Jump to content

Ενυδρειο ...ολα Εχουν Γινει Λαθος ....


Recommended Posts

καλησπερα και απο εδω...ψαχνοντας για ενυδρειο θυμηθηκα ενα φιλο που ηταν κατοχος ...τον παιρνω τηλ ρε συ του λεω που θα βρω κανα μεταχειρισμενο/καινουργιο οικονομικο και ποσο μεγαλο...ελα απο εδω θα σου δωσω το μικρο μου ετσι κι αλλιως εγω δεν τα δουλευω και τα 2 ( το 2° παιρνει 1 τονο νερο )

...και ξεκιναμε ...το ενυδρειο ηταν μισογεματο με νερο μουργα σταματημενο κανα χρονο ....

μου ειπε λοιπον να το πλυνω και το χαλικι και τις πετρς (κατα προτιμηση με ph minus υγρο) βρηκα σκονη το εκανα ,το περασα και με απορυπαντικο πιατων ( δεν μου το προτεινε αλλα δν γινοταν αλλιως το ετριψα και με ψιλο συρμα κουζινας) και μετα παλι με ph minus για να μην μηνει απορυπαντικο....

μου εδωσε ενα μποκαλακι sera bionitrivec να το ριξω, φιλτρο εβαλα το διχτακι με τα κεραμικα που εδωσε και μου ειπε να παρω υαλοβαμβακα να βαλω πανω απο το διχτακι ...αφου ριξω το υγρο να βαλω θερμοστατη και αντλια ...και την επομενη να παρω 2-3 ψαρακια ανθεκτικα ( γκαπυ /χρυσοψαρα) ωστε να φτιαξει η βιολογια .....

και καπου εδω αρχιζω και διαβαζω τα site για να παρω μια γευση ...( και βλεπω οτι ολα τα εχω κανει λαθος !!!!!)

το ενυδρειο μου ειναι 100cm x30πx40υψος

μου εδωσε 2 λαμπες 11w η καθε μια ...(καθε ποτε πρεπει να αναβουν ? σκεφτομαι την λεντοταινια,καθως και πρεπει να φτιαξω ενα καπακι)

και ξεκιναμε ....τα ψαρακια 3 μερες ειναι μεσα και παρολο που ολα ειναι λαθος τα βλεπω κινητικοτατα (εννοειτε δν εχω ιδεα αν καποιο ειναι θηλυκο ...οσο για τα πετ σοπ στην επαρχια μην την ψαχνετε ) ο ενας μου ειπε να ριξω χοντρο αλατι μεσα ..μπορει να ειχε και δικιο ...αλλα δεν με επεισε και δν το προσπαθησε καν

την αντλια την βαζουμε σε καποια συγκεκριμενη σκαλα ?παιζει ρολο η δυναμη της?

απο φιλτρο ειμαι οκ ?δηλαδη μονο υαλοβαμβακα /σφουγγαρι και τελος?

τον θερμοστατη τον εβγαλα εχω ΧΩΡΙΣ αυτον 26 βαθμους( συμφωνα με το ενσωματομενο θερμομετρο)

και αλλα πολλα που μου ερχονται αλλα πρεπει να τα βαλω σε μια ταξη καθως διαβαζω και οδηγους για το θεμα ....


Έγινε επεξεργασία - fantomas
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Περιμένοντας τους πιο έμπειρους του φορουμ, θα σου πω αυτά που εγώ θεωρώ ως πιο σημαντικά - λαμβάνοντας υπόψη πως ήδη ενημερώνεσαι μέσω κάποιων οδηγών (αρχαριων)

1. Σε όσα ενυδρεία στρώνονται με "ανθεκτικά" ψάρια, το αποτέλεσμα είναι απ τη μια το στρώσιμο του ενυδρείου απ την άλλη τα ψάρια καίγονται λόγω αμμωνίας. Και η καταλήξη ειναι συνηθως μια και μοναδική - δυστυχώς ο θάνατος τους, σύντομα ή μετά από λίγο καιρό!

