Jump to content

Το Μικρο Μου...reef..λιγο Πριν Το Τελος !


montiliani

Recommended Posts

να εισαι καλα αδερφε,εχω βγαλει φωτο απτην ωρα που μπηκε σπιτι θα ανοιξω νεο θεμα  να το παμε παρεα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με το καλο φιλε μου στο μεγαλο!!!Ειμαι κι εγω στην ιδια φαση και σε καταλαβαινω πως νιωθεις.Χθες εδωσα το ενυδρειου γλυκου και τελος της εβδομαδας θα μπει στο σπιτι το μεγαλυτερο.Γλυκια η αναμονη,πιο γλυκια η διαδικασια της μελετης για το στησιμο του μεγαλυτερου υφαλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα φιλε sailor ομορφη διαδικασια αλλα δεν θα με χαλαγε να το εβρισκα ετοιμο στημενο γυρνωντας σπιτι :lolu:

γιατι πριν το μηνα δεν βλεπω να τελειωνω :bigemo_harabe_net-87:

Link to comment
Share on other sites

και καπως ετσι ξεκινησε η γλυκια ταλαιπωρια....................

την περασμενη βδομαδα εφτασε το ενυδρειο σπιτι...και αυτο ειναι μονο μια κουβεντα μιας και 6 ατομα με το ζορι το καναμε κουμαντο

προχειρα λοιπον και επειδη με δυσκολια περνουσε την πορτα το αφησαμε στο γκαραζ για να καθαριστη και τις επομενες μερες να μπει στην θεση του....

post-52724-0-48609100-1430918784_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

αυτα είναι! ! ! ! ! :) :) :)

 

αντε, καλογέμιστο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αντε αγορίνα με το καλό. Με το θεμα που είχες τι έκανες;

Link to comment
Share on other sites

πανο να εισαι καλα αδερφε...εβαλα την φωτο που ηθελες ελπιζω να βοηθησε :thumbsu:

σταματαρα μπιλντερι μου ολα οκ πολλα thanks :thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και η ταλαιπωρια εχει μεγαλη συνεχεια..

μιας και το ενυδρειο ετρεχε κανονικα επρεπε να βρω τροπο να την βγαλουν καθαρη τα ζωντανα ετσι παω τσαμπο περνω μια πλαστικη πισινα και οτι βαρελια ειχα για να βαλω το βραχο και τα ψαρια,το σπιτι ενας χαμος η γυναικα να κραζει και το σκυλακι μου η αλλη μου αγαπη να τα εχει χαμενα.... :lolu: :lolu:

post-52724-0-09594700-1430921995_thumb.jpg

post-52724-0-87952100-1430922010_thumb.jpg

post-52724-0-63770300-1430922029_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 και ενω τα ειχα ολα στο μυαλο μου και ελεγα σε 3-4 μερες θα ειμαι ετοιμος καθαριζοντας το σαμπ να και η kinder εκπληξη .....

μια πολυ ωραια ρωγμη στο πατο του  απο την μεταφορα..

τα νευρα μου στο ταβανι :growl: :growl: :growl: περνω τηλ τον bob τον μαστορα...εεεε sorry τον bouboula κατα κοσμο Σταματη και με οδηγιες μεσω τηλ

μου λεει τι να κανω :bow: :bow: :bow: ..τρεχω στο τζαμα κοβω νεο πατο περνω σιλικονες και ξεκιναω τα μαστορεματα....

μια μερα ξυνω τις παλιες σιλικονες καθαριζω με διαλυτικο νιτρου και κολαω...

περνανε αλλες 4-5 μερες να στεγνωση και να μπει δοκιμαστικα νερο..τελικα και ενω πανε ολα οκ με το σαμπ και λεω τωρα γεμιζω

ανακαλυπτω πως το ενυδρειο δεν εχει κατση καλα στην βαση κλασσικα νευρα εγω ξαναφωναζω τους κολητους να το μετακινησουμε

ετσι σπαει και η μια απο τις δυο επιστροφες εκει λεω το εχει η μοιρα μου :death: :death: :death:

κλασσικα ο αντωνης(fmnstr) με ηρεμει και εκει που λεω θα το αφησω στην αποθηκη τραβιεμαι κιφησο

περνω pvc φτιαχνω και την επιστροφη και φτανουμε στο σημερα..

