Jump to content

Προβλημα Με Μηκος Λαμπων Τ8


Gatilaras

Recommended Posts

Καλησπερα συμφορουμιτες μου

Στο 200αρι μου(γλυκου νερου) απ'οταν το πηρα ειχε 2 τ8 sylvania aquastar 10000k 25w και απ'οτι με προειδοποιησαν οι φιλοι συνενυδρειοφιλοι πολλα τα κελβιν για το συγκεκριμενο ενυδρειο και θα εχουμε αλγεις.Σαν χαζουλης αφου ειδα sylvania λεω ενταξει θα ταιριαζουν του εμποριου δεν παιζει,πηγα λοιπον και φορτωθηκα 2 λαμπες τ8 4000κ και 6500κ των 90εκ ξεχνωντας να μετρησω το μηκος των δικων μου και κρινοντας καθαρα με το ματι.Η συνεχεια γνωστη,φυσικα κ ηταν θεορατες και οποτε μπαινουν στο ντουλαπι και βλεπουμε.Ψαχνοντας λιγο λαμπες βρηκα μονο της juwel στα 25ε η μια που δεν σκοπευω να δωσω.Η ερωτηση ειναι η εξης,τι μπορω να κανω σαν μετατροπη για να χρησιμοποιω λαμπες του εμποριου και οσοι τα εχουν δοκιμασει αν μπορω να βαλω λεντοταινια η λεντομπαρες σαν πιο ευκολη επεμβαση απο το να δωσω κανα 50αρι+ μονο για 2 λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

Φώτο από το φωτιστικό σου ??

Ανοίγει το καπάκι του να μεταφέρεις τα ήδη υπάρχοντα ακροφύσια σε μήκος που να σε βολεύει ??

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως κατι παρομοιο θα γινεται και στις τ8!

Link to comment
Share on other sites

To φωτιστικο ειναι το stock του ενυδρειου με 2 μπαλαστ με 2 στεγανα ακροφυσια εκαστο εξ'αυτων και το καπακι εχει "πατηματα" για 2 λαμπες 74,2εκ αντε 75 με λιγο στριμωγμα(αλλα δεν υπαρχουν). Φιλε sturm το τσεκαρα το αρθρο αλλα το θεμα ειναι οτι παμε σε λιγα βατ μιας και οι 60εκ λαμπες βγαινουν μονο σε 18βατ αρα 36βατ το συνολο για 200λ φυτεμενο με βαλισνεριες,bacopa και εχινοδορους.Βεβαια σκεφτηκα το εξης αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει,αν παιξω αυτη τη πατεντα σε λαμπες led 60εκ αλλα δεν ξερω 1ον αν κανουν τα μπαλαστ,2ον αν θα κανω δουλεια με τις led και τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να μπεις σε διαδικασιες να ξηλωνεις μπαλαστ, να ανοιγεις καπακια και τετοια εγω θα σου προτεινα να προβεις σε ριζικες αλλαγες και να πας σε ηλεκτρονικο μπαλαστ και λαμπες τ5!

Link to comment
Share on other sites

Οι Led σε τύπο Τ8 δε θέλουν ballast για να δουλέψουν. Απ'ευθείας 220V.Πρέπει βέβαια να ανοίξεις το φωτιστικό για να αφαιρέσεις τα ballast και να κάνεις τις συνδέσεις. Ρίξε μια ματιά στη λίστα με τα καταστήματα, δες τι έχουν και αν σε βολεύουν τα χαρακτηριστικά τους. Εγώ πιστεύω οτι με αυτά τα φυτά που έχεις (από πλευρά απαιτήσεων) θα πάει σφαίρα με Led. Κάποιες Led T8 αποδίδουν καλύτερα από τις φθορισμού Τ8 και με λιγότερη κατανάλωση. Ψάξου.....

Link to comment
Share on other sites

Το καλο ειναι οτι τα μπαλαστ οπως και τα ακροφυσια κτλ βγαζω τα "υπο"καπακια πανω απο το μεγαλο καπακι του ενυδρειου και ολα βγαινουν εντος 10 δευτερολεπτων,τιποτα δεν ειναι στεριωμενο μονιμα.Σκεφτομαι να βαλω ενα μπαλαστ της glo για τ5 2x54 η ενα αντιστοιχο τ8 2x40 για να μην πανε και οι λαμπες χαμενες,αν και απ'οτι καταλαβαινω καλυτερα να παω για τ5 μια κ εξω.108βατ(2x54) για 200λ ειναι αρκετα?

