Jump to content

Seachem Purigen


magman

Recommended Posts

Καταρχην sakisdraminos σε ευχαριστω πολυ για την προσφορα σογ για chaeto. Ομως δεν εχω sump!! Το προβλημα μου ειναι τα νιτρικα και αυτο γιατι ΤΑΙΖΩ... πολυ...

Το συγκεκριμενω συστημα δεν εχει πολυ ζωη ακομη καθως μετακομιζω εγω και ο υφαλος σε 2 μηνες. Αρα δεν τιθετε λογος αναβαθμισης του συστηματος οσων αφορα sump skimmers κλπ. Βρεθηκα σε ενα μαγαζι λοιπων και πανω στη συζητηση μου προτειναν το εν λογω προιον για να κανω τη δουλεια μου ως τοτε.

Προσωπικα ειμαι της αποψης οτι τετοια προιοντα πρεπει να ειναι για ωρα αναγκης οπως προαναφερθηκε. Οταν ομως δεν εχεις αλλη επιλογη για μειωση των ριπων και κατ'επεκταση των νιτρικον τι κανεις; Το χρησιμοποιεις; Η υπαρχει κινδυνος να σου αποδεκατισει τη βιλογια;

Απο χθες παντως που το εβαλα δεν ειδα σημαντικη μειωση στα νιτρικα, ειναι ακομη ψηλα. Οσων αφορα τη διαβγεια του νερου εκει του βγαζω το καπελο.... Κρυσταλο!

οποτε και να το χρειαστείς στηλε μνμ αν εχω θα σου δωσω αρκετο να κανεις την δουλεια σου... εφοσον ειναι να κανεις μετακόμιση γιατι δεν κοβεις λιγο το ταισμα να ειναι και στεγνο το ενυδρειο?

κοιτα σιγουα θα σε βοηθησει αλλα καλο ειναι που δεν εχεις αποτομες διακύμανσης. δεν ειναι καλο να εμεις μεγαλες μεταβολες σε παραμετρους!

καλο ειναι μολις φτασεις της παραμετρους εκει που θελεις να το σταματισεις επισις μετριασε το φαγητο.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαρακι δεν ακουγεσε καπως επισεις ξερω οτι γνωριζεις απο το θεμα και πρεπει να σου πω πως ειναι μεγαλη κουβεντα αυτη για την ιχθυοφορτιση που λες +ταισμα+προσθηκη αμινοξεων κ.λ.π επισεις ο μεγαλος αντιπαλος σε αυτα σε ενα χομπιστα ειναι η υπομονη του η οποια δυστηχως πλην εξαιρεσεων δεν υπαρχει.Δεν ειναι απαραιτητο οτι αμα ξεχασουμε τον αντιφοσφωρο θα χασουμε και καποιο κοραλι επισεις να προσθεσω οτι δουλευοντας και caulerpa και chaeto οι ισοροποιες που πρεπει να κρατας ειναι σχεδον αντιθετες γιατι το chaeto δεν προκειτε να σου κρασσαρει ποτε και μετα απο κακη χρηση διακοπη κ.λ.π.απεναντιας η αλλη μπορει να το κανει και βεβαια να κανει spawning

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο αν το ενυδρείο σου τρέχει με chaeto και κάποια στιγμή στεγνώσει, η chaeto για να επιβιώσει θα νεκρώσει μέρος της και θα απελευθερώσει τροφή για την διατήρησή της.

Βέβαια εδώ συζητάμε για την χρήση του purigen, που για μένα και από την σχετική εμπειρία που έχω, είναι ότι μόνο καλό μπορεί να κάνει και να βοηθήσει στη διατήρηση των τιμών σε χαμηλά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αν το ενυδρείο σου τρέχει με chaeto και κάποια στιγμή στεγνώσει, η chaeto για να επιβιώσει θα νεκρώσει μέρος της και θα απελευθερώσει τροφή για την διατήρησή της.

Βέβαια εδώ συζητάμε για την χρήση του purigen, που για μένα και από την σχετική εμπειρία που έχω, είναι ότι μόνο καλό μπορεί να κάνει και να βοηθήσει στη διατήρηση των τιμών σε χαμηλά επίπεδα.

