Jump to content

Χρυσοψαραδικο 125 Λιτρα


Recommended Posts

Γεια σε ολα τα μέλη του φορουμ, έστησα για πρωτη φορα το juwel 125 με διαφορετική ψαροσυνθεση απο τη κλασσικη σύνθεση αμαζονιου με πρασιναδα. Σε κυρού νερου με τρία fansy χρυσοψαρα. Ειναι αρκετα μεγάλα 10 εκατοστά το μεγαλύτερο (μαζι με τη μακρια του ουρά) και τα αλλα λιγο πιο μικρα. Δουλεύει με φιλτρανση 2 εξωτερικά φίλτρα fluval 206 και 205 με βιολογικο υλικο και σφουγγάρια. Επειδη πρωτη φορα εχω τοσο μεγαλόσωμα ψάρια σε σχεση με τα μαριδακια τους ροδοστομους :P καθε ποσο πρεπει να ταΐζω και ποσο ; :) :)

Link to comment
Share on other sites

να σουζησουν φιλε μου! μπραβο και για την φιλτραση..

οσο μικρα ειναι ,τοσο πιο πολυ και συχνο ταισμα θελουν τα χρυσοψαρα..

αν ειναι μεγαλα τα δικα σου, οπως λες.. ταιζε 2 φορες την ημερα απο 3-4 φυλλαρακια στο καθενα.

τα φυλλαρακια παντα να τα μουλιαζεις στο νερο τους πριν τα ριξεις και ποτε μην τα αφηνεις να τρωνε απο την επιφανεια..

σημαντικο ειναι να υπαρχει ποικιλια στην τροφη τους εκτος απο το κοινα flakes χρυσοψαρων.. απο σπιρουλινα μεχρι και καποια πρωτεινουχα τροφη (bllodworms, grindal, dafnia κλπ.) καθως και ζεματισμενα λαχανικα(μαρουλι, μπροκολο,σπανακι, καροτο, αρακα κλπ.).

Υ.Γ βαλε και καμια φωτο να τα καμαρωσουμε :bigemo_harabe_net-66:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω πολλες τροφες απο τα παλαιότερα ενυδρεια και πηρα και sticks για τα χρυσοψαρα. Τα ταΐζω τωρα περιπου 2 φορες την ημερα απο λίγη ποσότητα ώστε να φανε σίγουρα και τα τρία γιατι ο μεγάλος ειναι χλαπαναρας και ορμαει πρώτος :P

Οριστε μια φωτο απο τον μεγαλο και τα αλλα 2 αυριο :Dpost-20480-0-41764600-1398538987_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - hms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πεταξετες αν ειναι πανω απο 6μηνο.. δεν εχουν καμια αξια..

αν ειναι καινουργιες , οχι συχνο ταισμα με τροφες τροπικων ψαριων.. 1-2 φορες την εβδομαδα αρκει..τις υπολλοιπες μερες δινε τα sticks και παρε και μια ακομα..

πολυ ομορφο! να το χαιρεσαι!

περιμενω να δω και τα αλλα.. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, τις τελευταίες μερες παρατηρώ το πιο σκουρόχρωμο χρυσοψαρο να πηγαινει κοντα στο χρυσοψαρο της φωτο και να του τσιμπάει απο κατω χαμηλα την κοιλιά, οχι επιθετικά απλα συνεχεια πηγαινει κοντα του. Τι σημαίνει αυτο ; Παιζει καμια αναπαραγωγή ή ειναι ηδη έγκυος και περιμένει γέννα ; Αν με το καλο γινει κατι τετοιο τα μωρά επιβιώνουν ή τα τρώνε ;

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

παιζει κι αυτο και προφανως μαλλον αυτο ειναι, καθως η ανοιξη ειναι περιοδος αναπαραγωγης για τα χρυσοψαρα..

τα αυγα τους τα τρωνε, οπως επισεις και τους γοννους (εαν τους ξεφυγει κανενα και εκκολαφθει), αν θελεις να ασχοληθεις με τα μικρα (αν ζευγαρωσουν τελικα και προλαβεις και δεις αυγα ή καποιο γοννο) ,

θα πρεπει να τα μεταφερεις σε γεννηστρα ή καλυτερα σε αλλο μικρο ενυδρειο με στρωμμενο αεροφιλτρο και να ετοιμαζεις σχεδον καθημερινα αρτεμια, καθως δυσκολα θα φανε κατι αλλο τον πρωτο μηνα της ζωης τους..

Υ.Γ ενημερωτικα, το ψαρακι της φωτο ειναι veiltail και ειναι πολυ ομορφο! :D

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και από μένα φίλε.

