Jump to content

Γιατί Θολώνει Το Νερό Στο Ενυδρείο?


Recommended Posts

Με καλές συνθήκες στο ενυδρείο περισσότερο. Το θέμα είναι η ταλαιπωρία που έχουν υποστεί πριν έρθουν στην κατοχή μας.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το φυτούλι μου , και πάνω που άρχησα να καμαρώνω, το βλέπω να έχει γυρίσει τα φυλλαράκια του προς τα κάτω.Το χάνω λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι. Τα φυτά θέλουν και αυτά χρόνο για να προσαρμοστούν.

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης την έδεσα λίγο χαλαρά με κλωστούλα ( δεν ήθελα να την πληγώσω ) και με τα μικρά ρεύματα που προκαλούν τα ψαράκια έχει μια μικρή κίνηση.Να την δέσω πιο σφικτά ?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς χωρίς να την πληγώσεις ναι.

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι. Τα φυτά θέλουν και αυτά χρόνο για να προσαρμοστούν.

Αχ, σε ευχαριστώ.....

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς χωρίς να την πληγώσεις ναι.

Τι εννοείς Δημητρη ? λάθος ή σωστο ? :geek:

Link to comment
Share on other sites

Να την δέσεις πιο σφιχτά χωρίς να την πληγώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να την δέσεις πιο σφιχτά χωρίς να την πληγώσεις.

οκ.Ευχαριστώ. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Κοψε τις ριζες απ τα φυτα και ασε κανα δυο ποντους για να τους δωσεις κινητρο να φουντωσουν!

Το βαμβακι απ το γλαστρακι το βγαζεις και το πετας!

Link to comment
Share on other sites

Κοψε τις ριζες απ τα φυτα και ασε κανα δυο ποντους για να τους δωσεις κινητρο να φουντωσουν!

Το βαμβακι απ το γλαστρακι το βγαζεις και το πετας!

Τα έκανα όλα παιδιά.Θα αφήσω να περάσουν λίγες μέρες, να δω πως θα τα πάει, και θα σας πώ.Να δώ και αν επιζήσει η ανούμπια, γιατί μου την τσιμπάνε στο πάνω μέρος των φύλλων...δεν την τρυπούν βέβαια.Τρώνε κατι που μαιάζει με χνούδι. :cigar:

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμμ δεν τις ξεσκόνισες πριν τις βάλεις μέσα??Έπρεπε να τις περάσεις ένα χεράκι με το swiffer :bleh:

Προφανώς είναι άλγη αυτό που έχουν τα φύλλα επάνω.

Όσο για τα φύλλα της είναι πολύ σκληρά και δεν νομίζω να καταφέρουν να τα τρυπήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ορμήξουν στα φυτά τα χρυσόψαρα ίσως βοηθήσει αν τους δίνεις και φυτική τροφή, όπως σπιρουλίνα και μία φορά την εβδομάδα αρακά ζεματισμένο χωρίς το τσόφλι του. Κάποιοι δίνουν και μαρούλι και αγγούρι ζεματισμένα, εγώ δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

και σε καποιους παλι,δινοντας τους φυτικη γνησια τροφη οπως λεει η φιλη παραπανω,τους ανοιξαν την ορεξη και δεν προλαβαιναν τα φυτα τους.....πολλες φορες και στο ιδιο το ζωο οφειλεται η οποια ''περιεργη'' συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι τώρα νόμιζα ότι η φυτική τροφή τα κρατάει χορτάτα από πρασινάδα και δεν ορμάνε στα φυτά! Οπότε είναι ρίσκο αυτό που πρότεινα...

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

μην το βλεπεις ετσι.

απλως ηθελα να πω πως τιποτε δεν ειναι φιξ.παντα εχουμε να κανουμε με ζωα που εχουν διαφορετικοτητα πολλες φορες μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα δικά μου χρυσόψαρα πάντα έδινα και σπιρουλίνα και ποτέ δεν άγγιξαν τα φυτά μου. Να φανταστείς εχω μος, καμπόμπα και άλλα "μαλακά" φυτά και δεν τα πειράζουν. Μόνο το καλοκαίρι που έλλειψα λίγες μέρες μου έφαγαν το κερατόφυλλο! :D

Link to comment
Share on other sites

και σε ποιον δεν αρεσει ο....''ανηθος''..?χεχε

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμμ δεν τις ξεσκόνισες πριν τις βάλεις μέσα??Έπρεπε να τις περάσεις ένα χεράκι με το swiffer :bleh:

Προφανώς είναι άλγη αυτό που έχουν τα φύλλα επάνω.

Όσο για τα φύλλα της είναι πολύ σκληρά και δεν νομίζω να καταφέρουν να τα τρυπήσουν.

Mακάρι..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα δικά μου χρυσόψαρα πάντα έδινα και σπιρουλίνα και ποτέ δεν άγγιξαν τα φυτά μου. Να φανταστείς εχω μος, καμπόμπα και άλλα "μαλακά" φυτά και δεν τα πειράζουν. Μόνο το καλοκαίρι που έλλειψα λίγες μέρες μου έφαγαν το κερατόφυλλο! :D

Nαι,έχετε δίκιο.Για τον αρακά το διάβασα και εγώ.Δεν τους έδωσα όμως ακόμα τίποτα, είναι σε δίαιτα, 2 ημερών όπως μου είπατε.Τρέχουν τα καημένα πέρα-δώθε 2 μέρες τώρα, την ώρα που συνήθως τα ταίζω.Υπομονή έως αύριο. :hot:Οσο για τα φυτα, θα δούμε, ο χρόνος θα δείξει...θα δοκιμάσω και σπιρουλίνα.Φαινεται ότι είναι σαν και εμάς και αυτά, το καθένα με τον χαρακτήρα του.

Link to comment
Share on other sites

Το μικροσόριουμ, θέλει την ίδια φροντίδα με την ανούμπια ?

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια! Απλα το δενεις και το αφηνεις!

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια! Απλα το δενεις και το αφηνεις!

ok.Mήπως βάλω και ένα τέτοιο.Πολύ ωραία τα αληθινά φυτά....Ξέρει κανείς σε πόσο καιρό θα δώ την ανούμπια να συνέρχεται ?

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι το microsorum ειναι φυτο που τραβα πολυ καλιο απο το νερο.Κανονικα μαζι με το φυτο θα πρεπει να παρεις και ενα υγρο λιπασμα που λεγετε potassium γιατι σχεδον σιγουρα θα το χρειαστεις.Αν δεις μαυρα στιγματα στα φυλλα του φυτο,ειναι δειγμα ελειψεις καλιου και θα πρεπει να αρχισεις το λιπασμα.Καλο ομως ειναι να το ξεκινησεις πριν το δεις γιατι τα φυλλα που θα εχουν τα στιγματα δεν θα γινουν καλα,απλα τα νεα φυλλα που θα βγαζει θα ειναι καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον χρόνο προσαρμογής της ανούμπιας ? Ξέρει κανείς περίπου ? :nurse:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...