Jump to content

Recommended Posts

παιδια εχω δει μια τελεια σμερνα στο poet shop της γειτονιας μου και ειναι τελεια βεβαια δε σκεφτομαι να τη παρω γιατι δεν εχω που να τη βαλω αλλα θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι η ξενη της ονομασια για να συγκεντρωσω πληροφοριες για κανα 2-1χρονακια που θα μετατρεψω το 120λιτρο σε fish only η μονο με μια σμερνα που ειναι απο τα αγαπημενα μου θαλλασια ζωα

αυτα.......

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω δει μια τελεια σμερνα στο poet shop της γειτονιας μου και ειναι τελεια βεβαια δε σκεφτομαι να τη παρω γιατι δεν εχω που να τη βαλω αλλα θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι η ξενη της ονομασια για να συγκεντρωσω πληροφοριες για κανα 2-1χρονακια που θα μετατρεψω το 120λιτρο σε fish only η μονο με μια σμερνα που ειναι απο τα αγαπημενα μου θαλλασια ζωα

αυτα.......

Δηλαδή μας λες ότι πας και εσύ για αλάτισμα?

Ψάξε λέξη κλειδί: gymnothorax

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω

μπορω να σε ρωτησω αν εχεις ασχοληθει με θαλασσιους οργανισμους γιατι σε εχω παρακουλουθησει να εισαι πολυ δυνατος σε αυτο το τομεα????

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειδα ειναι μαυρο με ασπρες γραμμες οχι βουλες γραμμες θα μπυ πειτε

μπραβω μας φωτησες αλλα λεω μηπως ξερετε κατι δεν ειναι και τοσο σημαντικο γιατι αν ειναι παω και ρωταω την ονομασια του ....

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω

μπορω να σε ρωτησω αν εχεις ασχοληθει με θαλασσιους οργανισμους γιατι σε εχω παρακουλουθησει να εισαι πολυ δυνατος σε αυτο το τομεα????

Χρόνια τώρα! :thaman: Αλλά ώς εκεί! Δεν έχω ακόμα θαλασσινό ενυδρείο. Το φιλοσοφώ όμως το θέμα. Μαζί βλέπω να ξεκινάμε!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειδα ειναι μαυρο με ασπρες γραμμες οχι βουλες γραμμες θα μπυ πειτε

μπραβω μας φωτησες αλλα λεω μηπως ξερετε κατι δεν ειναι και τοσο σημαντικο γιατι αν ειναι παω και ρωταω την ονομασια του ....

Δες Gymnothorax favagineus

Να είσαι σίγουρος ότι οι Gymnothorax μεγαλώνουν ποοοοολύ, θέλουν βράχους σπηλιές και να είσαι σίγουρος ότι θα είναι καλά κρυμμένες τον περισσότερο καιρό, αλλά γιατί όχι?

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα οτι φτανουν 15inch δηλ 37,5 εκ

εννοειτε με πολυ βραχο αλλα σιγα σιγα

κατι γενικοτερο για εγκυκλοπαιδικες γνωσεις

το νερο για τις αλλαγες πρεπει να το φτιαχνουμε μονο με νε ρο απο ΑΟ ????

σε ευχαριστω φιλε το ειδες που μου εστειλες ειναι μαλλον ααυτο που ζηταω

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα οτι φτανουν 15inch δηλ 37,5 εκ

εννοειτε με πολυ βραχο αλλα σιγα σιγα

κατι γενικοτερο για εγκυκλοπαιδικες γνωσεις

το νερο για τις αλλαγες πρεπει να το φτιαχνουμε μονο με νε ρο απο ΑΟ ????

σε ευχαριστω φιλε το ειδες που μου εστειλες ειναι μαλλον ααυτο που ζηταω

Ναί, νομίζω ναί με τις αναγκαίες προσθήκες σκευασμάτων βέβαια. Αυτό όμως το γνωρίζουν καλύτερα οι πιο έμπειροι και ας βοηθήσουν αυτοί.

Ως τότε βέβαια ας επικεντρωθούμε λέμε στο είδη ενυδρείο που έχουμε και να προχωρούμε διαβάζοντας και παρακολουθόντας τις μακροσκελές συζητήσεις περί θαλασσινού των expert του φόρουμ.

Υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουμε και άλλα τόσα καινούργια που θα έρθουν. Μην ξεχνάς ότι το θαλασσινό είναι νέο φρούτο σε Ελλάδα/Κύπρο!

