Jump to content

Το Mg Δεν Ανεβαινει...


Tsipouras

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!μετα απο ενα χρονο π εχω το ενυδρειο ξεκινησα να το γεμιζω κοραλλια..μιας και πριν ειχα πολυ λιγα.εκτος απο lps λοιπον πηρα και 3 κομματια sps!γενικα ειχα τεστακια kh mg ca της σαλιφερτ και μετρουσα αν κ τα νουμερα μ δεν ηταν αυτα π επρεπε. Πχ kh μετραγα 5.7...αφου εμαθα τελικα τα επιθυμητα νουμερα απο ολες τις παραμετρους κ θελοντας να φτιαξω αυτα τα νουμερα εφτιαξα 3 μισολιτρα μπουκαλακια με χυμα υλικο kh mg ca.απο 50 γραμμαρια σε καθε μισολιτρο!τα τρια σκευασματα τα πηρα σε χυμα σακουλακια απο γνωστο μαγαζι,οπου μ υπεδειξαν να ριχνω 100 γραμμαρια σε ενα λιτρο νερο!σημερα λοιπον ανεβασα το kh στο 8.3 και θα το ανεβασω παλι αυριο για να μην γινονται μεγαλες μεταβολες,μεχρι να το φτασω 11!το mg τωρα ενω το μετραω και το βρισκω 1110 θελωντας να το φτασω 1280 εριξα στην αρχη 10 ml απο το μειγμα μου, μετρησα μετα απο μια ωρα και δεν αλλαξε καθολου.επανελαβα τη διαδικασια αυτη ριχνωντας μειγμα και ξαναμετρωντας μετα απο μια ωρα αρκετες φορες και το mg παρεμενε στο 1110.τι μπορει να φταιει??το θεμα ειναι οτι δεν θελω να ριξω πολυ μειγμα μεσα μηπως το αυξησω παρα πολυ η κανω κακο στο ενυδρειο!!

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι μεταβολες αυτες δεν πρεπει να γινονται αμεσα αλλα παρατεταμενα.Καθημερινες μετρησεις ωστε να δεις τι ποσοτητα καταναλωνεται ωστε να συμπληρωνεις αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω αλλα αφου ειναι ηδη χαμηλα λεω να φτασω πρωτα το 1280 που θελω και μετα να βρω τη ρουτινα για να το κραταω εκει...

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!μετα απο ενα χρονο π εχω το ενυδρειο ξεκινησα να το γεμιζω κοραλλια..μιας και πριν ειχα πολυ λιγα.εκτος απο lps λοιπον πηρα και 3 κομματια sps!γενικα ειχα τεστακια kh mg ca της σαλιφερτ και μετρουσα αν κ τα νουμερα μ δεν ηταν αυτα π επρεπε. Πχ kh μετραγα 5.7...αφου εμαθα τελικα τα επιθυμητα νουμερα απο ολες τις παραμετρους κ θελοντας να φτιαξω αυτα τα νουμερα εφτιαξα 3 μισολιτρα μπουκαλακια με χυμα υλικο kh mg ca.απο 50 γραμμαρια σε καθε μισολιτρο!τα τρια σκευασματα τα πηρα σε χυμα σακουλακια απο γνωστο μαγαζι,οπου μ υπεδειξαν να ριχνω 100 γραμμαρια σε ενα λιτρο νερο!σημερα λοιπον ανεβασα το kh στο 8.3 και θα το ανεβασω παλι αυριο για να μην γινονται μεγαλες μεταβολες,μεχρι να το φτασω 11!το mg τωρα ενω το μετραω και το βρισκω 1110 θελωντας να το φτασω 1280 εριξα στην αρχη 10 ml απο το μειγμα μου, μετρησα μετα απο μια ωρα και δεν αλλαξε καθολου.επανελαβα τη διαδικασια αυτη ριχνωντας μειγμα και ξαναμετρωντας μετα απο μια ωρα αρκετες φορες και το mg παρεμενε στο 1110.τι μπορει να φταιει??το θεμα ειναι οτι δεν θελω να ριξω πολυ μειγμα μεσα μηπως το αυξησω παρα πολυ η κανω κακο στο ενυδρειο!!