2. Τα είδη που φιλοξενείς είναι γκάπις. Για τις απαιτήσεις του είδους μπορείς να διαβάσεις εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/topic/80403-cuiouea-oeanea/

3. Θα σου πρότεινα να βάλεις άμεσα αγγελία για μπόλι - μήπως βρεθεί από κάποιον γείτονα συγχομπίστα και στρώσεις το ενυδρείο με ανωδυνο τρόπο

4. Το φίλτρο σου απ οτι είδα ειναι τύπου Αμβούργου. Προσωπικά τα θεωρώ τα καλύτερα φίλτρα. Στον 1ο χώρο τοποθετείς το σφουγγάρι. Στον 2ο χώρο τοποθετείς το βιολογικό υλικό (τα κεραμικά που λες) και στο πάνω μέρος του βάλε ενυδρειακό υαλοβάμβακα, τον οποίο πρέπει να αλλάζεις σε κάθε αλλαγή νερού. Συνήθως αλλάζουμε το 30% ανά εβδομάδα, εξαρτάται βέβαια από τις μετρήσεις του νερου. Το νερό της αλλαγής θα πρέπει να έχει την ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου και θα πρέπει να έχει προστεθεί η σωστή ποσότητα αντιχλώριου.

5. Θα σου πρότεινα να προμηθευτείς υγρά τεστ νερου, για να ξέρεις τι σου γίνεται από θέμα στρωσίματος και στη συνέχεια τα τεστ νερου θα σε βοηθήσουν να δεις αν ταίζεις σωστά ή οχι

6. Τα ψάρια εκτός από σωστές παραμέτρους νερού, χρειάζονται και σωστό περιβάλλον, ανάλογα πάντα με το είδος τους. Χαλίκι ή άμμο για βυθό, ρίζες, φυτά κλπ. Αποφέυγουμε κάθετι ψεύτικο (πλαστικό, μεταλλικό κλπ)

7. Το ενυδρείο που πήρες, έχει απίστευτα καλές διαστάσεις για να κάνεις θαύματα - προϋποθέτει όμως αρκετό διάβασμα

8. Τα ψάρια που φιλοξενούμε σε ένα ενυδρείο, χρειάζονται σταθερές ρουτίνες. Για να κρατήσεις σταθερή θερμοκρασία, θα σου πρότεινα να προμηθευτείς ένα controller θέρμανσης - ψύξης. Είναι μια συσκευη, πάνω στην οποία συνδέεις θερμαντήρα & ανεμιστήρες και οι οποία δίνει εντολή σε μία από τις δύο συσκευές ώστε να λειτουργήσουν όταν απαιτείται. πχ ανάβει τον θερμαντήρα όταν η θερμοκρασία πέσει ή ανάβει τους ανεμιστήρες όταν η θερμοκρασία ανέβει, πάνω απ το όριο που έχεις θέσει

9. Για να κρατάς σταθερή φωτοπερίοδο, θα πρέπει να προμηθευτείς έναν χρονοδιακόπτη. Συνήθως προτείνεται 8 ώρες φωτοπερίοδο, εξαρτάται βέβαια κι απ το είδος του φωτισμού κι απ τα φυτά που έχεις. Για τα δεδομένα σου κι εφόσον θέλεις να φυτέψεις στο ενυδρείο κάποια εύκολα φυτα, τα 22 watt θεωρούνται λιγα. Συνήθως προτείνεται από 0,3-0,5 watt ανά λίτρο, εφόσον μιλάμε για εύκολα φυτά

Το πιο βασικό απ όλα τα παραπάνω, θεωρώ πως ειναι το θέμα με το μπόλι, διαφορετικά θα ταλαιπωρήσεις χωρίς λόγο τα ψάρια σου

Ελπίζω, έστω και λίγο να βοήθησα...περίμενε φυσικά και τις απόψεις των πιο έμπειρων