Link to comment
Share on other sites

οχι για ολους πολλα απο τα αποτελεσματα που βρησκω ειναι απο αμερικανικα (μαλλον) μαγαζια και λει ο καθενας το δικο του αλλα θα το ψαξω μεχρη να το αποφασησω και το εχω φανταστει το ενυδρειο μουρλια

απο τη μια γωνια βραχους και απο την αλλη ενα λοφακι απο αμμο........

απλος τελειο

Link to comment
Share on other sites

οχι για ολους πολλα απο τα αποτελεσματα που βρησκω ειναι απο αμερικανικα (μαλλον) μαγαζια και λει ο καθενας το δικο του αλλα θα το ψαξω μεχρη να το αποφασησω και το εχω φανταστει το ενυδρειο μουρλια

απο τη μια γωνια βραχους και απο την αλλη ενα λοφακι απο αμμο........

απλος τελειο

Όσο για τα Αμερικάνικα φόρουμ έχεις δίκαιο! Ανεβάζουν φώτο ενυδρείων (με λάθη που κράζουν) και απλά τους θαυμάζουν και τους εξημνούν χωρίς να προσπαθήσουν να διορθώσουν κάποια πράγματα που είναι αυτονόητα.

Νομίζω αυτό το φόρουμ κτίζεται με καλές βάσεις και πολλή συζήτηση. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις αναζήτηση και με την κοινή ονομασία eel.

Link to comment
Share on other sites

και μετα θα τρεχουμε και δε θα φτανουμε....

οι αμερικανοι νομιζω οτι εχον για το ιδιο ζωο τη σμερνα με τα χελια που βεβαια ειναι παρομοια αλλα οι σμερνες ειναι ακακες εκτος και αν τις επιτεθεις ή εκτος αν εγω δε τα ξερω καλα

παντως ΝΙΚΟ (ελπιζω να μου επιτρεπεις)

θα ψαξω με τις λεξεις eel aquarium

για να δουμε

αυτο που εχω βρει μεχρη στιγμης ειν;αι οτι ειναι ευκολα τωρα τι ενοουν ποι αμερικανοι με το ευκολο δε μπορω να κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια σου επιτρέπω να ψάξεις όσο θέλεις.

Πληροφορίες μπορεί να σου δώσει ο Φίλος μας Μάριος (Discos), ο οποίος φιλοξενεί μια dwarf σμέρνα, σε αποκλειστικό ενυδρείο και πάει θαυμάσια. Έχει προσαρμοστεί τέλεια, είναι πολύ εξοικειωμένη με το αφεντικό της και την ταΐζει κάθε μερικές ημέρες μια μαρίδα.

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8662

Link to comment
Share on other sites

και μετα θα τρεχουμε και δε θα φτανουμε....

οι αμερικανοι νομιζω οτι εχον για το ιδιο ζωο τη σμερνα με τα χελια που βεβαια ειναι παρομοια αλλα οι σμερνες ειναι ακακες εκτος και αν τις επιτεθεις ή εκτος αν εγω δε τα ξερω καλα

Ναί έχεις δίκαιο! :thaman: ΟΙ σμέρνες είναι από τα είδη που μπορεί ο άνθρωπος να εξημερώσει και να τις ταΐζει από το χέρι του ακόμα και στην σπηλιά όπου ζει. Είναι άκακες μεχρι να τις πειράξεις ή ακόμα να τους στερίσεις τον στόχο(λεία) τους που πρόκειται να επιτεθούν. Αν το κάνεις "φίδι που σε έφαγε" :thaman:

Link to comment
Share on other sites

γιατι με εχει συμπαθησει απο οτι φενεται ο μαγαζατορας

και μια φορα οταν κοιταγα ενα reef που ειχε μου ελεγε εκει θα σε φτασω και του λεω πρωτα απο δω απο τη σμερνα τις πραλες που ειχε φερει νεα ζωντανα πηγα να χαζεψω και μπας παρω και κατι για το φυτεμενο μου βεεβεαια και βρηκε ενα ψοφιο χρυσοψαρο και μου ειπε πετα το να γουσταριε το αποτελεσμα μαγικο υπεροχες κινησεις...

εψαξα Νικο με τις λεξεις eel aquarium και χαθηκα γιατι μπηκαν μεσα στη μεση και γλυκου νερου γιατι ειναι αυτο που εγραψα ποιο πανω οτι πολοι νομιζουν οτι η σμερνα και χελια

θα δουμε....

