Jump to content

Αντλιοστάσιο Στο Μπαλκόνι


antonistt

Recommended Posts

Μέτα από τις συζητήσεις με τον albino και τον giorgosmarios , που αρχικά τους ευχαριστώ , σκέφτομαι σοβαρά την δημιουργία ενός αντλιοστασίου στο μπαλκόνι.


οι λόγοι που με οδήγησαν σε αυτές τις σκέψεις είναι οι εξής.


α. ανάγκη δεύτερου εξωτερικού φίλτρου

β. περιορισμένος χώρος στο έπιπλο

γ. ανάγκη για εύκολες και καθαρές αλλαγές

δ. universal λύση μιας και η κατασκευή δεύτερου ή/και μεγαλύτερου ενυδρείου είναι στα άμεσα σχέδια

ε. αναβάθμιση με αυτόματο σύστημα καθημερινών αλλαγών ή σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης

στ. είμαι gadget-ακιας πως να το κάνουμε!


οπότε αρχίζω το συγκεκριμένο τοπικ ετσι ώστε να ανταλλάξουμε ιδέες για την υλοποίηση του project.


παραγράφω τις κύριες ενότητες που θα ζητήσω βοήθεια.


1. χώρος

αρχικά όπως είπα οτι γίνει θα γίνει στο μπαλκόνι μιας και είναι ακριβώς απο πίσω που θα έχω αυτό ή το μελλοντικό ενυδρείο

επίσης υπάρχουν όλες οι απαραίτητες ευκολίες παροχή νερού - αποχέτευση αλλα και ρεύμα

εδω θα γίνει χρήση μιας ξύλινης - πλαστικής ή μεταλλικής κατασκευής/ντουλάπας που θα φιλοξενήσει οτι αποφασίσουμε να βάλουμε εντός οπότε στην ουσία θα ασχοληθούμε μαζί του στο τέλος όσων αφορά τις διαστάσεις και το υλικό.

το δεδομένο είναι οτι και να μπει θα πρέπει να είναι μονωμένο απο το κρύο και απο την ζέστη πράγμα που ο albino το έχει λύσει.



2. φίλτρο

Εδώ σκέπτομαι τις εξής επιλογές…

α. Κλειστού τύπου σε υποπίεση



β. κλειστού τύπου σε πίεση

Φίλτρο λίμνης πχ http://www.ebay.co.uk/itm/121314374554?var=420268101572&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 (65 € με τα υλικά και UV??!!!!!)


γ. sump



3. αντλία

Μιας και θα υπάρχει απόσταση + την υψομετρική διαφορά σκέφτηκα κάτι δυνατό και έπεσα πάνω σε αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/Jebao-immersible-submerged-DC-pump-DC5000-speed-adjustable-Variable-speed-/400696666082?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d4b61e7e2

Έχει controller για τα λίτρα/ώρα από 1500 – 5000 lt/h και εντολή παύσης για 10min για τάισμα.

Λογικά με βάσει τις πραγματικές συνθήκες θα έχω πραγματική ροή από 800lt/h έως 3500lt/h αρκετό να καλύψει και μεγαλύτερο ενυδρείο.



4. σωλήνες

δεδομένου οτι δεν θα τρυπήσω την γυάλα σκέπτομαι κλασικούς 16/22 για να είναι εύκολα ανταλλακτικά τύπου spray bar – inflow – outflow κτλ

έχει κανείς άποψη πόσα λίτρα / ώρα μπορούν να διαχειριστούν αυτοί οι σωλήνες?

μήπως να βάλω διπλές εισαγωγές και εξαγωγές?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι θα κανεις παλι ρε Αντωνη?Παλι θα μας τρελανεις μου φαινεται..:P

Link to comment
Share on other sites

ηρέμησα με τα νερα και τις μετρήσεις και τώρα με τρώει....