Όλα τα παραπάνω στην αρχή μπορεί να σου φανούν βουνό, με καλό διάβασμα, υπομονή και ερωτήσεις πριν από κάθε σημαντικό βημα, ολα γίνονται!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Περιμένοντας τους πιο έμπειρους του φορουμ, θα σου πω αυτά που εγώ θεωρώ ως πιο σημαντικά - λαμβάνοντας υπόψη πως ήδη ενημερώνεσαι μέσω κάποιων οδηγών (αρχαριων)

1. Σε όσα ενυδρεία στρώνονται με "ανθεκτικά" ψάρια, το αποτέλεσμα είναι απ τη μια το στρώσιμο του ενυδρείου απ την άλλη τα ψάρια καίγονται λόγω αμμωνίας. Και η καταλήξη ειναι συνηθως μια και μοναδική - δυστυχώς ο θάνατος τους, σύντομα ή μετά από λίγο καιρό!

2. Τα είδη που φιλοξενείς είναι γκάπις. Για τις απαιτήσεις του είδους μπορείς να διαβάσεις εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/topic/80403-cuiouea-oeanea/

3. Θα σου πρότεινα να βάλεις άμεσα αγγελία για μπόλι - μήπως βρεθεί από κάποιον γείτονα συγχομπίστα και στρώσεις το ενυδρείο με ανωδυνο τρόπο

4. Το φίλτρο σου απ οτι είδα ειναι τύπου Αμβούργου. Προσωπικά τα θεωρώ τα καλύτερα φίλτρα. Στον 1ο χώρο τοποθετείς το σφουγγάρι. Στον 2ο χώρο τοποθετείς το βιολογικό υλικό (τα κεραμικά που λες) και στο πάνω μέρος του βάλε ενυδρειακό υαλοβάμβακα, τον οποίο πρέπει να αλλάζεις σε κάθε αλλαγή νερού. Συνήθως αλλάζουμε το 30% ανά εβδομάδα, εξαρτάται βέβαια από τις μετρήσεις του νερου. Το νερό της αλλαγής θα πρέπει να έχει την ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου και θα πρέπει να έχει προστεθεί η σωστή ποσότητα αντιχλώριου.

5. Θα σου πρότεινα να προμηθευτείς υγρά τεστ νερου, για να ξέρεις τι σου γίνεται από θέμα στρωσίματος και στη συνέχεια τα τεστ νερου θα σε βοηθήσουν να δεις αν ταίζεις σωστά ή οχι

6. Τα ψάρια εκτός από σωστές παραμέτρους νερού, χρειάζονται και σωστό περιβάλλον, ανάλογα πάντα με το είδος τους. Χαλίκι ή άμμο για βυθό, ρίζες, φυτά κλπ. Αποφέυγουμε κάθετι ψεύτικο (πλαστικό, μεταλλικό κλπ)

7. Το ενυδρείο που πήρες, έχει απίστευτα καλές διαστάσεις για να κάνεις θαύματα - προϋποθέτει όμως αρκετό διάβασμα

8. Τα ψάρια που φιλοξενούμε σε ένα ενυδρείο, χρειάζονται σταθερές ρουτίνες. Για να κρατήσεις σταθερή θερμοκρασία, θα σου πρότεινα να προμηθευτείς ένα controller θέρμανσης - ψύξης. Είναι μια συσκευη, πάνω στην οποία συνδέεις θερμαντήρα & ανεμιστήρες και οι οποία δίνει εντολή σε μία από τις δύο συσκευές ώστε να λειτουργήσουν όταν απαιτείται. πχ ανάβει τον θερμαντήρα όταν η θερμοκρασία πέσει ή ανάβει τους ανεμιστήρες όταν η θερμοκρασία ανέβει, πάνω απ το όριο που έχεις θέσει

