Jump to content

Φυτεμένο Γαριδαδικο


Recommended Posts

Νικο,το dry start θελει τουλαχιστον 2 μηνες διαδηκασια και ολα τα γρασιδια αντεχουν.

Ομως,θα στο ξαναπω οτι αυτο που ζητας να κανεις δεν ταιριαζει για γαριδαδικο γιατι θα πρεπει να ριχνεις ζουμια μπολικα,ακομα και στο dry start.

Οι γαριδες θελουν σταθερες συνθικες και με το diy co2 αυτο δεν θα το εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Νικο,το dry start θελει τουλαχιστον 2 μηνες διαδηκασια και ολα τα γρασιδια αντεχουν.

Ομως,θα στο ξαναπω οτι αυτο που ζητας να κανεις δεν ταιριαζει για γαριδαδικο γιατι θα πρεπει να ριχνεις ζουμια μπολικα,ακομα και στο dry start.

Οι γαριδες θελουν σταθερες συνθικες και με το diy co2 αυτο δεν θα το εχεις.

Τότε λοιπόν τι προτείνεις για ψαράκια? Οι επιλογές είναι λίγες

Το ξέρω ότι dry start είναι 2 μήνες διαδικασία, και δεν έχω κάποιο θέμα..

:)

Link to comment
Share on other sites

Μονομαχο Νικο,δεν εχεις αλλες επιλογες.

Στις γαριδες βαζουμε ευκολα φυτα για να αποφυγουμε τα λιπασματα και το co2.Εσυ μου το πηγες στα φουλ δυσκολα ρε συ! :P

Link to comment
Share on other sites

Θα τον γκαβώσω ( :P ) το μονομάχο με τέτοιο φωτισμό ρε συ, και είναι και ανοιχτό από πάνω.. :(

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Νικο,δεν ξερω φιλε αν θα σου αντεξουν οι γαριδες με τοσα που θα πρεπει να ριχνεις μεσα.Αν θες γαριδες φτιαξε κατι αλλο με ευκολα φυτα για να μη ριχνεις τιποτα μεσα η να ριχνεις πολυ λιγοτερη ποσοτητα απο οτι θα εριχνες στο iwagumi.

Link to comment
Share on other sites

Νικο,δεν ξερω φιλε αν θα σου αντεξουν οι γαριδες με τοσα που θα πρεπει να ριχνεις μεσα.Αν θες γαριδες φτιαξε κατι αλλο με ευκολα φυτα για να μη ριχνεις τιποτα μεσα η να ριχνεις πολυ λιγοτερη ποσοτητα απο οτι θα εριχνες στο iwagumi.

Σύμφωνοι, αλλά τι ψαράκια μπαίνουν σε αυτό τώρα? >.<

Link to comment
Share on other sites

Νικο,δεν ξερω φιλε αν θα σου αντεξουν οι γαριδες με τοσα που θα πρεπει να ριχνεις μεσα.Αν θες γαριδες φτιαξε κατι αλλο με ευκολα φυτα για να μη ριχνεις τιποτα μεσα η να ριχνεις πολυ λιγοτερη ποσοτητα απο οτι θα εριχνες στο iwagumi.

Θα συμφωνήσω

Άλλη επιλογή που έχεις είναι

να το κανεις μόνο με τα φυτά που θες

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχουν αλλα ψαρακια γι αυτα τα λιτρα που να μπορεις να τα βρεις ευκολα.Υπαρχουν καποια αλλα δεν ξερω αν θα τα βρεις,αλλα και να τα βρεις θελουν μαλακο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πραγματικά.. δεν το είχα σκεφτεί έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θες γαρίδες σίγουρα

μπορείς με εύκολα φυτά

Να φτιάξεις ενα πανέμορφο ενυδρειακι

;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θες γαρίδες σίγουρα

μπορείς με εύκολα φυτά

Να φτιάξεις ενα πανέμορφο ενυδρειακι

;)

Έχω άγριο κόλλημα με το Iwagumi, είχα ξαναπροσπαθήσει με αποτέλεσμα να χάσω όλα μου τα ψάρια παλιότερα στο 120άρι.. και τώρα που μπορώ να το φτιάξω με σχετικά μικρό κόστος δεν μπορώ να βάλω ψάρια.. :ballistic::death::chair:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειχες χασει τα ψαρια?

