Jump to content

Αλλοιωμένο Ραχιαίο Πτερύγιο


kalmichalis

Recommended Posts

στην περιπτωση που ειναι finrot τι γινετε?

και να τονισω οτι το ψαρι αυτο δεν ειχε προσβληθει απο λευκα περιτωματα κτλπ...

και παραξενευομαι γτ εχω αυτα τα θεματα με τους δισκους, τη μια παρασιτα την αλλη αυτο, και ολα αυτα μεσα σε ενα μηνα.... :wacko:

μηπως οι ελλειψη σωστης τροφης, για την περιοδο της θεραπειας? καθολου κρεας, σπιρουλινα μονο κτλπ? εναι και μικρα ρε γαμω το ειναι δεν ειναι 8-9 μηνων

Βασικα δεν γνωριζω το ιστορικο του ενυδρειου σου για να εκφρασω καποια αποψη. Οπως και να εχει περιμενε λιγο και παρατηρησε εαν υπαρχει βελτιωση γιατι εαν ειναι θεμα στρες και συνεχιζει το ολο θεμα θα δουμε στην πορεια.
Link to comment
Share on other sites

Σε πόσο καιρό κανονικά θα πρέπει να δω αποτελέσματα?

Σήμερα έκανα και δεύτερη θεραπεία σε Κουβα το ψάρι όπως λένε οι οδηγίες και έριξα και στο ενυδρειο τη προληπτική δόση

ΚΚάπου διάβασα για ένα φάρμακο melafix, είναι για άλλη δουλειά? Κάτι για πτερύγια έλεγε...

Link to comment
Share on other sites

Μην βαζεις το ψαρι στον κουβα. Ειπαμε να μην το στρεσσαρουμε το ψαρι. Κανε την προληπτικη αγωγη με τις αλλαγες νερου και δωσε τον χρονο του στο ψαρι. Μεσα στην εβδομαδα λογικα θα δεις εαν τα πραγματα καλυτερευουν η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτή είναι η θεραπεία σύμφωνα με τις οδηγίες, πάντως το ψάρι από στρες όλα

καλα

Link to comment
Share on other sites

Αλλά κάποιο θέμα υπάρχει με τα ψαράκια γενικα

Ο ένας δίσκος μου έιχε φαγωμενα ραχιαίο πτερύγια και του έκανα θεραπεία με ektozon,

Ελπίζω να δω βελτίωση και να αναπτυχθούν ξανά

Και το άλλο είναι πιο σημαντικό

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΛΕΙΠΑ 4 ΜΕΡΕΣ, ΚΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ, δεν ειναι δυνατον αυτο που ζω

ΜΗΠΩς ΕΧΕΙ "ΜΑΤΙ", ΠΑΡΑΣΙΤΑ, ΒΑΚΤΗΡΙΑ, ΟΛΑ ΜΑΖΙ,,, ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ,,,

δυστυχως επιδη ειμαι το πολεμικο ναυτικο ελειψα 4 μερες, απο τη δευτερα και την δευτερα ενας δισκος μου ειχε ακανονιστη κολυμβυση και εκανε κατι τιναγματα στην αμμο πανω κατω και γυρο γυρο σε ασχετες στιγμες ξαφνικα και μονος του, αυτο το πρωτοπαρατηρησα την περασμενη κυριακη που εκανα αλλαγη νερου, κατα τη διαρκεια της αλλαγης, μεχρι που σκεψου οτι τον επαιρνε το ρευμα του φίλτρου, κι το κορμι του είχε σκευρωσει , μην τα πολυλογο εχθες πεθανε, αφου συνεχιζε τα τιναγματα μια στο τοσο..ολα αυτα παρουσιαστηκαν ξαφνικα την πρωτη φορα σε χρονο dt... μην τα πολυλογο εχθες πεθανε...

απο τιμες αμμωνια/νιτρωδη μηδεν, νιτρικα 4, θερμοκρασια 28,5, kh3, gh 6, ph δεν μετραω, ολα φυσιολογικα

ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ

που γυρισα στο σπιτι ο ενας δισκος μου κολυμπαει στην επιφανεια του νερου με το προσωπο προς τα πανω και εχει ρουφιγμενη κοιλιτσα και δεν τρωει, τα περιτοματα μια χαρα, αλλα δεν ξερω τι ειναι,,,,

μολις εκανα 60% αλλαγη νερου και εριξα βιταμινες serafishtamin στο νερο, γτ δεν τρωει και δεν ξερω τι να κανω....

δεν θελω να βγαζω θεωριες, μηπως, μηπως βακτηρια? ΜΗΠΩΣ ΕΦΤΑΙΓΕ Η ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΟ FLAGYL ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΙΝ 1,5 μήνα ?