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρατήρησε να μην υπάρχουν στην επιφάνεια του ενυδρείου φυσαλίδες ( φουσκάλες) . Μετρήσεις στο mg να κάνεις μετά από 3ωρο ,

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπαρχουν.εχω καλη κυκλοφορια και στην επιφανεια!μονο στο mg να μετραω μετα απο 3 ωρες??το ενυδρειο ειναι 140 λιτρα συνολο!εχει καποιος παρομοιο ενυδρειο μηπως μπορεσουμε να βγαλουμε ενα περιπου νουμερο για το ποσο ανεβαινει η καθε παραμετρος ανα ποσα ml μειγματος?

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε το mg μου είχε κολλήσει στο 1200 και έριχνα , έριχνα , έριχνα μέχρι που μετά απο μέρες έφτασε στο 1380 και έμεινε εκεί περίπου 2 μήνες.

Κάποια στιγμή μετράω 1500+ και κατέβαζαν , κατέβασα , κατέβαζα μέχρι που ήρθε 1380 .

Απο τότε δεν ξανά άλλαξε .

Αυτά συμβαίνουν........

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπαρχουν.εχω καλη κυκλοφορια και στην επιφανεια!μονο στο mg να μετραω μετα απο 3 ωρες??το ενυδρειο ειναι 140 λιτρα συνολο!εχει καποιος παρομοιο ενυδρειο μηπως μπορεσουμε να βγαλουμε ενα περιπου νουμερο για το ποσο ανεβαινει η καθε παραμετρος ανα ποσα ml μειγματος?

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

H σκόνη που χρησιμοποιείς για το mg αργεί να φανεί στις μετρήσεις γι' αυτό σου μίλησα για 3ωρο . Στο δικό μου με αυτή τη σκόνη η αλλάγή στη τιμή του mg φαίνεται μετά από 2,5-3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ Σταμο θα μετρησω εννοειται παλι αυριο να δω που βρισκομαστε και βλεποντας και κανοντας.ελπιζω να μην παθω το ιδιο Μανταλ....σταμο μπορεις να μ πεις αν χρησημοποιεις βεβαια ιδια αναλογια στο μειγμα νερου mg ποσους βαθμους σου ανεβαζει το μαγνησιο ανα ποσα ml μειγματοςμηπως μπορεσω να υπολογισω στο περιπου ποσο να ριξω???

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ για τις ανοχές που υπάρχουν....

http://www.aquazone.gr/forums/topic/50470-iaaoaaieyo-eae-aiiyo/

Link to comment
Share on other sites

Οκ Σταμο θα μετρησω εννοειται παλι αυριο να δω που βρισκομαστε και βλεποντας και κανοντας.ελπιζω να μην παθω το ιδιο Μανταλ....σταμο μπορεις να μ πεις αν χρησημοποιεις βεβαια ιδια αναλογια στο μειγμα νερου mg ποσους βαθμους σου ανεβαζει το μαγνησιο ανα ποσα ml μειγματοςμηπως μπορεσω να υπολογισω στο περιπου ποσο να ριξω???

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε Tsipoura , εγώ σε 1/2 λίτρο νερό Α/Ο ρίχνω 5 μεζούρες υλικό ( κάθε μεζούρα είναι περίπου 3/4 κουταλάκι του γλυκού .) ΠΡΟΣΕΞΕ το υλικό το ρίχνω στο νερό όχι το νερό στο υλικό και το διαλύω καλά.

Όταν πριν καιρό είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα με το mg , το ανέβασα από το 1130 στο 1320 ρίχνοντας 50 ml ανά 3 ώρες.και μετρώντας , αλλά δεν ξεπερνούσα την ημέρα τους 50 βαθμούς π.χ. αν πάει από 1130 στο 1180 σταματούσα να ρίχνω υλικό και έκανα το ίδιο την επόμενη ημέρα.

Αν και θα ήταν καλύτερα να σταθεροποιήσεις πρώτα το kh και το ca και μετά να ανεβάσεις αργά το mg.

Και μην ξεχνάς 3 προς 1 ( mg προς ca)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμο ευχαριστω πολυ.παντως αν φταιει το οτι μετραγα μετα απο μια ωρα αντι για τρεις σιγουρα θα εχει ανεωει και μαλιστα πολυ πανω απο 50...τι προβλημα μπορει να προκληθει??οσο για τις συσκευασιες ειναι σακουλακια με χυμα υλικο.δεβ εχουν ουτε δοσολογιες ουτε καν γραμματα!θα σας τις στειλω φωτο!!

