Jump to content

Sps Reef Tank Mantal 80G


ΜΑΝΤΑΛ

Recommended Posts

Και απο κοραλλια και τα σχετικα τι θα εχεις;;

Το λέει ο τίτλος από μόνος του : bubble tip anemone

Link to comment
Share on other sites

Μεσα οι ανεμωνες Πανο ειναι ενα κεφαλαιο απο μονες τους λιγοτερος φωτισμος λιγοτερο ανχος λιγοτετα εξοδα πανεμορφο αποτελεσμα βαζοντας και 10 νεμο να παιζουν με τα πλοκαμια τους το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει,Καλη αρχη σου ευχομαι και βαλε ανεμωνες να τρελαθεις.Ειναι ο λογος για να ασχοληθει καποιος με την θαλασσα με το χομπι.Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι ολοι σου οι κυκλοφορηητες να ειναι (παγιδευμενοι) με σφουγγαρι το οποιο θα ειναι φορετω στην αντλια θα εχει γυρω γυρω τρυπες για να μην επηρεαστει η λειτουργια του κυκλοφορητη και να μην μπορει να ρουφηξει μεσα την ανεμωνη.

Ναι βρε Νίκο αισθάνομαι back to life

Link to comment
Share on other sites

Το λέει ο τίτλος από μόνος του : bubble tip anemone

Εξαιρετικό project! Το εχω προτείνει σε πολλα παιδια εως τωρα αλλα κανεις δεν εκανε το βήμα, πιστευω θα σε δικαίωση οσο δεν παει και θα ειναι ενα ΥΠΕΡΟΧΟ θέαμα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου βρηκες το δρομο να σε κρατησει κατι στο χομπι ευχομαι το νεο εγχειρημα να γινει καλυτερο απο το προηγουμενο..

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ηθελα να το κανω και εγω, αλλα λογο εξοδων δεν γινεται, αλλιως........!

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό project! Το εχω προτείνει σε πολλα παιδια εως τωρα αλλα κανεις δεν εκανε το βήμα, πιστευω θα σε δικαίωση οσο δεν παει και θα ειναι ενα ΥΠΕΡΟΧΟ θέαμα :)

Νομίζω ότι θα είναι όπως το είπες : project

Και θα ξαναγίνουν πολλά από την αρχή. Από διορθώσεις στο έπιπλο και μαζεμα των καλωδίων έως τεχνικά θέματα πάνω στο ενυδρείο.

Θα έχω φωτογραφικό υλικό από την αρχή οπότε σε βλέπω συχνό αναγνώστη στο θέμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη καλή αρχή στο νέο σου ξεκίνημα!!!

Να είσαι καλά Βασίλη.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη βλέποντας τις φωτογραφίες από το "παλιό" σου ενυδρείο πραγματικά εντυπωσιάστηκα!!!

Διαβάζοντας όμως τις σκέψεις σου για "διάλυση" στεναχωρήθηκα.

Αναμένουμε ενημέρωση και φωτογραφίες από το project σου με τις ανεμώνες!!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι αψογο και το νεο που θα φτιαξεις περιμενω νεα και φωτογραφιες!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό project! Το εχω προτείνει σε πολλα παιδια εως τωρα αλλα κανεις δεν εκανε το βήμα, πιστευω θα σε δικαίωση οσο δεν παει και θα ειναι ενα ΥΠΕΡΟΧΟ θέαμα :)

κατι τετοιο δηλαδη, ε?

κι αν υποθεσουμε οτι καποιος θα ειναι ικανοποιημενος στηνοντας ενα τετοιο ενυδρειο -οπως εγω δηλαδη- τι γλυτωνει επι της ουσιας απο οικονομικης πλευρας?

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο δηλαδη, ε?

κι αν υποθεσουμε οτι καποιος θα ειναι ικανοποιημενος στηνοντας ενα τετοιο ενυδρειο -οπως εγω δηλαδη- τι γλυτωνει επι της ουσιας απο οικονομικης πλευρας?

εχεις τετοιο ενυδρειο ?εαν ναι πολλα μπραβο σου και θα ηθελα να το εβλεπα .
Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο δηλαδη, ε?

κι αν υποθεσουμε οτι καποιος θα ειναι ικανοποιημενος στηνοντας ενα τετοιο ενυδρειο -οπως εγω δηλαδη- τι γλυτωνει επι της ουσιας απο οικονομικης πλευρας?

Εξαιρετικό το βιντεο :)

Απο οικονομικής άποψης εχεις λιγότερα πρόσθετα, λιγότερος βραχος, ποιο απλός φωτισμος, απλές αντλιες wave making, λιγοτερο άγχος συνολικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη βλέποντας τις φωτογραφίες από το "παλιό" σου ενυδρείο πραγματικά εντυπωσιάστηκα!!!

