Jump to content

Νεο Ενυδρειο Με Χρυσοψαρο ...


Recommended Posts

θα βαλω δυο φιλτρα ενα απο το παλιο ενυδρειο μου που τρεχει κανονικα μεχρι και σημερα και το καινουργιο να δουλευουν παραλληλα ... αεραντλια , χαλικακι λεπτο , με το που λειτουργησουν ολα θα ριξω το αντιχλωριο και μετα απο ποση ωρα τα βακτηρια ?

Link to comment
Share on other sites

ριζες να βαλω μεσα η οχι ? θα βαλω μονο ενα μικρο μοπανι στο κεντρο με 2 ανουμπιες ...

αρκει ?

Ναι, αρκεί, γιατί τα χρυσόψαρα θέλουν χώρο για να κολυμπάνε και επειδή είναι fancy θέλει ξύλα χωρίς περίεργες διακλαδώσεις μην τυχόν σφηνώσουν πουθενά. Εγώ θα έβαζα ξύλα, πέτρες και φυτά γιατί μου αρέσει το ενυδρείο να μην είναι "άδειο".

θα βαλω δυο φιλτρα ενα απο το παλιο ενυδρειο μου που τρεχει κανονικα μεχρι και σημερα και το καινουργιο να δουλευουν παραλληλα ... αεραντλια , χαλικακι λεπτο , με το που λειτουργησουν ολα θα ριξω το αντιχλωριο και μετα απο ποση ωρα τα βακτηρια ?

Ακριβείς χρόνους γράφουν πάνω τα βακτήρια στη συσκευασία. Τα δικά μου π.χ. της Sera αν θυμάμαι καλά λένε ότι πρέπει να περάσει τουλάχιστον μία ώρα από τη στιγμή που έχει μπει το αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

τι χρυσοψαρο εχεις? βαλε μια φωτο, μπορει να μην κανει γι αυτα τα λιτρα, αν και σε 60cm μηκος οτι ειδος και να΄ναι καποια στιγμη θα χρειαστεις μεγαλυτερο

Link to comment
Share on other sites

πρωτα βαζουμε το βελτιωτικο η τα βακτηρια στο στησιμο ?

Link to comment
Share on other sites

ρωτα το βελτιωτικο...περιμενεις μια ωρα και μετα βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

θα σας βαλω συντομα φωτογραφια ... σας ευχαριστω ολους ...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας ρωτήσω... Πειράζει η έξοδος του φίλτρου να είναι εντός του νερού?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πειράζει;

Επειδή δεν θα κάνει ανατάραξη;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ρωτάω.... Είχα διαβάσει ότι οξυγονωνετε καλύτερα το νερό αλλά έχω και την αεραντλία....

Link to comment
Share on other sites

Οπότε όλα καλά... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ανατάραξη είναι καλό γιατί οξυγονώνεται το νερό και βοηθά να μην ανέβει πολύ η θερμοκρασία, πράγματα που χρειαζόμαστε το καλοκαίρι. Αλλά αν έχεις αεραντλία είσαι μια χαρά. :)

Υ.Γ. Να δούμε και τον ψάρη! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που αφορά το τάισμα... Βυθίζω την τροφή στο νερό ώστε να βυθιστεί κατευθείαν και να μην την φάει από την επιφάνεια γιατί διάβασα ότι παθαίνει την νηκτικη ασθένεια η κάπως έτσι... Την πρώτη μέρα άφησα την τροφή στην επιφάνεια... Ελπίζω να μην υπάρχει κάποιο θέμα έ?!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν λείπω θα μπορώ να αφήνω το ενυδρείο με αυτόματη τάισμα η θα έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν λείπω θα μπορώ να αφήνω το ενυδρείο με αυτόματη τάισμα η θα έχω πρόβλημα?

Την ταΐστρα να την δοκιμάσεις τουλάχιστον 2 εβδομάδες, πριν την αφήσεις να λειτουργεί χωρίς επιτήρηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν παθαινει κατι με μια φορα και δυο αν φαει απο την επιφανεια...

με την ταιστρα μπορει να εχεις προβληματα αν βαζεις φεικς , τα οποια και δεν θα βυθιζονται.

ψαξε για βυθιζομενους κοκκους να βαλεις στην ταιστρα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια διαβασα οτι κανει πολυ καλο σε αυτο το ειδος χρυσοψαρου η goldy color spirulina οποτε ετρεξα να την προμηθευτω ...

οταν εριξα μια μικρη ποσοτητα στο ενυδρειο παρατηρησα οτι παρολο ποθ ειναι κοκοι δεν βυθιζονται για κανενα λογο ... η απορια μου ειναι η εξης ... αν οντως αυτα τα ψαρια εχουν προβλημα με το να τρωνε απο την επιφανεια του νερου φαγητο γιατι κατασκευαστηκε μια τετοια τροφη ?! να μην την ξαναριξω στο ενυδρειο μου ?

Link to comment
Share on other sites

Nα μην περνεις πραγματα χωρις να εχεις συμβουλευτει το φορουμ πρωτα!

Link to comment
Share on other sites

απανταμε και στην ερωτηση παρακαλω ?!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Όντως, δεν το είχα σκεφτεί κι εγώ ποτέ, αφού δεν βυθίζονται τι τα φτιάχνουν; Ίσως να μην είναι δυνατό ή να κοστίζει αν το κάνουν βυθιζόμενο (λέμε τώρα, δεν ξέρω). Κι εγώ τις έχω αυτές. Απλά τις μουλιάζεις προτού τις ρίξεις. Μάλιστα, όταν τις ρίχνω, το κάνω από ψηλά ώστε να πέσουν μέσα, αν και κάποιες ανεβαίνουν ξανά στην επιφάνεια. Πάντως η σπιρουλίνα υπάρχει και σε φυλλαράκια. Γενικά όταν παίρνεις κόκκους ή πέλετ κοίτα να προτιμάς βυθιζόμενα, αλλιώς τα μουλιάζεις. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλο ειναι να προτιμας flakes ή βυθιζομενους κοκκους..

οσων αφορα την σπιρουλινα της sera , με 1 φορα ταισμα την εβδομαδα δεν θα εχεις προβλημα να τρωνε απο την επιφανεια.

Για την απορια σας, η εταιρια ισχυριζεται οτι δεν εχουν προβλημα swimblader τα χρυσοψαρα τρωγοντας απο την επιφανεια, γι αυτο και βγαζει τροφη επιφανειας.. δεν συμφωνω μαζι τους, αλλα δεν νομιζω και να τους νοιαζει :)

την επομενη φορα επελεξε σπιρουλινα σε μορφη flakes,

http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/trofes/ocean-nutrition-spirulina-flake-34-g-detail?Itemid=0 , η καλυτερη σπιρουλινα κατα την γνωμη μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...