εχω φτασει στο σημειο να φοβαμαι να κανω αλλαγη νερου...

Αν μπορεί κανείς να μου πει τη γνώμη του θα το εκτιμούσα, γτ αρχίζω και νευριάζω , αντί να το απολαύσω, ασχολούμαι με ασθένειες...

IMG_20140607_011351_zpsoel2mif2.jpg

IMG_20140607_011424_zpsqar9dujs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το συγκεκριμένο δυσκολεύεται να αναπνεύσει διότι ανοίγει τα βράγχια του και τα δύο πάρα πολύ αλλά σε κανονικές αναπνοές, και Αγχώνομαι διότι δεν ξέρω τι θα ξημερώσει, τη μία είναι όλα κομπλέ την άλλη τιναζουν πέταλα χωρίς να κάνω τπτ

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να το δεις αλλιως?? Μηπως κανεις εσυ λαθος κατι γιατι εχεις συχνα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Δε με βοηθάει αυτό, αυτό που με βοηθάει είναι, - ξέρει εκεί κάνεις λάθος - άλλαξε αυτο, τι ακριβώς έκανα λάθος? Καθαρίζω φίλτρα συχνά, μετρήσεις μια χαρά αλλαγή νερου μια φορά την εβδομάδα μπορεί και δυο...

Δεν τα στρεσάρω, BeefHeart+30%artemia μια-δυο φορες την εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο δεν μπορουμε να το ξερουμε εσυ βλεπεις-ξερεις το ενυδρειο σου.

Εγω σου ειπα μηπως κανεις κατι λαθος αλλα μπορει να τα κανεις και σωστα.

Πιστευω οτι με αλλΑγες νερου το πτερυγιο θα επανελθει.

Αν ο αλλος τωρα που λες σπινταρει και τρεχει γρηγορα και κοπανιεται πανω στα ξυλα τοτε η κατι τον ενοχλει στο νερο η τρομαζει πολυ ευκολα η μπορει να εχει και discus whirling disease.

Μηπως χρησιμοποιεις μονο αο??? Αν ναι εγω στη θεση σου θα εκανα ενα τεστ για χλωριο.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Ποιός φρόντιζε τα ψάρια τώρα που έλειπες; Είχες ενημέρωση ότι κάτι δεν πάει καλά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σπινταρει όπως προανέφερα πέθανε προχθές, το ξέρουν οι δικοί μου ότι κάτι δεν πάει καλά αλλά για 4-5 μέρες δεν τους είπα να κάνουν κάτι συγκεκριμένο, απλά αν πεθάνει το ψάρι να το βγάλουν, κι αυτό έκαναν, απλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γτ τώρα στο καπάκι με το που πέθανε το ένα έχω άλλο πρόβλημα με αυτό που έχω στη φώτο που έχει διαφορετικά πράγματα ξαφνικά και χωρίς να του έχω κάνει κάτι, τα άλλα ψαράκι είναι όλα κομπλέ, αλλά αν φλασαρουν κι αυτά αύριο μεθαύριο? Χωρίς να κάνω απολύτως τπτ? Που σίγουρα κάτι φταίει απλά δεν ξέρω τι? Κάποια ασθένεια? Βακτηρια? Δεν έχω ιδέα ούτε από το ένα ούτε από το άλλο, ποτέ δεν είχα τετ; προβλήματα για να τα αναγνωρίσω...

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό που πέθανε ξεκίνησες αυτό το post και έκανες μεμονωμένη θεραπεία στον κουβά?

Link to comment
Share on other sites

νερο βρυσης βαζεις?μμετρα ph.αεραντλια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

στο ποστ 30 γραφεις νιτρικα 4;;;με τι μετρας;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλο είναι αυτό που έχει θέμα με τα πτερύγια αυτό πιστεύω ότι θα πάει καλά όπως ανέφερα και παραπάνω, το έλαβα σε Κουβα με αλάτι και περιμένω να δω, βέβαια έχουν περάσει 6 μέρες αλλά δεν έχω δει κατι,

τώρα με αυτό δεν άνοιξα θέμα νέο μήπως και όλα έχουν σχέση μετάξι τους, νιτρικά έχω περίπου πριν την αλλαγή 8-10, το 4 το μέτρησα εχθές, μια μέρα μετά την αλλαγή, θέλοντας να δείξω ότι δεν είναι θέμα νιτρικών, νερό βάζω 50% με ΑΟ και βρυσης

