Jump to content

Αλλοιωμένο Ραχιαίο Πτερύγιο


kalmichalis

Recommended Posts

Καλησπέρα
Θα ήθελα να ρωτήσω σε κάτι που παρατήρησα σημερα
Ένας δίσκος μου έχει αλλοιωμένο ραχιαίο πτερύγιο στο μαλακό μέρος και στο πάνω μέρος και στο κάτω... Η διατροφή του είναι από ποικιλία τροφών...
ΤΟΝ τελευταίο μήνα είχαν ένα πρόβλημα με εντερικα από το πολύ κρέας... Και δεν τα είχα ταισει κρέας για ένα μήνα και για 1.5εβφ τάιζα μόνο σπιρουλινα...
Διάβασα ότι είναι από αβιταμινωση, αλλά μια φορά την εβδομάδα ρίχνω βιταμίνες στην τροφή και αλλαγή νερού κάνω 50-50 με νέρο βρύσης και ΑΟ...
Τι μου προτείνετε?
Λέτε να να πέφτει ξύλο? Βλέπω καμία φορά επιθέσεις αλλά γενικά το ένα πειράζει το άλλο άλλα όχι σε τέτοιο βαθμό....

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες αλοιωμενο τι εννοεις??? Εχει αρχισει να σαπιζει? Εχει φαγωθει??? Επειδη λες οτι ειχες προβλημα με εντερικα παρακολουθησε τον μηπως εχει καμια μολυνση... Οσο για τις τροφες εισαι των ακρων... :P Δεν πρεπει να ταιζεις μονο μια τροφη (μονο κρεας η μονο σπιρουλινα)... Παρε ξηρες τροφες και θα κανεις το εξης: τη μια μερα θα ταιζεις μονο πρωτεινη (tetra bits, ocean nutration κτλ), την επομενη θα ταισεις φυτικη η λαχανικα (tropiacal spirulina, tropical vegetables κτλ) και μια φορα την εβδομαδα ζωντανη/κατεψυγμενη καρδια.... Δηλαδη Δευ,Τετ,Παρ πρωτεινη Τρι,Πεμ,Σαβ φυτικη και Κυριακη λιχουδιες (κατεψυγμενη καρδια, ζωντανα σκουλικια κτλ). Την ημερα με τις λιχουδιες μετα το τελευταιο γευμα καλη αλλαγη νερου.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως σε πρωτη φαση καλο ειναι να κανεις μια καλη αλλαγη νερου και μια συντηρηση στα φιλτρα σου εαν χρειαζετε και το ψαρι θα συνελθει. Προσοχη οι κιχλιδες παρουσιαζουν τις ποιο πολλες ασθενειες αυτη την περιοδο, στην αλλαγη εποχης.

Οντως εισαι των ακρων με την διατροφη. Εγω θα σου προτεινα ενα καθυμερινο μιξ τροφης μια που οι πρωτεινες αποροφουνται καλυτερα σε συνδιαμο με ινες και δουλευει το εντερο νορμαλ χωρις κολοσφυξουρες δημιουργωντας προβληματα. :-)

Επισης λιγο σκορδοζουμο δεν βλαπτει προληπτικα...

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν με καταλαβατε

Ταΐζω καθημερινά μιξ τροφών με σπιρουλινα και flakes τρπικαλ και οσεαν

Και δύο φορές την εβδομάδα κρεας

ΑΑπλά για εκείνη την περίοδο του ενός μηνός τάιζα την 1.5 εβδομάδα σπιρουλινα για την βελτίωση του εντέρου...

Το ππτερύγιο είναι σαν φαγωμενο όχι σαπισμενο

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καμια φωτο οποτε μπορεις....

Link to comment
Share on other sites

Οκ

ΑΑπλά δεν είναι όλο φαγωμενο έχει πχ κάτι μυτουλες, είναι σαν να έχω σκληρό νερό μόνο που δεν έχω... (από ότι θυμάμαι από τα σκαλαρια που την είχα πατήσει) θα βάλω αύριο φώτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια καλη αλλαγη και συντηριση παντα κανει καλο, για να μην εχεις καμια μολυνση οπως και να εχει. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα

Αλλαγές κάνω συχνά πότε 1 την εβδομάδα πότε 3

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : αλλοιωση ραχιαιου πτερυγιου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 350
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): eheim 2215, fluval 405
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): τα δισκακια ειναι 8 μηνων
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 9δισκακια και 4 στερμπαι
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 30% ποτε μια φορα την εβδομαδα ποτε 2 ποτε 3