Ίσως να μην θυμάσαι, αλλά τότε που ήταν ακόμα το chat, ήθελα να κάνω Iwagumi το 120άρι, και είχα φτιάξει DIY υπόστρωμα, με σκοπο να βάλω γρασιδάκι μπροστά, είχα πάρει και αλογόνου λάμπα, και σας έστελνα φωτός με το στήσιμο, ε δεν ήθελε πολύ το κακό να γίνει, βγήκε το υπόστρωμα στην επιφάνεια και άντε γεια..

Anyway, θα το σκεφτώ σοβαρά..

Link to comment
Share on other sites

dscn2453i.jpg

dscn2456x.jpg

dscn2455d.jpg

dscn2454g.jpg

Τώρα μήπως?

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και μόνο φυτά να έχει δεν έχω θέμα, εδώ τώρα που έχει μόνο πέτρες κάθομαι, το κοιτάω και λέω "φτου σου μη σε ματιάσω" :P

Το θέμα είναι πως το ενυδρείο είναι στο δωμάτιο του μικρού μου αδερφού, και υποτίθεται πως το ενυδρείο είναι δικό του, και θα ήθελα να έχει ψάρια...

:mellow:

Link to comment
Share on other sites

Με έτρωγε το χέρι μου, και ιδού τα αποτελέσματα.

Πριν

DSC_0109-1.jpg

Μετά

DSC_0623.jpg

Επίσης από βδομάδα περιμένω Flourite, και σε 1 βδομάδα περίπου, Elatina Hydropiper (ή Micranthemum sp. "Monte Carlo" όπως έχει μετονομαστεί) και πίσω κάποιο eleocharis! Τελικά μάλλον δεν θα το κάνω dry start, και βλέπουμε..

Ακόμη, όταν με το καλό στρωθεί ο βυθός θα δοκιμάσω να βάλω γαρίδες, μιας και δεν έχω άλλες επιλογές.!

:)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

To elatine εμενα δεν μου επιασε ουτε στη dry start αλλα ουτε και στην κλασικη μεθοδο.Ειναι περιεργο φυτο και δεν πιστευω οτι ειναι ευκολο.Ασε που θελει και χαμηλη θερμοκρασια για να αναπτυχθει.

Νικο,το προηγουμενο στησιμο μου αρεσε περισσοτερο,αν και με το flourite θα τα ξαναστησεις παλι και δεν θα σου βγει το ιδιο.:P

Link to comment
Share on other sites

To elatine εμενα δεν μου επιασε ουτε στη dry start αλλα ουτε και στην κλασικη μεθοδο.Ειναι περιεργο φυτο και δεν πιστευω οτι ειναι ευκολο.Ασε που θελει και χαμηλη θερμοκρασια για να αναπτυχθει.

Νικο,το προηγουμενο στησιμο μου αρεσε περισσοτερο,αν και με το flourite θα τα ξαναστησεις παλι και δεν θα σου βγει το ιδιο. :P

Σε άλλους είδα ότι πήγε πολύ καλά και είχε πολύ καλή ανάπτυξη σε σχέση με cuba πχ.

Όσο για το στήσιμο κάτι τέτοιο σκεφτόμουν αρχικά

iwagumi.png

αλλά τελικά δεν.. :P

Link to comment
Share on other sites

Μη συγκρινεις την κουμπα μ αυτο το φυτο Νικο.Η κουμπα ανηκει στα δυσκολα και αυτο στα μετρια,ομως σε καμια περιπτωση δεν ειναι ευκολο και θελει και αυτο τον φωτισμο του,το co2 καιτα λιπασματα του.Συν οτι αντεχει σε θερμοκρασια μεχρι 26..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ τι προτείνεις...?
:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...