Έχω την εντύπωση ότι το ψάρι στην φωτογραφία δεν είναι πολύ υγιές. Όσοι ασχολούνται με χρυσόψαρα θα σου πουν για πιο σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι το λες αυτο?

μια χαρα μου φαινεται το ψαρακι..

Link to comment
Share on other sites

Το ραχιαίο πτερύγιο δεν είναι σηκωμένο και η ουρά είναι κρεμασμένη κάτι που απ'όσο έχω διαβάσει ειδικά για το ραχιαίο δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά. Μπορεί βέβαια να ξεγελάει η φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

η ουρα κρεμετε στα veiltail και το ραχιαιο προφανως ειναι στην φωτο ετσι πανω στο κολυμπι.. δεν το εχουν και ολη μερα σηκωμενο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες tsala :D

Το ψαρακι ειναι υγειεστατο, εχει πολυ μακρια ουρά και γι αυτο ίσως να σου φαίνεται ετσι στην φωτο. Κολυμπάει συνεχεια σε ολο το ενυδρειο και "παιζει" με τα υπόλοιπα. Γενικα ολα τα ψαρακια δείχνουν να απολαμβάνουν το ενυδρειο. :) :)

Link to comment
Share on other sites

Και κάποιες φωτο ακομα :Dpost-20480-0-97758200-1398609316_thumb.jpgpost-20480-0-29868100-1398609329_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πανεμορφα ολα!

πολυ σαλιγκαρι βρε παιδι μου! :D

ωραια το εστησσες το ενυδρειο...

η αμμος ειναι πολυ ψιλη? αν ειναι, με τον καιρο θα σου πετρωσει...και θα φαινεται σκ@τ@

edit: λαθος , με τα tuberculata , δεν θα εχεις θεμα να πετρωσει λογικα..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα χρυσόψαρά σου και το ενυδρείο, να τα χαίρεσαι! :)

Να τον ακούς τον tsala, έχει εμπειρία με χρυσόψαρα κι εμένα με βοήθησε πολύ με τις γέννες των δικών μου. :D

Είναι πολύ όμορφα κι έξυπνα τα χρυσόψαρα και με τον καιρό θα μάθεις να διαβάζεις την συμπεριφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος ειναι η carat 6. Το ενυδρειο τρέχει εδω και 4 χρονια με διαφορετική ψαροσυνθεση κατα καιρούς :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια για τα καλα λογια :D :D

Link to comment
Share on other sites

δεν θεωρω οτι ειμαι εμπειρος Χρυσανθη, ακομα μαθαινω και παντα θα μαθαινω.. ευχαριστω για τα καλα σου λογια ομως... :)

φιλε μου, νομιζω οτι εχεις την ακριβοτερη αμμο που εχω δει σε χρυσοψαραδικο :D

ασε τις αλλες ψαροσυνθεσεις.... μπορει να ειχες διαφορα ψαρια και βυθοψαρα και να μην ειχες θεμα..

με χρυσοψαρα μονο, σιγουρα θα ειχες θεμα, καθως η αμμος σου ειναι αλευρι... πιστευω ομως η συνηθεια των σαλιγκαριων που εχεις, δεν θα την αφησει να πετρωσει ;)

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή φωτο απο την αλλαγη νερου :D

imagejpg1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν! Είναι πανέμορφα....

Έχουν δείξει όρεξη να τσιμπίσουν τα φυτά ή όχι ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Κατι κανουν μερικες φορες τα τσιμπάνε με μανία σαν λυκόσκυλα :P αλλα ειναι σκληρά τα φυτα anubia, εχινοδορος και το μπροστα μου διαφεύγει τωρα η ονομασία του, και δεν τους κανουν ζημιά :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Κατι κανουν μερικες φορες τα τσιμπάνε με μανία σαν λυκόσκυλα :P αλλα ειναι σκληρά τα φυτα anubia, εχινοδορος και το μπροστα μου διαφεύγει τωρα η ονομασία του, και δεν τους κανουν ζημιά :) :)

Τα τρώνε! Ή τουλάχιστον προσπαθούν... :D

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ψαξεις πολυ για να βρεις χρυσοψαρο που μπορει να χαλασει ανουμπια και εχινοδωρο! και ειδικα φανσυ..

νομιζω δεν θα εχεις ποτε προβλημα με αυτα τα φυτα..

Link to comment
Share on other sites

επιδη θα στισο και εγω ξανα ενα χρυσοψαραδικο τι αλλα φυτα μπωρο να βαλω? της βαλισνεριες θα της φανε?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν τις τρωνε..

μπορεις να βαλεις εχινοδωρους,βαλισνεριες,ανουμπιες,java fern,hygrophila polysperma,κρυπτοκορινες κ.α

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...