σωστο η φυση τα εχει προβλεψει ολα,και εγω που το δουλεψα ενα φεγγαρι το μονο που μπορω να πω ειναι οτι τα κατεβαζει αργα μεχρι ενα σημειο ,δεν μπορεις να στηριξεις το συστημα επανω του.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω! πως με τις άλγες μπορείς να υποστηρίξεις το ενυδρείο σου(όχι το δικό σου, γενικά)ως ένα βαθμό γιατί προφανώς τόσο μπορούν να υποστηρίξουν! Για να καταφέρεις λίγο καλύτερες συνθήκες θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις και ένα καλό σκίμμερ και σίγουρα να έχεις χαμηλώτερο φορτίο από ζωντανούς οργανισμούς που παράγουν οργανικά (και διάφορα τέτοια). Οπότε έρχομαι και ξαναλέω, εμείς οι θαλασσινοί, γιατί δεν το αποφασίζουμε ότι το ενυδρείο συντηρείται καλύτερα, με τις σωστές αναλογίες ζωντανών οργανισμών, δηλαδή ψάρια. Με τα στοιχεία που πέρνουν την κατηφόρα γιατί κάνουμε το καλύτερο για να τα κρατήσουμε στα σωστά επίπεδα; και για το ενυδρείο γενικότερα, τίποτα; Το ενυδρείο ας μη ξεχνάμε πως είναι ένα κλειστό κύκλωμα με περιορισμένο όγκο, όσα λίτρα και να είναι, για να έχει την "αντοχή" της θάλασσας! Όσο λίγοτερο όγκο καταλαμβάνουν τα ψάρια μας στο ενυδρείο τόσο πιο εύκολα θα κρατάμε ιδανικές συνθήκες για αυτά! :blush: Πάλι ξέφυγα και πηγάνω το θέμα αλλού :P αλλά έχει σχέση, μιας και μιλάμε για το Purigen που μέσα στις ιδιότητές του, είναι και το θέμα των νιτρικών.

Οπότε βάλε το Purigen άφοβα! :bigemo_harabe_net-66:

Υ.Γ. Επίσης, δεν λέω πως δεν μπορείς να κρατήσεις καλές συνθήκες και με μεγάλη ιχθυοφόρτωση, αλλά με μεγαλύτερο κόστος και γενικά μεγαλύτερο κίνδυνο μιας και μπλέκεις με "περίεργες καταστάσεις".

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αν το ενυδρείο σου τρέχει με chaeto και κάποια στιγμή στεγνώσει, η chaeto για να επιβιώσει θα νεκρώσει μέρος της και θα απελευθερώσει τροφή για την διατήρησή της.

Βέβαια εδώ συζητάμε για την χρήση του purigen, που για μένα και από την σχετική εμπειρία που έχω, είναι ότι μόνο καλό μπορεί να κάνει και να βοηθήσει στη διατήρηση των τιμών σε χαμηλά επίπεδα.

Εισαι σιγουρος γι αυτο;και μηπως πριν την ακουσει η chaeto την εχουν ακουσει προ πολλου τα κοραλια; σε εμενα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι chaeto&ATS απλα δεν μεγαλωνουν τοσο γρηγορα, οταν πεφτουν αρκετα τα θρεπρικα, αλλα να στεγνωσει τελειως δεν εχει συμβει, δεν εχω εξαλλου και σκιμερ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω! πως με τις άλγες μπορείς να υποστηρίξεις το ενυδρείο σου(όχι το δικό σου, γενικά)ως ένα βαθμό γιατί προφανώς τόσο μπορούν να υποστηρίξουν!

Δεν συμφωνώ εδω. Οι αλγες κανουν θαυματα, δεν υπαρχουν όρια, ολα εχουν να κανουν με την κατανόηση της σχέσης ενυδρειου-Τάισμα-ζωντανα-όγκος χώρου άλγης. Το φίλτρο άλγης καθε ενυδρειου σου μιλάει, πρεπει να το παρακολούθησαν οπως το ενυδρειο σου. Τα "τσάμπα" θετικά οπως απορρόφηση νιτρικών, φωσφωρικων, τρελή παραγωγή πλαγκτόν για το ενυδρειο με απίστευτη αξιοπιστία δεν υπαρχει απο κανένα αλλο τροπο.

