Jump to content

Γνώμη Για Πρωτότυπο Sump Θαλασσινού Με Ενσωματωμένο Ριακτορα


harris samos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατι τετειο πιστευο κι εγω αυριο θα ξερουμε θα βαλω τη 1000 με στραγκαλισμο γιατι αυτο το κυκλοφοριτακη ουτε 300 δε βγαζει τα εχει φαει τα ψωμια του

Link to comment
Share on other sites

Αντί για σχάρα κάτω,αν έκανες τρυπούλες με τρυπανάκι;το ίδιο λες να ήταν;

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

ισως χανει και εκει δυναμη μια και τρυπες ειναι πολυ μικρες τωρα αυτο με το τρυπανι η τη σχαρα αυτο το δοκιμαζουνε αλλα νομιζω το ιδιο θα ειναι μια και αμα ειναι μεγαλυτερεσ οι τρυπες θα περναει υλικο μεσα και δε το θελουμε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή ανάδευση του υλικού εξαρτάται από τους εξής παράγοντες.

Από το ίδιο το υλικό, πόσο πυκνό και βαρύ είναι καθώς και τη ποσότητα που έχει τοποθετηθεί στον ριάκτορα. Κάθε υλικό θέλει διαφορετική ανάδευση.

Η ροπή / δύναμη της κάθε αντλίας και η υψομετρική της δυνατότητα (Hmax)

Το μέγεθος του ριάκτορα και η σωστή κατανομή της ροής μέσα σ αυτόν.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα.
Στους δυο ριάκτορες που έχω, έναν με άνθρακα και έναν με αντιφώς, έχω τοποθετήσει και στους δυο από μια αντλία Hydor Pico 1200L/h.
Στον μεν άνθρακα που είναι περισσότερη ποσότητα η ανάδευση είναι μεγαλύτερη λόγο ότι το ίδιο το υλικό είναι πιο ελαφρύ, ενώ στο αντιφώς που έχει αρκετά λιγότερη ποσότητα η ανάδευση του είναι πιο "δύσκολη" λόγο ότι είναι πιο βαρύ και πιο πυκνό ως υλικό. Αυτό βέβαια με βόλεψε γιατί το αντιφώς θέλει μικρότερη ανάδευση απ ότι ο άνθρακας.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα αλλα στη συγκεκριμενη πατεντα πεζει και αλλο ρολο η τσουλιθρα μια και αυτι κανει ολη τη δουλια για να ανακατευει ομορφα το υλικο και φυσικα η αντλια στην περιπτοση αυτη ειναι μικρη το βλεπω κι εγω αλλα δε προλαβα να βαλω τη μεγαλη μεχρι την κυριακη θα ξερουμε τη κανει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...