δεν μπορώ να κάτσω στα αυγά μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αντλιοστάσιο το μπαλκόνι, θα κάνεις ενυδρείο το σπίτι; :P

Καλή επιτυχία! :)

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη για να καταληξεις καπου στο τη ακριβος θα χρειαστεις απο ολα αυτα τα υλικα που παραθετεις, θα πρεπει να εχεις

υποψη τη λιτρα θα πρεπει να υποστιριξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αντλιοστάσιο το μπαλκόνι, θα κάνεις ενυδρείο το σπίτι; :P

Καλή επιτυχία! :)

λες να καταλήξω να βλέπω tv με τα labido??....

αν την πατήσω ετσι με βλέπω να κοιμάμαι στο χαλάκι...

Αντωνη για να καταληξεις καπου στο τη ακριβος θα χρειαστεις απο ολα αυτα τα υλικα που παραθετεις, θα πρεπει να εχεις

υποψη τη λιτρα θα πρεπει να υποστιριξεις.

σιγουρα τα 240lt που έχω τώρα

μελλοντικά (μέσα στο καλοκαίρι) ή θα φτιάξω ενα 500lt για 3-4 χαρέμια mbuna ή αλλο ένα δίδυμακι 240lt για να το βάλω δίπλα σε αυτό που έχω με lab-lbino το οποίο θα έχει μονο demasoni

Link to comment
Share on other sites

Αρα οι προοπτικες σου θα πρεπει να βαδισουν για υποστιριξη 500 και ανω!

Τα δυο 240αρια θα υποστιριζονται απο ενα φιλτρο? Ξερεις γινεται, εαν ειναι κοντα το ενα στο αλλο.

Link to comment
Share on other sites

αντωνη καλο ξεκινημα. προσεξε μονο το θεμα του φιλτρου γιατι λογο της αποστασης και του υψομετρικου θα εχεις απωλειες στα λιτρα που γυρναει. εγω το ελυσα με δυο εξωτερικα. παντος αν θελεις να δεις το δικο μου <αντλιοστασιο> για να παρεις ιδεες στειλε μου π.μ να κανονισουμε

Link to comment
Share on other sites

Αρα οι προοπτικες σου θα πρεπει να βαδισουν για υποστιριξη 500 και ανω!

Τα δυο 240αρια θα υποστιριζονται απο ενα φιλτρο? Ξερεις γινεται, εαν ειναι κοντα το ενα στο αλλο.

Είτε ένα 500αρι είτε δύο 240 άρια λέω να τα τρέξω με το ίδιο φίλτρο. Θα είναι δίπλα

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είτε ένα 500αρι είτε δύο 240 άρια λέω να τα τρέξω με το ίδιο φίλτρο. Θα είναι δίπλα

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Θα εχουν τα ιδια ψαρια?

Τις ιδιες παραμετρους?

Τον ιδιο αριθμο ψαριων?

Link to comment
Share on other sites

Θα εχουν τα ιδια ψαρια?

Τις ιδιες παραμετρους?

Τον ιδιο αριθμο ψαριων?

κιχλίδες mbuna και στα δύο με περίπου τον ίδιο αριθμό ψαριών

αλλα δεν νομίζω να παίζει ρόλο ο αριθμός των ψαριών αφου το νερό θα καταλήγει το ιδιο φίλτρο.

λογικά είτε κάνω την κατασκευή σου είτε πάρω το έτοιμο που είναι για 4000lt θα είμαι υπερ καλυμμένος

και με την αντλία που σκέπτομαι να πάρω με μαξ 3500lt/h καθαρά πιστεύω δεν θα μου λείψει ροή

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να'χει θα αποκτήσουν τις ίδιες ασθένειες και σε περίπτωση βλάβης δε θα μείνει τίποτα. :)

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

αντωνη καλο ξεκινημα. προσεξε μονο το θεμα του φιλτρου γιατι λογο της αποστασης και του υψομετρικου θα εχεις απωλειες στα λιτρα που γυρναει. εγω το ελυσα με δυο εξωτερικα. παντος αν θελεις να δεις το δικο μου <αντλιοστασιο> για να παρεις ιδεες στειλε μου π.μ να κανονισουμε

μετα την συζήτηση μας πρόβλεψα και ψάχνω δυνατή αντλία

λέω αυτή http://www.ebay.co.uk/itm/Jebao-immersible-submerged-DC-pump-DC5000-speed-adjustable-Variable-speed-/400696666082?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d4b61e7e2