Απλα και η άλγη σαν ζωντανός οργανισμός που εχει όρια αυτα τα βάζουμε εμείς, ειναι δικη μας ευθύνη να βρούμε το σωστο περιβάλλον για να μας καλύψει απόλυτα. Λιτρα, ιχθυοφορτιση, φωτισμός, ροη, αποδοση.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος γι αυτο;και μηπως πριν την ακουσει η chaeto την εχουν ακουσει προ πολλου τα κοραλια; σε εμενα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι chaeto&ATS απλα δεν μεγαλωνουν τοσο γρηγορα, οταν πεφτουν αρκετα τα θρεπρικα, αλλα να στεγνωσει τελειως δεν εχει συμβει, δεν εχω εξαλλου και σκιμερ.

Ναι!

τα κοράλλια για να την ακούσουν χρειάζεται να παραμείνουν αρκετό καιρό σε χαμηλά θρεπτικά! πρώτα θα μειωθεί η ζωοξανθέλα τους(συμβιωτική άλγη)αφού εξαφανιστεί τα κοράλλια μπορούμε να τα κρατήσουμε με μηχανικό τρόπο(τάισμα) και έτσι έχουμε το μέγιστο των χρωμάτων τους αφού τα αφήνουμε να "ζήσουν μεσ' το άγχος". Για να φτάσεις στο σημείο να χάσεις τα κοράλλια από την πείνα θα πρέπει να πεινάσουν πρώτα οι άλγες και να εξαφανιστούν, όχι βέβαια γιατί έχουμε καμιά 10αρια tangs συνεργεία καθαρισμού και διάφορα αλγοφάγα αλλά γιατί δεν έχουμε θρεπτικά τα οποία αποτελούν την κύρια πηγή της διατροφής τους. Έτσι ναι, θα την ακούσει πρώτα η chaeto και η άλγες γενικότερα!

Επίσης το να στεγνώσει τελειώς ένα ενυδρείο είναι αρκετά δύσκολο και πάντα θα υπάρχουν ίχνη θρεπτικών τα οποία βέβαια θα είναι μη μετρήσιμα με τα τεστάκια που έχουμε στη διάθεσή μας.

Δεν συμφωνώ εδω. Οι αλγες κανουν θαυματα, δεν υπαρχουν όρια, ολα εχουν να κανουν με την κατανόηση της σχέσης ενυδρειου-Τάισμα-ζωντανα-όγκος χώρου άλγης. Το φίλτρο άλγης καθε ενυδρειου σου μιλάει, πρεπει να το παρακολούθησαν οπως το ενυδρειο σου. Τα "τσάμπα" θετικά οπως απορρόφηση νιτρικών, φωσφωρικων, τρελή παραγωγή πλαγκτόν για το ενυδρειο με απίστευτη αξιοπιστία δεν υπαρχει απο κανένα αλλο τροπο.

Απλα και η άλγη σαν ζωντανός οργανισμός που εχει όρια αυτα τα βάζουμε εμείς, ειναι δικη μας ευθύνη να βρούμε το σωστο περιβάλλον για να μας καλύψει απόλυτα. Λιτρα, ιχθυοφορτιση, φωτισμός, ροη, αποδοση.