9. Για να κρατάς σταθερή φωτοπερίοδο, θα πρέπει να προμηθευτείς έναν χρονοδιακόπτη. Συνήθως προτείνεται 8 ώρες φωτοπερίοδο, εξαρτάται βέβαια κι απ το είδος του φωτισμού κι απ τα φυτά που έχεις. Για τα δεδομένα σου κι εφόσον θέλεις να φυτέψεις στο ενυδρείο κάποια εύκολα φυτα, τα 22 watt θεωρούνται λιγα. Συνήθως προτείνεται από 0,3-0,5 watt ανά λίτρο, εφόσον μιλάμε για εύκολα φυτά

Το πιο βασικό απ όλα τα παραπάνω, θεωρώ πως ειναι το θέμα με το μπόλι, διαφορετικά θα ταλαιπωρήσεις χωρίς λόγο τα ψάρια σου

Ελπίζω, έστω και λίγο να βοήθησα...περίμενε φυσικά και τις απόψεις των πιο έμπειρων

Όλα τα παραπάνω στην αρχή μπορεί να σου φανούν βουνό, με καλό διάβασμα, υπομονή και ερωτήσεις πριν από κάθε σημαντικό βημα, ολα γίνονται!

φίλε μου έσβησα το λινκ και το αντικατέστησα με ενα πλούσιο άρθρο για ζωοτοκα που έχουμε φτιάξει εδω στο aquazone ειναι κριμα να μην προωθούμε την δουλεια που με τόσο κόπο κάνανε τα μέλη μας!! επισης ψαχτε λίγο το φορουμ ειναι μια εγκυκλοπαίδεια στα ελληνικά για κάθε ενυδρειοφιλο! αυτα απο εμένα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες απο μενα!

Σωστος ο φιλος πιο πανω!Νομιζω τα ειπε ολα!

Αποφευγουμε το στρωσιμο με ψαρια,κατι που γινοτανε παλια κατα κορον,οποτε εχεις δυο λυσεις μπας και την γλυτωσουν τα καημενα....ή βρισκεις μια ποσοτητα στρωμενου βιολογικου υλικου(κεραμικο σαν μακαρονακι) απο στρωμενο και υγειες ενυδρειο(μπορει να σου δωσει ο φιλος σου που σου εδωσε το ενυδρειο) οποτε μπολιαζεις το δικο σου βιολογικο υλικο με ετοιμα ζωντανα βακτηρια ή δινεις τα ψαρακια πισω στο πετ,στρωνεις πρωτα το ενυδρειο σου χωρις ψαρια,φτιαχνεις και την διακοσμηση που θες με την υσηχια σου και μετα διαλεγεις τι ψαρακια θα βαλεις μεσα!

Εχεις παντως ορεξη να ασχοληθεις οποτε ειμαι σιγουρος οτι θα τα πας μια χαρα! :)

Διαβασε κι αυτο

Η Πρώτη Επαφή Με Το Ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηρθες.

Βασικα το μονο λαθος που εχεις κανει ειναι πως εχεις βαλει ψαρακια μεσα χωρις να ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου. Α και αυτο με το απορυππαντικο πιατων με αγχωσε λιγο.

Διαβασε τα δυο λινκ που σου εχουν παραθεσει τα παιδια. Θα βοηθηθεις πολυ.

Για τα υπολοιπα, ολα θα τα φτιαξουμε με υπομονη και επιμονη! Απλα μην κανεις βεβιασμενες κινησεις και χωρις να εισαι σιγουρος για κατι. Μπορεις παντα να ζητησεις συμβουλη απο δω!

Μηπως θα πρεπει να μεταφερθει και το θεμα στην καταλληλη κατηγορια;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ευχαριστω για τις απαντησεις ..

