Jump to content

Αντλιοστάσιο Στο Μπαλκόνι


antonistt

Recommended Posts

20αρη να τραβαει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απο την εμπειρία σου δεν το βλέπεις να παίζει με 16/22?

να κάνω χειρουργείο στο προφίλτρο??(και έδωσα 2,5$ παραπάνω για να έρθει με inox βάνες αντι για πλαστικές)

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Ολες τις σωληνωσεις θα τις εχεις σχεδον ολες ιδιες.

Και εμενα οι διακοπτες που εχω βαλει, στο εσωτερικο τους εχουν ποιο μικρη διαμετρο.

Αν θα βαλεις λιγο μεγαλυτερου σωληνες αυτοι θα ειναι τις εισαγωγης, με το σκεπτικο να τραβαει ποιο ελευθερα.

Δεν νομιζω να εχεις καποιο θεμα με το προφιλτρο. Θα βαζεις μεσα υαλοβαμβακα?

Link to comment
Share on other sites

ναι στο προ φίλτρο θα παίξει μονιμα βαμβάκι και σε περίπτωση που χρειαστεί άνθρακας (αχρείαστος να είναι)

δεν το είχα σκεφτεί....

αρα λες να παίξω εισαγωγή 20 ή 25 (λεω εγω τώρα)

και επιστροφή 16άρα κανονικά....

για μπαστούνια εισαγωγής και επιστροφής έχεις κατι να με φωτίσεις?

αρχικά έχω πάρει αυτό για εισαγωγή http://www.ebay.com/itm/Water-Surface-Oil-Protein-Skimmer-for-Aquarium-Tank-/160344940818?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item25554da112

και αυτό επιστροφή http://www.ebay.com/itm/Dual-Nozzle-Loc-Line-3-4-Modular-Pipe-Aquarium-Sump-Return-Flexible-Plumbing-/271462609257?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f346eb169

με την εισαγωγή μάλλον θα έχω πρόβλημα και σκέπτομαι μήπως βάλω αλλο ένα ...κατι??? ... να ρουφάει

να βάλω εναν 16 άρι να τρέχει το skimmer και αλο ενα 16αρι να ρουφά απο κάτω?

με την επιστροφή μάλλον θα είμαι καλυμμένος

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θα εισαι καλα ετσι οπως το σκεπτεσε.

Στο προφιλτρο μονο λιγο προσοχη να μην μπουκωνει και δεν θα σου τραβαει.

Τι σκεπτεσε να το κανεις ( απο ψαρια )?

Σε αφηνω προς το παρων. Αν εχεις καποιες αλλες αποριες θα τα ξαναπουμε αυριο.

Link to comment
Share on other sites

απο ψάρια θα υπάρχουν τα 6 labido και 9 albino που ήδη έχω και όταν κάνω την αλλαγή την γυάλας ή φτιάξω αλλη μια θα βάλω περι τα 10-15 demasoni

δεν πιστεύω οτι θα υπάρξει ποτε θέμα ελλιπούς φίλτρανσης ...

ετσι όπως θα γίνει το σύστημα θα υποστηρίζει σταντ απο πετσοπ..

συνοψίζοντας με την σειρά ροής του νερού

1. εισαγωγή Α με 16/22 σωλήνα http://www.ebay.com/itm/Water-Surface-Oil-Protein-Skimmer-for-Aquarium-Tank-/160344940818?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item25554da112

2. εισαγωγή Β με 16/22 σωλήνα ????? tba

3. σύνδεσμος Υ

4. αντλία απο 1800lt/h έως 6000lt/h http://www.ebay.co.uk/itm/Jebao-immersible-submerged-DC-pump-DC6000-speed-adjustable-Variable-speed-/400703894147?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d4bd03283

5. φίλτρο δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα πάω στα 4000lt http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00BJ0TS3U/ref=ox_sc_act_title_2?ie=UTF8&psc=1&smid=A1TZDZQNQ6E9Q8

ή στα 8000lt http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00BJ113J6/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A1IIEY7ME54BIO

6. προφίλτρο με 16/22 σωλήνα http://www.ebay.co.uk/itm/JAQNO-Aquarium-Tank-1-5L-External-Pre-Filter-PF126-bhx-/310876130943?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item4861a94e7f

7. επιστροφή με 16/22 σωλήνα http://www.ebay.com/itm/Dual-Nozzle-Loc-Line-3-4-Modular-Pipe-Aquarium-Sump-Return-Flexible-Plumbing-/271462609257?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f346eb169

ακόμα ψάχνω την δεύτερη εισαγωγή και γνώμες για τα φίλτρα....