βεβαια αν το δει o DISCOS αυτο το θεμα και μπορει να μας γραψει καποια πραματα απο την εμειρεια του θα ηταν πολυ ενδιαφερον...

Link to comment
Share on other sites

Η γενική οικογένεια που αναφερόμαστε λέγεται Eel-likes και η κατάταξη ANGUILLIFORMES.Αυτή με την σειρά της έχει 5 συνομοταξίες

που έχουν ως εξής

Anguillidae Freshwater eels

Muraenidae Moray eels

ophichthidae Snake eels

Congridae Conger eels

Heterocongridae Garden eels

Από τις πέντε πιο πάνω συνομοταξίες προκύπτουν 80 διαφορετικά γένει και με την σειρά τους 450 είδη ψαριών.

Λογικά και εφόσον λες ότι μοιάζει με σμέρνα θα πρέπει να εστιάσουμε στα Muraenidae--Moray eels.

Μια από τις συνομοταξίες αυτής της κατηγορίας είναι τα Gymnothorax με πολλά υπό-είδη αλλά υπάρχουν

επίσης τα Muraena,Siderea,Echidna,Scuticaria,Channomurtaena,Enchelycore,Uropterygius,Pseudechidna και Rhinomuraena.

Από αυτές οι πιο γνωστές κατηγορίες σμερνων που προσφέρονται στο χόμπι είναι η Gymnothorax,Muraena,Echidna,Pseudechidna,Rhinomuraena.

Προσωπικά στην κατοχή μου εδώ και 2 χρόνια έχω δυο σμέρνες την Echidna polyzona και Echidna nebulosa.Και τα δυο είδη τα επέλεξα λόγο του ότι δεν μεγαλώνουν πολύ και είναι από τα ποιο ήρεμα.

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ στο να βρούμε πιο είδος είναι αφού όπως καταλαβαίνεις είναι πολλά τα είδη με αρκετές ομοιότητες κάποιον μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειπα κιολας

να σου κανω τωρα τη κρησιμη ερωτηση γιατι αλλιος δε θα ονειρευομαι για καμια σμερνα

σε τι λιτρα τις εχεις???

Gymnothorax favagineus

το ειδος ειναι αυτο κατα 60% αλλα δεν ειμαι και σιγουρος θα παω να ρωτησω

και θα πραξω αναλογα...

ευχαρηστω και οποιος ξερει κατι καποιο λινκ κατι ας με ενημερωσει θα με βοηθουσε παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτή τότε δεν κάνει για τα περισσότερα ενυδρεία αφού φτάνει τα 3 μέτρα μήκος και είναι και αρκετά επιθετική..

Τις δικές μου τις έχω στο fish only μου που είναι 1000t αλλά θα μπορούσαν να μπουν και σε μικρότερα ενυδρεία μιας και είναι από τα πιο μικρόσωμα είδη με τελικό μέγεθος τα 60-70cm.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΠΟ καλο θα ειναι να βγαλεις μια φωτογραφια (εστω με κινητο στο μαγαζι) ωστε να δουμε πια σμερνα ειναι αφου υπαρχουν τεραστιες διαφορες στα μεγεθη ενυδρειων που απαιτουνται απο σμερνα σε σμερνα!

Παντως μιλαμε για υπεροχα πλασματα :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Τις δικές μου τις έχω στο fish only μου που είναι 1000t αλλά θα μπορούσαν να μπουν και σε μικρότερα ενυδρεία μιας και είναι από τα πιο μικρόσωμα είδη με τελικό μέγεθος τα 60-70cm.

Δεν σου δημιουργει προβλημα με τα ψαρια? Με εχει τρελανει η γυναικα μου για ενα Mini Reef. Σκεφτομουν γυρω στα 120LT, απο τα 3-4 ψαρακια που μπορει να παρει θα τρελενομουνα να ειχα ενα eel μεσα αλλα ανησυχο οτι δεν θα ειναι συμβατα.

Απο την αλλη σκεφτομουν για fresh water eel για το 400LT αλλα δεν ξερω αν θα μου δημιουργησει προβληματα στο τελος. Παντος εχω ακουσει (Δεν εχω δει) χομπιστες να τα κρατανε με επιτυχια.

