Jump to content

Φυτεμένο Γαριδαδικο


Recommended Posts

Σε ποιο θεμα?

Όσον αφορά τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες γρασιδι,εγω θα εβαζα αυτο.http://www.aquazone.gr/forums/topic/83327-eleocharis-parvula/

Πιο πολύ θα το προτιμούσα για background σε Iwagumi παρά για carpet..

Cuba ίσως?

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μικρο για background ρε,για μπροστα ειναι αυτο,μη μπευρδευεσαι με την αλλη eleocharis που ειναι ψιλη.

Κουμπα ειναι δυσκολη,στο ξαναειπα και θελει πολυ φως και πολλα ζουμια,συν co2.

Επισης και κατι αλλο,αν δεν εχεις ολα τα φυτα μη το ξεκινησεις με το flourite,αν το γεμισεις νερο και πας να φυτεψεις μετα..θα σου βγει η παναγια.Παρε τα φυτα,φυτεψε τα και μετα γεμισε νερο γιατι στο flourite δεν φυτευονται ευκολα αν υπαρχει νερο λογο κοκκομετριας.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μικρο για background ρε,για μπροστα ειναι αυτο,μη μπευρδευεσαι με την αλλη eleocharis που ειναι ψιλη.

Κουμπα ειναι δυσκολη,στο ξαναειπα και θελει πολυ φως και πολλα ζουμια,συν co2.

Επισης και κατι αλλο,αν δεν εχεις ολα τα φυτα μη το ξεκινησεις με το flourite,αν το γεμισεις νερο και πας να φυτεψεις μετα..θα σου βγει η παναγια.Παρε τα φυτα,φυτεψε τα και μετα γεμισε νερο γιατι στο flourite δεν φυτευονται ευκολα αν υπαρχει νερο λογο κοκκομετριας.

οκ για το eleocharis.

Αλλά για την κούμπα: το φωτισμό το έχω, το υπόστρωμα επίσης, DIY Co2 και Excell, όπως επίσης και Seachem Flourish. Αυτό που ζητάω να μάθω είναι το τι άλλο χρειάζεται, ώστε να πράξω ανάλογα!!

Όσο για το Flourite, έτσι είχα σκοπό να το κάνω..

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις κουμπα θα πρεπει να ριχνεις τα παντα απο λιπασματα και σιδηρο και καλιο και γενικο και στις κανονικες δοσεις των λιτρων σου γιατι οταν θα γινει χαλι θα εισαι στην κατηγορια του φουλ φυτεμενου.Αν τα κανεις ολα αυτα,οι γαριδες θα σε χαιρετησουν φιλε.Αν μιλουσαμε για ενυδρειο με ψαρια που μπορεις να ριχνεις οτι θες,δεν θα ειχες προβλημα,τωρα με τις γαριδες ομως θα εχεις,γι αυτο σου λεω να δοκιμασεις eleocharis που ειναι πιο ευκολο και χρειαζεται λιγοτερα λιπασματα.

Τωρα αν θες να το βαλεις ντε και καλα κουμπα,καντο.:P

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις κουμπα θα πρεπει να ριχνεις τα παντα απο λιπασματα και σιδηρο και καλιο και γενικο και στις κανονικες δοσεις των λιτρων σου γιατι οταν θα γινει χαλι θα εισαι στην κατηγορια του φουλ φυτεμενου.Αν τα κανεις ολα αυτα,οι γαριδες θα σε χαιρετησουν φιλε.Αν μιλουσαμε για ενυδρειο με ψαρια που μπορεις να ριχνεις οτι θες,δεν θα ειχες προβλημα,τωρα με τις γαριδες ομως θα εχεις,γι αυτο σου λεω να δοκιμασεις eleocharis που ειναι πιο ευκολο και χρειαζεται λιγοτερα λιπασματα.

Τωρα αν θες να το βαλεις ντε και καλα κουμπα,καντο. :P

Δεν θέλω ντε και καλά να βάλω Cuba, απλά επειδή θα μπει πίσω Eleocharis, δεν ξέρω αν θα φαίνεται όμορφο να συνεχίζει και μπροστά. Όπως το σκέφτομαι εγώ τουλάχιστον, με cuba, monte carlo, ή glossostigma, θα δείχνει την εντύπωση μιας πλαγιάς, που στην κορυφή έχει απεριποίητη, ψηλή και άγρια βλάστηση, και όπως κατεβαίνει στους πρόποδες είναι πιο solid..

