Jump to content

Σκεψεις Για Δισκους


cgrig1981

Recommended Posts

Συμφωνώ,είναι δικό μας μέλημα η καθαριότητα του ενυδρείου. Ίσως κάποια σαλιγκάρια zebra nerite, που είναι ακίνδυνα για τα φυτά και τα καθαρίζουν απο άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα σαλιγκαρια που αναφερεις ειναι απο Αφρικη, και ζουν σε υφαλμυρα νερα κ χαμηλοτερες θερμοκρασιες.....

Οντως ειναι πολυ καλοι αλγοφαγοι

Έγινε επεξεργασία - disc-postman
Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω. Πάντως μέχρι στιγμής είναι μια χαρά με τους δίσκους και αντέχουν στις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Δςν ειναι φιλε μου να αντεχει αλλα να μπορει να ζησει

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Φιλε cgrig1981 μπορεις να βαλεις ενα κοπαδι κορυντορας κατα προτιμηση στερμπαι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειπα οτι θα κανω καποιο ψαρι καθαριστρια, το ξερω οτι η καθαριοτητα ειναι δικια μου ευθυνη και δεν περιμενω απο κανενα ψαρι να καθαρισει. Εννοητε οτι τζαμια και τα λοιπα τα καθαριζω εγω με τα ξυλα ομως τι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειπα οτι θα κανω καποιο ψαρι καθαριστρια, το ξερω οτι η καθαριοτητα ειναι δικια μου ευθυνη και δεν περιμενω απο κανενα ψαρι να καθαρισει. Εννοητε οτι τζαμια και τα λοιπα τα καθαριζω εγω με τα ξυλα ομως τι γινετε?

Γιατι ποιο ψαρι καθαριζει τα ξυλα?

Βασικα,απο τα ξυλα τι θες να καθαρισεις?Εχουν κατι?

Τα ενυδρεια δεν χρειαζεται να εχουν κατι για να τα καθαριζει,ουτα τα τζαμια,ουτε την αμμο,ουτε τα ξυλα.

Link to comment
Share on other sites

Νεες φωτο μετα απο προσθηκη ριζας,τωρα περιμενω και τα φυλλα catappa για να καφετισω και λιγο το νερο. Η πετρα θα βγει μολις το ξυλο βυθιστει.

post-2358-0-16314600-1398265274_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ποιο ψαρι καθαριζει τα ξυλα?

Βασικα,απο τα ξυλα τι θες να καθαρισεις?Εχουν κατι?

Τα ενυδρεια δεν χρειαζεται να εχουν κατι για να τα καθαριζει,ουτα τα τζαμια,ουτε την αμμο,ουτε τα ξυλα.

Οχι δεν εχουν κατι αλλα σε περιπτωση που πιασουν αλγη?για να μην παρεξηγηθω τα ανσιστρους που εχω τα ταιζω καθημερινα με ταμπλετες δεν περιμενω να τραφουν απο την αλγη του ενυδρειου,αυτο προς αποφυγη παρεξηγησεως. Και ξαναλεω τα θεωρω ψαρια και οχι καθαριστριες. Έγινε επεξεργασία - cgrig1981
Link to comment
Share on other sites

Αν πιασουν αλγη τοτε κατι φταιει στο ενυδρειο σου,το βρησκεις,το διορθωνεις και τελος.

Επισης ολα τα αλγοφαγα δεν τρωνε ολες τις αλγες,οπωτε δεν μπορεις να παρεις ενα αλγοφαγο πριν να εχεις αλγη γιατι αυτη που μπορει να αποκτησεις μπορει και να μη την τρωνε.

Link to comment
Share on other sites

Αν πιασουν αλγη τοτε κατι φταιει στο ενυδρειο σου,το βρησκεις,το διορθωνεις και τελος.

Επισης ολα τα αλγοφαγα δεν τρωνε ολες τις αλγες,οπωτε δεν μπορεις να παρεις ενα αλγοφαγο πριν να εχεις αλγη γιατι αυτη που μπορει να αποκτησεις μπορει και να μη την τρωνε.

Οκ οποτε θα τους παω πισω στο pet

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι κυβος ειναι το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι κυβος ειναι το ενυδρειο;

100χ60χ55

Link to comment
Share on other sites

Οκ γιατι μου φανηκε σαν κυβος! :thumbsu:

Παντως οπως το ειδα μου αρεσει. Αν εβρισκες αλλη μια ριζα παρομοια για δεξια θα ηταν σουπερ!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Οκ γιατι μου φανηκε σαν κυβος! :thumbsu:

Παντως οπως το ειδα μου αρεσει. Αν εβρισκες αλλη μια ριζα παρομοια για δεξια θα ηταν σουπερ!

