Jump to content

Ντεξιον


rastafarian

Recommended Posts

Ρε μάστορα είπα να σεβαστώ το forum και αυτό που ζήτησε ο rastafarian αλλά θα με κάνεις να ξεχάσω και αυτά που ξέρω !!

Τι εννοείς ευθυγράμμιση και τι ευθυγραμμίζεις με τις γωνιές αυτές ??

Κομμένη η ειρωνεία !!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,που ειρωνευτηκα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μην σε σεβαστηκα καπου!

Link to comment
Share on other sites

Με βαζεται να ψαχνω!

Κομβοελάσματα (τρίγωνα) για την άριστη ευθυγράμμιση και στήριξη των κατασκευών

http://www.technosol.gr/system%20dexion.htm

Λαθος τα λενε και οι ειδικοι?

Θα βαλεις αλφαδι στο dexion? για πιο λογο?αναγκαστηκα θα εισαι σε λαθος οπη!

ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΑ ΟΥΤΕ ΕΙΡΩΝΕΥΤΗΚΑ κανεναν και ουτε ειχα σκοπο,κουβεντα κανω!

Εχω μαθει να σεβομαι τις αποψεις ολων και μπορω να τις αποδεχτω οταν μ δωσουν επιχειρηματα και στην προκειμενη φαση δεν μου εδωσε κανεις που ειναι το λαθος!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφτει μηπως εννοει το δεξια-αριστερα? Οι τρυπες ειναι κεντραρισμενες δεν μπαινουν οπου να ναι τα ραφια. φυσικα κ θα βαλεις αλφαδι στο ντεξιον γιατι το πατωμα δεν ειναι ισιο

Link to comment
Share on other sites

3 στα λεμε και με φωτογραφιες και δεν μας πιστευεις. ψαξε κ πηγαινε και σε μαγαζι που τα πουλαει και ρωτα κιολας

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια τι ευθυγραμμιζεις με τις γωνιες?

Για την ακαμψια!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφτει μηπως εννοει το δεξια-αριστερα? Οι τρυπες ειναι κεντραρισμενες δεν μπαινουν οπου να ναι τα ραφια. φυσικα κ θα βαλεις αλφαδι στο ντεξιον γιατι το πατωμα δεν ειναι ισιο

Μιλαμε καθαρα για τα κομβοελασματα και οχι για το πατωμα!

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε καθαρα για τα κομβοελασματα και οχι για το πατωμα!

Σου εξηγησα που χρησιμοπουμε το αλφαδι

Link to comment
Share on other sites

Σου εξηγησα που χρησιμοπουμε το αλφαδι

Και σου απαντησα οτι δεν μιλαμε για το πατωμα αλλα για τα κομβοελασματα!

Link to comment
Share on other sites

Τα κομβοελασματα μας ειπες οτι ειναι για την ακαμψια. Δεν μας ειπες ποια ακαμψια

Παω πασο κ γω

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει όλα τα πόστ σχετικά με τις γωνίες και επιτρέψτε μου να πω τη γνώμη μου όχι σαν ειδικός αλλα βάσει λογικής. Θα συμφωνήσω λοιπο με τον rastafari όσο αφορα τον τροπο τοποθέτησης των γωνιων. Όπως δείχνουν και οι φωτογραφίες που είδα σε ενα link παραπάνω, μπαίνουν μέσα απο την κολώνα και ανάμεσα απο αυτή και το ράφι με τη λογική οτι οτιδήποτε χρεισιμοποιείται ως στήριγμα-ενίσχυση (ειδικα σε μεταλλικές κατασκευές που τα υλικά ειναι δύσκαμπτα) πρεπει να βρίσκεται όσο το δυνατόν πιο κοντα στις επιφάνειες τις οποίες στηρίζει και "ενώνει", όπως εδώ το ράφι και τον σκελετό. Η σωστή του θέση λοιπόν με βάση τα ανωτέρω, ειναι αυτή που είδα στο λινκ γιατι όπως τα έχεις βάλει εσύ, ειδικά εκεί που έχεις διπλές γωνίες, έχεις αλλάξει και το σχήμα τους ελαφρώς μιας και για να βιδωθουν στις άκρες (πάνω βίδες του στηρίγματος) αναγκαστικά εχουν λιιιιγο λυγίσει το στήριγμα. "Δεμένη" την έχεις την κατασκευή όπως τα έβαλες αλλα το σωστο και ασφαλές περισσότερο, ειναι απο μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Η λαμαρινα στα ραφια δεν ειναι γυρισμενη για ομορφια. αλλα για αυτο που λες εαυ ακαμψια.

Ακομα δεν εχεις καταλαβει τι κρατανε τα τριγωνα

Ξαναπαω πασο

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει όλα τα πόστ σχετικά με τις γωνίες και επιτρέψτε μου να πω τη γνώμη μου όχι σαν ειδικός αλλα βάσει λογικής. Θα συμφωνήσω λοιπο με τον rastafari όσο αφορα τον τροπο τοποθέτησης των γωνιων. Όπως δείχνουν και οι φωτογραφίες που είδα σε ενα link παραπάνω, μπαίνουν μέσα απο την κολώνα και ανάμεσα απο αυτή και το ράφι με τη λογική οτι οτιδήποτε χρεισιμοποιείται ως στήριγμα-ενίσχυση (ειδικα σε μεταλλικές κατασκευές που τα υλικά ειναι δύσκαμπτα) πρεπει να βρίσκεται όσο το δυνατόν πιο κοντα στις επιφάνειες τις οποίες στηρίζει και "ενώνει", όπως εδώ το ράφι και τον σκελετό. Η σωστή του θέση λοιπόν με βάση τα ανωτέρω, ειναι αυτή που είδα στο λινκ γιατι όπως τα έχεις βάλει εσύ, ειδικά εκεί που έχεις διπλές γωνίες, έχεις αλλάξει και το σχήμα τους ελαφρώς μιας και για να βιδωθουν στις άκρες (πάνω βίδες του στηρίγματος) αναγκαστικά εχουν λιιιιγο λυγίσει το στήριγμα. "Δεμένη" την έχεις την κατασκευή όπως τα έβαλες αλλα το σωστο και ασφαλές περισσότερο, ειναι απο μέσα.