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:-
- KH:2
- GH:4
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):10
- Θερμοκρασία:29
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:σαλιφερτ
-Strips:
-Ηλεκτρονικά: λαμπα uv

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: δικσος
- Ιστορικό Ψαριού: εντερικα πριν ενα μηνα
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): ολα φυσιολογικα, μονο αλλοιωση στο ραχιαιο πτερυγιο και εχει εμφανισει stress bars
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: εντερικα απο το πολυ κρεας, εκανα στην αρχη λανθασμενη θεραπεια με flagyl, και επειτα δυο φορες θεραπεια με tremazol οπου και ξεπερασα το προβλημα



ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):
- Ψάρια (είδη και αριθμός):
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

disk_zps7601910a.jpg

disko_zpsdc42c6a6.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ :

οτι ανεφερα και παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ξερω απο την φωτογραφια αν ειναι φαγωμένο το πτερύγιο απο δαγκωμα, πραγμα που δεν μου φαινετε. Μηπως το ψαρι σου ειναι στρεσαρισμενο; Προσωπικα θα σου ελεγα να κανεις οπως ειπαμε για να μην φανε αλλο φαρμακο για την ωρα και βλεπεις στην πορεια εαν δεν βελτιωθει η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Πωωω φίλε δε θα το πιστέψεις μέτρησα τώρα Gh και έχω 7

Μέτρησα με άλλο τεστ που έχω ανοιχτό... Μου κάνει πλάκα ο Θεός....

Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις βιαστικες κινησης και κατεβασε σταδιακα την σκληροτητα με μικρες τακτικες αλλαγες για να δωσεις στα ψαρια το χρονο να προσαρμοστουν. Μηπως εριξες κανενα εκτοζον;

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι... το flagyl πρεπει να εκανε τη δουλεια... και το ειχα τσεκαρει ρε γαμω το.... αλλα δεν ξερω τι εγινε ειχα βαλει ακι 10 μερες ενεργο ανθρακα μετα απο ολες τις θεραπειες.... λες το υψηλο gh να εκανε τη δουλεια?

απο την αλλη εχω ακουσει οτι μονο με νερο βρυσης ζουνε οι δισκοι μι αχαρα κι εμενα το νερο βρυσης μου εχει gh 7.... :(

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειναι τραγικη η σκληροτητα του δυκτιου σου απλα νομιζα οτι ειχες οσμωση. Μπορεις να κανεις χρηση μελαφιξ αν θες αλλα προσωπικα θα εκανα λιγο υπομονη. Ο δισκος δεν παυει να ειναι ιδιαιτερα ψαρια και το ΡΗ ειναι κατι σχετικο για τον καθε δισκο. Τον κυνηγαέι κανενας;

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω οσμωση οπως ανεφερα και κανω μηξη 50% με αποτελεσμα να εχω σταθερα gh 3,5

ναι το κυνηγανε αλλα οχι σε τετοιο βαθμο.... θα το ριξω σιγα σιγα και θα σας πω....

βρε κοιτα να δεις πως την πατησαμε.... :'(

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, δεν ειναι τραγικα τα πραγματα. Θα περιμενω νεοτερα σου, καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Tο Flagyl ανεβαζει σκληροτητες αλλα δεν εισαι και σε τραγικα επιπεδα.....

Εγω θα εριχνα προληπτικα κανα Ectozon και παραλληλα θα εριχνα λιγα ιχνοστοιχεια....

Θερμοκρασια στους 28 και παρατηρουμε!

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια εχω μονιμα 29. να την κατεβασω?

ισχοστοιχεια ριχνω το discus trace σε καθε αλλαγη νερου, συγγεκριμενα ριχνω την 2πλασια ποσοτητα απο οσο αναλογει σε καθε αλλαγη νερου....

δηλ, αλλαζω 100λιτρα, θα ριξω οσο αναλογει στα 200λιτρα...

το ectozon εχει πολλες δοσολογιες μεσα, ποια να ακολουθησω? αναφερει κατι για "μπανιο" "προληψη" κτλπ... και νομιζω δεν λεει ποση ωρα πρεπει να μεινει μεσα στο ενυδρειο....μπορεις να μ το διευκρινησεις???