Με Eleocharis παντού πάλι ωραίο θα είναι, αλλά δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικο γιατι μπερδευεσαι?

Μπροστα eleocharis και πισω καποιο αλλο φυτο ψηλο,δεν σου ειπα να βαλεις παντου eleocharis.

Την πλαγια θα την κανεις με το υποστρωμα και οχι με τα φυτα,αλλα να ξερεις οτι θα σου φαει πολυ χωρο απο το ενυδρειο.

Με τα φυτα που ζητας,οι γαριδες δεν θα αντεξουν απο τα λιπασματα,αυτο σου λεω.Δεν ειναι θεμα εγκαστασης αλλα ζωντανων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ίσως να έχεις και δίκιο για το Eleocharis μπροστά... όμως τι να μπει πίσω? Δώσε μου ένα καλό set up ντεεε :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω πισω θα εβαζα http://www.aquazone.gr/forums/topic/90154-lindernia-rotundifolia/ ή http://www.aquazone.gr/forums/topic/86938-micranthemum-umbrosum/

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω αν είναι να κάνει παραλαβή το κατάστημα που θα παραγγείλω και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Incoming...

Guess what, ξανάλλαξα το hardscape..

Περισσότερα αργότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειναι ονειρο!!!

Σου ευχομαι να το κανεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειναι ονειρο!!!

Σου ευχομαι να το κανεις!!!

Και εγώ το εύχομαι...

Όντως είναι ονειρο το ενυδρείο και προσπάθησα όσο γίνεται να το προσομοιάσω, και πιστεύω όσον αφορά τις πέτρες (έβαλα λάβας) το αποτέλεσμα είναι παρόμοιο. Το θέμα είναι αν θα μου φτάσει το υπόστρωμα που έχω παραγγείλει..

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικολακι,ρε αγορι μου γιατι παιδευεσαι?

Παρε το υποστρωμα και μετα παιξε με το hardscape.

Τωρα καθεσε και το φτιαχνεις,το ξαναλλαζεις και μολις ερθει το υποστρωμα θα το ξαναφτιαχνεις και η πλακα ειναι οτι δεν θα σου βγει το ιδιο με αυτο που εχεις κανει τωρα.

Περιμενε να σου ερθει το υποστρωμα και μετα ξεκινα να στηνεις μεχρι να βρεις το τελικο στησιμο,τωρα ειναι ανουσιο να το κανεις αφου θα το ξαναλλαξεις.

Και 2 ερωτησεις κρισεως!

1) Τελικα τι φυτα θα χρησιμοποιησεις?

2)Τελικα τη διαχυση στο diy co2 πως θα την κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικολακι,ρε αγορι μου γιατι παιδευεσαι?

Παρε το υποστρωμα και μετα παιξε με το hardscape.

Τωρα καθεσε και το φτιαχνεις,το ξαναλλαζεις και μολις ερθει το υποστρωμα θα το ξαναφτιαχνεις και η πλακα ειναι οτι δεν θα σου βγει το ιδιο με αυτο που εχεις κανει τωρα.

Περιμενε να σου ερθει το υποστρωμα και μετα ξεκινα να στηνεις μεχρι να βρεις το τελικο στησιμο,τωρα ειναι ανουσιο να το κανεις αφου θα το ξαναλλαξεις.

Και 2 ερωτησεις κρισεως!

1) Τελικα τι φυτα θα χρησιμοποιησεις?

2)Τελικα τη διαχυση στο diy co2 πως θα την κανεις?

Βρε δίκιο έχεις, αλλά με τρώει το χέρι μου... :P Έτσι κι αλλιώς ανέξοδο είναι... :D

Τώρα στις ερωτήσεις σου:

1) Αν το ενυδρείο έχει scape παρόμοιο με τα προηγούμενα που έχω κάνει (όχι το τελευταίο) μπροστά θα μπει E. Parvula και πίσω θα μπει ένα φυτό, δεν ξέρω ακόμη τι.