ΜΜετράω με salifert

Αεραντλία έχω σε μόνιμη βάση, ph meter δεν έχω και δεν μετράω αλλά λογικά έχω κάπου στο 6.5

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση, σιγουρα κατι κανω λαθος
το μονο πραγμα που μου παει στο μυαλο ειναι η τροφη, να το παω αναλυτικα μηπως κανω καμια βλακια:
απο τροφες δινω 4 φορες την ημερα, τα εχω κανει μειγμα σε αυτοματη ταιστρα ωστε να πεφτει η επιθυμητη ποσοτητα
Tropical D-50 PLUS
Ocean Nutrition PrimeReef Flake
Ocean Nutrition Discus Flake
tropical astracolor
Tropical Super Spirulina Forte 36%
Tropical D-Allio Plus

και απο κατεψυγμενες 2-3 φορες την εβδομαδα
beaftheart+30%artemia
και καρδια γαλοπουλας bernd degen

εχω και εχω και tetra discus σε πελετ αλλα δεν την αγγιζουν, φαινεται ειναι χορτατα, τους ειχα κανι νυστια 1μιση μερα αλλα παλι τιποτα

1-2 φορες την εβδομαδα ποστισμα η τροφη στο guarlic
και 1 φορα βιταμινες στην τροφη

μια στο τοσο σπανακι βρασμενο

αλλα εχω να κανω μια παρατηρηση
ολα τα ψαρακια κολυμπανε μια χαρα αντε να πειραξει το ενα το αλλο μια στο τοσο,
μολις πεσει η τροφη, ξεκιναει κυνηγι το ενα με το αλλο, οποιο παει να φαει, τρεχει καποιο και το διώχνει, ολο αυτο κανενα 10λεπτο, με αποτελεσμα να μενει η τροφη κατω, μετα ξεκινανε δειλα δειλα το ενα "κρυφα απο το αλλο" και τρώνε, καποιες φορες καποια flakes "ελαχιστα" μπορει να μεινουν και καμια ωρα κατω μπορει και δυο, εδω θελω να τονισω οτι δεν εχω αμμωνιες νιτρωδη ουτε εκκεινη τη στιγμη ουτε μετα, μηπως κατι απο ολα αυτα τα πειραζει? τα φωτα σας οι έμπειροι!!!!

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση, σιγουρα κατι κανω λαθος

το μονο πραγμα που μου παει στο μυαλο ειναι η τροφη, να το παω αναλυτικα μηπως κανω καμια βλακια:

απο τροφες δινω 4 φορες την ημερα, τα εχω κανει μειγμα σε αυτοματη ταιστρα ωστε να πεφτει η επιθυμητη ποσοτητα

Tropical D-50 PLUS

Ocean Nutrition PrimeReef Flake

Ocean Nutrition Discus Flake

tropical astracolor

Tropical Super Spirulina Forte 36%

Tropical D-Allio Plus

και απο κατεψυγμενες 2-3 φορες την εβδομαδα

beaftheart+30%artemia

και καρδια γαλοπουλας bernd degen

εχω και εχω και tetra discus σε πελετ αλλα δεν την αγγιζουν, φαινεται ειναι χορτατα, τους ειχα κανι νυστια 1μιση μερα αλλα παλι τιποτα

1-2 φορες την εβδομαδα ποστισμα η τροφη στο guarlic

και 1 φορα βιταμινες στην τροφη

μια στο τοσο σπανακι βρασμενο

αλλα εχω να κανω μια παρατηρηση

ολα τα ψαρακια κολυμπανε μια χαρα αντε να πειραξει το ενα το αλλο μια στο τοσο,

μολις πεσει η τροφη, ξεκιναει κυνηγι το ενα με το αλλο, οποιο παει να φαει, τρεχει καποιο και το διώχνει, ολο αυτο κανενα 10λεπτο, με αποτελεσμα να μενει η τροφη κατω, μετα ξεκινανε δειλα δειλα το ενα "κρυφα απο το αλλο" και τρώνε, καποιες φορες καποια flakes "ελαχιστα" μπορει να μεινουν και καμια ωρα κατω μπορει και δυο, εδω θελω να τονισω οτι δεν εχω αμμωνιες νιτρωδη ουτε εκκεινη τη στιγμη ουτε μετα, μηπως κατι απο ολα αυτα τα πειραζει? τα φωτα σας οι έμπειροι!!!!

