Jump to content

ΕΘΕΑΘΗ ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ


kazanasb

Recommended Posts

εγώ εδώ θα διαφωνήσω με τον φίλο μου το Νίκο ..

.. είναι θλιβερό το θέαμα κατά τη γνώμη μου . :thaman:

.. τη μεγαλοπρέπεια του θα τη δεις στον ωκεανό η σε μεγάλα δημόσια ενυδρεία …

.. σε reef ενυδρεία που έχουμε συνήθως βλέπεις τα ζωντανά να έχουν παρόμοιες δραστηριότητες με αυτές που θα έβλεπες και στη φύση ..

..

εδώ τι βλέπουμε ? έχει καμία σχέση με αυτό που θα βλέπαμε στη φύση?

οι έμποροι πουλάνε ότι γυρεύει η πελατεία ..

Μάλλον δεν θα διάβασες το υπόλοιπο ποστ μου.

Με την ευκαιρία να σου πω ότι το σπίτι μου, διαθέτει χώρο για κατασκευή 20.000lt ενυδρείου και μάλιστα σε ανοικτό σύστημα με άμεση επικοινωνία με τη θάλασσα.

Γιατί λοιπόν να μην μπορώ να θαυμάσω αυτό το μεγαλόπρεπο είδος, στο σπίτι μου????

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει 2 μελανοπτερους σε ποιο μεγαλο ενυδρειο απο το δικο σου με 20 damsel. Σε 6 μηνες δεν υπηρχε παρα μονο 1. Μπροστα στα ματια μου γιατι παω για καφε εκει εχει φαει 2. Μετα απο 1 χρονο ζουσε μονο ο ενας. Και τωρα 2 χρονια μετα δεν ζει κανενας.... Σε διαστασεις 2,5Χ1,5,1,5. Σημαντικα μεγαλυτερο θα ελεγα.

Το μεγαλυτερο λαθος που κανει ο κοσμος ειναι 1. Δεν βλεπει πως θα παει το ενυδρειο σε βαθος χρονου, αλλα πως παει τωρα. Δυστηχως ομως οπως οι ανθρωποι μεγαλωνουν, ετσι και τα ζωντανα εχουν το ιδιο και θελουν τον απαραιτητο χωρο για επιβιωση τουλαχιστον...

Να συμπληρώσω για το συγκεκριμένο ενυδρείο, που αναφέρεσαι, ότι οι δύο μελανόπτεροι που είδες, ήταν οι δεύτεροι δύο, γιατί οι πρώτοι είχαν ήδη συχωρεθεί σχεδόν αμέσως, λόγω κακού στησίματος του συστήματος.

Επίσης οι damsel που είδες, είχαν αντικαταστήσει τους μακαρίτες μονοδάκτυλους.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω για το συγκεκριμένο ενυδρείο, που αναφέρεσαι, ότι οι δύο μελανόπτεροι που είδες, ήταν οι δεύτεροι δύο, γιατί οι πρώτοι είχαν ήδη συχωρεθεί σχεδόν αμέσως, λόγω κακού στησίματος του συστήματος.

Επίσης οι damsel που είδες, είχαν αντικαταστήσει τους μακαρίτες μονοδάκτυλους.

Mπραβο, ναι... Ειχα ξεχασει τελειως τους μονοδαχτυλους! Ειδικα οτι δεν πεθαινανε αμεσα, αλλα εκοβαν κομματια οι "καρχες" και τα ζωντανα....... Ετσι ειναι αμα παιζουμε με τη φυση. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και συμφωνώ στο ότι δεν πρέπει να παιδεύουμε τα ζωντανά, και ένας μελανόπτερος θέλει τις δικές του συνθήκες, όμως η δική μου συνείδηση δεν με αφήνει να κρίνω άλλους, την στιγμή κατά την οποία έχω θανατώσει εκατοντάδες ψάρια, είναι αυτό που λέμε (ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλλέτω) δεν ξέρω και εάν το γράφω σωστά, Άντε λοιπόν, ας ελευθερώσουμε όλοι τα ψάρια!!!

