Jump to content

360 Λιτρα Χρυσοψαραδικο


tsala

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαχαχα σουπερ το σαλιγκαρακι!

Link to comment
Share on other sites

χα χα! ειναι νεο ειδος , ramshorn moss snail. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ενα φρεσκο βιντεακι..

https://www.youtube.com/watch?v=jRqlsKDqvJo&feature=youtu.be

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, τα κοκκινα εχουν απιστευτο χρωμα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παγωστε!!!! :bigemo_harabe_net-132:

το εστρωσε και η θερμοκρασια δεν ξερω ποσο ειναι

το θερμομετρο εχει μηδενισει , δεν ξερω αν ειναι και μειων και ποσο μειων...γιατι αραγε στα θερμομετρα του aquaριστα δεν βαζουν μετρησεις υπο το μηδεν? :D

τα ψαρια ειναι κομπλε, σαν δισκοι :D

ειναι ο τριτος και βαρυτερος χειμωνας.. δεν ειχε ξαναπεσει τοσο η θερμοκρασια, ετσι για λογους ψυχολογικους μπηκε ενας 300αρις θερμαντηρας με χρονοδιακοπτη για να σπαει το κρυο.

αναβει 1 τεταρτο καθε ωρα.. τα αποτελεσματα για το αν θα κανει δουλεια, θα τα δω αυριο..


DSC_0364_zps7a77a6db.jpg

DSC_0365_zpsad0ef4bf.jpg

DSC_0367_zps819431e9.jpg

DSC_0368_zpsb3bbd9cd.jpg

DSC_0366_zps3d0ca924.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχα παρε εναν controller να βλέπεις θερμοκρασιες κατω απο το 0. :)

Το νερο δεν πιανει παγο ?

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Πσσσσσσ! Ωρε κρυα! Τα ψαρια δεν νοιωθουν ε;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Νικο ,θα μου ειναι αχρηστος αργοτερα .. 2 χειμωνες μεχρι τωρα δεν κατεβηκε τοσο, δεν λειτουργω ουτε ανεμιστηρακια ,ουτε θερμαντηρα...

τωρα μπηκε θερμαντηρας , φιλοδοξω πως θα δω μετρηση :D

Θοδωρη, εβαλα το χερι μεσα να φτιξω λιγο τον θερμαντηρα κλπ... αν το αφηνα κανενα 10λεπτο θα πηγαινα για ακροτηριασμο :D , μαλλον νιωθουν , αν και δεν το δειχνουν..

για να ειμαι σιγουρος εβαλα θερμανση ,θα φτασω 3-4 βαθμους την θερμοκρασια να ειμαι σιγουρος.. οσο ηταν και τους 2 προηγουμενους χειμωνες

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, είπαμε είναι κρύου νερού, αλλά όχι και για την κατάψυξη :D

Βάλε καλύτερα τον θερμοστάτη να τα σιγουρέψεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γι αυτο ποτε ευθανασια σε χρυσοψαρο με καταψυξη.. μπορει και να μην πεθανει :D

οχι , ενταξει , απο αναφορες δεν υπαρχει προβλημα , απλα τον εβαλα για να ειμαι εγω σιγουρος..

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτότυπο μπυροψυγείο!!! :D

Είναι λιγότερο κινητικά ΄τωρα;Τάισες καθόλου;Απο χρώμα μια χαρά πάντως!Εχει ενδιαφέρον το θέμα σε βάθος ημερών,αν μείνει και τόσο χαμηλά η θερμοκρασία :)

Link to comment
Share on other sites

Το θερμόμετρο σε πιο ύψος του ενυδρείου το έχεις; Μήπως έχεις κανα βαθμό διαφορά πιο κοντά στο βυθό. Πάντως αν είναι μηδέν, θα είχε όντως ενδιαφέρον να δούμε πως θα τα πάνε σε τόσο χαμηλή θερμοκρασία, όμως καλά κάνεις και δεν ρισκάρεις.

Πιστεύω είναι τελείως διαφορετικά στις λίμνες, όπου στην επιφάνεια παγώνει (όπως στο άλλο θέμα του φίλου μας), αλλά κοντά στο βυθό η θερμοκρασία είναι πιο υψηλή.

Υπάρχουν αναφορές για επιβίωση μετά από αρκετές μέρες σε 0 βαθμούς; :cold: Αν έχεις κάποιο link βάλτο μας αν μπορείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα ψαξω να βρω αναφορες.. δεν θυμαμαι που το ειχα δει.. πανε και χρονια..

Το θερμομετρο ναι , ειναι ψηλα, απλα θελω να βλεπω την χαμηλοτερη τιμη.. το ενυδρειο εχει 60cm υψος , λογικα κατω χαμηλα θα εχει λιγο μεγαλυτερη τιμη.

Το ιδιο θα τα πανε.. οτι κανουν σε 4 βαθμους κανουν και σε 0 ή μειον.. δεν τρωνε πολυ (αν και τα δικα μου με μηδεν βαθμους σημερα, μολις με ειδαν ανεβηκαν για φαι) και κινουνται ελαχιστα.

Σε λιμνη ειναι σιγουρα αλλιως τα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι θέμα μεταβολισμού, απλά δεν έτυχε ποτέ να διαβάσω κάτι αντίστοιχο γιαυτό ρωτάω. Όπως και να 'χει είναι σε καλά χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Για σου βρε Γιάννη με τα ΥΠΕΡΟΧΑ χρυσόψαρα σου .

Νομίζω πως στο ενυδρείο ο βυθός είναι πιο κρύος από ότι στην επιφάνεια, δεν είναι το ίδιο με τη λίμνη που είναι μέσα στη Γη. Το ζεστό ανεβαίνει ψηλά ενώ το κρύο χαμηλά. Στις λίμνες υπάρχει και ο παράγοντας "Γεωθερμία" συν ότι μέσα στη Γη ο όγκος του νερού είναι κατά ένα τρόπο 'Μονωμένος". Σε 60 μόνο πόντους όμως νερό με διαρκεί κίνηση δύσκολο να υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι πανέμορφα τα ψαράκια σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...