενο χωρο (πισω απο τον καναπε) και δευτερο και κυριοτερο δεν θελω να εχω πολλα λιτρα νερου για αυτο προτημησα να θυσιασω το πλατος του ενυδρειου παρα το μηκος για καθαρα αισθητικους λογους. Δεν θα μπυονε πολλα ψαρια (7 συνολο) ουτε θελω, προς το παρον να μπλεξω με γεννες... Δεδομενου οτι ο αριθμος τον ψαριων ειναι αυτος μεχρι ποσα εκατοστα πρεπει να μεγαλωνουν τα ψαρια που θα κατοικισουν?

Με τα 20 εκ. έχεις περιορίσει στο ελάχιστο την πρόσβαση των ψαριών κατά πλάτος του ενυδρείου σου και τους αφήνεις βασικά μόνο την πρόσοψη για να κινούνται. Έλα και εσύ στο δύλιμμα να είσαι κλεισμένος σε διάδρομο 2 μέτρων για πολλές ώρες. Δεν θα νοιώθεις στρες? Αυτό ακριβώς συμβαίνει και με ένα ψάρι που θα γίνει άνω των 10εκ. σε αυτό τον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, να ξέρεις ότι τέτοιων διαστάσεων ενυδρείο είναι πάρα πολύ επίφοβο να φύγει από τη θέση του (λόγω υψηλού κέντρου βάρους και στενής βάσης) πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να το στηρίξεις γερά και μόνιμα στο τοίχο, για να μη χρειαστεί να στεγνώνεις καναπέ και να μαζεύεις νερά από το σαλόνι...

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει να φυγει απο τη θεση του? Δεν θα εχει αρκετο βαρος ωστε να ειναι σταθερο? Υπαρχου κραδασμοι απο τα φιλτρα η απο την μετακινηση των ψαριων? Χαζευοντας στα διαφορα του σιτε ειδα ουι εισαι αρκετα παρον σε πολλα θεματα. Σχετικα με τα gouramiθα μου τα προτεινες η και αυτα μεγαλωνουν πολυ. Δεν ξερω αν διαβασες, θα εχω συνολο 7 ψαρια, εκ των οποιων 1 μαυρο. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, να ξέρεις ότι τέτοιων διαστάσεων ενυδρείο είναι πάρα πολύ επίφοβο να φύγει από τη θέση του (λόγω υψηλού κέντρου βάρους και στενής βάσης) πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να το στηρίξεις γερά και μόνιμα στο τοίχο, για να μη χρειαστεί να στεγνώνεις καναπέ και να μαζεύεις νερά από το σαλόνι...

...και όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεμήσει ένα ευδρείο τη μεγαλύτερη πίεση τη δέχεται το κέντρο και τα τοιχωματα γύρω απο αυτό (αν κάνω λάθος διορθώστε με).Οποτε το δίκο σου ενυδρείο θα έχει χαμηλό κέντρο βάρουσ καθότι δυσανάλογο στις διαστάσεις.120 μεγαλο χ 20 μικρο χ 60 κανονικό! αν το στερεώσεις με κάτι πιστευω οτι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!Οσο για τους κραδασμούς απο τα ψάρια που λές δεν ισχύει γιατι τα ψαράκια που θα βάλεις θα είναι μικρά.Αν δείς πόσες παραλαγές σε χρωματισμούς υπάρχουν στα αρσενικά Γκαππυ θα πάθεις πλακα.Τα gouramies μεγαλώνουν και θα είναι δύσκολο να πέρνουν τις στροφές στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να υπάρχει στρες.Δες για Νεον και Γκαππυ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεμήσει ένα ευδρείο τη μεγαλύτερη πίεση τη δέχεται το κέντρο και τα τοιχωματα γύρω απο αυτό (αν κάνω λάθος διορθώστε με).Οποτε το δίκο σου ενυδρείο θα έχει χαμηλό κέντρο βάρουσ καθότι δυσανάλογο στις διαστάσεις.120 μεγαλο χ 20 μικρο χ 60 κανονικό!...

Τι σχέση έχει το που δέχονται πιέσεις τα τοιχώματα με το κέντρο βάρους..?

Ασε που είναι λάθος αυτό που λες για τις πιέσεις... Η μεγαλύτερη πίεση είναι στα χαμηλότερα σημεία και κυρίως στο πάτο του ενυδρείου (γι' αυτό τον κάνουμε και πιο χοντρό συνήθως) και όχι στο κέντρο που λες. Το θέμα δεν είναι αυτό όμως, αλλά η σταθερότητα ενός ενυδρείου τέτοιων διαστάσεων.

