Jump to content

Recommended Posts

γεια σας

μετα απο αρκετο καιρο επιτελους ερχεται(40 μερες)

ωστοσο ηθελα να ξερω καπια πραγματα

πως θα παρει νερο με τα μικρα σωληνακια ???

τι ζουμια θα βαζω μετα??????

και δεν εχω ph controller γινεται?????εχω ph monitor.

με λιγα λογια βοηθεια....

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο το εργαλείο Μάνο :thaman: ..

..μπορείς να το τροφοδοτείς με μια πολύ μικρή αντλιούλα που θα βρίσκετε μέσα στο sump .. έχει πολύ μικρές απαιτήσεις σε ποσότητα νερού ..

βρες τα υλικά συναρμολόγησης και αν θέλεις έρχομαι να το ξεκινήσουμε μαζί

να έχεις τεστ ΚΗ ασβεστίου και μαγνησίου .. προτίμησε τα salifert

μην έχεις άγχος .. όλα θα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

το εργαλειο δεν το εχω ακομα Δευτερα Τριτη θα ειναι εδω .

νερο μπορουμε να παρουμε απο την αντλια επιστροφη και αν ναι πως ??

και τι ζουμια θα πρεπει να βαζω μετα..

Link to comment
Share on other sites

το εργαλειο δεν το εχω ακομα Δευτερα Τριτη θα ειναι εδω .

νερο μπορουμε να παρουμε απο την αντλια επιστροφη και αν ναι πως ??

και τι ζουμια θα πρεπει να βαζω μετα..

Μπορείς να πάρεις τροφοδοσία από το σωλήνα επιστροφής, με "Τ", που να βγάζει συστολή 6mm. Η Aquamedic, έχει τέτοιο. Με τον τρόπο αυτό θα γλιτώσεις έναν επί πλέον κυκλοφορητή.

Ζουμιά δεν θα ξαναρίξεις στο σύστημά σου, παρά μόνο αν χρειαστεί κάποια διόρθωση, όταν το υλικό του C/R θα παλιώσει.

Link to comment
Share on other sites

και δεν εχω ph controller γινεται?????εχω ph monitor.

I find it much easier to adjust the reactor based on the alkalinity output rather than the pH measurement

από ένα πολύ καλό άρθρο για κατασκευή calcium reactor

http://web.archive.org/web/20021219054657/...s/2/default.asp

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, καλό είναι να μετράς και το μαγνήσιο το οποίο δυστυχώς πρέπει να το προσθέτεις εσύ. :thaman: Τα media που κυκλοφορούν υπόσχονται πολλά αλλά ποτέ δεν είχα φτάσει πάνω από 600ppm χωρίς "εξωτερική βοήθεια". Κατά τα άλλα το μοναδικό μείον που θα έχεις από την έλλειψη ελεγκτή pH είναι η σπατάλη του CO2. Μπορείς όμως να κάνεις το εξής, να προμηθευτείς μια ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα και με χρονοδιακόπτη να κλείνεις το βράδυ την παροχή καθότι το pH μειώνεται έτσι κι αλλιώς κι η προσθήκη του CO2 από τον CR θα το "παρασέρνει" ακόμα περισσότερο. Καλή επιτυχία στο set up! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

I find it much easier to adjust the reactor based on the alkalinity output rather than the pH measurement

από ένα πολύ καλό άρθρο για κατασκευή calcium reactor

http://web.archive.org/web/20021219054657/...s/2/default.asp

Τασο, εαν πας να κανεις την κατασκευη αυτη, περα απο τον απιστευτο χρονο που θα σου παρει, θα σου κοστισει και περισοτερο απο το να παρεις εναν ετοιμο φθηνο.... Δεν αξιζει, πολυ ταλαιπωρια και ηδη εχεις πολλα για να ταλαιπωριεσαι. Να προσθεσεις και αλλα? :thaman:

Αυτο το αρθρο πιστευω πως θα σε βοηθησει να λυσεις παρα πολλες απο τις αποριες σου. Για αυτον ακριβως το λογο γραφτηκε. :thaman:

CALCIUM REACTOR

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2241

Link to comment
Share on other sites

undefinedηλεκτρομαγνητική βαλβίδα και με χρονοδιακόπτη να κλείνεις το βράδυ την παροχή καθότι το pH μειώνεται έτσι κι αλλιώς κι η προσθήκη του CO2 από τον CR θα το "παρασέρνει" ακόμα περισσότερο.