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω! η άλγες δεν κάνουν θαύματα, όπως επίσης, τίποτα δεν κάνει θαύματα αν εμείς δεν βάλουμε το χεράκι μας. Συμφωνώ με τη σχέση του ενυδρειου-Τάισμα-ζωντανα-όγκος χώρου άλγης. Θα μείνω στο όγκος χώρου άλγης, ποιος είναι ο αριθμός-τύπος- ορισμός που καθορίζει το μέγεθος του refugium ή του ATS, αν το κάνεις μικρό δεν θα είναι επαρκές, αν το κάνεις μεγάλο, εδώ κινδυνεύεις από την άλλη πλευρά, όχι να στεγνώσεις το ενυδρείο σου, αλλά με το να στηρίζεσαι σε κάτι ζωντανό, το οποίο καταναλώνει χ ποσότητα καθημερινά, να σταματήσει να καταναλώνει(για οποιοδήποτε λόγο τον οποίο δεν μπορείς να προσδιορίσεις)με αποτέλεσμα την αύξηση των θρεπτικών ή να μείνει από θρεπτικά και να αυτοσυντηρηθεί(η chaeto δεν θα ασχοληθεί με το να μην χαλάσει μεγάλο μέρος της για να ξανά δημιουργήσει συνθήκες για την επιβίωσή της, ούτως ώστε να μην διαταράξη την ισορροπία του συστήματός μας).Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την απότομη αύξηση των θρεπτικών στο ενυδρείο μας και εκεί είναι που θέλουμε μια υποστήριξη και καταλήγουμε στο να χρησιμοποιούμε βοηθητικά μέσα!

Εγώ χρησιμοποιώ refugium(chaeto+caulerpa red)+skimmer Ati power cone 200is+phosremover+purigen(σε διπλάσια από την προτεινόμενη ποσότητα) και που και που χρησιμοποιώ παράλληλα και λίγο άνθρακα μιας που δεν κάνω χρήση αντίστροφης όσμωσης. Το purigen το λειτουργώ σαν υποκατάστατο του άνθρακα μιας και δεν απορροφάει τόσο τα απαραίτητα για το ενυδρείο ιχνοστοιχεία και όχι για να μου κρατήσει τα νιτρικά χαμηλά. Τον αντιφώσφορο τον έχω γιατί χωρίς αντίστροφη όσμωση θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για παν ενδεχόμενο.

Επίσης συμφωνώ ότι καλύτερη παραγωγή πλαγκτόν από το refugium δεν έχει, ειδικά αν εγκατασταθεί και λειτουργήσει σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ γω την εμπειρία μου απο το προηγούμενο ενυδρειο (120λτ) . Χρησιμοποιούσα purigen σε σωστή σχετικά δοσολογια μαζι με άνθρακα , αντιφωσφορο. Καποια στιγμη το άλλαξα με το purigen bag (μεγαλύτερη συσκευασία) αναγεννημενο. Δεν το κατάλαβα εκείνη την στιγμη και το ενυδρειο άρχισε να παίρνει την κατω βόλτα. Ψάχνοντας να βρω τι έφταιγε κ τι ειχα αλλαξει έφτασα μεχρι το purigen. Μολις το έβγαλα επανηλθε το σύστημα κ ειχε μια απο τις καλύτερες περιόδους του.

Αυτο που θεωρώ οτι προκάλεσε ηταν καποια ανισορροπία ίσως στον βακτήρια κι πληθυσμό λόγω της αυξημένης ποσοτητας. Σαν αποτέλεσμα ειχα αυξημένα νιτρικα οσο και να φαινεται παράξενο.

Οποτε προσοχή στην υπερδοσολογια ειδικά αν ο όγκος του νερού ειναι περιορισμένος κ δεν επιτρέπει λάθη.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον discos. Ειναι καλυτερα να βρεις την αιτία των νιτρικών κ να βασιλείς το σύστημα μου σε καλη βιολογία. Ετσι το ασφαλιζεις απο περίεργα γεγονότα.

Συνολικά δεν το κατακρίνω απλα λεω να το χρησιμοποιείτε με προσοχή γνωρίζοντας τι ακριβώς κ ποσο επηρεάζεται το σύστημα σας. Για μενα οσο πιο φυσικά τοσο καλυτερα.

Σε ενα μεγαλο σύστημα πχ. Θα το έβαζα να αντικαταστήσει τον ρόλο του άνθρακα στις σωστές δοσολογίες. Η υπερβολή στις δοσολογίες ή πχ ο αυτοσκοπός να ρίξει τα νιτρικα πιστευω οτι δημιουργεί προβλήματα.