νινταλ, μου ειχε πει κι ενα παιδι στο καταστημα σ, να ριχνω προληπτικα που και που εκτοζον καλο κανει - κακο δεν κανει....

παντως το ψαρι τρωει και κινειται κανονικοτατα, μονο που εχει περαν της αλλοιωσης του ραχιαιου εχει και streesbars δηλαδη κατι το ενοχλει...

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια εχω μονιμα 29. να την κατεβασω?

Κρατα στο 28...

ισχοστοιχεια ριχνω το discus trace σε καθε αλλαγη νερου, συγγεκριμενα ριχνω την 2πλασια ποσοτητα απο οσο αναλογει σε καθε αλλαγη νερου....

δηλ, αλλαζω 100λιτρα, θα ριξω οσο αναλογει στα 200λιτρα...

Δεν χρειαζεται υπερδοσολογια....

το ectozon εχει πολλες δοσολογιες μεσα, ποια να ακολουθησω? αναφερει κατι για "μπανιο" "προληψη" κτλπ... και νομιζω δεν λεει ποση ωρα πρεπει να μεινει μεσα στο ενυδρειο....μπορεις να μ το διευκρινησεις??? τωρα ριξε τη δοση της θεραπειας...

νινταλ, μου ειχε πει κι ενα παιδι στο καταστημα σ, να ριχνω προληπτικα που και που εκτοζον καλο κανει - κακο δεν κανει....

Καλο κανει. ! δοση στις 15 ημερες ειναι ταμαμ..........

παντως το ψαρι τρωει και κινειται κανονικοτατα, μονο που εχει περαν της αλλοιωσης του ραχιαιου εχει και streesbars δηλαδη κατι το ενοχλει...

Απλα παρακολουθησε το και αν εχουμε αρνητικη εξελιξη, τα λεμε....

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω ανελαβε ο μαστερ στους δισκοπαθεις.....:-)

Για σου νινταλακο, τα χαιρετισματα μου!

Link to comment
Share on other sites

εκανα τη μια φορα και λεει να κανω αλλη μια την επομενη ημερα και θα σας ενημερωσω για το πως θα παει η κατασταση των πτερυγλίων του!!!

να κανω μια ερωτηση ?

για την προληπτική δοση μια φορα στις 15 μερες... ποτε θα πρεπει να αλλαζω το νερο? θα πρεπει να κανω τις ρουτινες μου κανονικα?

σιγουρα επιρρεαζει το tds, μηπως το 25% που αλλαζω ανα εβδομαδα ειναι αρκετο ωστε να κατεβει το tds? ελπιζω να εγινα κατανοητος τι θελω να πω...

μηπως παω για καλο και δεν το κανω σωστα και εχω αλλο θεμα μετα...

Παντως παιδια θελω να πω οτι ο Νινταλ με βοηθησε παρα πολυ με ενα θεμα του ειχα με τα λευκα περιτοματα των ψαριων!!!! και τωρα ειναι ολα μια χαρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο νινταλακος ειναι η αγαπη μου γιατι πανω απο ολα ειναι αλφα κοτσιδακιας και εχει μελετηση πολυ τους δισκους, οποτε δεν με εκπληση για το αν σου εδωσε την σωστη συμβουλη. Τωρα εγω απεφυγα να σου προτεινω το εκτοζον γιατι εχετε ενα θεμα με τις σκληροτητες και τις ιδανικες μετρησεις οι δισκαδες. Οσο για την αλλαγη θα μετρας και αναλογα θα πρατεις το ποσοστο αλλαγης. Εγω το χρησιμοποιο οταν νομιζω οτι κατι δεν παει καλα και οταν επανελθουν οι ισοροπποιες σταματω.

Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση που ειναι finrot τι γινετε?

και να τονισω οτι το ψαρι αυτο δεν ειχε προσβληθει απο λευκα περιτωματα κτλπ...

και παραξενευομαι γτ εχω αυτα τα θεματα με τους δισκους, τη μια παρασιτα την αλλη αυτο, και ολα αυτα μεσα σε ενα μηνα.... :wacko:

μηπως οι ελλειψη σωστης τροφης, για την περιοδο της θεραπειας? καθολου κρεας, σπιρουλινα μονο κτλπ? εναι και μικρα ρε γαμω το ειναι δεν ειναι 8-9 μηνων

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

ο νινταλ το κατεχει καλα το θεμα δισκων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...