Jump to content

Recommended Posts

Νικο το mg 1300 ειναι καλα?????

για το kalkwasser εχω σκοπο να βαζω 2-3 φορες την βδομαδα

με μονο σκοπο το ph

Αφού ανεβαίνει σταδιακά, με τον c/r, πιστεύω πως θα ανέβει κοντά στο 1400, οπότε είσαι καλά.

Το kalkwasser, θα σου ανεβάζει προσωρινά το ΡΗ. Αν η διακύμανσή του ΡΗ είναι μεταξύ 8,0-8,2, τότε είσαι πολύ καλά και θα πρότεινα να το καταργήσεις εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

το εργαλειο δεν μας τα λεει καλα πως γινεται να εχω ca 470 και kh 7.5 το kh ειχε κατεβει στο 7 και αυξησα

τις φυσαλιδες απο 20 στις 23 co2 ανεβηκε το kh 7,5 αλλα και το ca 470 απο 444

ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ

για να εχω kh 8-9 και ca 400-420 το mg ειναι σταθερα 1220

Link to comment
Share on other sites

το εργαλειο δεν μας τα λεει καλα πως γινεται να εχω ca 470 και kh 7.5 το kh ειχε κατεβει στο 7 και αυξησα

τις φυσαλιδες απο 20 στις 23 co2 ανεβηκε το kh 7,5 αλλα και το ca 470 απο 444

ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ

για να εχω kh 8-9 και ca 400-420 το mg ειναι σταθερα 1220

Για να τα βαλουμε σε μια σειρα....

Ca....444 - KH 7 .............. Φυσαλιδες 20

------ +3 φυσαλιδες ανα λεπτο ------>>>

Ca....470 - KH 7,5 .............. Φυσαλιδες 23

Και θες ΚΗ 8-9, Ca 400-420 και μαγνησιο σταθερα στο 1220 η και παραπανω?

Αυτο θελεις να μας πεις?

Εαν ειναι ετσι η λυση ειναι παρα πολυ απλη. Κλεινεις τελειως τον reactor να πεσει το ασβεστιο στο 400-420 και προσθετεις μονο ΚΗ σκονη ή ζουμι για να το εχεις σταθερο. Οταν ελθει στα ισια του τοτε ανοιγεις παλι τον reactor και τελειωσε η δουλεια.

Οσο για την διαφορα σε ΚΗ και ασβεστιο η εξηγηση ειναι ποιο προφανης απο οσο νομιζεις..

Ειτε το τεστ μπορει να εχει χανει λιγο(κανενα τεστ δεν ειναι 100% ακριβες). είτε το ΚΗ αποροφηθηκε στο ενυδρειο με μορφη πετρωματος.

Π.χ. με kalkwasser ειναι πασιγνωστο οτι εχουμε ασβεστοποιηση στο ενυδρειο. Αυτα τα πετρωματα συνηθως ειναι μαγνησιο και στροντιο. Αλλα δεν πανε μονα τους. Ειναι με κατι δεσμευμενα... Βλεπε αλκαλικοτητα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

να κάνεις αυτό που λέει ο discos για να φέρεις την ισορροπία που θέλεις ..

.. γνωρίζοντας το υλικό που έχεις .. θα έλεγα ότι πρόκειται για μια παροδική ανισορροπία .. αν δεν κάνω λάθος πριν λίγες μέρες δεν είχες πρόβλημα..

από προσωπική μου εμπειρία ( ΚΗ 9 , CA 430) θα έλεγα ότι η χρήση kalkwasser δεν έχει επίδραση στο σύστημα ( τόσο σημαντική τουλάχιστο ) μια και όλο το νερό της αναπληρωσης μου είναι kalkwasser …

http://www.reefkeeping.com/issues/2005-07/rhf/index.php#5

εδώ θα λέει κάτι σχετικό … αλλά δεν με βοηθάνε πολύ τα αγγλικά μου

άσε το να τρέχει σε κουβά εκτός ενυδρείου .. έχε λίγη θάλασσα έτοιμη να συμπληρώνεις..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...