ηδη εβαλα αγγελια για μπολι και πηρα και το θαρρος να στειλω π.μ σε αλλο μελος που βρηκα οτι ειναι ηρακλειο (αυτος που μου το εδωσε και τα 2 τα εχει αδειασει)

οταν λεμε σφουγγαρι εννοουμε τι ακριβως ?( μου δειξανε καποια στρογγυλα πρασινα ) .καλο ειναι να ξερω ακριβως τι ζηταω ..επισης οταν λες 1° χωρο εννοεις απο κατω προς τα πανω στην ιδια θηκη ( συνολο 3 θηκες εχει 1αντλια-2κεραμικα-3θερμοστατης

εχω στην δουλεια τεστ κιτ ph ( για πισινες αλλα απο οτι ειδα σε καποια site ειναι το ιδιο με μπουκαλακια υγρο και γραμμουλες )

ναι ο φωτισμος δεν μου αρεσει και εμενα ειναι λαθος στην μια λαμπα ειχε κοψει την ακρη της για να μπει πιο μακρια λάμπα αλλα με αυτο τον τροπο περισευει απο το ενυδρειο και φωτιζει τον τοιχο ...εχω δει καποιες πατεντες για καπακι απο φελιζολ daw 2.5 ποντους ..οποτε εκει θα πειραματιστω και το θεμα ψυξης

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.:)

Link to comment
Share on other sites

υαλοβαμβακας αγοραστηκε,σφουγγαρι το ιδιο ( ενα τουβλακι 10χ10 πρασινοπο), αυτο το κοβω στις διαστασεις ακριβως ωστε να μπει χωρις να πιεστει ? ή βαζω παραπανω ωστε να μπει σφηνωτα?
απο πανω θα βαλω τα κεραμικα και μετα τον υαλοβαμβακα...( ο πετ σοπας μου ειπε να βαλω και καρβουνο ..σωστα? ή δεν χρειαζεται ( φυτα δν εχει ακομη γιατι δεν ηθελα ψευτικα που βρηκα στα 2 που πηγακαι γιατι με τοσα λαθη ας μπει κατι στην ωρα του ) εβρεθει και μπολι θα βρουμε τροπο να ερθει στα χερια μου (απο μελος σε αλλο νομο,εξυπηρετικοτατο! :thumbsu: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κόβεις στις διαστάσεις που πρέπει

ώστε να μπει χωρίς να το πιέζεις

Δηλαδή ακριβώς τις διαστάσεις που έχει

στο σημείο πούμε θα το βάλεις

Κάρβουνο , εννοούσε τον άνθρακα μάλλον

δεν χρειάζεται να βάλεις

Επίσης συμφωνώ με όλα τα παιδιά από πάνω

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να βαλει <καρβουνο>-ανθρακα,γιατι οπως μας λεει ο φιλος επλυνε με αποριπαντικο τις πετρες.

Καλως ηρθες στην παρεα μας :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουπς δίκιο το ξέχασα αυτό

Και δεν επλινε μόνο τις πέτρες

ΑλλΑ και το ενυδρείο κσι το χαλίκι

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε σφουγγαρι εννοουμε τι ακριβως ?( μου δειξανε καποια στρογγυλα πρασινα ) .καλο ειναι να ξερω ακριβως τι ζηταω ..επισης οταν λες 1° χωρο εννοεις απο κατω προς τα πανω στην ιδια θηκη ( συνολο 3 θηκες εχει 1αντλια-2κεραμικα-3θερμοστατης

Καλησπέρα

Υποθέτω πως το 1ο διαμέρισμα (θήκη) επικοινωνεί με το 2ο

Εγώ στο φίλτρο Αμβούργου, τοποθετώ στο 1ο διαμέρισμα τα σφουγγάρι, κομμένο σε μήκος λίγο μεγαλύτερο απ τις διαστάσεις του διαμερίσματος, έτσι ώστε να χρειάζεται ελάχιστη πίεση για να μπει. Το τοποθετώ στο κατώτερο μέρος του διαμερίσματος, σε εκείνο το σημείο δλδ που επικοινωνεί με το επόμενο διαμέρισμα