Διαβάζοντας όμως τις σκέψεις σου για "διάλυση" στεναχωρήθηκα.

Αναμένουμε ενημέρωση και φωτογραφίες από το project σου με τις ανεμώνες!!!

Ίσως να φαίνεται εντυπωσιακό αλλά αρκετοί απο εμάς που έχουμε sps, δεν σταματάμε ποτέ να ψαχνόμαστε.

Διότι η μακροχρόνια διατήρηση αυτών των κοραλίων , μετά από κάποιο διάστημα σου δείχνει τα λάθη σου.

Τα λάθη είναι πάντα στο στήσιμο του ενυδρείου από την κυκλφορία , από το στήσιμο και την ποσότητα του βράχου , από την αντλία επιστροφής , από το μέγεθος και τα χωρίσματα στο σαμπ , από την υπερχείλιση και άλλα πολλά.

Αυτή τη φορά, το ενυδρείο θα είναι 165 λίτρα ( 60μήκος*50πλάτος*60 ύψος ) με πίσω πλάτη μπαλκόνι για επιστροφή φ40.

Θα κρατήσω ίδιο έπιπλο, ίδιο όγκο σαμπ με κάποιες αλλαγές εσωτερικές, ίδιο σκίμμερ αλλά θα γίνουν επεμβάσεις στο έπιπλο εσωτερικά για να φαίνεται πιό μαζεμένο.

Θα γίνουν και άλλες αλλαγές όπως στην ποσότητα του βράχου και στο στήσιμο των κυκλοφορητών.

Βέβαια θα ψηνόμουνα να βάλω πάλι sps για να δω διαφορές αφού σε μικρότερο ενυδρείο θα μπει σχεδόν ό ίδιος εξοπλισμός. Θα έβγαζα αρκετα συμπεράσματα για τη σχέση όγκου και δυναμικής των αντλιών ή της επιστροφής σε σχέση με νιτρικά , φωσφορικά , ανάπτυξη και χρώμα.

Έπειτα νάνο με sps με χρωμίδες , δεν είναι παρά μία πρόκληση.

Θα δούμε σύντομα. Έχω ήδη ζητήσει προσφορές για ενυδρείο στις διαστάσεις που το θέλω.

Reef σημαίνει υπομονή και καλό σχεδιασμό.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι αψογο και το νεο που θα φτιαξεις περιμενω νεα και φωτογραφιες!

Νομίζω ότι από φωτογραφίες θα βαρεθήτε να βλέπεται . Αρκεί να μην υπερβώ τον όγκο όπως εδώ .

Για αυτό δεν ξαναέβαλα φωτό σε αυτό το θέμα. Μάλλον δεν με αφήνει ο server.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι από φωτογραφίες θα βαρεθήτε να βλέπεται . Αρκεί να μην υπερβώ τον όγκο όπως εδώ .

Για αυτό δεν ξαναέβαλα φωτό σε αυτό το θέμα. Μάλλον δεν με αφήνει ο server.

εγω προσωπικα τις ανεβασω μεσω photobucket.com η μεσω του tapatalk απευθειας απο το κινητό μου

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και τυχη στο καινουργιο σου κουκλι παναγιωτη!

Ειμαι σιγουρος πως θα το κανεις εξισου ομορφο με το προηγουμενο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και τυχη στο καινουργιο σου κουκλι παναγιωτη!

Ειμαι σιγουρος πως θα το κανεις εξισου ομορφο με το προηγουμενο :thumbsu:

Μιχάλη μου..................ο καιρός γαρ εγγύς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εεεεεετσι πανο μου :jig:

Ανυπομονω φιλε!

Κανεις κατι το οποιο παρα το γεγονος οτι ειναι πανεμορφο δεν αριθμει πολλα ενυδρεια!

Χαιρομαι που θα το δω απο εσενα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο αδειάζει αργά αλλά σταθερά από κοράλια και σε λίγο καιρό θα δωθούν τα ψάρια. Κάποια θα φιλοξενηθούν σε ενυδρείο φίλου όπως ο μανδαρίνος και τα κλόουν μέχρι νεοτέρας.

Εν τω μεταξύ βάλαμε πλώρη για το καινούργιο κοσκινάκι το 165 λίτρα με το δυναμικό από το 300 άρι όπως σκίμμερ , δοσομετρικές , αναπλήρωση , Α.Ο. , αντλίες jebao 25 , diy φωτιστικό 6*24watt.

Θεωρητικά , ο χρόνος είναι μαζί μου και θα προτιμήσω αυτό το ταξίδι να είναι όσο μπορώ μέγαλύτερο.

Ήδη έχω ζητήσει προσφορές για το ενυδρείο και έχουν γίνει τα σχέδια για βέλτιστη αξιοποίηση του σαμπ και του έπιπλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...