γνώμες των παλαιών για το σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα σου πρωτινα εγω ειναι!

1,2,3,6,5,4,7

Το 1 για ποιο λογο θα το βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

To skimmer-άκι το θέλω να τραβά τα της επιφάνειας σκόνες , υπολείμματα τροφής κτλ

Οι προδιαγραφές του όμως είναι για μαξ 1500lt/h οπότε για να μην δουλεύει στα κόκκινα θα χρειαστώ και το (2) ???? μάλλον ένα μπαστούνι να τραβά από κάτω.

Το προφίλτρο (6) το βάζω μετα το φίλτρο γιατι το φίλτρο έχει χοντρό και μεσαίο σφουγγάρι να κρατήσει τα πρώτα οπότε το βάζω μετα το φίλτρο να κρατήσει το βαμβάκι ότι περάσει από τα δυο προηγούμενα.

Στην ουσία θα προφιλτράρει την επιστροφή και όχι την εισαγωγή

Η αντλία (4) πρέπει να μπει πρίν το φίλτρο γιατι αυτά τα φίλτρα δουλεύουν σε πίεση και όχι σε υποπίεση.

Για το φίλτρο που δεν έχω ακόμη αποφασίσει έχει κανείς καμια άποψη…

Το κόστος είναι σχεδόν το ίδιο αρα δεν είναι παράγοντας απόφασης.

Έχω ενα κόλλημα και δεν πάω κατευθείαν στο μεγάλο

Σκέπτομαι μήπως το μεγάλο θα θέλει και μεγαλύτερη πίεση (Requires a pump with flow rate of 3500L/H to function correctly) για να δουλέψει ενώ το μικρό (Requires a pump with flow rate of 1500L/H to function correctly)

Η αντλία είναι για 6000lt/h αλλα δεν θα το κάνω και πλυντήριο μάλλον θα δουλέψω κοντά στα 2000lt - 2500lt

Μήπως το μεγάλο δεν δουλέψει σωστά με λιγότερα lt/h???

Μήπως το μικρό εάν βάλω το μεγαλύτερο ενυδρείο και ανεβάσω lt/h στα 4000lt δεν αντέξει???

να ξεκολλήσω λέτε και να πάρω το μεγάλο και να βάλω reducer 20mm->16mm για να παίξω την επιστροφή και να τελειώνουμε???

Link to comment
Share on other sites

Θα εχεις χρονο να ερθεις απο τη συναντηση να τα πουμε απο κοντα?

Link to comment
Share on other sites

θα το ήθελα πολύ αλλα εχω μια υποχρέωση το Σάββατο που δεν μπορώ να αποφύγω

Link to comment
Share on other sites

To skimmer-άκι το θέλω να τραβά τα της επιφάνειας σκόνες , υπολείμματα τροφής κτλ

Οι προδιαγραφές του όμως είναι για μαξ 1500lt/h οπότε για να μην δουλεύει στα κόκκινα θα χρειαστώ και το (2) ???? μάλλον ένα μπαστούνι να τραβά από κάτω.

Το προφίλτρο (6) το βάζω μετα το φίλτρο γιατι το φίλτρο έχει χοντρό και μεσαίο σφουγγάρι να κρατήσει τα πρώτα οπότε το βάζω μετα το φίλτρο να κρατήσει το βαμβάκι ότι περάσει από τα δυο προηγούμενα.

Στην ουσία θα προφιλτράρει την επιστροφή και όχι την εισαγωγή

Η αντλία (4) πρέπει να μπει πρίν το φίλτρο γιατι αυτά τα φίλτρα δουλεύουν σε πίεση και όχι σε υποπίεση.

Για το φίλτρο που δεν έχω ακόμη αποφασίσει έχει κανείς καμια άποψη…

Το κόστος είναι σχεδόν το ίδιο αρα δεν είναι παράγοντας απόφασης.