Οτι ειπες ειναι σωστο και τα εχω πει ουντως η αλλως στα προηγουμενα ποστ μου!

Δεν διαφωνησα σε οτι ειπε ο rastafari,αυτο που ειπα και λεω ειναι οτι και ετσι οπως ειναι ΔΕΝ αλλαζει τπτ!

Και μην ξεχνας οτι ηθελα να τα δεσω ολα μαζι χωρις να προσθεσω κολωνες (αναγκαστηκα βιδωσα απο εξω)

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις,ηρεμιστε λιγο,θα με κανετε να κλειδωσω το θεμα μου στο τελος...

Link to comment
Share on other sites

Δεκτο αυτο που λες μπορεις να μου το εξησησεις να δω τελικα που ειναι το λαθος?

Ειτε εξω ειτε μεσα σαν αντιριδα/ενισχυση δουλευει!

Δεν ακουμπαει σε καμια πλευρα περιμετρικα ,βιδωνεται απο οπη σε οπη!

Επιδει το θεμα του Κωστα το εχουμε λιγο τραβηξει, θα σου απαντησω με μια φωτο απο το λινκ

που ανεβασες εσυ ο ιδιος

dexion.jpg

προσεξε τις ενωσεις.

Κωστα αν βαλεις εστω και 10 mm ενα ξυλο πανω στο ραφι ( οπως εχει αναφερθει ) θα εισαι αρχοντας.

Επισεις θα σε παροτρυνα στις βιδες να βαλεις και ροδελες και γκροβερ.

Για τον εξης και μονο λογο να μην λασκαρουν!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβασε τα προηγουμενα ποστ το εχω πει αυτο!δεν υπαρχει λογος επαναληψης!

Η διαφορα στο να ειναι μεσα ή εξω και ΓΙΑΤΙ ειναι λαθος το εξω?πια η διαφορα απο θεμα δυναμικης τελος παντων!μπορεις να μου απαντησεις εσυ?

Τεσπα εχει κουρασει το "θεμα" (οχι του rastafarian) χωρις λογο!

Μπορει επισης να βαλει και παξιμαδια ασφαλειας !

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη φιλε μου και επειδη δεν εχω τις γνωσεις τις δυναμικης ( αν και μηχανικος αυτοκινητων ) δεν μπορω να σου απαντησω.

Φιλτατε Κωστα οτι και να αποφασισεις ειμαι μαζι σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη φιλε μου και επειδη δεν εχω τις γνωσεις τις δυναμικης ( αν και μηχανικος αυτοκινητων ) δεν μπορω να σου απαντησω.

Φιλτατε Κωστα οτι και να αποφασισεις ειμαι μαζι σου!

Προς θεου κουβεντα κανουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης στην φωτο 1 στο δεξι ραφι δεν γινετε να μπει εσωτερικα γωνια,πρεπει να μπει κιαλλη κολωνα!

Επισης οι γωνιες - κομβοελασματα ειναι και για την ευθυγραμιση !

Το μονο μειονεκτημα(αν μπορεις να το πεις) μετα απο τοση σκεψη ωστε να βρω λαθος ειναι οτι με το να την βιδωσεις απεξω στο σφιξιμο θα την σταβωνεις ενα χιλιοστο+-(αναλογα το παχος της κολωνας)

Και για να ληξει η φιλικη "διαμαχη"

Α)Εβαλα την φωτο για να δειξω στον ραστα πια ειναι η γωνια γτ νομιζα πως δεν την ηξερε!

Β)ο σωστος τροπος τοποθετησης/συναρμολογησης του κομβοελασματος/γωνιας ειναι αναμεσα στο ραφι και στην κολωνα!

εκει ακριβως ειναι το προβλημα, ειναι στραβη η γωνια οποτε σε οριακες καταστασεις εχει μικροτερη αντοχη στο να τσακισει γιατι εχει παρει ταση τσακισματος ηδη, καλο θα ειναι να μπαινουν και ροδελες μεσα και εξω απο τις βιδες.

Link to comment
Share on other sites

εκει ακριβως ειναι το προβλημα, ειναι στραβη η γωνια οποτε σε οριακες καταστασεις εχει μικροτερη αντοχη στο να τσακισει γιατι εχει παρει ταση τσακισματος ηδη, καλο θα ειναι να μπαινουν και ροδελες μεσα και εξω απο τις βιδες.

Το λυγισμα κατα βιδωμα ττου κομβοελασματος δεν γινετε σε καθετη φορα αλλα σε οριζοντια,ειναι απιθανο το βαρος του ραφιου να επηρεαστει απο αυτο...1ον γτ καταπονει καθετη δυναμη και 2ον το κομβοελασμα ειναι βιδωμενο οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να τσακισει ή κατι τετοιο!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη σιγουρα θα μπει ξυλο πανω απο τα ραφια για τον λογο που ειπε ο Νικος παρα πανω.

Οσο για τις γωνιες,οπως σας ειπα ο κολλητος μου ειναι σιδερας οπωτε δεν το φοβαμαι αυτο.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...