Jump to content

Οι Δίσκοι Μου


Pavlos20

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα παιδιά, είμαι κάμποσο καιρό στο φόρουμ αλλά τώρα συστήνομαι. Λέγομαι Παύλος, ασχολούμαι περίπου 5 χρόνια με τους δίσκους και σας παραθέτω κάποιες φωτογραφίες από τα πανέμορφα δισκάκια (ηλικίας 5 μηνών) που έχω αυτή την στιγμή. Είναι από γέννα φίλου, ο οποίος είναι ένας τρομερός συνχομπίστας-δισκάς. Οι φωτογραφίες είναι όλες κοντινές μιας και προέρχονται από πειραματισμούς μου με την κάμερα, της οποίας την τέχνη δεν κατέχω.. Προσπαθήστε να δείξετε κατανόηση για τη μικρή ανάλυση των φωτογραφιών! Όπως θα καταλάβετε έχω μια αδυναμία στο μπλε χρώμα.. :P

 

post-56824-0-50322700-1402083586.jpgpost-56824-0-09129300-1402083587.jpgpost-56824-0-59406800-1402083587.jpgpost-56824-0-76470700-1402083778.jpgpost-56824-0-32737200-1402083779.jpgpost-56824-0-87487900-1402083779.jpgpost-56824-0-40228900-1402083780.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες φιλε μου, αλλος ενας δισκοκαμενος. Ετσι να αυξανομαστε

Τα δισκακια πολυ ομορφα.

Εσυ τα εχεις μεγαλωσει??? Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια στο μεγαλομα μπραβο σου.

Περιμενουμε και παρουσιαση του ενυδρειου σου

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας. Περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Παυλο καλως ορισες στην παρεα μας!

Οπως σου ειπαν και τα παιδεια παραπανω περιμενουμε παρουσιαση.

Θα χαρουμε να σε δουμε στην συναντηση μας εδω.

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι φιλε μου! Πολυ ομορφα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίοι οι δίσκοι σου

Περιμένουμε σύντομα παρουσίαση :)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες.πολυ ωραια τα μικρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά..

Το ενυδρείο τρέχει περίπου 7 μήνες ενώ τα ψάρια μπήκαν πριν 2 μήνες. Είναι 12 στον αριθμό, ενώ το ενυδρείο είναι μόλις 240 λίτρα (παράδειγμα προς αποφυγή). Χρησιμοποιώ μόνο νερό από όσμωση οπότε έχω μηδενικές σκληρότητες και tds κοντα στο 20. Κάνω αλλαγή κάθε δύο μέρες 50% και ορισμένες φορές κάθε μέρα.

Δεν ταίζω καθόλου καρδιά, ενώ ταίζω κατεψυγμένη αρτέμια και διάφορες ξηρές. Γενικώς πειραματίζομαι αρκετά όσο αφορά την διατροφή και τις συνθήκες του νερού. Ελπίζω αύριο να ανεβάσω και μια συνολική του ενυδρείου, αν βρω λίγο χρόνο και τραβήξω καμιά φωτογραφία της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα των δισκοκαμένων :D

Παύλο περιμένουμε περισσότερες φωτό και παρουσίαση!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά..

Το ενυδρείο τρέχει περίπου 7 μήνες ενώ τα ψάρια μπήκαν πριν 2 μήνες. Είναι 12 στον αριθμό, ενώ το ενυδρείο είναι μόλις 240 λίτρα (παράδειγμα προς αποφυγή). Χρησιμοποιώ μόνο νερό από όσμωση οπότε έχω μηδενικές σκληρότητες και tds κοντα στο 20. Κάνω αλλαγή κάθε δύο μέρες 50% και ορισμένες φορές κάθε μέρα.

Δεν ταίζω καθόλου καρδιά, ενώ ταίζω κατεψυγμένη αρτέμια και διάφορες ξηρές. Γενικώς πειραματίζομαι αρκετά όσο αφορά την διατροφή και τις συνθήκες του νερού. Ελπίζω αύριο να ανεβάσω και μια συνολική του ενυδρείου, αν βρω λίγο χρόνο και τραβήξω καμιά φωτογραφία της προκοπής.

12 !!!!! και έλεγα ότι εγώ είχα πολλούς :)

Να τους χαίρεσαι φίλε μου .

Link to comment
Share on other sites

Σε μια συζητηση που ειχα με εναν αρκετα χρονια ασχολιας με τους δισκους , μου ειχε αναφερει τα εξης:

Δεν τιθεται θεμα τις ποσοτητας των ψαριων που θα βρισκονται μεσα στο ενυδρειο.