Έχω ενα κόλλημα και δεν πάω κατευθείαν στο μεγάλο

Σκέπτομαι μήπως το μεγάλο θα θέλει και μεγαλύτερη πίεση (Requires a pump with flow rate of 3500L/H to function correctly) για να δουλέψει ενώ το μικρό (Requires a pump with flow rate of 1500L/H to function correctly)

Η αντλία είναι για 6000lt/h αλλα δεν θα το κάνω και πλυντήριο μάλλον θα δουλέψω κοντά στα 2000lt - 2500lt

Μήπως το μεγάλο δεν δουλέψει σωστά με λιγότερα lt/h???

Μήπως το μικρό εάν βάλω το μεγαλύτερο ενυδρείο και ανεβάσω lt/h στα 4000lt δεν αντέξει???

να ξεκολλήσω λέτε και να πάρω το μεγάλο και να βάλω reducer 20mm->16mm για να παίξω την επιστροφή και να τελειώνουμε???

Αν το βαλεις ομως εισαγωγη δεν θα ανοιγεις τακτικα το φιλτρο.

Δεν θα ζοριζεται για να περασει το νερο ολα αυτα τα υλικα?

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο αυτό λέει οτι έχει εναν διακόπτη που αλλάζει την ροη του εισερχόμενου νερού

αντι το νερό να περνά απο

1. χοντρό σφουγγάρι

2. μεσαίο σφουγγάρι

3. βιολογικό υλικό

γυρνά ανάποδα την ροή δλδ

3. βιολογικό υλικό

2. μεσαίο σφουγγάρι

1. χοντρό σφουγγάρι

με αποτέλεσμα να καθαρίζετε μόνο του....

επίσης καθε αλλαγή θα γίνεται με αυτόν τον τρόπο....

την 3η έξοδο της ανάποδης ροής θα την ρίξω στο σιφόνι του μπαλκονιού και οταν θα αδειάζω το νερό που θέλω ταυτόχρονα θα καθαρίζω τα σφουγγάρια...

επειδή όλα αυτά θα γίνονται με το "παλιό" νερό του ενυδρείο....κανένα πρόβλημα για την βιολογία

τωρα για το ζόρι που λες....με αντλία 6000lt... μάλλον θα πετάξει τα σφουγγάρια από τους σωλήνες μέσα στη γυάλα εαν παει να κολλήσει

θα έχει τέτοια δύναμη που δεν θα ζοριστεί καθόλου...

απο την αλλη σκέπτομαι πως τα απλά κανιστρα των 1000tl/h τα καθαρίζουν οι συνχομπιστες του αγίου ποτε

αυτο θα καθαρίζετε κάθε εβδομάδα...

αν είναι να κάνει πρόβλημα δεν το βλέπω να είναι απο εκει...

στην τελική...ξεκουμπώνω τους σωλήνες ...αλλάζω θέση και ξανα κουμπώνω

τα πάντα βέβαια είναι σε θεωρητικό επίπεδο ... βλέποντας και κάνοντας

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η πορεια θα σου δειξει αν χρειαστει κατι αλλο η θα σε βγαλει ασπροπροσωπο το ολο ενχειρημα.

Link to comment
Share on other sites

εχω βάλει στο καλάθι το μεγάλο φίλτρο και με τρώει το δάχτυλο να πατήσω την αγορά...

επίσης βρήκα και αυτό http://www.ggshop.gr/ntoulapes/1002351--terry-340lt.html

για να τα βάλω όλα μέσα να κάνω και χωρίσματα εάν απαιτείται και θα μείνει και χώρος να βάλω αναλώσιμα κτλ

επίσης υπάρχει και χώρος για να μπει dow στα τοιχώματα και να εξακολουθεί να χωρά το γαιδουρο-φίλτρο

ασε που στο περίσσευμα του χώρου μπορεί να φτιάξω κανένα διαμέρισμα απο plexiglass για να προετοιμάζω το νερό αλλαγής...???...!!!

και αφου τα βρήκαμε όλα...

σωλήνες???

που θα βρούμε διαφανές σωλήνες φ16 εσωτερικά και φ20 εσωτερικά?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μπαουλο ειναι μασιφ?

Ποια περιοχη μενεις?

Σωληνες παρε απο υδραυλικα, το αλφαδολαστιχο που λενε, ειναι φτηνο.

