Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,
Σε συνέχεια του θέματος αυτού : http://www.aquazone.gr/forums/topic/94475-oudheoia-aiioidheao;-eae-aaaieeth-aanthococ/
οι Anubias συνεχίζουν το σάπισμα...
Σαπίζουν οι ρίζες και σιγά σιγά σαπίζουν και ο μισχος απο τα φυλλα.
Απο τη μεγάλη έχω κόψει 2 φυλλα πριν 2-3 μέρες γιατί απο το σάπισμα του μισχου κρέμασαν.


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 60lt μικτά, λειτουργία απο 1/1/14
- Φωτισμός: standard λαμπα του aquatlantis 15w t8 nature 438mm με ανακλαστήρα
- Βυθός και Υπόστρωμα: χαλίκι 0.8
- Διοξείδιο του Άνθρακα: όχι
- Οξυγόνο: χαμηλή ροή απο την έξοδο του φιλτρου χωρις αναταραξη
- Φίλτρανση: biobox2
- Φυτα: (είδη και αριθμός): 3x Anubias , 3x cryptocorinas wendtii green
- Ψάρια: (είδη και αριθμός): gappy 8 ενήλικα + γεννες
- Ρουτίνες: (λιπάσματα, ταμπλέτες, άλλα σκευάσματα, τάισμα, προετοιμασία και αλλαγές νερού, χρόνος περιοδικής συντήρησης, κλπ): αλλαγη 1/3 νερου ανα 7-10 μερες. Λιπάσματα και αλλα τέτοια δε ρίχνω.

post-58292-0-09614900-1400221163_thumb.jpg

post-58292-0-00671800-1400221177_thumb.jpg

post-58292-0-74573900-1400221186_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι μετρησεις εχεις?

Ισως να πρεπει να αρχισεις να ριχνεις λιπασμα,καποια ελειψη ειναι αυτο και μαλλον σιδηρου.

Link to comment
Share on other sites

φυτεμενες τις εχεις?αν ναι κακως.δεστες σε ενα ξυλο.χρησιμοποιησε λιπασμα και σιδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεισ εχω μονο για ph, nh4, no2 και τα sticks για τα υπολοιπα που δε νομιζω οτι εχουν σχεση με τα φυτα.

Υπαρχει λιπασμα με σιδηρο η τον περνω σκετο;

Link to comment
Share on other sites

Θελω τις μετρησεις του νο3 σου,αυτο μας ενδιαφερει.

Το γενικο λιπασμα εχει μεσα λιγο σιδηρο,πρεπει να ξεκινησεις να ριχνεις σιγα.Υπαρχει και σιδηρος σκετος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μετρήσεις ΝΟ3 σε υγρο και δε βρήκα και σήμερα που κοίταξα.

Έχω μονο τα sticks και αυτά δείχνουν ΝΟ3 μεταξύ 10 - 25 mg/lt αλλα έχω 2 βδομάδες να αλλάξω νερο λόγο δουλειάς. Σήμερα θα κανω αλλαγη 15lt.

Πείρα το flourish της seachem το οποιο ειναι ενα γενικό λίπασμα που εχει μεσα λίγο απο όλα:

N, P2O5, K2O, Ca, Mg, S, B, CL, Co, Cu, Fe, Mn, Mo, Na και Zn!

Θα το ρίξω μετα την αλλαγη νερου.

Δοσολογία λέει 5ml /250lt. Αρα 1.2ml στα 60lt.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι οτι τα 60lt που αναφέρω ειναι οι καθαρες διαστάσεις του ενυδρειου. Πρεπει να υπολόγισω ποσο ειναι το νερο (να αφαίρεσω βυθο, φιλτρο) και να ρίξω λίπασμα σύμφωνα με αυτό, η αν ρίξω για 60lt δεν υπαρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε χοντρικά γύρω στα 5-10 λίτρα λιγότερο οτι έχεις.

Όταν ξεκινάμε ένα λίπασμα ρίχνουμε το μισό και λιγότερο απ`οτι αναφέρει για τα λίτρα μας και παρατηρώντας

τα φυτά μας σταδιακά αυξάνουμε.

Επίσης αν μπορέσεις να σπάσεις την δόση στα 2 ή στα 3 θα είναι ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παντα ξεκιναμε με τη μιση δοση απο την αναγραφομενη.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να σπασεις την δοση σε 6 μικροτερες και να ριχνεις καθε μερα εκτος απο την ημερα της αλλαγης νερου που δεν ριχνουμε κανενα λιπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Σε συνέχεια του θέματος αυτού : http://www.aquazone.gr/forums/topic/94475-oudheoia-aiioidheao;-eae-aaaieeth-aanthococ/

οι Anubias συνεχίζουν το σάπισμα...

Σαπίζουν οι ρίζες και σιγά σιγά σαπίζουν και ο μισχος απο τα φυλλα.