το τελευταιο οφειλεται σε θεμα κυριαρχιας.τα ψαρια τα εβαλες ολα μαζι ή οχι?συνηθες φαινομενο για δισκους ειναι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα....νομιζω οτι το χειροτερο πραγμα οταν σπινταρει ενα ψαρι ειναι να το αφησεις να κοπανιεται εως οτου να πεθανει...καλυτερα βγαλτο απο τις πρωτες σπιντες...κ αυτο γιατι γδερνεται κ τυχον γρατζουνιες κ αιμα ειναι φουλ κινδυνος να τσιμπησουν κ τα υπολοιπα κατι...στην θεση σου θα εκανα πολλες αλλαγες ..βιταμινες. κ εκτοζον που βοηθαει σε αρκετα πραγματα...καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

τα δισκακια τα εβαλα ολα μαζι και ειναι στην ιδια ηλικια, ειναι αδερφακια!!!

το ψαρα που σπινταρε ειπα πολλες φορες πως πεθανε

οσο για αυτο το ψαρι που εχω ση φωτογραφια το εσωσα!!! του εκανα μπανιο σε κουβα με 2πλασια ποσοτητα απο την αναλογουσα με τρεμαζολ και το αφησα για 6 ωρες, προφανως βραγχιοσκωλικες πρεπει να ειχε, τωρα περιμενω να δω πως θα ανταποκριθει στην τροφη γιατι ειναι στρεσαρισμενο μετα απο αυτο που περασε

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μιχαλη!

Η αληθεια ειναι οτι το να εχεις συνεχεια ιστοριες με τα ψαρια σου δεν ειναι και οτι καλυτερο. Βαλε μια γενικη και μπολικες φωτο να δουμε λιγο την εικονα του ενυδρειου σου μπας και κατι δεν.....

Εγω θα εκοβα τα κατεψυγμενα μια που συχνα πυκνα ειναι η κυρια αιτια προβληματων. Με τοση ποικιλια τροφων δεν εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μιχαλη!

Η αληθεια ειναι οτι το να εχεις συνεχεια ιστοριες με τα ψαρια σου δεν ειναι και οτι καλυτερο. Βαλε μια γενικη και μπολικες φωτο να δουμε λιγο την εικονα του ενυδρειου σου μπας και κατι δεν.....

Εγω θα εκοβα τα κατεψυγμενα μια που συχνα πυκνα ειναι η κυρια αιτια προβληματων. Με τοση ποικιλια τροφων δεν εχεις θεμα.

συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

σωστα εκανε ςκαι εκανες θεραπει .αστο να ηρεμησει λιγο και παρακολουθα το.κοψε κατεψυγμενη .δεν χρειαζεται.αν θελεις να ριξεις κατεψυγμενη καντο 1 φορα στις 15 ημερες.εγω παντως κατεψυγμενη δεν ριχνω.

Link to comment
Share on other sites

και μουλιαζε την σε σκορδο.

Link to comment
Share on other sites

το αριστερα ειναι αυτο που του εκανα θεραπεια και λογικα πρεπει να βελτιωθηκε η κατασταση το και το αριστερα με τα αλοιωμενα πτερυγια

3af93b0e-23f4-477b-9a0f-494e55a82b9c_zps

εδω παλι αυτο με τις αλλοιωσεις στο πτερυγιο

IMG_20140608_160051_zpsdjbfmooj.jpg

και εδω διαφορες φωτο

IMG_20140608_163338_zps4u1qonzy.jpg

IMG_20140608_163331_zps7y4ajtge.jpg

IMG_20140608_160131_zpsulredehm.jpgIMG_20140608_160115_zpsth0ozqll.jpg

IMG_20140608_160111_zpslhbz6ygm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιχο σου ζητησα γενικες φωτο και οχι τα ψαρια. Οπως και να εχει διακρινω πολυ αιωρουμενη μπιχλα συν διατομικη πραγμα το οποιο ειναι ενα θεμα με πολλους λογους που μπορουν να συντρέχουν. Εν ολιγης νιτρικα, φιλτρανση, ροη, ιχνοστοιχεια, αερισμος δωματιου, φωτισμος. Το οτι σε ολα σου τα ενυδρεια εχεις θεμα με τις αλγες θελει να πει οτι δεν εχεις βρει ακομα την σωστη συνταγη στο νερο σου κι γενικος στο στημενο συστημα σου. Κανε ποιο μεγαλες αλλαγες, προσθεσε ιχνοστοιχεια, παρε μετρησεις και προσωπικα θα επιμείνω να μην δεινεις κατεψυγμενα και να ταιζεις με το χερι καλυτερα παρα με ταιστρα μια που μενει καιρο η τροφη εκτεθημενη, αποροφα υγρασια και μπαγιατευει ποιο ευκολα πιανει μυκητες, μεχρι και δηλητηριαση μπορουν να παθουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...