Jump to content

Προβλημα Με Μηκος Λαμπων Τ8


Gatilaras

Recommended Posts

Ααααααααααααα! Δυστηχώς όσο και να ακούγετε περίεργο δεν βρίσκω χρόνο. (Έχουμε και μια οικογένεια να θρέψουμε). :D

Link to comment
Share on other sites

Σταματάω το σπαμ στο θέμα του φίλου. οοοοοταν μπορέσεις να το κάνεις σε παρακαλώ :)

Σε βάζω σε λίστα παρακολούθησης. :P

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν είναι και στα καλύτερά του, περιμένω εισαγωγή λάμπες από Γαλλία, δυστυχώς στην Ελλάδα δεν βρήκα σε λογική τιμή

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε και εμείς :) Φίλε Gatilaras με συγχωρείς για την παρέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φιλαρακι Gatilaras το πηρα το ρισκο και το κανα! Ξηλωσα τα μηχανικα μπαλαστ και πηρα δυο ηλεκτρονικα 12 εκαστο. Πηρα δυο γιατι τις λαμπες τις ειχα σε διακοπτες. Οποτε εσυ μπορεις και με ενα! Αλλο ενα 16 μου πηγαν τα ακροφυσια και μετα εσφιξα την καρδια μου και πηρα τις λαμπες τις juwel! Απ οσο ξερω τις τ5 δεν τις αλλαζεις οπως τις τ8 και αν νομιζεις οτι ειναι ακριβες τοτε το πιο πανω λινκ που σου δωσα του Φωτη ισως σε βοηθησει!

Link to comment
Share on other sites

Στον κατάλογο της sylvania υπάρχει μια λάμπα στα 5000Κ με μήκος 30 ιντσες (76,2 εκ.).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Sturm θεωρω 25ε υπερβολικο για μια λαμπα φθορισμου αλλα μαλλον σκεφτομαι για 4 τ5 54βατ εκαστη,τις 2 θα της στηριξω στα ηδη υπαρχοντα πατηματα με 2 πατουρακια και τις αλλες θα φτιαξω εγω πατηματα να μπουν.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και ειναι υπερβολη αλλα τι να κανεις! Οι τ5 54 wat εμποριου βγαινουν 1,15 και της juwel βγανουν 1,20! Εχεις τετοιο μηκος;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Το πιο πιθανο ειναι να παμε σε setup 4x οσα βατ βρω μεγιστο σε τ5 60εκ η αν παραμετροποιησω το καπακι ισως . Αν και οπως παει η δουλεια αληθεια εχω πελαγωσει.Θελω να πετυχω μια αναλογια 0,5w/L και εχει γινει επιστημονικο εγχειρημα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θες 60cm τα watt κατά 99,9% θα είναι στάνταρ.

Τι μήκος έχει το ενυδρείο σου ?

Link to comment
Share on other sites

1m και κατι ψηλα.Το κενο που δινει το καπακι ειναι περι τα 70εκ.Θα μπορουσα να πετσοκοψω το καπακι αλλα δεν θα ειναι καλο αισθητικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στα 60cm θα πρέπει να τις μοιράσεις κατα μήκος γιατί θα σου αφήνει μεγάλα κενά δεξια-αριστερα. . .

Link to comment
Share on other sites

Γιατι παιδευεσε και δεν πας σε μια λυση πλεξη για καπακι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και ναι επαναφερω το θεμα,τελικα εμπαξα τις 2 τ8 που ειχα κρεμαστες πανω απο το ενυδρειο σε αποσταση ισα να μην καιγεται το καπακι ΑΛΛΑ,1 τα βατ και παλι ειναι λιγα(68) 2 καλοκαιριατικα οι θερμοκρασιες ειναι τρελες που μεταδιδονται στο ενυδρειο και δεν μου πολυαρεσει αρα,φιλοι συμφορουμιτες οσοι εχετε δοκιμασει φωτιστικα led ειτε diy ειτε ετοιμα ειτε led ταινιες για φωτισμο σε φυτεμενο πειτε μου εντυπωσεις αν ειναι να ακονισω εργαλεια να ξεκινησουμε κατασκευες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...