Ειναι οταν φτασουν και γινουν αρκετα ζευγαρια,η ακομα και ενα και γινει το ενυδρειο ενα πεδιο μαχης.

Εκει τοτε εχουμε το μεγαλο στρες και την αφξειση των ασθενειων!

Ακομα και ο Στεγκερ εχει αναφερει ( 12 δισκους σε 180 λιτρα ) αλλα τι μεγεθος ομως? μικρο.

Link to comment
Share on other sites

το λεει αλλα σε μικρο μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

OΣτεγκερ λεει 8-10 ατομα! Νομιζω των 8-10 εκ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά..

Το ενυδρείο τρέχει περίπου 7 μήνες ενώ τα ψάρια μπήκαν πριν 2 μήνες. Είναι 12 στον αριθμό, ενώ το ενυδρείο είναι μόλις 240 λίτρα (παράδειγμα προς αποφυγή). Χρησιμοποιώ μόνο νερό από όσμωση οπότε έχω μηδενικές σκληρότητες και tds κοντα στο 20. Κάνω αλλαγή κάθε δύο μέρες 50% και ορισμένες φορές κάθε μέρα.

Δεν ταίζω καθόλου καρδιά, ενώ ταίζω κατεψυγμένη αρτέμια και διάφορες ξηρές. Γενικώς πειραματίζομαι αρκετά όσο αφορά την διατροφή και τις συνθήκες του νερού. Ελπίζω αύριο να ανεβάσω και μια συνολική του ενυδρείου, αν βρω λίγο χρόνο και τραβήξω καμιά φωτογραφία της προκοπής.

Αυτο ειναι το καλητερο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το καλητερο!

Το λέω γιατί ξέρω τι κάνω.. Μετράω νιτρικά, αμμωνίες, κάνω συχνές αλλαγές νερού, και το κυριότερο εχω ένα πλάνο στο μυαλό μου για το πως θα κινηθώ στους επόμενους μήνες (δηλαδή ότι θα αρχίσω να μικραίνω το κοπάδι). Αλλά, θεωρώ πάρα - μα πάρα - πολύ σημαντικό, σε αυτή την ηλικία τα δισκάκια να μην είναι σε κοπάδια μικρότερα των 10 ατόμων. Αυτό που λέει ο Stendker δεν τα παίρνω και πολύ στα σοβαρά, μιας και δεν είναι χομπίστας αλλά επαγγελματίας. Μεγάλοι δίσκοι σε 240 λίτρα είναι δύσκολο να συνυπάρξουν για αρκετό καιρό, μιας και όταν αρχίσουν οι μάχες τα πράγματα θα δυσκολέψουν. Ο δίσκος δεν θέλει μόνο ύψος, αλλά και μήκος γιατί όταν πέφτει ξύλο πρέπει να βρει τον χώρο του.. Είναι τεράστια αυτή η συζήτηση περί λίτρων και δεν καταλήγει εύκολα κάπου. Το μόνο σίγουρο είναι πως το ενυδρείο μου δεν είναι προς παράδειγμα, αλλά όπως προείπα, προς αποφυγή :P

Link to comment
Share on other sites

παυλο τεζα τα δισκια σου...ειμαι σιγουρος οτι θα τα κανεις πιατελες μιας κ εχουν κ καλο dna κ ο παππους τους εχει πολυυυυυ μερακι.....κ ας τον βρισκει ο μερφυ συνεχεια.....κ παλι μπραβο

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα έχεις δίκιο, έχουμε γεμίσει φανουρόπαιδα :Ρ Ευχαριστώ πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Ωπ τα δισκακια ειναι παιδια του φιλου φανουρη

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά..

Το ενυδρείο τρέχει περίπου 7 μήνες ενώ τα ψάρια μπήκαν πριν 2 μήνες. Είναι 12 στον αριθμό, ενώ το ενυδρείο είναι μόλις 240 λίτρα (παράδειγμα προς αποφυγή). Χρησιμοποιώ μόνο νερό από όσμωση οπότε έχω μηδενικές σκληρότητες και tds κοντα στο 20. Κάνω αλλαγή κάθε δύο μέρες 50% και ορισμένες φορές κάθε μέρα.

Δεν ταίζω καθόλου καρδιά, ενώ ταίζω κατεψυγμένη αρτέμια και διάφορες ξηρές. Γενικώς πειραματίζομαι αρκετά όσο αφορά την διατροφή και τις συνθήκες του νερού. Ελπίζω αύριο να ανεβάσω και μια συνολική του ενυδρείου, αν βρω λίγο χρόνο και τραβήξω καμιά φωτογραφία της προκοπής.