2) το Co2 θα διαχυθεί με μικρό φιλτράκι που μπροστά θα μπει σφουγγαράκι...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σε hardscape κατασταλαξες?Σε ρωταω γιατι πρεπει να βρεις και τι φυτα θα χρησιμοποιησεις για να φταιξεις στο μυαλο σου και που θα μπουν.

Για βαλε να δουμε και αυτο που εφτιαξες τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο μυαλό μου 2 στησίματα και στο καθένα το τι φυτά θα χρησιμοποιήσω.

Στα προηγούμενα, μπροστά parvula και πίσω κάποιο άλλο.

Στο τελευταίο

DSC_0626.jpg

μπροστά θα μπει monte carlo και πίσω κάποιο άλλο. Βέβαια πιστεύω πως δεν θα μου φτάσει το υπόστρωμα για το τελευταίο scape, γιατί θέλει αρκετά λοφάκια, αλλά βλέπουμε όταν έρθει.

:)

Edit: Μην το βλέπετε έτσι, πίσω θα πάρει ύψος και λογικά αριστερά θα γίνει πλαγιά.

:)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Νικο,πολυ μπουκωμενο το ενυδρειο μ αυτο το hardscape..

Μολις βαλεις θερμοστατη,φιλτρο και φιλτρακι για διαχυση παει,το χασες.

Επεισης,το φως δεν πεφτει πολυ μπροστα αλλα μονο στη μεση που ειναι και η μεγαλη πετρα και το γρασιδι δεν θα σου παει ετσι αλλα ουτε και τα πισω φυτα δεν θα σου πανε γιατι βλεπω πολυ σκια και πισω-πλαγια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω σε τοσο μικρο ενυδρειο θα εκανα κατι σαν τα παρακατω.

fghfghfghfgngg.jpg

ho_thuy_sinh_i_3.jpg

tumblr_mx0zr3lqod1rfc73zo3_r1_1280png.jp

Δηλαδη,θα εφτιαχνα το hardscape στη μεση του ενυδρειο.Θα εφτιαχνα ενα λοφο απο υποστρωμα στη μεση και εκει θα εστηνα τις πετρες μου.Μπροστα eleocharis και πισω καποιο stem απο αυτα που σου εγραψα πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

DSC_0626.jpg

DSC_0627.jpg

Η βοήθεια σου και οι παρατηρήσεις σου πολύτιμες!!!

Πολύ όμορφα όλα αυτά που μου έδειξες, όμως δύσκολα θα βρω τέτοιες πέτρες σε τέτοια κλίμακα...

Link to comment
Share on other sites

Ασε τις πετρες ρε,δεν μιλαω για το ειδος της πετρας εγω,εγω λεω για το στησιμο.

Σπασε λαβες και βγαλε οτι πετρες θες και κανε ενα στησιμο στο κεντρο πανω σε λοφο.

Επισης εχε στο μυαλο σου οτι οι πετρες θα μπουν και βαθια μεσα στο υποστρωμα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ασε τις πετρες ρε,δεν μιλαω για το ειδος της πετρας εγω,εγω λεω για το στησιμο.

Σπασε λαβες και βγαλε οτι πετρες θες και κανε ενα στησιμο στο κεντρο πανω σε λοφο.

Και εγώ για το στήσιμο μιλάω, τέτοιες πέτρες σαν σχήμα δεν τις φτιάχνεις εύκολα..

12 κιλά κοτρόνα είχα πάρει χθες και την έσπασα σε αρκετά κομμάτια, μου βγήκε η πίστη... Θα δω τι μπορώ να κάνω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη περιμενεις να βγαλεις τα κομματια με την πρωτη.Ετσι ειναι αυτο το στιλ,θελει πολυ δουλεια στο στησιμο και στις πετρες.

Συνεχισε να σπας και θα βγαλεις κατι.Μην τις κανεις ιδιες οπως στη φωτο,για ιδεα στις εδωσα,μη μπερδευεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έκανα, μου βγήκε ίδια φόρμα με ένα απο τα προηγούμενα, με πιο ωραίες πέτρες!

DSC_0623.jpg

DSC_0628.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...