Jump to content

Αθλιοτητα!!! Πώληση Από Συνχομπίστες Μας Ελαττωματικών Προιόντων Κοροιδευοντας Οτι Είναι Σε Λειτουργία


Recommended Posts

Θέλω να θίξω ένα θέμα που με έχει πειράξει πάρα πολύ έντονα τον τελευταίο καιρό.

Παρατηρώ ότι τελευταία κάποιοι άθλιοι για εμένα συνχομπίστες πουλάνε πράγματα εξοπλισμού δήθεν καλά σε λειτουργία και είναι ή παντελώς άχρηστα και δεν επισκευάζονται ή χρήζουν επισκευής αποκρύπτοντάς το από τους υποψήφιους αγοραστές.

Ψάχνω εδώ και 2 μήνες για μπουκάλα co2.

Eχω πάρει τρεις και έχω δώσει γύρω στα 170 ευρώ και καμία δεν δούλευε...

Χρήζουν μπαναρίσματος κατά εμένα τέτοιοι άνθρωποι γιατί λειτουργούν ως <<έξυπνοι>> εις βάρος μας...

Και προχωράω...

Αγοράζω από αγγελία συνχομπίστα μια μπουκάλα 1 κιλού-μόνο μπουκάλα-και όταν πάω να βάλω μανόμετρα μου λένε ότι έχει ανάποδο σπείρωμα και δεν υπάρχει στην Ελλάδα.

Αγοράζω και άλλη μπουκάλα πάλι τα ίδια και χειρότερα!!!

Δήθεν λειτουργούσε σε ενυδρείο και όταν την πήρα άδειασε σε ένα βράδυ!!!

Εχανε απο τα μανόμετρα και από τα δύο, δεν αλλάζονταν γιατί ήταν κινέζικα και έκανα μια πατεντιά και τα σφράγισα προσωρινά αλλά μετά διαπίστωσα ότι έχανε και από τη μικρορύθμιση επίσης!!!

Πριν μία εβδομάδα αγοράζω άλλη πάλι από συνχομπίστα.

Αυτή πάω να τη γεμίσω, ολοκαίνουρια μου την έδωσε είπε, και διαπιστώνω όταν πάω να τη γεμίσω ότι έχει σκάσει το ασφαλιστικό.

Ταλαιπωρήθηκα να πάω Χασιά να την πάρω, πλήρωσα 10 ευρώ διόδια για να χρειάζεται σέρβις στην Ολυμπία και ποιος πάει εκεί 8-4 καθημερινή που εργάζομαι και βενζίνη και διόδια και ένα σωρό.

Λοιπόν για να μην φάω και άλλο infraction, γιατί έχω εκνευριστεί πάλι και αρχίζω να δίνω τα ονόματα, θα παρακαλούσα να μου πείτε τη γνώμη σας για το πώς θα αντιμετωπίσουμε αυτό το φαινόμενο του να πουλάνε, και να μην λένε ότι έχει κάποιο πρόβλημα!!!

Είναι απαράδεκτο να έχω πάρει τρεις μπουκάλες και να μην έχω καμία σωστή!!!

Αν είναι έτσι να αρχίσω να πουλάω και εγώ μία καμένη ταίστρα που έχω και ένα φωτιστικό που έχει καεί ο μετασχηματιστής και δεν θυμάμαι πόσα ευρώ μου είχαν πει για να αλλάξω!!!!

Μην αρχίσω να πουλάω και τις μπουκάλες εδώ μέσα και πιάσω πέντε έξι κορόιδα.

ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΕΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!!!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο. Δυστυχώς υπάρχουν και τέτοιοι που κακώς τους χαρακτηρίζουμε "χομπίστες". Δυστυχώς επίσης δε μπορείς να κάνεις κάτι εσύ ή όλοι μας για να αντιμετωπίσουμε αυτό το φαινόμενο. Εμένα επίσης με έχουν πιάσει κορόιδο στα χρήματα που μου όφειλαν από πώληση που έχω κάνει. Είμαι της άποψης να επιτρέπεται να δίνουμε τα ονόματα των επιτήδιων αφού πρώτα μιλήσουμε με πμ μαζί τους για να ξεκαθαρίσουμε το τοπίο. Αν τα πράγματα έχουν όπως πραγματικά τα λές, δε βλέπω το λόγο να μη δώσεις ονόματα για να προστατευτούν κι άλλοι από μελλοντικές πωλήσεις των ίδιων.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι θέλει προσοχή. Υπάρχουν ''μέλη'' τα οποία δεν έχουν ενεργή συμμετοχή απλά κάνουν εγγραφή για να πουλήσουν κάτι. Όχι ότι αυτό είναι μεμπτό αλλά μπορεί να υπάρχουν και πονηροί ανάμεσα τους.

Εσύ επικοινώνησες με τους ''πωλητές" αυτών που πήρες? Τι σου είπαν?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λαμόγια πάντα θα υπάρχουν.

Το έχουμε τονίσει άπειρες φορές να προσέχετε τις όποιες συναλλαγές μέσω των αγγελιών και δεν αφορά μόνο το ΑΖ, αλλά παντού.

Πριν προβείτε σε μια αγορά ελέγξτε τον εξοπλισμό εφ όσον υπάρχει η δυνατότητα.

Προσέχετε τα μέλη που είναι πρόσφατα γραμμένα και το μόνο τους ποστ είναι μια αγγελία πώλησης... (χωρίς φυσικά αυτό να είναι κανόνας)

Ενεργά μέλη με αρκετό χρονικό διάστημα στο φόρουμ, σίγουρα εμπνέουν περισσότερη εμπιστοσύνη.... αλλά και αυτό δεν είναι κανόνας !!!

Προσοχή λοιπόν στις συναλλαγές σας.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο να αγανακτείς και όχι μόνο. Πήρες κάποια απάντηση από τα άτομα αυτά; αν και πολύ αμφιβάλω, όταν κάποιος κάνει κάτι τέτοιο επίτηδες να ξαναεπικοινωνήσει μαζί σου. Πραγματικά θέλουν ΄κράξιμο τέτοια άτομα τουλάχιστον για να μην την πατήσει άλλος.

Link to comment
Share on other sites

............ δε βλέπω το λόγο να μη δώσεις ονόματα για να προστατευτούν κι άλλοι από μελλοντικές πωλήσεις των ίδιων.

Και τα ονόματα να δημοσιοποιηθούν και ΒΑΝ να γίνει, αν είναι λαμόγιο την επόμενη μέρα θα κάνει νέο λογαριασμό με άλλο nick

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχος το φορουμ δεν μπορει να κανει τιποτα γι αυτο.Αν δεις και στους κανονισμους το λεει καθαρα,το φορουμε δεν αναλαμβανει καμια ευθυνη για συναλλαγες αγγελιων.

Δεν μπορουμε να ξερουμε αλλα ουτε και να ψαξουμε να βρουμε αν καποιος ειναι σωστος πωλητης η οχι.Η κατηγορια των αγγελιων ειναι βοηθητικη για τα μελη μας και οχι βασικη κατηγορια τυ φορουμ.

Οπωτε το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να προσεχετε απο ποιους αγοραζετε πραγματα.Σιγουρα καποιος που ειναι ενεργος δεν θα κανει κατι τετοιο,καποιος ομως που μπηκε και εγραψε απλα μια αγγελια ειναι πιο ευκολο να στη κανει..