Καμια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου δημιουργει προβλημα με τα ψαρια? Με εχει τρελανει η γυναικα μου για ενα Mini Reef. Σκεφτομουν γυρω στα 120LT, απο τα 3-4 ψαρακια που μπορει να παρει θα τρελενομουνα να ειχα ενα eel μεσα αλλα ανησυχο οτι δεν θα ειναι συμβατα.

Απο την αλλη σκεφτομουν για fresh water eel για το 400LT αλλα δεν ξερω αν θα μου δημιουργησει προβληματα στο τελος. Παντος εχω ακουσει (Δεν εχω δει) χομπιστες να τα κρατανε με επιτυχια.

Καμια γνωμη?

Στο θαλασσινό που γνωρίζω, ούτε που να το σκέφτεσαι να το βάλεις με άλλα ψαράκια καθώς είναι όλες θυρευτές.

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου παντως Gymnothorax flavimarginatus δεν κανει με κανενα αλλο ψαρι.

Ζει μονη της σε 240 λιτρα μαζι με 1-2 καβουρακια και ενα αστερια.Οτι εχει μπει μεσα εδω και 8 μηνες κατα καιρους μετα απο 10 λεπτα δεν υπηρχε.. οποτε και δεν το εχω επιχειρησει ξανα.

Μια παραξενη συμπεριφορα των σμερνων για την οποια το διασταυρωσα και σε καποιο βιβλιο ειναι οτι ξαφνικα και ενω τρεφοντε κανονικα σταματανε να τρωνε για καμποσες εβδομαδες και μετα αρχιζουν παλι.

Επισης πιστευω οτι το τελικο μεγεθος δεν παιζει και πολυ ρολο στο χωρο που χρειαζεται γιατι αφενως θα μεγαλωσει σε αρκετο χρονικο διαστημα και αφετερου δεν κινηται καθολου μεσα στο ενυδρειο.

Απλα καθεται κουλουριασμενη μεσα σε μια σπηλια και κινει μονο τον κορμο της για να εξετασει γυρο γυρο οταν δει κινηση η για να φαει.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη που αναφέρει ο ΠΟΠΟ είναι Gymnothorax, αλλά δεν ξέρει ούτε και ο ιδιοκτήτης ποιο είδος είναι ακριβώς (κάτι ανέφερε σαν περμίστους ή κάπως έτσι...). Είναι περίπου 70 cm και ζει 3 χρόνια εκεί. Είναι πράγματι μια κούκλα!

Link to comment
Share on other sites

θα παω αυριο να ρωτησω περησσοτερες ευκαιριες

ααα και TAN ποια ειδη εχεις και σε τι λιτρα θα μπορουσαν να μπουν

ειναι το ποιο σημαντικο αυτο γιατι αν χρηαζονται πανω απο 120-130 θα το αναλαβουμε για 3-4 χρονακια που θα ειμαι φοιτητης.....

Link to comment
Share on other sites

Oι σμερνες ειναι πραγματικα υπεροχα ζωντανα, και ειδικα αρκετα πρακτικα για εμας που αγαπαμε τετοια ψαρια, διοτι ερχονταο σε μορφη πακετου φιλικη προς το χρηστη χομπιστα. Βλεπε dwarf moray eels.. Τα οποια πιανουν περιπου μεχρι τους 70 ποντους τα πλεον μεγαλα αυτης της κατηγοριας, αλλα μπορεις να τα εχει σε ενυδρειο και 100 με 120 ποντους μηκος. Δεν ειναι ασχημα. Απλα θα πρεπει να κατανοησεις οτι οτιδηποτε μπορει να χωρεσει στο στομα της σμερνας...ειναι καταδικασμενο αν οχι αμεσα αλλα μολις νιωσει λιγο...πεινασμενη..! :thaman:

Επισης δεν πρεπει να μπει σε ενυδρειο με φονιαδες, διοτι θα βρεθει καποια στιγμη σε θεση θυματος απο του θυτη. Λογικο ειναι. Οσο για την διατροφη ειναι απο τα πλεον απλα πραγματα. Μην σε αγχωνει αυτο. Ισα ισα που δεν χρειαζετε να τρωει και καθε ημερα.

Απλα πρεπει να εισαι οπως κα σε καθε ζωντανο που εχεις, πολυ προσεχτικος για να του δωσεις αυτα που πρεπει. Δεν ειναι πολλα, αλλα αυτα που πρεπει, ειναι αναγκαια.

Για οτι αλλο θες εδω ειμαστε. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...