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σταμο αυτο για πρωτα το νερο και μετα το υλικο μου το ειπανε και μενα για να μην κρυσταλωσει το υλικο.το ca που μετρουσα ειναι 400 και θα το κρατησω εκει.τι εννοεις λεγοντας 3 προς ενα??

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σταμο αυτο για πρωτα το νερο και μετα το υλικο μου το ειπανε και μενα για να μην κρυσταλωσει το υλικο.το ca που μετρουσα ειναι 400 και θα το κρατησω εκει.τι εννοεις λεγοντας 3 προς ενα??

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν κρατήσεις το ca στο 400 το mg καλό θα είναι να το κρατάς στο 1200 ( 400*3= 1200)

Link to comment
Share on other sites

Aν κρατήσεις το ca στο 400 το mg καλό θα είναι να το κρατάς στο 1200 ( 400*3= 1200)

Αλλά καλύτερα θα είναι το ca να το πας 430 - 440 και το mg 1290 -1320

Link to comment
Share on other sites

Ok κατενοηθησαν απαντα!δεν μου ειπες πριν ποσα λιτρα ενυδρειο εχεις??

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok κατενοηθησαν απαντα!δεν μου ειπες πριν ποσα λιτρα ενυδρειο εχεις??

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ενυδρείο μου είναι 300 λίτρα , αλλά πρόσεξε αν το ενυδρείο σου είναι 120 λίτρα δεν σημαίνει ότι αντί για 50 ml που έριχνα εγώ εσύ θα πρέπει να ρίχνεις το 1/3 δηλ. περίπου 15 ml γιατί διαφορετική κατανάλωση σε mg έχει κάθε ενυδρείο.

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με 20 ml και 3ωρες μετρήσεις αφού σταθεροποιήσεις πρώτα τα ca και το kh.

Link to comment
Share on other sites

Mη ριξεις αλλο μαγνησιο, πριν κανεις ελεγχο και με αλλο τεστ.

Τελευταια τα σαλιφερτ εδειχναν οτι ναναι.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Οκ καταλαβα!!αυριο λοιπον θα το ξαναδω!γενικα ομως πρωτα να φτιαχνω το ca και μετα το mg??η δεν παιζει ρολο??δεν σας κρυβω οτι αγχωθηκα λιγο!!

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό...

Να μετράς την ίδια ώρα κάθε φορά

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως μετ απο τοσες ωρες ειναι ακομα το ιδιο...καμια αλλη ιδεα εκτος του να φταιει το τεστακι??

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να μην αγχωνεσαι...

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Οκ τωρα που μετρησα κ δεν ειχε φτασει στο θεο δεν αγχώνομαι.αλλα πως θα το ανεβασω??

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως μετ απο τοσες ωρες ειναι ακομα το ιδιο...καμια αλλη ιδεα εκτος του να φταιει το τεστακι??

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λοιπόν φίλε Tsipoura , κάνε μία αλλαγή νερού , σταθεροποίησε πρώτα ca και kh αργά όχι βιαστικές κινήσεις και όταν τα σταθεροποιήσεις ασχολήσου με το ανέβασμα του mg.

Δεν χρειάζονται υστερίες , στο παρελθόν είχα δει ενυδρεία από διάφορες αστοχίες να έχουν mg στο 1100 και να μην έχουν άμεσο πρόβλημα.

Αλλά το mg είναι το υλικό που συνδέει τις τιμές ca και kh και είναι άμεσα σχετιζόμενο με τις τιμές αυτές ξεκίνα να σταθεροποιήσεις ΠΡΩΤΑ ca και kh.

Link to comment
Share on other sites

ωραια αυτο εχω ξεκινησει να κανω.βεβαια αυτο δεν θα γινει σημερα.αφου το kh θελω να το φτασω 11 και ειναι 8,3 και το ca θελω να το φτασω 430 και ειναι 380.αλλα πειτε μου κατι μιας και μου ειπατε χθες οτι το mg να το μετραω 3 ωρες αφου εχω ριξει ζουμακι,το kh και το ca να τα μετραω μια ωρα μετα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...