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω τώρα.....αν και εφόσον μετά από συνομιλία με τον χομπίστα που μου πούλησε "μούφα" προιόν, πειστώ οτι απλά την πάτησα και εγώ τον βγάλω στη σέντρα με όνομα και όλες τις σχετικές πληροφορίες για το τι μου έκανε, θα με μαλώσει κάποιος mod και θα μου κλειδώσει το θέμα ή θα έχω την ευκαιρία μου τόσο να προστατεύσω τους άλλους όσο και να βγάλω από μέσα μου τον "κακό" Πάνο με ευγενικό πλην τσουχτερό τρόπο μου; ........είμαι παθών και κρατήθηκα να μη το κάνω τότε που την πάτησα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Δεν ξέρω κατά το πόσο είναι εφικτό αυτό στο δικό σας site αλλά θα μπορούσατε να

κάνετε κάτι σαν αυτό που έχει το insomnia.gr.

Βάζω εγώ ας πούμε μια αγγελία , κάτω από την αγγελία βγαίνει αυτό το μήνυμα .

Αξιολογήσεις

Έχετε συμμετοχή σ' αυτή την αγγελία ; Γράψτε την αξιολόγηση σας πατώντας εδώ Προσοχή : Αφήστε αξιολόγηση ΜΟΝΟ αν έχετε πάρει μέρος στην συναλλαγή και όχι για να κάνετε κάποια ερώτηση στον πωλητή ή να σχολιάσετε την τιμή. Παρόμοια μηνύματα θα διαγράφονται άμεσα.

Φυσικά μετά το τέλος τις αγοραπωλησίας ο πωλητής και ο αγοραστής αφήνουν αξιολόγηση σαν μήνυμα ο ένας στον άλλο.

Έτσι βγαίνει και ένα στατιστικό στο profile του καθενός και εκεί φαίνονται οι αξιολογήσεις του.

Μπαίνω εγώ βλέπω ότι πουλάς ένα φίλτρο , αν είσαι ΟΚ το αγοράζω αλλιώς δίνω μεγαλύτερη προσοχή στην αγορά μου.

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κάτι τέτοιο ξεφεύγει από το σκοπό του φόρουμ μιας και δεν είναι site αγοραπωλησιών. Ο σκοπός του φόρουμ είναι άλλος, οι αγοραπωλησίες είναι ένα δευτερεύον κομμάτι, περισσότερο βοηθητικό.....ωστόσο καλό θα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να γινουμε ebay εδω και να ριχνουμε το βαρος και την προσοχη μας στις αγγελιες,καλυτερα να τις κλεισουμε τελειως και να τελειωνουμε μια και καλη.

Ειμαστε ενα ενυδρειακο φορουμ με ενα βοηθητικο κομματι για τα μελη μας που ειναι οι αγγελιες.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κάτι τέτοιο ξεφεύγει από το σκοπό του φόρουμ μιας και δεν είναι site αγοραπωλησιών. Ο σκοπός του φόρουμ είναι άλλος, οι αγοραπωλησίες είναι ένα δευτερεύον κομμάτι, περισσότερο βοηθητικό.....ωστόσο καλό θα ήταν.

Μα ούτε το insomnia είναι site αγοραπωλησιών , site τεχνολογιας είναι.

Αυτό είναι απλα μια εξασφάλιση πριν την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει αυτο που προτεινε ο φιλος Safarpn δεν σε κανει και ebay.Ειναι ενας πολυ καλος τροπος για να προστατευτει και ο χομπιστας κυριως, αλλα και το φορουμ απο τετοιες συμπεριφορες.Αλλα βρε φιλε τρια στα τρια,μηπως θα πρεπει να ψαξεις για καμια συγγενεια με Μητσοτακη μερια? :D .Το εψαξες καλα το πραγμα?Εισαι σιγουρος πως δεν δουλευουν?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει αυτο που προτεινε ο φιλος Safarpn δεν σε κανει και ebay.Ειναι ενας πολυ καλος τροπος για να προστατευτει και ο χομπιστας κυριως, αλλα και το φορουμ απο τετοιες συμπεριφορες.Αλλα βρε φιλε τρια στα τρια,μηπως θα πρεπει να ψαξεις για καμια συγγενεια με Μητσοτακη μερια? :D .Το εψαξες καλα το πραγμα?Εισαι σιγουρος πως δεν δουλευουν?