σαν ιδεα ειναι καλη αλλα για ποσες ωρες θα πρεπει να ειναι κλειστος.

Link to comment
Share on other sites

σαν ιδεα ειναι καλη αλλα για ποσες ωρες θα πρεπει να ειναι κλειστος.

Μπορεις και να μην το κανεις. Δεν ειναι απαραιτητο. Αμα ομως βλεπεις βουτια στο ΡΗ σου τοτε η λυση ειναι ταυτοχρονα με τα φωτα σου για να εχεις αποροφηση του περισευοντως CO2 μεσω της φωτοσυνθεσης των κοραλιων σου η του refugium σου. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

τα πραγματα ηρθαν αλλα οχι αυτο

που περιμενα ... η παραγγελια αρχηκα ηταν αυτη αλλα πηρα τηλ. aquaristic.net και το αλλαξα με το πιο μεγαλο knop και σημερα παραλαβα τον μικροδεν ξερω αν με αυτο θα κανω δουλεια ??????

Link to comment
Share on other sites

τα πραγματα ηρθαν αλλα οχι αυτο

που περιμενα ... η παραγγελια αρχηκα ηταν αυτη αλλα πηρα τηλ. aquaristic.net και το αλλαξα με το πιο μεγαλο knop και σημερα παραλαβα τον μικροδεν ξερω αν με αυτο θα κανω δουλεια ??????

post-1155-1174322347_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα πραγματα ηρθαν αλλα οχι αυτο

που περιμενα ... η παραγγελια αρχηκα ηταν αυτη αλλα πηρα τηλ. aquaristic.net και το αλλαξα με το πιο μεγαλο knop και σημερα παραλαβα τον μικροδεν ξερω αν με αυτο θα κανω δουλεια ??????

Aν τον σεταρεις σωστα, τοτε θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου. Δεν εχεις παρα πολλα λιτρα και ο συγκεριμενος θα τα παει περιφημα..

Τωρα για το θεμα που ανεφερε ο Τασος παραπανω οντως η καλυτερη ρυθμιση ειναι ο συνδιασμος ΚΗ 30-35 με το ΡΗ στην εξοδο. Και σιγουρα οχι βιαστικες κινησεις. Καλο σεταρισμα!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

φίλε Μάνο δεν βλέπω τεστ για ασβέστιο και το koralith για να γεμίσεις το reactor ..

.. δεν τα χωρούσε η φωτογραφία να υποθέσω αλλά υπάρχουν :thaman: .. ..

μια χαρά θα σε καλύψει και αυτός ο reactor ..

υπαρχει Needle Valve ? απαραίτητη για να μπορείς να ελέγξεις το co2 μετά τα μανόμετρα ..

καλή συνέχεια :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Tασο απο τα test τα εχω ολα εκτος magnesium kαι ειναι salifert alla einai ola στα γερμανικα και δεν καταλαβαινω τιποτα. για να γεμισω το reactor εχω το koralith (m) και magnsium grotech pro αλλα το θεμα ειναι πως θα το βαλω μεσα χυμα ??????

για μανομετρο εχω αυτο που εχει Needle Valve

discos o knop λεει οτι στην εξοδο πρεπει να εχω 12-20 dkh calcium 600 και 20 σταγονες per minute of co2

___________.bmp

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μάνο χύμα σύμφωνα με τις οδηγίες με 10% υλικό για μαγνήσιο ..