δουλευει σε υψος 3,5m μαξ και 5000lt μαξ

στο +/- με απώλειες λέω οτι θα έχω κοντα στα 3500lt στην full ταχυτητα

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να'χει θα αποκτήσουν τις ίδιες ασθένειες και σε περίπτωση βλάβης δε θα μείνει τίποτα. :)

το ίδιο θα συμβεί είτε είναι δυο μικρά τα ενυδρεία είτε ένα μεγάλο απο θέμα ασθένειας ή βλάβης

πάντα θα υπάρχει το εσωτερικό που έχω τώρα για έκτακτη ανάγκη αν και θα φροντίσω με σε δεύτερό χρόνο να πάρω και μια μεταχειρισμένη αντλία για backup

οπότε δεν το θεωρώ αποτρεπτικό για το project.

γενικά το project αφορά 500lt ενυδρείο που είτε θα είναι ενα μεγάλο είτε δυο μικρά κυρίως για να κρατήσω στο ενα απο τα δύο

species demasoni, διαφορετικά labido - albino - demasoni στα 500.

Link to comment
Share on other sites

μετα την συζήτηση μας πρόβλεψα και ψάχνω δυνατή αντλία

λέω αυτή http://www.ebay.co.uk/itm/Jebao-immersible-submerged-DC-pump-DC5000-speed-adjustable-Variable-speed-/400696666082?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d4b61e7e2

δουλευει σε υψος 3,5m μαξ και 5000lt μαξ

στο +/- με απώλειες λέω οτι θα έχω κοντα στα 3500lt στην full ταχυτητα

Το εχεις ψαξει αν ειναι για εσωτερικη η εξωτερικη?

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις ψαξει αν ειναι για εσωτερικη η εξωτερικη?

δουλεύει και σαν εσω και σαν εξω

την βλέπω κυρίως για τον controller που έχει και μετριάζει τις στροφές (αρα και την κατανάλωση και τον θόρυβο)

δεν "πνίγει" την ροή όπως κάνουν οι περισσότερες αντλίες

Link to comment
Share on other sites

Μιας και υπήρξε ησυχία την τελευταία εβδομάδα έκανα τις εξής αγορές και αναμένω παράδοση..

1. αντλία http://www.ebay.co.uk/itm/Jebao-immersible-submerged-DC-pump-DC6000-speed-adjustable-Variable-speed-/400703894147?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d4bd03283

2. προ-φίλτρο http://www.ebay.co.uk/itm/JAQNO-Aquarium-Tank-1-5L-External-Pre-Filter-PF126-bhx-/310876130943?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item4861a94e7f

εκκρεμεί το φίλτρο που θέλω βοήθεια για να επιλέξω..

το Α http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00BJ0TS3U/ref=ox_sc_act_title_2?ie=UTF8&psc=1&smid=A1TZDZQNQ6E9Q8

  • Provides mechanical and UV sterilization for ponds up to 4000L. UV-C 7W
  • Easy view indicators show when the UV light is working and when it is time to clean the filter.
  • Back wash facility makes cleaning easy.
  • Requires a pump with flow rate of 1500L/H to function correctly. (not supplied)
  • Dimensions: 335mm(top) x 289mm(base) x 404mm Compatible with hose sizes 15 / 20 / 25mm

ή το Β http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00BJ113J6/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A1IIEY7ME54BIO

  • Provides mechanical and UV sterilization for ponds up to 8000L. UV-C 9W
  • Easy view indicators show when the UV light is working and when it is time to clean the filter.
  • Back wash facility makes cleaning easy.
  • Requires a pump with flow rate of 3500L/H to function correctly. (not supplied)
  • Dimensions: 416mm(top) x 342mm(base) x 519mm Compatible with hose sizes 20 / 25 / 32 / 40 mm

επίσης θέλω βοήθεια στην διάμετρο των σωληνώσεων καθώς επίσης και στην είσοδο και έξοδο του νερού (κοινός τα μπαστούνια)...