Στο 2ο διαμέρισμα από κάτω προς τα πάνω, βάζω τα κεραμικά υλικά (μία κάλτσα με σιποραχ & μια με ελαφρόπετρα) και από πάνω τους βάζω filterwool

Με τον τρόπο αυτό, το σφουγγάρι κρατάει τα κοντρά υλικά και ειναι μόνο του ώστε να μπορεί να καθαριστεί εύκολα και το filterwool κρατάει τα σωματίδια και είναι επίσης τελευταίο,ώστε να αλλάζει ευκολα

Αν τα βάλεις ολα στο ίδιο διαμέρισμα, για να καθαρίσεις το σφουγγάρι, θα πρέπει να τα βγάζεις όλα με τη σειρά!

Δεν ξέρω αν κατάλαβες πως το εννοω...(ελπίζω ναι)

Τους θερμοστάτες τους τοποθετώ τον έναν στο 1ο διαμέρισμα και τον άλλον στο 3ο διαμέρισμα (αυτό εξαρτάται κυρίως από τους χώρους που έχεις κι από τις διαστάσεις του κάθε θερμοστάτη)

Καλή συνέχεια εύχομαι

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου έσβησα το λινκ και το αντικατέστησα με ενα πλούσιο άρθρο για ζωοτοκα που έχουμε φτιάξει εδω στο aquazone ειναι κριμα να μην προωθούμε την δουλεια που με τόσο κόπο κάνανε τα μέλη μας!! επισης ψαχτε λίγο το φορουμ ειναι μια εγκυκλοπαίδεια στα ελληνικά για κάθε ενυδρειοφιλο! αυτα απο εμένα.

Καλά έκανες κι έσβησες το λινκ και το αντικατέστησες με κάτι "δικό μας"!

Μπορεί στο χόμπι να έχω μικρή εμπειρία, αλλά στο συγκεκριμένο φόρουμ δεν έχω καθόλου...οπότε κάθε προταση, ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα και λιγο σφηνωτα να το βαλεις το σφουγγαρι για να εισαι σιγουρος οτι δεν χανει απο καπου!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην με πειτε χαζο ....απλα αυτη την φορα πρεπει να γινουν σωστα( οσο ακομα την ψαρακια δειχνουν χαρουμενα )

η συσκευη ειναι ετσι

vUXDz7U.png

οπως κοιτατε αριστερα η αντλια μονη της ..στο κεντρο τα κεραμικα και δεξια ο θερμοστατης(πρασινο)..αρα λοιπον το σφουγγαρι θα το βαλω κατω απο τα κεραμικα?υποτιθεται οτι αυτο ηταν το φιλτρο ( βιολογικο) συμφωνα με τον δωρητη του ενυδρειου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπε΄ρα

Έτσι όπως φαίνεται η εικόνα, ας πουμε 1η θηκη την δεξια, 2η την μεσαια και 3η την αριστερη (εκει που ειναι η αντλια)

Λογικά η 1η θηκη επικοινωνει με την 2η στο κατω μερος - Πρέπει να υπάρχει τρύπα

Στην 1η θηκη λοιπον, βαζεις το σφουγγαρι στο κατω μερος. Με τέτοιο τρόπο ωστε να σφηνωσει και να μην μετακινειται από μονο του

Στην 2η θηκη βαζεις οσο περισσοτερο βιολογικο χωραει, χωρις να το πιεσεις πολυ και στο πανω μερος βαζεις τον ενυδρειακό υαλοβάμβακα

Στην 3η θηκη με την αντλια δεν βαζεις τπτ άλλο

(Οταν θα χρειαστει να ξαναδουλεψεις τον θερμαντηρα, τον βαζεις ειτε στην 1η ειτε στην 3η θηκη)

Με τον τροπο αυτο, θα μπορεις να πλενεις το σφουγγαρι ευκολα, χωρις να πειραζεις τα αλλα υλικα και θα μπορεις να αλλαζεις τον υαλοβαμβακα επισης ευκολα