Πως μπορει να φυγει απο τη θεση του? Δεν θα εχει αρκετο βαρος ωστε να ειναι σταθερο? Υπαρχου κραδασμοι απο τα φιλτρα η απο την μετακινηση των ψαριων? ....θα εχω συνολο 7 ψαρια, εκ των οποιων 1 μαυρο. Ευχαριστω

Ακριβώς, λόγω του βάρους θα φύγει... Λόγω μικρής επιφάνειας επαφής/στήριξης (20) και σε συνδυασμό με το σχετικά μεγάλο ύψος (60), το κέντρο βάρους είναι πολύ ψηλά σε σχέση με τη βάση (στοιχειώδης γνώση από το Γυμνάσιο ακόμα βρε παιδιά...) με αποτέλεσμα να έχει πολύ μικρή ανοχή σταθερότητας. Με ένα απλό σκούντημα κάποια στιγμή, μια απότομη κίνηση κατά τις αλλαγές νερού, αλλά κυρίως με ένα απλό μικρό σεισμό από τους δεκάδες που γίνονται στην Ελλάδα, θα το μαζεύεις από κάτω... Γιατί ο κάθετος άξονας θα έχει φύγει έξω από την επιφάνεια πρόσφυσης, με αποτέλεσμα τη τούμπα....

Εχω ενυδρείο διαστάσεων 71 x 25 x 45 ύψος, που στο τελευταίο σεισμουδάκι που έκανε στην Αθήνα πριν μερικούς μήνες, εάν δεν είχα πεταχτεί αμέσως να το αγκαλιάσω καθώς κουνιόταν όλο το σπίτι, θα το μάζευα και αυτό και τα ψάρια! Φαντάσου το δικό σου... Μόνο με μόνιμη στήριξη στο τοίχο μπορείς να είσαι σίγουρος για κάτι τέτοιο που σκέφτεσαι. Η θα κατεβάσεις το ύψος του νερού στο μισό... Ξαναλέω ότι τα ενυδρεία δεν είναι παιχνίδια και χρειάζεται κάποια προσοχή για να μην έχουμε θύματα και ζημιές.

Οσο για τα ψάρια, τα γκουράμι τα ξεχνάς στα σίγουρα. Μόνο μικρόσωμα ψαράκια μπορείς να βάλεις μέσα και από αυτά δεν σου συνιστώ τα Νέον ή άλλα τέτοια παρόμοια, γιατί δεν προσφέρονται για αρχάριους χωρίς εμπειρία (εφ' όσον νοιάζεσαι για τη ζωή τους βέβαια). Τα γκάππυ κατά τη γνώμη μου είναι μονόδρομος, μαζί με τα σαλιγκάρια και τις γαρίδες που σου γράφω παραπάνω...

Θα σου έλεγα επίσης ότι το ενυδρείο δεν είναι ένα ακόμα διακοσμητικό αντικείμενο για το σαλόνι μας και δεν θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται μόνον έτσι. Αντίθετα, είναι πρωτίστως ένας υδάτινος μικρόκοσμος μέσα στον οποίο φιλοξενούμε ζωντανά, για τα οποία αναλαμβάνουμε την ευθύνη να τα προσέχουμε και να τα φροντίζουμε όσο μπορούμε καλύτερα. Το κριτήριό μας δεν πρέπει να είναι τα χρώματά τους ή ο αριθμός τους (βλέπε φενγκ σούϊ), αλλά η υγεία τους και η σωστή διαβίωσή τους, για τα οποία είμαστε και οι αποκλειστικοί υπεύθυνοι...

Προτείνω να ξανασκεφτείς καλά το όλο θέμα και να μην βιαστείς να πάρεις απόφαση, για την οποία μπορεί να μετανιώσεις αργότερα.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις παντοτε πολυ χρησιμες και τεκμηριομενες πληροφοριες σου της οποιες θα λαβω σοβαρα υπ΄οψιν αλλα θεωρω ασχετο ομως το γεγονος οτι ΙΣΩΣ πιστεψες οτι: διακοσμητικο στοιχειο για το σαλονι, καλο οπτικο αποτελεσμα, ακομη και το feng shui (σου το συνηστω!), σημαινουν απαραιτητα αδιαφορια για την υγεια των ψαριων και των φυτων. Εξ αλλου ολοι μας, νεοι και μη, αυτο που θελουμε να πετυχουμε ειναι ενα ομορφο τελικο αποτελεσμα φροντιζοντας ΣΑΦΩΣ την καλη υγεια των ψαριων και των φυτων... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεμήσει ένα ευδρείο τη μεγαλύτερη πίεση τη δέχεται το κέντρο και τα τοιχωματα γύρω απο αυτό (αν κάνω λάθος διορθώστε με).Οποτε το δίκο σου ενυδρείο θα έχει χαμηλό κέντρο βάρουσ καθότι δυσανάλογο στις διαστάσεις.120 μεγαλο χ 20 μικρο χ 60 κανονικό! αν το στερεώσεις με κάτι πιστευω οτι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!Οσο για τους κραδασμούς απο τα ψάρια που λές δεν ισχύει γιατι τα ψαράκια που θα βάλεις θα είναι μικρά.Αν δείς πόσες παραλαγές σε χρωματισμούς υπάρχουν στα αρσενικά Γκαππυ θα πάθεις πλακα.Τα gouramies μεγαλώνουν και θα είναι δύσκολο να πέρνουν τις στροφές στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να υπάρχει στρες.Δες για Νεον και Γκαππυ.