.. μην προβληματίζεσαι τώρα για τις μετρήσεις .. ξεκινάς βλέποντας και κάνοντας..

αυτό το αρχείο δεν μπορώ να το ανοίξω .. με ποιο πρόγραμμα δημιουργήθηκε ?

Link to comment
Share on other sites

Tασο απο τα test τα εχω ολα εκτος magnesium kαι ειναι salifert alla einai ola στα γερμανικα και δεν καταλαβαινω τιποτα. για να γεμισω το reactor εχω το koralith (m) και magnsium grotech pro αλλα το θεμα ειναι πως θα το βαλω μεσα χυμα ??????

για μανομετρο εχω αυτο που εχει Needle Valve

discos o knop λεει οτι στην εξοδο πρεπει να εχω 12-20 dkh calcium 600 και 20 σταγονες per minute of co2

Δεν ξερω τον συγκεκριμενο reactor στην πραξη, αφου δεν τον εχω δουλεψει, αλλα εχοντας δει και δουλεψει σχεδον ολες τις υπολοιπες μαρκες (π.χ. H&S, DELTEC,GEO αλλα και DIY), οι τιμες αυτες που προτινει ο KNOP τις βρισκω εντελως ανεπαρκη για οποιοδηποτε ενυδρειο... Επισης δεν μας ειπες σε τι ροη νερου προτινει αυτες τις τιμες αλλα και φυσαλιδες.

Μηπως εχεις μπερδευτει και αναφερετε στο θεμα του ξεκινηματος για να τον ρυθμησεις στην πορεια καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

εξοδο νερου ειναι 1- 1.5 L 15- 20 kh 600 calcium και 20 φυσαλιδες

Link to comment
Share on other sites

εξοδο νερου ειναι 1- 1.5 L 15- 20 kh 600 calcium και 20 φυσαλιδες

Τωρα αντικειμενικα αυτο δεν λεει κατι. Θελω να ξεκαθαρισω παιδια καποια πραγματα σχετικα με το θεμα των calcium reactors.

Οι οδηγιες ειναι ολες απλα σχετικες με το να ξεκινησουμε. Στην πορεια βρισκουμε τι θελουμε πραγματικα. Για αυτο και στο αρθρο μου σχετικα με το θεμα μας εβαλα την απλη και ευκολη λυση. Η οποια ομως προηποθετη και κοντρολερ για το ΡΗ. Θα μπορουσα να ειχα γινει πολυ ποιο αναλυτικος αλλα θα κουραζε παρα πολυ.. Ηδη βγηκε μεγαλο και τα εχω συμπηκνωσει οσο δεν γινεται.

Τωρα για την περιπτωση εδω. Αυτα ειναι μια γενικη εικονα για να ξεκινησεις. Οπως ειπα και παραπανω, αυτες ειναι οι οδηγιες για να ξεκινησουμε, οχι για να μεινουμε εδω. Γιατι καπως πρεπει να ξεκινησουμε. Τοσο απλα.

Τι εννοω...Ολα ειναι απλα μαθηματικα....

1,5 λιτρο των ωρα με 20ΚΗ. Αρα το 24ωρο θα εχουμε στο ενυδρειο μας περιπου 36 λιτρα με 20ΚΗ. Ας τα κανουμε στρογγυλα 40 λιτρα.

Στα 400 λιτρα περιπου που εισαι, η αλλαγη απο π.χ. 10ΚΗ θα ειναι +2ΚΗ δηλαδη 12. Ολα αυτα χωρις να λαβουμε υποψην την αποροφηση που εχεις απο θεμα ασβεστιου και αλκαλικοτητας.Σε ενα φορτωμενο καπως συστημα, η αποροφηση ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο μονο 2ΚΗ την ημερα. Οποτε σε λιγες ημερες θα εισαι ανεπαρκης. Και θα αναγκαστεις να προσθετεις συνεχεια προσθετα για τις απαραιτητες διωρθωσεις...