Link to comment
Share on other sites

οχι μασιφ...αν θες να πεις μονοκόμματο

σε κομμάτια πρεπει να είναι και να το συναρμολογείς...δεν εχω παρει ακόμα τηλ

μενίδι

αλφαδολάστιχο όπου πήρα βρήκα μέχρι 16αρι...20αρί δεν έχω βρει πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Εδω στο Πειραια βρηκα.

Και το πλεξιγκλας θα το κολλησεις με σιλικονη?

Link to comment
Share on other sites

βρήκες 20αρη σωλήνα διαφανές?

στείλε στοιχεία αν δεν βγάλω άκρη να κατέβω να πάρω

ναι με σιλικόνη ... μου έχει μείνει μαύρη απο το κόλλημα του ενυδρείου αλλα εκει που θα είναι μόνο εγω θα το βλέπω ...αστέρι θα είναι

Link to comment
Share on other sites

Ερχομενος απο Κηφισο και κανεις δεξια, φτανεις στο φαναρι που γινεται το παζαρι του Πειραια.

Απο εκει ξεκινα η 34 συνταγματος και η συνεχεια της ειναι η Ηρωων Πολυτεχνειου.

Επι τις 34 συνταγματος, στο αριστερο σου χερι ειναι ο Σκλαβενιτης, ποιο πανω τοΤζαμπο.

Ενδιαμεσα τωρα στα δυο αυτα μαγαζια, στο δεξι σου χερι εχει ενα καταστημα με υδραυλικα, απ εξω εχει αυτα τα

στρογκιλα που βαζεις στις καμΙναδες για τον αερα.

Πιστευω να σε κατατοπισα?

Link to comment
Share on other sites

δεν με κατατόπισες απλά...με πήρες απο το χέρι και με πήγες εκει

σκέτο gps

Link to comment
Share on other sites

Το μονο εχε στο χερι σου αυτο το τσουνακι που εχεις για τις σωληνες, να παρεις αυτο ακριβος που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο κύβος ερρίφθη...
Καλημέρα!



Τα υλικά μας...


Τα εργαλεία μας...


Η αντλία...


Το φίλτρο...


Το τελικό φίλτρο...


Ο θερμαντήρας και τα υλικά του για να μπει στην γραμμή και όχι στη γυάλα....


Το... Chiller....


Και φυσικά σωλήνες - λάστιχο και εξαρτήματα pvc για να κατασκευαστούν μπαστούνια και γενικά το κύκλωμα...


Ξέχασα.... Βασικότερο όλων....


Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο να μπει σε λειτουργεια!

Να ρωτησω κατι αλλο?

Στο τελικο φιλτρο που λες, μηπως τα τσουνακια να τα εβαζες πλαστικα αντι μεταλλικα που ειναι?

Το σωληνα pvc για ποια λειτουργεια ειναι?

Το αλφαδολαστιχο το βρηκες εκει που σου ειπα?

Η τελευταια φωτο ειναι ολα τα λεφτα! χαχαχαχαχα

ΥΓ. Οταν με το καλο μπει σε λειτουργεια, θαθελα να το δω απο κοντα!

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Τα βρήκα όλα σε ένα μεγάλο μαγαζί με υδραυλικά....

Ήταν και λίγο μαμουνι ο πωλητής και με εξυπηρέτησε πολύ...

Κάθε φορά που δεν είχε κάτι και του έλεγα ότι δεν πειράζει θα το βρω αλλού πάθαινε ντελίριο

Όσο για τις κατασκευές κτλ θα τα παρουσιάσω αναλυτικά

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέρα πρώτη....

Diy Chiller...
2 τρύπες φ23 για να μείνει οριακά το λάστιχο χωρίς να αφήνει κενό ούτε να τσακίζει


Αμέσως μετά τοποθετούμε σε κουλουράκια το λάστιχο...
Οσο περισσότερο τόσο καλύτερα διότι το νερό θα είναι περισσότερη ώρα μέσα στο ψυγείο...

στην περίπτωση μου 10 μετρα αλφαδολάστιχο ήταν αρκετά για α γίνουν κουλουρα και να αφήσουν 1-1,5 μετρο απο κάθε πλευρά για σύνδεση με τα λοιπά...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...