Jump to content

Νεο Ενυδρειο Με Χρυσοψαρο ...


Recommended Posts

μου εκαναν δωρο σημερα ενα χρυσοψαρο γυρω στα 10 εκατοστα νομιζοντας οτι μπορω να το βαλω στο ηδη υπαρχων ενυδρειο μου 20 λιτρων με εναν μονομαχο ... οπως ολοι ξερουμε δεν γινεται ... εβαλα το χρυσοψαρο σε ενα κουβα με το νερο που ειχε στην σακουλα και προσθεσα λιγο με αντιχλωριο ... μετα ετρεξα και αγορασα ενα 60αρι heailea και πηγα δουλεια ... αυριο θα παω να παρω βαση και θα το στησω ... αρα το ψαρι θα μπει μεθαυριο μεσα αφου τοποθετησω τα βακτηρια που επιτρεπουν την τοποθετηση του μετα απο 24 ωρες ... θα την παλεψει μεχρι τοτε ?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι ήδη ταλαιπωρημένο δεν θα πάθει κάτι για μια μέρα. Έχεις να του βάλεις μια αεραντλία;

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη παρει ναι ...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να βρεις μπολι για το καινουριο φιλτρο και οχι ταισμα!

Link to comment
Share on other sites

παρε λιγο μπολι απο του μονομαχου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τί νέα έχουμε από το χρυσοψαράκι; :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια το χρυσοψαρο γυριζει και αναποδα ... τι σημαινει αυτο ??

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, αυτό δεν είναι καλό. Είναι μόνιμα ανάποδα ή είναι σα να παλεύει για να ισορροπήσει;

Link to comment
Share on other sites

παλευει ...

Link to comment
Share on other sites

Συχνά η έλλειψη ισορροπίας σημαίνει πρόβλημα με τη νηκτική κύστη, η οποία δίνει την ικανότητα ισορροπίας. Αυτό πολλές φορές συμβαίνει επειδή το ψάρι καθώς τρώει καταπίνει και αέρα. Του κάνεις νηστεία, μετά το ταίζεις αρακά και επανέρχεται. Άλλες φορές υποδηλώνει κάποια σοβαρότερη ασθένεια και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Το ψαράκι μόλις χτες σου το έκαναν δώρο, άρα δεν μπορείς να ξέρεις σε τι συνθήκες ήταν πριν.

Το έχεις ταίσει καθόλου ή είναι εντελώς νηστικό; Αν το τάισες, την μούλιασες την τροφή ή την έφαγε από την επιφάνεια; Τι ψάρι είναι, με μονή ουρά ή fancy; Γιατί τα fancy χρυσόψαρα θέλουν πάντα μουλιασμένη τροφή για να μην καταπίνουν αέρα. Έχεις μια φωτογραφία του ψαριού;

Μέχρι τώρα όσα θέματα έχω διαβάσει με χρυσόψαρα που δεν ισορροπούν, δεν είχαν αίσιο τέλος. Κι ένα δικό μου παρουσίασε αυτό το σύμπτωμα και σε λίγες ώρες πέθανε. Τότε δεν ήξερα και τα είχα σε γυάλα, μετά σε άστρωτο ενυδρείο και δεν άντεξε μέχρι να πάρω σωστό ενυδρείο και να το στρώσω.

Αλλά μόλις πρόσφατα είχε το ίδιο σύμπτωμα ένα χρυσόψαρό μου κι έγινε καλά. Βέβαια, ήταν διαφορετική η περίπτωση, γιατί είχε σφηνώσει σε κάτι καλάμια στη λιμνούλα και είχε μολυνθεί και το μάτι του. Στην αρχή ήταν στον πάτο ξαπλωμένο. Του έβαλα αεραντλία και Melafix και σε ένα τέταρτο συνήλθε. Σηκώθηκε αλλά δεν μπορούσε να κολυμπήσει. Την υπόλοιπη μέρα πάλευε για να κολυμπήσει. Το βράδυ το έβαλα σε δοχείο 30 λίτρων με φιλτράκι μπολιασμένο και αεραντλία. Συμπλήρωσα Melafix και την επόμενη μέρα κολυμπούσε αλλά το έχανε που και που. Έκανα θεραπεία με Melafix για μία εβδομάδα, έβαλα ενυδρειακό αλάτι, της έδινα βιταμίνες για 3 μέρες και της έκανα θεραπεία με Esha 2000 για 5 μέρες. Έγινε εντελώς καλά και γενικά και το μάτι της.

Η δική σου περίπτωση δεν μπορώ να ξέρω τι είναι, μπορεί να έχει εκτεθεί και σε αμμωνία, νιτρώδη και ποιος ξέρει τι άλλο ή να έχει κάποια ασθένεια. Εγώ πάντως θα το πάλευα, θα του έδινα βιταμίνες για 2-3 μέρες και θα του έβαζα και ενυδρειακό αλάτι. Τώρα για κάποιο φάρμακο δεν θα το ρίσκαρα γιατί μπορεί απλά να κατάπιε αέρα και να μην έχει κάποια ασθένεια.

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα σε στρωμενο ενυδρειο ... 20 λιτρα βρηκε αμεσως την ισοροπια του ... περασα και αεραντλια μεσα και αυριο θα τον βαλω μεσα στο 60αρι ... ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω ... ειναι το ειδος oranda ...

Link to comment
Share on other sites

να τον ταισω κανονικα το βραδυ ?

Link to comment
Share on other sites

βιταμινες εχω ... να βαλω καλυτερα οταν τον βαλω στο 60αρι ??

