Jump to content

Βακτηρια Και Αλλαγες Νερου


Recommended Posts

Παιδιά ετοίμασα το μόνομαχο ενυδρείο και μια μέρα αφού εβαλα τα βακτήρια το νερο είναι ακομα θολο...Μπορω να κανω μια μικρή αλλαγή;;

Link to comment
Share on other sites

η μετρησεισ τη λενε?οσο αφορα τη θολουρα θα φυγει σχετικα συντομα.εχεισ ψαρι μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ψάρι μέσα??

Έχεις βάλει μπόλι στο φίλτρο??

Βακτήρια βάζουμε πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες που γράφει το μπουκαλάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ψάρι έχω μέσα

Το φίλτρο είχε ξαναδουλεψει και είχε στρωθεί αλλά σταμάτησε για μεγάλο χρονικό διάστημα

Μετρήσεις έχω μόνο αμμωνία 0

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ψάρι μέσα??

Έχεις βάλει μπόλι στο φίλτρο??

Βακτήρια βάζουμε πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες που γράφει το μπουκαλάκι.

βακτηρια εβαλα της sera και το ψαρι μετα απο 24 ωρες

Link to comment
Share on other sites

στην σημερινη μετρηση ααμμωνιας ειχα 0,25 τωρα ακολουθει 2 ημερες χωρις τροφη...Τον ταιζω καθε 3 ημερες γιατι το ενυδρειο ειναι σε φαση στρωσιματος

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις καμια αλλαγη νερου.Δεν ταιζεις για μερικες μερες και παιρνεις τεστ για μετρησεις νερου.Χωρις μετρησεις αμμωνιας,νο2 και νο3 πας στα τυφλα και κανεις δεν μπορει να σε βοηθησει με ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

Οπως νομιζεις.Χωρις μετρησεις ομως πας στα τυφλα.Δεν μπορεις να ξερεις τι συμβαινει στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ραστα τι να κανω με την συνεχη θολουρα του νερου και τι να κανω για να πεσει η αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα μπορεί να είναι και από τα βακτήρια που ρίχνεις. Για την αμμωνία , όπως σου είπε και ο Ράστα , δεν ταΐζεις και ελέγχεις την τιμή της αμμωνίας σε 2 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια εριξα μονο μια φορα..στο 60αρι ενυδρειο οταν ριχνω βακτηρια μετα απο μια ημερα ειναι κρυσταλλος το νερο

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και από το στάδιο στρωσίματος η θολούρα. Μην ταΐζεις καθόλου και κάνε άλλη μια μέτρηση μετά από 2 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

παντωσ και εγω συμφωνο με τον rastafarian,θα πρεπει να παρεισ τεστ για να ξερεισ τι γινεται με το ενυδρειο σου.εστω και στικακια,αν τα οικονομικα δεν το επιτρεπουν.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το ξερω οτι ισως υπαρξει προβλημα αλλα αν ταιζω ενα μηνα λιγο και μετραω μονο αμμωνια τι στο καλο δν θα στρωσει??

Link to comment
Share on other sites

Και αν ενδιαμεσα φιλε μου ανεβει το νο2 πως θα το καταλαβεις?

Εμεις σου λεμε τι πρεπει να γινει,απο κει και περα εσυ θα κρινεις αν θα το κανεις η οχι,δικο σου ειναι το ενυδρειο,δικια σου και η ευθυνη.Παντως τα τεστ μονο χρησιμα ειναι και για το στρωσιμο αλλα και για καποιο πιθανο προβλημα αργοτερα.Οταν πχ θα εχεις ενα προβλημα με καποιο φυτο χωρις μετρησεις τι θα περιμενεις απο καποιον να σου πει?

Link to comment
Share on other sites

η με καποιο ψαρι?δεν θα ξερεισ τι φταιει.κοιτα το βιντεο να δεισ τι επαθα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Και αν ενδιαμεσα φιλε μου ανεβει το νο2 πως θα το καταλαβεις?

Εμεις σου λεμε τι πρεπει να γινει,απο κει και περα εσυ θα κρινεις αν θα το κανεις η οχι,δικο σου ειναι το ενυδρειο,δικια σου και η ευθυνη.Παντως τα τεστ μονο χρησιμα ειναι και για το στρωσιμο αλλα και για καποιο πιθανο προβλημα αργοτερα.Οταν πχ θα εχεις ενα προβλημα με καποιο φυτο χωρις μετρησεις τι θα περιμενεις απο καποιον να σου πει?

το να παρω τεστ ειναι στα αμεσα σχεδια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειναι που χρειαζεσαι μετρησεις για να δεις αν το μπολι επιασε..

Link to comment
Share on other sites

παντως αμμωνια εχω μηδενικη

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...