ακούω τις γνώμες σας κύριοι και κυρίες..

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι δεν έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις με το θέμα της θερμομόνωσης. Αν τοποθετήσεις το φίλτρο στο μπαλκόνι θα πρέπει να μονώσεις και το χώρο που θα το στεγάσεις γιατί θα έχεις πρόβλημα με το κρύο το χειμώνα και με την ζέστη το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στον νου μου

θα κατασκευαστεί μια ντουλάπα ή θα προμηθευτώ μια πλαστική την οποία θα την επενδύσω εσωτερικά με dow

αλλά θα ασχοληθώ στο τέλος αφού συλλέξω όλα τα μηχανήματα κτλ τα οποία θα τοποθετηθούν μέσα για να δω και την διάσταση που θα ψάχνω

μιας και το ανέφερες σκέπτομαι να δημιουργήσω ένα κινητό χώρισμα που θα απομονώνει την αντλία απο το φίλτρο το καλοκαίρι για να μην επηρεάζεται ο χώρος του φίλτρου από την ζέστη της αντλίας

μιας και η αντλία θα παράγει ζέστη πιθανόν να έχω και ενα άνοιγμα/εξαερισμό του χώρου της αντλίας

τον χειμώνα θα το αφαιρώ έτσι ώστε να με βοηθά η ζέστη της αντλίας στην διατήρηση καλής θερμοκρασίας στον χώρο του φίλτρου...

τον εξαερισμό - μιας και πλέον θα είναι ένα δωμάτιο - μάλλον θα τον κλείνω για χειμώνα

αλλά όλα είναι στη θεωρητικά προς το παρόν

ο albino έχει καταφέρει επιτυχώς να μονώσει τον χώρο αλλα τον δουλεύει με εξωτερικό φίλτρο (κάνιστρο)

θα τον βασανίσω με γερμανο-βιετναμέζικες μεθόδους που έχω αναπτύξει και θα μου τα πει όλα περι μόνωσης ...

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και εδω.

Aquael Unimax 700

323.08€

παρα πολύ ακριβό

θα κάνω καλύτερη δουλειά με τα υλικά που μαζεύω στα μισά χρήματα

οταν ολοκληρωθεί το σύστημα θα έχω μεταβαλλόμενη ισχύ από 1000lt/h στα 6000lt/h με μαξ 40w κατανάλωση , όγκο υλικών για λίμνη 4000lt(ή 8000lt αναλόγως την επιλογή) με προ-φίλτρο ανεξάρτητο 1,5lt , με UV και δυνατότητα σχεδόν αυτόματου καθαρισμού του φίλτρου με backwash και δεν θα φτάσω τα 200€

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση η τιμη που μου λες, δες εδω 285.00

http://www.toulias-eshop.gr/product.asp?catid=2091

Link to comment
Share on other sites

εξακολουθεί να είναι ακριβό με κατώτερα χαρακτηριστικά

αλλα τι ειναι αυτο που σου αρέσει σε αυτό το φίλτρο ή τι δεν σου αρέσει στα αλλα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο ανεφερα με γνωμονα οτι ειναι ολα σε ενα.

Δεν ειπα οτι δεν μου αρεσουν αυτα που εβαλες.

Επισεις μου αρεσε το προφιλτρο. Τι διαμετρο εχουν ομως τα σωληνακια του?

Επισεις απο την πρωτη στιγμη που ειχες βαλει για την τρομπα μου αρεσε για τη ρυθμιση τις ροης τις που

μπορεις να την προσαρμοσεις εκει που θελεις.

Και αυτο με κρητηριο να το βαλω και εγω αμα ειναι σε αυτο το φιλτρο που εχω φτιαξει, που εχει και λιγοτερα βατ

καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

το φαντάστηκα οτι θα το πρότεινες για το .. ολα σε ένα .. στιλ.... αλλα ... και εγω και εσυ έχουμε ξεπεράσει το όλα σε ενα.. :)

το προ-φίλτρο έχει βανάκια για 16/22 σωλήνα

λές να το παίξω όλο το σύστημα με 16/22 με να παίξω με 20άρη εσωτερικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...