Το λέω γιατί ξέρω τι κάνω.. Μετράω νιτρικά, αμμωνίες, κάνω συχνές αλλαγές νερού, και το κυριότερο εχω ένα πλάνο στο μυαλό μου για το πως θα κινηθώ στους επόμενους μήνες (δηλαδή ότι θα αρχίσω να μικραίνω το κοπάδι). Αλλά, θεωρώ πάρα - μα πάρα - πολύ σημαντικό, σε αυτή την ηλικία τα δισκάκια να μην είναι σε κοπάδια μικρότερα των 10 ατόμων. Αυτό που λέει ο Stendker δεν τα παίρνω και πολύ στα σοβαρά, μιας και δεν είναι χομπίστας αλλά επαγγελματίας. Μεγάλοι δίσκοι σε 240 λίτρα είναι δύσκολο να συνυπάρξουν για αρκετό καιρό, μιας και όταν αρχίσουν οι μάχες τα πράγματα θα δυσκολέψουν. Ο δίσκος δεν θέλει μόνο ύψος, αλλά και μήκος γιατί όταν πέφτει ξύλο πρέπει να βρει τον χώρο του.. Είναι τεράστια αυτή η συζήτηση περί λίτρων και δεν καταλήγει εύκολα κάπου. Το μόνο σίγουρο είναι πως το ενυδρείο μου δεν είναι προς παράδειγμα, αλλά όπως προείπα, προς αποφυγή :P

Πως και μου ξέφυγε... αυτό το θέμα εμένα; :blink:

Ωρέ τι παράδειγμα προς αποφυγή γράφεις.. αφού μόνος σου τα εξηγείς και μάλιστα λεπτομερώς!!!!!

Το πλάνο σου το έχεις έτοιμο... άρα... μια χαρά βαδίζεις.

Το πρόβλημα θα το είχες ΑΝ θεωρούσες ότι θα ήταν... όλα μια χαρά... ακόμα κι αν οι δίσκοι έφταναν στα 18 εκ. εκεί μέσα.

Κανονικά... περισσότερα μικρά έπρεπε να βάλεις... στο μέγεθος που ήταν... όταν τα πήρες.

Βέβαια ΑΝ μπορούσες να διαθέσεις μεγαλύτερο χώρο... στο τέλος θα κράταγες περισσότερα από τα ψάρια σου... αντί να αναγκαστείς να τα δώσεις.- ;)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Παράκληση... κάποιος Mod. ας αφαιρέσει το ένα κομμάτι (των παραθέσεων)... κάτι έκανα και βγήκε διπλό!!!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και το ξετρυπωσε το θεμα σου ο ντισκους φαν πεσ μας την εξελιξη,Εκτος και αν το χεις κανει παρουσιαση να το βρουμε απο κει.

Link to comment
Share on other sites

Οπου εχει θεμα για δισκακια μεσα σε βλεπω!!!!!!!!!!!!!!!!Ξυνεσαι partner εεε???Ξυνεσαι???Μουαχαχαχα!!! :bigemo_harabe_net-152:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... Συγνώμη για την αποχή μου από το θέμα αλλά έχω μπλέξει με την αλλαγή ενυδρείου (πάω στα 500 λίτρα)...

Νίκο (diskus fan), η επιλογή του αριθμού των ψαριών σε αυτό το ενυδρείο μπορεί να θεωρηθεί σωστή αλλά και... λάθος. Με αυτό θέλω να πω, πως το να κάνεις σχέδια, δεν σημαίνει πως πάντα θα ολοκληρωθούν όπως τα σκέφτηκες για αυτό και είναι καλύτερο να βαδίζεις σε σίγουρα μονοπάτια :)

Επειδή δεν μπορούσα να τις ανεβάσω εδώ, δείτε τις πρώτες δέκα (μέχρι το βίντεο) στο άλμπουμ http://s1089.photobucket.com/user/pavlos15/library/My%20Discus?sort=3&page=1. Οι υπόλοιπες φωτογραφίες είναι αυτές που είχα ανεβάσει παλιά.

Είναι φωτογραφίες μιας εβδομάδας και μπορείτε να δείτε πως κάποια ψάρια πήραν τα πάνω τους ενώ άλλα έμειναν πίσω... Σχεδόν όλες οι φωτό κινούνται γύρω από τα δύο αγαπημένα μου ψάρια :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...