Απο τη μεγάλη έχω κόψει 2 φυλλα πριν 2-3 μέρες γιατί απο το σάπισμα του μισχου κρέμασαν.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Ενυδρείο: 60lt μικτά, λειτουργία απο 1/1/14

- Φωτισμός: standard λαμπα του aquatlantis 15w t8 nature 438mm με ανακλαστήρα

- Βυθός και Υπόστρωμα: χαλίκι 0.8

- Διοξείδιο του Άνθρακα: όχι

- Οξυγόνο: χαμηλή ροή απο την έξοδο του φιλτρου χωρις αναταραξη

- Φίλτρανση: biobox2

- Φυτα: (είδη και αριθμός): 3x Anubias , 3x cryptocorinas wendtii green

- Ψάρια: (είδη και αριθμός): gappy 8 ενήλικα + γεννες

- Ρουτίνες: (λιπάσματα, ταμπλέτες, άλλα σκευάσματα, τάισμα, προετοιμασία και αλλαγές νερού, χρόνος περιοδικής συντήρησης, κλπ): αλλαγη 1/3 νερου ανα 7-10 μερες. Λιπάσματα και αλλα τέτοια δε ρίχνω.

Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο και μάλιστα σε anubies . Οι anubies είναι από τα πιό όμορφα και ανθεκτικά φυτά . Έχω δύο var nana σε ένα ξύλο και όχι μόνο έχουν μεγαλώσει αλλά μου έχουν ' πετάξει ' και πολλά νέα φύλλα . 'Ισως η εικόνα αυτή να οφείλεται σε έλλειψη κάποιων θρεπτικών συστατικών . Αυτό που θα έκανα και εγώ ήταν να ρίξω λίγο Flourish και Iron και αναλόγως της εικόνας του φυτού θα τα συνέχιζα .

Αν και ανήκουν στην easy κατηγορία και δεν χρίζουν χρήσης λιπασμάτων, από την μέρα που τις έβαλα μέσα μαζί με τα υπόλοιπα φυτά μου, χρησιμοποιώ την σειρά Seachem και συνεχώς κλαδεύω και μεταφυτεύω τα κλαδέματα μου, όπως έπραξα και σήμερα με την αλλαγή νερού στην δεξαμενή μου .

Link to comment
Share on other sites

Χτες άλλαξα τελικά 28lt νερου γιατί όπως είπα είχα 2 βδομάδες να αλλάξω και ειχε μαζέψει λίγο μπιχλα πάραπανω :)

Με την ευκαιρία έβγαλα και το ξύλο με τις ανουμπιες για να καθαρισω τα σάπια. Αυτό που παρατήρησα και μου έκανε εντύπωση ειναι το εξής;

Κανονικα οι ανουμπιες δέχονται πανω στο ξύλο σωστά;

Τόσο καιρό βλέπω τις ρίζες που ειναι πανω στο ξύλο και δεν εχουν καμία ανάπτυξη (η τουλάχιστον εχουν ελάχιστη) με αποτέλεσμα να μην εχουν δεθει ακόμα. Θεώρησα οτι λόγο της αργής ανάπτυξης του φυτού θα αναπτύσσονται αργα και οι ρίζες οπότε δεν εδείνα σημασία.

Χτες λοιπόν που τις έβγαλα, είδα ενα πολυ μεγάλο ριζικό σύστημα το οποιο εχει αναπτυχθεί μεσα στο χαλίκι!!

Για ποιο λόγο δεν δενετε στο ξύλο και παει στο βυθο;

Ειναι φυσιολογικό;

Τέλος πάντων τις ελυσα, της καθάρισμα τα σάπια τμήματα και την ξανά εδεσα αφήνοντας τις καινούριες ρίζες ελεύθερες τις οποίες τις ξανά έθαψα στο βυθο.

Έριξα και το λίπασμα. "δυστυχώς" δεν υπήρχαν απαντήσεις εκείνη την ωρα οπότε έριξα 1ml αντι για 1.2ml υπολογίζοντας στην ουσία αυτού που έγραψε αργότερα ο rastafari.

Θα δούμε πως θα παει και εδώ είμαστε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα κακως εκανες που ελυσες το φυτο πανω απο το ξυλο γιατι το πηγες λιγο πισω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάζομαι απλα επειδή δε το έβλεπα να δενετε στο ξυλο το επειχηρησα. Αν το έβλεπα ποιο δεμένο στο ξύλο δε θα το έκανα.

Και απο την άλλη, ειναι καλύτερα να εχει τα σάπια μεσα στο ενυδρειο η να το καθαριζεις και ας πηγαίνει λίγο πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Κλαδευεις τα χαλασμενα φυλλα εντος ενυδρειου και χωρις να την λυσεις απο πανω.Αν το κανεις αυτο που εκανες καθε φορα που θες να κλαδεψεις κατι το φυτο δεν θα πιασει ποτε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...