Link to comment
Share on other sites

μουλιαζεις παντα τη τροφη,μια φορα την εβδομαδα βιταμινες ,μια φορα την εβδομαδα νηστεια και αν γινεται μια φορα το μην αρακα

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα σε στρωμενο ενυδρειο ... 20 λιτρα βρηκε αμεσως την ισοροπια του ... περασα και αεραντλια μεσα και αυριο θα τον βαλω μεσα στο 60αρι ... ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω ... ειναι το ειδος oranda ...

Ωραία! Μπορεί να είχε καταπιεί αέρα ή να ήταν από την ταλαιπωρία. Εμένα η δικιά μου είχε ταλαιπωρηθεί πολύ, μία εβδομάδα σφηνωμένη με το κεφάλι προς τα κάτω. Oranda red cap η δικιά μου. Να το προσέχεις γιατί είναι ευαίσθητα ψαράκια αυτά, πάντα να τους μουλιάζεις την τροφή και να προσέχεις μην έχει το ενυδρείο περίεργες ρίζες και σφηνώσει πουθενά. Καλά έκανες που έβαλες και την αεραντλία, θα οξυγονώνει το νερό και θα βοηθά να μην ανέβει πολύ η θερμοκρασία.

να τον ταισω κανονικα το βραδυ ?

Μέχρι τώρα το έχεις ταίσει; Τί και πόσο; Εφόσον το ενυδρείο είναι στρωμένο εγώ θα το τάιζα αλλά με προσοχή.

βιταμινες εχω ... να βαλω καλυτερα οταν τον βαλω στο 60αρι ??

Γιατί να περιμένεις, καλό θα του κάνουν. Εγώ θα του έδινα τώρα βιταμίνες.

Να πάνε όλα καλά με το ψαράκι! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έβαλες ΜΑΖΙ με το μονομάχο, έτσι; Γιατί αν είναι και oranda θα πλακωθούνε στο ξύλο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιζεις το ψαρι αν δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο και δεν ταιζεις το ψαρι αν υπαρχουν κι αλλοι συγκατοικοι οι οποιοι θα διεκδικησουν την τροφη!

Βαλε μπολι απ το στρωμενο και ριξε και βακτηρια!

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε παιδια μονο του το εβαλα στο 20λιτρο ... αυτη τι στιγμη παιζει με το βυθο ... φαινεται σαν να δοκιμαζει το χαλικι και να το φτυνει !! χαχαχ ...

κατι τελευταιο για το μελλον ... πως προετοιμαζεις τον αρακα και πως το δινεις στο ψαρι ?

Link to comment
Share on other sites

και μετα απλα τον πεταω μεσα ?!

Link to comment
Share on other sites

τον πιεζεις να φυγει η φλουδα και μετα τον δινεις

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε παιδια μονο του το εβαλα στο 20λιτρο ... αυτη τι στιγμη παιζει με το βυθο ... φαινεται σαν να δοκιμαζει το χαλικι και να το φτυνει !! χαχαχ ...

κατι τελευταιο για το μελλον ... πως προετοιμαζεις τον αρακα και πως το δινεις στο ψαρι ?

Ωραία, όταν μπορέσεις βάλε μας μία φωτογραφία να το θαυμάσουμε κι εμείς! :)

Ελπίζω να μην έχεις πολύ χοντρό χαλίκι. Στα χρυσόψαρα αρέσει να "σκάβουν" το βυθό. Παίρνουν στο στόμα τους χαλίκια, έχουν την ικανότητα να "φιλτράρουν" την τροφή μέσα από αυτά, δηλαδή υπολείμματα τροφής και άλγη και μετά να τα φτύνουν. Έχουν πολύ πλάκα όταν το κάνουν αυτό!

Τον αρακά τον προετοιμάζεις όπως σου είπε ο Νικόλας, τον βράζεις, πετάς τη φλούδα και κόβεις το μέσα σε πολύ μικρά κομματάκια ώστε να μπορεί να τα φάει. Τα χρυσόψαρα είναι παμφάγα, τρώνε και ζωικές τροφές και φυτικές, και άλγη και φυτά ακόμα! Είναι καλό να τους δίνεις ποικιλία τροφών. Τρώνε όχι μόνο τροφές για χρυσόψαρα αλλά και τροφές γενικές για ψάρια γλυκού νερού. Βέβαια, με μέτρο, οι άλλες τροφές. Εκτός από αρακά τρώνε και αγγούρι, μπανάνα, φράουλα, χωρίς βράσιμο, μόνο πλύσιμο και κομμένα σε πολύ μικρά κομματάκια για να μπορούνε να τα φάνε. Επιπλέον, αντί για αρακά μπορείς να βράσεις καρότο ή άλλα λαχανικά που δεν τα θυμάμαι. Εγώ τώρα άρχισα να τους δίνω και άλλα φρούτα και λαχανικά εκτός από αρακά.

Διάβασε το άρθρο που έχει ο tsala στο "Ψάρια κρύου νερού" αλλά και υπόλοιπα, έχει πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τα χρυσόψαρα, και φυσικά για ό,τι χρειαστείς είμαστε κι εμείς εδώ.

Μόλις στρώσει το 60 που πήρες για τον ψαρούλη, μπορείς να βάλεις ακόμα ένα χρυσόψαρο για να έχει παρέα, αλλά προσοχή, μόνο fancy, όχι common. :)

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το καλυτερο δυνατο για βυθο ?

χαλικι , αμμος η τπτ ?

φυτα θα βαλω μονο ανουμπιες και μικροσορουμ ... τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε λεπτό χαλικάκι.

Link to comment
Share on other sites

ριζες να βαλω μεσα η οχι ? θα βαλω μονο ενα μικρο μοπανι στο κεντρο με 2 ανουμπιες ...

αρκει ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...