Αυτό που πρέπει να φροντίζουμε κατά την γνώμη μου, είναι όταν καταλάβουμε ότι το ζωντανό ζορίζεται, να φροντίζουμε να το μεταφέρουμε σε πιο καλές συνθήκες για την επιβίωσή του!!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και συμφωνώ στο ότι δεν πρέπει να παιδεύουμε τα ζωντανά, και ένας μελανόπτερος θέλει τις δικές του συνθήκες, όμως η δική μου συνείδηση δεν με αφήνει να κρίνω άλλους, την στιγμή κατά την οποία έχω θανατώσει εκατοντάδες ψάρια, είναι αυτό που λέμε (ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλλέτω) δεν ξέρω και εάν το γράφω σωστά, Άντε λοιπόν, ας ελευθερώσουμε όλοι τα ψάρια!!!

Αυτό που πρέπει να φροντίζουμε κατά την γνώμη μου, είναι όταν καταλάβουμε ότι το ζωντανό ζορίζεται, να φροντίζουμε να το μεταφέρουμε σε πιο καλές συνθήκες για την επιβίωσή του!!!

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε. Σε ένα χρόνο περίπου θα είναι έτοιμο το Public Aquarium στις εγκαταστάσεις του Φαλήρου. Οπότε αν υπάρξει πρόβλημα εκεί νομίζω θα μπορέσει να βρεί το τέλειο σπίτι αν φυσικά και ο ιδιοκτήτης του το επιθυμεί.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε. Σε ένα χρόνο περίπου θα είναι έτοιμο το Public Aquarium στις εγκαταστάσεις του Φαλήρου. Οπότε αν υπάρξει πρόβλημα εκεί νομίζω θα μπορέσει να βρεί το τέλειο σπίτι αν φυσικά και ο ιδιοκτήτης του το επιθυμεί.

Δεν νομίζω φίλε JDP να έχει και παράπονο με τέτοιο ζωντανό! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα χρόνο περίπου θα είναι έτοιμο το Public Aquarium στις εγκαταστάσεις του Φαλήρου.

Μπράβο αισιοδοξία!!!!!

Πάντως, πλάκα πλάκα, έχουν αρχίσει να κάνουν μετρήσεις κάτω στην παραλία Φαλήρου-Μοσχάτου και να βάζουν συρματοπλέγματα.

Link to comment
Share on other sites

Λετε στο φαληρο να δουμε και κανεναν great white?

Link to comment
Share on other sites

Λετε στο φαληρο να δουμε και κανεναν great white?

Λογικα θα δουμε. Αλλα αμα συνεχιστει η παροδια στην Ψυταλεια με την λυματολασπη που χυνεται στη θαλασσα. Απο λευκος θα γινει μαυρος και αντε να τον γνωρισουμε... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

:thaman::wootwoot:;)

Λογικα θα δουμε. Αλλα αμα συνεχιστει η παροδια στην Ψυταλεια με την λυματολασπη που χυνεται στη θαλασσα. Απο λευκος θα γινει μαυρος και αντε να τον γνωρισουμε... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Λετε στο φαληρο να δουμε και κανεναν great white?

Αν δεν απατουμε το ρεκορ το κατεχει το Monterey Bay με 6 μηνες λευκο καρχαρια στην κατοχη τους οπου το ελευθερωσανε στο τελος γιατι δημιουργουσε προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα δουμε. Αλλα αμα συνεχιστει η παροδια στην Ψυταλεια με την λυματολασπη που χυνεται στη θαλασσα. Απο λευκος θα γινει μαυρος και αντε να τον γνωρισουμε... :thaman:

καλοοο ! :thaman::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατουμε το ρεκορ το κατεχει το Monterey Bay με 6 μηνες λευκο καρχαρια στην κατοχη τους οπου το ελευθερωσανε στο τελος γιατι δημιουργουσε προβληματα.

Τι ειδους προβληματα? Το μονο που περναει απο το μυαλο μου ειναι οτι θα ετρωγε οτι κινηται

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω οι συζητησεις σχετικα με το ενυδρειο Φαληρου να συνεχιστουν εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=7396 ... εβαλα και επικαιρη ερωτηση :thaman:

Για να επανελθουμε στο θεμα...kazanasb συζητησες με τον φιλο σου ? εχεις κανενα νεο ?

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΩ ΣΧΔΟΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΑΛΟΥΝ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΔΗΛΑΔΗΤΗΝ ΩΡΑ ΦΑΓΗΤΟΥ ΤΟΥ ΚΑΡΧΑΡΙΑ.

ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΣΑΡΔΕΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΦΑΕΙ.

ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΘΕΑΜΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...