Η ροη ειναι απο κατω προς τα πανω

Αν δεν υπάρχει τρυπα από την 1η στη 2η θηκη...το ξανασυζητάμε (Αλλά τα φίλτρα τύπου Αμβουργου, ειναι όπως στο περιέγραψα)

Link to comment
Share on other sites

Τρυπα θα υπαρχει σιγουρα απο την πρωτη στη δευτερη θηκη....το θεμα ειναι οτι απ'οτι φαινεται ο θερμοστατης ειναι ισα ισα στο υψος της θηκης αρα δεν νομιζω να χωραει εκει απο κατω σφουγγαρι.......

Link to comment
Share on other sites

1-θηκη λοιπον θερμοστατης + επικοινωνει με την 2-κεραμικα ΜΟΝΟ ΑΠΟ πανω ( ας το πουμε υπερχειληση )

2 Θηκη κεραμικα επικοινωνει με την 3-αντλια ΜΟΝΟ απο κατω ( εχει κενο)

ολα αυτα τσεκαρισμενα εβαλα το χερι μεσα ( και βγηκαν και κατι <<τριχες>> στο ενυδρειο

επισης στην 1 (θερμοστατης) εχει εξωτ τρυπουλες-χαραμαδες που περναει το νερο του ενυδρειου-δεξαμενης μεσα στην συσκευη) ενω απο την μερια της αντλιας δν εχει τετοιες

Έγινε επεξεργασία - fantomas
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν βλεπω αλλη λυση παρα κομμενο σφουγγαρι κατω απο το κεραμικο και λιγο ενυδρειακο βαμβακι πανω απο το κεραμικο......ετσι ειναι και της juwel τα φιλτρα.....

Εκτος κι αν ο θερμοστατης χωραει στη θηκη μαζι με την αντλια....

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν βλεπω αλλη λυση παρα κομμενο σφουγγαρι κατω απο το κεραμικο και λιγο ενυδρειακο βαμβακι πανω απο το κεραμικο......ετσι ειναι και της juwel τα φιλτρα.....

Εκτος κι αν ο θερμοστατης χωραει στη θηκη μαζι με την αντλια....

χωραει ανετοτατα το αντλιακι εχει μικρο σωμα ( και 2 χωρανε μην σου πω)

Link to comment
Share on other sites

τελικα καταληξαμε στα εξης : εισοδο νερου απο την μερια του θερμαντηρα περασμα του νερου απο πανω στην μεσαια θηκη ( κεραμικα ) και στην συνεχεια περασμα του νερου απο κατω στην αντλια και εξοδο του απο το σωληνακι .....

Link to comment
Share on other sites

Ε,αυτο κανε....βαλτον στην τριτη θηκη μαζι με την αντλια και στην πρωτη θηκη μονο σφουγγαρι αφου απο εκει μπαινει και το νερο απο τις γριλιες που λες,και ενυδρειακο βαμβακι πανω απο το βιολογικο υλικο....νομιζω οτι ετσι θα εισαι κομπλε.....

Link to comment
Share on other sites

Ε,αυτο κανε....βαλτον στην τριτη θηκη μαζι με την αντλια και στην πρωτη θηκη μονο σφουγγαρι αφου απο εκει μπαινει και το νερο απο τις γριλιες που λες,και ενυδρειακο βαμβακι πανω απο το βιολογικο υλικο....νομιζω οτι ετσι θα εισαι κομπλε.....

μια ερωτηση τοτε ,δεν θα επηρεαστει η αντλια οταν αναψω τον θερμοστατη με την θερμοκρασια σε τοσο κοντινη αποσταση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω,το μονο που φοβαμαι λιγο ειναι μηπως με την λειτουργια της αντλιας χτυπιεται ο θερμοστατης και σπασει.....για το αν το νερο στην αντλια ειναι ζεστο δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...