Link to comment
Share on other sites

Το καλο ειναι οτι τα μπαλαστ οπως και τα ακροφυσια κτλ βγαζω τα "υπο"καπακια πανω απο το μεγαλο καπακι του ενυδρειου και ολα βγαινουν εντος 10 δευτερολεπτων,τιποτα δεν ειναι στεριωμενο μονιμα.Σκεφτομαι να βαλω ενα μπαλαστ της glo για τ5 2x54 η ενα αντιστοιχο τ8 2x40 για να μην πανε και οι λαμπες χαμενες,αν και απ'οτι καταλαβαινω καλυτερα να παω για τ5 μια κ εξω.108βατ(2x54) για 200λ ειναι αρκετα?

αν δεν εχεις πολλες απαιτησεις απο τον φωτισμο σου,μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τα φυτα που αναφερω παραπανω,σε περιπτωση που τοσο πολυ χρειαζεται να αυξησω φωτισμο βαζω αλλο ειναι 2x54βατ και ειμαστε κομπλε πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι αυτό που λες όπως φυσικά με πρόλαβε και ο klaz όση ώρα γράφω.

Γιατί όμως να πάρεις το ballast της glo και να μην πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικά για ballast και να παραγγείλεις

και 4 στεγανά ακροφύσια για Τ5 από το net??!!!

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή αποσυντονιστηκα πριν που έγραφα γιατί διάβαζα τις απαντήσεις που δίνατε όσο έγραφα. . .

Θα κοίταζα και αυτό που λέω ο Φώτης περι Τ8 led αν δεν είναι απαγορευτικά τα κοστολόγια. . .

Link to comment
Share on other sites

Aπο Ελλαδα δυστυχως ειναι απαγορευτικα κατα καποιο τροπο,οταν φτανουμε στο κοστος των juwel εγω προσωπικα ετσι θεωρω οτι ειναι,αποψη μου παντα,βεβαια κανεις αποσβεση στο ρευμα και θα μπορουσα να χρησιμοποιησω τον χωρο των μπαλαστ για ανεμιστηρακια για ψυξη,αρα το εχουμε κ αυτο στα υπ'οψιν.Οσο για τα ακροφυσια μπορω να πω οτι με πιανεις αφηρημενο μιας και δεν το σκεφτηκα πραγματικα καθολου βεβαια λογω κακοτιμολογησης ηλεκτρολογικων στην περιοχη μας θα τα παραγγειλω ολα απο το νετ και θα πεσει κοπτοραπτικη στο καπακι να στεριωθουν και τα 4 λουκουμι.Φιλε meganemg αν παραμεινω στις τ8 θα φτιαξω ανταπτορες να ταιριαξω 60εκ led λαμπες, μιας και 74,2 υπαρχουν μονο μια 4000κ της sylvania και μετα παμε σε juwel και λοιπες εταιριες και σε εκεινες τις βασεις με 2 κλεμες θα κρατησω και τα ηδη υπαρχοντα στεγανα ακροφυσια,εαν παμε στη λυση αλλαγη σε τ5 θα παω σε 4 60εκ λαμπες με παρεμβαση στο καπακι για να τις παρει ομορφα,διακριτικα και λειτουργικα.Δυστυχως ουτε οι grolux μου κανουν λογω πολλων κελβιν(8500).

Υ.Γ. Μια διευκρινιση,οι λαμπες "πατανε" στο καπακι δεν ειναι δεμενες επανω στο καπακι οπως στα περισσοτερα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μία Τ8 grolux στα 25w μήκος 74,2 και μία aquastar πάλι στα 25w νομίζω οτι θα είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι διαβασα και πληροφοριθηκα απο τους φιλους συμφορουμιτες και απο αλλα αρθρα σε φυτεμενο οι συνδυασμοι ειναι 4000κ και 6500κ +-500.Αυτες που μου λες φιλε μου ειναι 8500κ και 10000κ,ειναι πιο πολυ για αλατισμενο ενυδρειο και εκτος αυτου θα μου δημιουργησουν πιθανοτατα και αλγεις γι'αυτο και ψαχνομαι για αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 760lt φυτεμένο με 3 grolux 80αρες και 3 aquastar 80αρες χωρίς πρόβλημα. Το ενυδρείο τρέχει 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... Η αληθεια ειναι οτι αυτο παει λιγο κοντρα σε οτι εχω διαβασει μεχρι στιγμης αλλα σ'ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 760lt φυτεμένο με 3 grolux 80αρες και 3 aquastar 80αρες χωρίς πρόβλημα. Το ενυδρείο τρέχει 3 χρόνια.

Συγνώμη που παρεμβαίνω χωρίς να προσθέσω κάτι ουσιαστικό.

Που είναι αυτό το ενυδρείο ; :)

Link to comment
Share on other sites

Το Co2 πάντως εκτος από "φαί" στα φυτά είναι και καλό "φάρμακο" για την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου.

Ευχαριστώ για την απάντηση ... Εννοούσα γιατί δεν μας το έχεις παρουσιάσει ακόμα ; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...