Αλλα εαν εχεις στην εξοδο 30ΚΗ και πανω με την ροη που λες, τοτε θα εισαι περιπου στην δικη σου περιπτωση +3ΚΗ την ημερα. Βαλε ομως οτι θα τον εχεις για 12ωρες οπως ανεφερες και ποιο πριν. Τωτε θα εχεις παλι +1,5ΚΗ το 24ωρο... Αρα θα πρεπει να ανεβασεις καπως τον reactor... Aλλα πως να τον ανεβασεις? Εαν ηδη εχεις χαμηλο ΡΗ στην εξοδο, δηλαδη περιπου 6,2 δεν μπορεις να τον κατεβασεις ποιο χαμηλα μονο με το να ανεβασεις φυσαλιδες....Γιατι το υλικο θα λιωσει πολυ ευκολα και θα γινει πουδρα χωρις οφελη για εσενα. Αφου το ΚΗ να βγαλει πανω απο 40 ειναι τρομακτικα δυσκολο αν οχι αδυνατο..

Οποτε τι κανεις? Ανεβαζεις την ροη στα 2 λιτρα για αρχη και αναλογικα ανεβαζεις και τις φυσαλιδες για να εισαι με ΡΗ καπου στο 6,2 και ΚΗ στο 30-35 παντα συμφωνα με τις δικες σου αναγκες αποροφησης και καταναλωσης του ενυδρειου σου. Μεχρι να βρεις την χρηση τομη μεταξυ αποροφησης απο το ενυδρειο και αποδοσης του reactor...

Ισως σε μπερδεψει λιγο αλλα εαν το διαβασεις προσεχτικα θα σε λυθουν πολλες αποριες σχετικα με το θεμα ριθμησης και θα καταλαβεις ακριβως γιατι λεω πως αυτο που προτεινη η εταιρια ειναι απλα το αρχικο σταδιο για να ξεκινησεις και στην πορεια τα βρισκεις ολα. Γιατι καθε ενυδρειο εχει την δικη του αποδοση-αποροφηση και καθε reactor και υλικο εχει την δικη του ισοροποια.

Πιστευω τωρα ολες σου οι αποριες να εχουν λυθει, ολες σου ουσιαστικα οι αποριες για την αποδοση λυνονται σε αυτη την απαντηση... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

ξεκιναω με αυτα που λεει ο knop και βλεπουμε

η αποροφηση ειναι 1 kh την μερα και για το ξεκινημα θα τον εχω 24 ωρες cr.

εχω και foto απο το σεταρισμα

post-1155-1174410727_thumb.jpg

post-1155-1174410769_thumb.jpg

post-1155-1174410802_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καμια μεταφραση για τα salifert

Αν δεν εχεις προβλημα με τα Αγγλικα:

Calcium: http://www.marinedepot.com/aquarium_test_k...information.asp

Alkalinity: http://www.marinedepot.com/aquarium_test_k...information.asp

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

o c.r ειναι 6 μερες που δουλευει και τις 4 μερες εχω σταθερα

ca. 440 (πολυ??)

kh.9

mg.1220

το ph τωρα ειναι 8,08 αλλα δυο νυχτες πριν εβαλα kalkwasser

οι τιμες αυτες ειναι καλες???????

Link to comment
Share on other sites

o c.r ειναι 6 μερες που δουλευει και τις 4 μερες εχω σταθερα

ca. 440 (πολυ??)

kh.9

mg.1220

το ph τωρα ειναι 8,08 αλλα δυο νυχτες πριν εβαλα kalkwasser

οι τιμες αυτες ειναι καλες???????

Λίγο το μαγνήσιο πρέπει να ανεβάσεις.

Κατά τα άλλα είσαι μια χαρά.

Θα έλεγα να καταργήσεις σιγά σιγά το kalkwasser.

Link to comment
Share on other sites

Νικο το mg 1300 ειναι καλα?????

για το kalkwasser εχω σκοπο να βαζω 2-3 φορες την βδομαδα

με μονο σκοπο το ph

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...