αρχιζω να γεμιζω και μοιαζει με ονειρο απο προχτες στις 10 γεμιζω και γεμιζω και θελει και αλλο...

συμπερασμα?????

οτι ολοι μας ειμαστε τρελοι για το hobby μας,πως στραβες παντα θα συμβαινουν και πως με καλους φιλους τις συμβουλες και την βοηθεια τους στο τελος ολα θα πανε καλα.....

:thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Υ.Γ και διαφορες φωτο απο τη διαδικασια

post-52724-0-82808600-1430926161_thumb.jpg

post-52724-0-02229800-1430926622_thumb.jpg

post-52724-0-27512200-1430926983_thumb.jpg

post-52724-0-33263100-1430926995_thumb.jpg

post-52724-0-59145500-1430927015_thumb.jpg

post-52724-0-30187800-1430927105_thumb.jpg

post-52724-0-80256600-1430927366_thumb.jpg

post-52724-0-40103900-1430927450_thumb.jpg

post-52724-0-53609200-1430927533_thumb.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φιλαράκι!Δεν λέω,έφαγες τρελή ταλαιπωρία αλλά τέλος καλό όλα καλά.Σου εύχομαι η συνέχεια να είναι παιχνιδάκι.Η φωτογραφία με τα φώτα είναι όλα τα λεφτά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια και εύχομαι όχι άλλες στραβές. Θα γίνει ένα υπέροχο ενυδρείο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πανο να εισαι καλα αδερφε...εβαλα την φωτο που ηθελες ελπιζω να βοηθησε :thumbsu:

σταματαρα μπιλντερι μου ολα οκ πολλα thanks :thumbsu:

 

τώρα την είδα! σ ευχαριστώ πολύ!

εχω το ίδιο ακριβώς ενυδρείο και αν και καιρό τώρα σκέφτομαι για σαμπ με προβληματίζει πολύ ο χώρος στο ντουλάπι!

σε τι δαστάσεις το έχεις κάνει και με τι χωρίσματα?

 

σ ευχαριστώ και πάλι που μπήκες στο κόπο! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πανο σιγα το κοπο χαρα μου να βοηθησω για μενα καντο δεν ειναι τιποτα και θα δωσει πολυ στο ενυδρειο

ειναι 40χ40χ45 με 5αρι τζαμι και δυο διαμερισματα στο ενα εχω το σκιμμερ,υπερχειλιση ,chaeto,θερμαντηρα και ριακτορα για αντιφωσφορο

και στο αλλο την επιστροφη τα σωλινακια της δοσομετρικης και την αναπληρωση :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφα πράγματα ευχομαι να φτιάξεις φιλε μου,μην σε ρίχνουν οι μικρές στραβές που μπορεί να τύχουν στον καθένα αυτες μας κάνουνε να πεισμώσουμε και να πετύχουμε ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστάρα και οι στραβές είναι στο πρόγραμμα , δεν μας παίρνει από κάτω.  Όλοι μας οι ενυδρειδιάδες είμαστε για να σκάμε γαϊδούρα στον ανήφορο, σε μερικά σπασιματάκια και ραισματάκια θα κολλήσουμε ;;;

 Φιλαράκι σου εύχομαι κάθε επιτυχία στην ενυδρειάρα σου και ότι χρειαστείς, είμαι στην διάθεσή σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΤΑΝ να εισαι καλα ελπιζω και εγω καποια στιγμη να φτιαξω κατι τοσο ομορφο σαν το δικο σου ενυδρειο.. :bow:

Σταματαρα εννοειται δεν κολλαμε πουθενα :thumbsu:

τα λιγα νεα απο προχτες ειναι πως γεμισε τελικα με νερο το ενυδρειο μπηκαν και 25 κιλα αλατι, σημερα μετρησα αλατοτητα 1022 θελω καποια κιλα ακομα μεχρι τα 1026,επισης μπηκαν τα χωρισματα στο σαμπ και στεγνωνει,θελω να βαψω την βαση και εχω γενικα διαφορα μικροπραγματα να κανω πριν μπει ο ζωντανος βραχος και δουλεψει το ενυδρειο κανονικα με το σαμπ και ολο τον εξοπλισμο...

 

post-52724-0-45132700-1431076200_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα μπράβο και απο εμενα να σε ανέβασει και αλλο επίπεδο :) :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ!! :)

 

αντε, με το καλό το νέο και ελπίζω αυτές να ήταν και οι τελευταίες σου του αναποδιές!! :)

αλήθεια τα ζωντανά πως πάνε??