Σε ευχαριστω φιλε, επιδη δεν εχω καταληξη στα ψαρια γι αυτο και ρωταω. Τα gourami τα ανεφερα διοτι μου αρεσαν αλλα καταλαβαινω οτι για το ενυδρειο μου δεν κανουν

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις φίλε και ρωτάς!Απλά όταν σου λένε οι πιο έμπειροι στο είδος οτι ένα χρυσοψαρο για να ζήσει ''καλά'' θέλει 30lt νερό καταλαβαίνεις οτι όλα μας φαίνονται βουνό...Κάνε την καλύτερη και σωστότερη επιλογή και είμαι σιγουρος οτι με την αρμονία που θα υπάρχει θα σ' αρέσει πολύ το αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις φίλε και ρωτάς!Απλά όταν σου λένε οι πιο έμπειροι στο είδος οτι ένα χρυσοψαρο για να ζήσει ''καλά'' θέλει 30lt νερό καταλαβαίνεις οτι όλα μας φαίνονται βουνό...Κάνε την καλύτερη και σωστότερη επιλογή και είμαι σιγουρος οτι με την αρμονία που θα υπάρχει θα σ' αρέσει πολύ το αποτέλεσμα!

Ένα χρυσόψαρο θέλει 40 λίτρα το λιγότερο. Μπορεί να ξεπεράσει τα 25εκ. στο μίκος. Θέλει χώρο. Άν το βάλεις με ζψότοκα, ΄θα το βλέπεις συνέχεια μπουκωμένο!

Link to comment
Share on other sites

...ΙΣΩΣ πιστεψες οτι: διακοσμητικο στοιχειο για το σαλονι, καλο οπτικο αποτελεσμα, ακομη και το feng shui (σου το συνηστω!), σημαινουν απαραιτητα αδιαφορια για την υγεια των ψαριων και των φυτων...

Σαφώς και δεν είπα κάτι τέτοιο... Αλλά επειδή είδα ότι εστίαζες σε παραμέτρους δευτερεύοντες, πχ...:

... και θα ηθελα να βαλω ομορφα και χρωματιστα ψαρια (χρωματα του μεταλλου οπως χρυσο, ασημενιο, ροζ, μπλε, λευκο και φυσικα μαυρο) που να ταιριαζουν βεβαιως μεταξυ τους...
...Δεν θα μπυονε πολλα ψαρια (7 συνολο) ουτε θελω, προς το παρον να μπλεξω με γεννες... Δεδομενου οτι ο αριθμος τον ψαριων ειναι αυτος μεχρι ποσα εκατοστα πρεπει να μεγαλωνουν τα ψαρια που θα κατοικισουν?
...Δεν ξερω αν διαβασες, θα εχω συνολο 7 ψαρια, εκ των οποιων 1 μαυρο...

...και επειδή έχω ασχοληθεί λίγο με το φενγκ σούϊ (αλλά και με μερικά άλλα "ανατολικά"), κατάλαβα ότι κάπου εκεί είναι το βάρος της προσοχής σου. Από τα μηνύματα διαφάνηκε ότι ίσως ξεκινούσες με τέτοια βάση το ενυδρείο και όχι όπως θα έπρεπε ίσως σε κάποιον που πρωτίστως ενδιαφέρεται για τη ζωή των ψαριών και δευτερευόντως για την επίδρασή τους στο χώρο, μέσω της ροής της ενέργειας... Σε καμία περίπτωση φίλε μου δεν σε κατέκρινα, ούτε υποστηρίζω ότι δεν ενδιαφέρεσαι για τη ζωή τους ή την υγεία τους! Ισα-ίσα, που πιστεύω ότι κάποιος που ξεκινά ένα ενυδρείο, όντας και με επιρροές ή γνώσεις φενγκ σούϊ, είμαι σίγουρος ότι στα χέρια του τα όποια ζωντανά θα περάσουν μια αρκετά καλή ζωή με αρκετή προσοχή, φροντίδα και αγάπη... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας ως δεδομενο οτι η φροντιδα τοω ψαριων ειναι εξασφαλισμενη, μπορεις να μου πει ποιες θα ηταν οι ιδανικες διαστασεις του ενυδρειου μου ωστε να πετυχω την μεγαλητερη επιφανεια (μηκος), το μικροτερο βαθος (πλατος) για να ΜΗ ξεπερασω τα 110 λτ νερο? Δηλαδη στην δικη την περιπτωση, 120χ20χ45, θα εχω συνολο καθαρου νερου 108λτ. Αν υποθεσουμε οτι βασω 2 εσωτερικα φιλτρα, αυτα τι χωρος καταλαμβανουν? Ποσα λιτρα νερο θα εχω ως τελικο αποτελεσμα? Αν το συνολο θα βγει, για παραδειγμα 95 καθαρα λιτρα, τοτε θα πρεπει να αυξησω το πλατος. Κατι αλλο. Πως μπορω να το στερεωσω και στον τοιχο?

Link to comment
Share on other sites

Καλωστον ... :rasp:

Καλη διαμονη ... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...