Θα συμπληρωσω κιαλλο κομματι απλα το καταστημα δεν εχει αλλα κομματια και παραλαμβανει απο βδομαδα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση προς όλους

χρησιμοποιείται αεραντλία στους δίσκους?είναι απαραίτητο ?με το co2 τι γινετε ?γιατί ξέρω ότι στα φυτεμένα ας πούμε co2 και αεραντλία δεν πάνε μαζί

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω οτι ειναι απαραιτητη.

τωρα για το co2 δεν ξερω ν σου πω μιας και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω οτι ειναι απαραιτητη.

τωρα για το co2 δεν ξερω ν σου πω μιας και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε

Αν υπάρχει ανατάραξη στην επιφάνεια από το φίλτρο δεν είναι απαραίτητη !

Εγώ χρησιμοποιώ πάντα !

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ανατάραξη στην επιφάνεια από το φίλτρο δεν είναι απαραίτητη !

Εγώ χρησιμοποιώ πάντα !

Αλλος κανεις?

Εγω εχω co2 αλλα δεν εχω αεραντλια.και ρωτω απο φυτα εχω vallsinaria κατι anoubias,microsorum pteropous και sagitaria, θεωρείται οτι το co2 μου ειναι απαραίτητο ?αεραντλι να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Νεες φωτο το νερακι μας πηρε χρωμα ,ναναι καλα τα catappa της tropical (ketappang) και προστέθηκε και ενας red spot

post-2358-0-61523000-1398807353_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες να βαλεις αεραντλια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι θελω να βαλω αεραντλια πιο πανω ρωταω κατα ποσο ειναι απαραιτητει για τους δισκους και τι γινετε με το co2. Καθαρα εγκυκλοπαιδικες γνωσεις

Link to comment
Share on other sites

Αλλος κανεις?

Εγω εχω co2 αλλα δεν εχω αεραντλια.και ρωτω απο φυτα εχω vallsinaria κατι anoubias,microsorum pteropous και sagitaria, θεωρείται οτι το co2 μου ειναι απαραίτητο ?αεραντλι να βαλω?

Κανεις?

Link to comment
Share on other sites

καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο. Οτι ισχυει στον εναν δεν σημαινει απαραιτητα οτι εφασμοζεται στον αλλον.

Οι δισκοι γενικα εχουν αυξημενες απαιτησεις σε οξυγονο. Η αυξημενη θερμοκρασια δεν βοηθαει σε αυτο το θεμα.

Το αν θα χρειαστεις αεραντλια εξαρταται απο το στησιμο του ενυδρειου σου.

Τροποι αυξησης της συγκεντρωσης Ο2 στο νερο (σε συγκεκριμενες συνθηκες) ειναι η αναταραξη της επιφανειας, τα φυτα και η διαχυση (μεσω αεραντλιας).

Η υπαρξη αεραντλιας δεν απαγορευει τη χρηση CO2. Απλως απομακρυνει πιο ευκολα την περισσεια του CO2 (δηλ συνηθως δρα ανταγωνιστικα).

Έγινε επεξεργασία - maneni
Link to comment
Share on other sites

καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο. Οτι ισχυει στον εναν δεν σημαινει απαραιτητα οτι εφασμοζεται στον αλλον.

Οι δισκοι γενικα εχουν αυξημενες απαιτησεις σε οξυγονο. Η αυξημενη θερμοκρασια δεν βοηθαει σε αυτο το θεμα.

Το αν θα χρειαστεις αεραντλια εξαρταται απο το στησιμο του ενυδρειου σου.

Τροποι αυξησης της συγκεντρωσης Ο2 στο νερο (σε συγκεκριμενες συνθηκες) ειναι η αναταραξη της επιφανειας, τα φυτα και η διαχυση (μεσω αεραντλιας).

Η υπαρξη αεραντλιας δεν απαγορευει τη χρηση CO2. Απλως απομακρυνει πιο ευκολα την περισσεια του CO2 (δηλ συνηθως δρα ανταγωνιστικα).

Παιδεια αυτο που λεει ο φιλος, πρεπει να το βαλουμε καλα μεσα στο μυαλο μας. :bigemo_harabe_net-117::bigemo_harabe_net-117::bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...