....εγώ δε πρότεινα τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

....εγώ δε πρότεινα τίποτα!

Ενταξει φιλε μου,γραψε λαθος :bigemo_harabe_net-58: .Ο φιλος ο dankannn ηθελα να πω :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

To θέμα με τις αξιολογήσεις δεν νομίζω ότι υποστηρίζεται από την πλατφόρμα του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Βαγγέλη κάτι ανάλογο σαν ιδέα θα ήταν καλή μόνο και μόνο για να προστατεύονται τα μέλη απο επιτήδειους αφού και οι αγγελίες είναι ένα κομμάτι στο aquazone, ανεξάρτητο βέβαια αλλά υπάρχει.

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

αν υπήρχε η δυνατότητα στο λογισμικό του server θα μπορούσε να γίνει

Link to comment
Share on other sites

Την ευθυνη κατα την γνωμη μου την εχει ο αγοραστης

Θα μπορουσε να λυθει το θεμα μεταξυ αγοραστη και πωλητη

Και το σωστο ειναι πριν κρινουμε οτιδηποτε και οποιονδηποτε να εχουμε και τις δυο αποψεις

Μην το κανουμε λαικο δικαστηριο

Φιλικα Βασιλης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Από αυτούς που πήρες τις μπουκάλες δεν είχες το τηλεφωνό τους?

Γιατί δεν πήρες τα λέφτα σου πίσω?

Από την στιγμή αν είχες το τηλέφωνο έπρεπε να το ξεκαθάριζες πιστεύω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα ...ο ενας μου ζητησε και τα ρεστα γιατι εκειονου δεν παρουσιασε τιποτα και τον αλλο δεν ξαναπαω γιατι μονο διοδια θελω ενα επταευρω και καυσιμα κοντα στα δεκαπεντε ευρω....και τι να αποδειξω?? θα τρεχουμε αν μπορει και αυτοσ ενα πρωινο να βρουμε κανενα να τον αναγομωσει και στο τελος θα μου εχει στοιχισε κανα εικοσαρικο ακομα χωρια αν εχει να μου δωσει τα λεφτα εκεινη την ωρα πισω η δεν μου πει να ξαναπερασω αλλα 20 ευρω καυσιμα και διοδια!!!

Βλεπεις ειναι και μακρυα!!!

Link to comment
Share on other sites

O φίλος που κάνει την "καταγγελία" καλά κάνει και εκφράζει την άποψή του αλλά μόνο για λόγους προσοχής προς τα άλλα μέλη. Για να βγουν όμως σωστά συμπεράσματα καλό θα ήταν να ακουστούν και οι δυο πλευρές.... όχι όμως σαν δικαστήριο για να απολογηθεί ο ένας προς τον άλλον, απλά για λυθεί η όποια παρεξήγηση. Αυτό φυσικό μόνο και εφόσον η προσωπική επικοινωνία δεν απέφερε λύση.

Πάντως σε καμιά περίπτωση το να σχολιάζουμε εδώ ποιος φταίει και πόσο φταίει και γιατί φταίει, είναι λαϊκό δικαστήριο... και όλοι μας ούτε δικαστές, ούτε αστυνόμοι είμαστε και ούτε θέλουμε να γίνουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τα ονόματα να δημοσιοποιηθούν και ΒΑΝ να γίνει, αν είναι λαμόγιο την επόμενη μέρα θα κάνει νέο λογαριασμό με άλλο nick

Αυτο νομιζω οτι εύκολα είναι αναγνωρίσιμο αφού η ip θα είναι η ίδια εκτός κίαν μπει σε τέτοιο Κόπο και κανει απο αλλου λογαριασμό
Link to comment
Share on other sites

Αυτο νομιζω οτι εύκολα είναι αναγνωρίσιμο αφού η ip θα είναι η ίδια εκτός κίαν μπει σε τέτοιο Κόπο και κανει απο αλλου λογαριασμό

Υπαρχουν και αλλοι τροποι Δημο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...