Link to comment
Share on other sites

τα χαλαει η πισινα με τα αμαξακια και στραβωσαν που δεν τους πηρα αυτη με το νεμο :lolu:

περα απτην πλακα αδερφε αυτο ηταν το κυριο αγχος μου απτην αρχη και το κακο του να περνεις ενυδρειο πακετο καθε μερα μετρησεις και το βραδι εριχνα λιγο ammonia remover τις seahem επειδη ομως φτασαμε στο 15ημερο ταιζα και μερα παρα μερα απο λιγο..βεβαια μεσα ειχα controller θερμοκρασιας, οξυγονο, κυκλοφοριτη και καμμια 40αρια κιλα ζωντανο βραχο αν ειχα και ενα μικρο σκιμμερ δεν θα ειχα το ιδιο αγχος..αν κρινω απο τα πιο ευαισθητα

τα δυο scalop και τα σαλιγκαρια ειναι μια χαρα, το yellow tang κινητικοτατο τα chromis και τα κλοουν αμασητα δεν περνουν χαμπαρι μονο το fox face ειναι λιγο νωχελικο και συνεχεια κρυμμενο...ελπιζω να μην εχω απωλειες μεχρι τελους, βεβαια μετα την μεταφορα μπηκαν στο ιδιο το νερο τους μιας και πηρα καμια 350ρια λιτρα για μπολι και αν εξαιρεσεις την μια ωρα που ηταν στο κουβα μετα ειχαν ολες τις ανεσεις εκτος του χωρου..

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο χρησταρα μου :jig:

Και γενικα ευχαριστουμε που μοιραζεσαι τη διαδικασια φιλε μαζι μας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα μιχαλη!!! :thumbsu:

χτες εγιναν αρκετες δουλιτσες και το ενυδρειο μπηκε σε κανονικη λειτουργεια.. :hot:

αφου εφτασε η αλατοτητα και η θερμοκρασια στα επιθυμητα επιπεδα ξεκινησε η μεταφορα του βραχου και μετα απο μετρησεις και ενα 45λεπτο προσαρμογης ακολουθησαν τα ζωντανα...ειχε ειδη βαφτει η βαση και αφου μπηκε και το σαμπ μετα απο ενα τελευταιο τσεκ για διαρροες γεμισμα-αδειασμα στην θεση του γεμισε απο το νερο που ειχα κρατησει στην μεταφορα..

λογο του οτι ο χρονος ηταν περιορισμενος και προτεραιοτητα τα ψαρακια δεν ασχοληθηκα καθολου με το στησιμο του βραχου που μπηκε χυμα εχοντας στο μυαλο μου να δουλεψει λιγες μερες ετσι μεχρι να αποφασισω για το aquascape..

μολις τελειωσω και με το στησιμο και σταθεροποιησω τις τιμες θα γινει και η μεταφορα απτο μικρο σε ψαρια και κοραλια..

γιαυτο ανοιγω πλεον νεο θεμα με αναλυτηκες πληροφοριες για το ενυδρειο τον εξοπλισμο καθως και κουβεντουλα για να το παμε παρεα μαζι απο την αρχη...ευχαριστω οσα παιδια μπηκαν στο κοπο και με τα λογια τους μου εδωσαν κουραγιο στις αναποδιες που μου ετυχαν και χαρα με τα ενθαρυντικα σχολια τους :thumbsu:

 

post-52724-0-77379100-1431247484_thumb.jpg

post-52724-0-20690300-1431247502_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - montiliani
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά φιλαράκι. Αφού το γέμισες και το ξεκίνησες, τα υπόλοιπα σιγά, σιγά.

Άντε να δούμε άλλο ένα κουκλάκι να φτιάχνεται με το χρόνο :bigemo_harabe_net-158:

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε χρηστο τωρα με το φωτιστικο φανηκε τι θηριακι ειναι το ενυδρειο :jig:

Η πλαινη φωτο ειναι τρομερη :thumbsu:

Δεν θα βαλεις αμμο?

 

Βασικα θα σε ρωτησω κι αλλα αλλα θα περιμενω να κανεις καινουργια παρουσιαση απατεωνα :usd:  :usd:  :usd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...