Έγινε επεξεργασία - fmnstr
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να πω οτι οσους μηνες τρεχει το ενυδρειο ουδεποτε εχω χρησιμοποιησει ανθρακα. Το purigen το θελω γιατι δεν μπορω να εχω αλγες σε σαμπ μιας και δεν εχω σαμπ :)

Η αιτια σαφως και ειναι το ταισμα, νομιζω οτι δεν εχω υπερβολικη ιχθυοφορτιση. Σαν αντιμετρο λοιπων σκεφτηκα να δουλεψω το purigen. Δεν εχω σκοπο να το βαλω στο μεγαλυτερο ενυδρειο, ειπα και προηγουμενος οτι δε χρησιμοποιω ουτε ανθρακα.

Θα ηθελα να φιλτραρω και να απονιτροποιω μεσω αλγεων αλλα στην παρουσα φαση δεν γινεται. Ο φοβος μου οπως ειπα και πιο πανω ειναι μην αδυνατιζω τη βιολογια μου. Αλλα αν καταλαβα καλα αυτο μπορει να συμβει και απο ενα δυνατο σκιμμερ η μια τουμπανοαλγη η και γω δεν ξερω τι θα μπορουσε να "στεγνωσει" το ενυδρειο απο τα "προιοντα" που παραγουν αμμωνια και συνεπγς τροφοδοτουν τον κυκλο του αζωτου.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ γω την εμπειρία μου απο το προηγούμενο ενυδρειο (120λτ) . Χρησιμοποιούσα purigen σε σωστή σχετικά δοσολογια μαζι με άνθρακα , αντιφωσφορο. Καποια στιγμη το άλλαξα με το purigen bag (μεγαλύτερη συσκευασία) αναγεννημενο. Δεν το κατάλαβα εκείνη την στιγμη και το ενυδρειο άρχισε να παίρνει την κατω βόλτα. Ψάχνοντας να βρω τι έφταιγε κ τι ειχα αλλαξει έφτασα μεχρι το purigen. Μολις το έβγαλα επανηλθε το σύστημα κ ειχε μια απο τις καλύτερες περιόδους του. Αυτο που θεωρώ οτι προκάλεσε ηταν καποια ανισορροπία ίσως στον βακτήρια κι πληθυσμό λόγω της αυξημένης ποσοτητας. Σαν αποτέλεσμα ειχα αυξημένα νιτρικα οσο και να φαινεται παράξενο. Οποτε προσοχή στην υπερδοσολογια ειδικά αν ο όγκος του νερού ειναι περιορισμένος κ δεν επιτρέπει λάθη. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον discos. Ειναι καλυτερα να βρεις την αιτία των νιτρικών κ να βασιλείς το σύστημα μου σε καλη βιολογία. Ετσι το ασφαλιζεις απο περίεργα γεγονότα. Συνολικά δεν το κατακρίνω απλα λεω να το χρησιμοποιείτε με προσοχή γνωρίζοντας τι ακριβώς κ ποσο επηρεάζεται το σύστημα σας. Για μενα οσο πιο φυσικά τοσο καλυτερα. Σε ενα μεγαλο σύστημα πχ. Θα το έβαζα να αντικαταστήσει τον ρόλο του άνθρακα στις σωστές δοσολογίες. Η υπερβολή στις δοσολογίες ή πχ ο αυτοσκοπός να ρίξει τα νιτρικα πιστευω οτι δημιουργεί προβλήματα.

πες μας πόσα ψάρια είχες στα 120 λίτρα και τι μέγεθος είχαν και όλα τα υπόλοιπα σχετικά;

Μάλλον δεν βρήκες ποτέ τι έφταιγε που το ενυδρείο σου δεν πήγαινε καλά και απλά όταν έβγαλες το purigen εντελώς τυχαία το ενυδρείο σου επανήλθε.

Το ότι είχες αυξημένα νιτρικά αυτό τα λέει όλα! δεν χρειάζονται παραπάνω εξηγήσεις!

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί την πέσαμε στο purigen και του καταλογίζουμε ευθύνες χωρίς να έχουμε καταλάβει την ουσιαστική του λειτουργία-χρησιμότητα. Το purigen δεν σκοτώνει την βιολογία αλλά και ούτε δημιουργεί ανισσοροπίες σε στρωμένο ενυδρείο μιας και ο κύκλος του αζώτου παύει να υφίσταται.

Ένας φίλος χρησιμοποιεί και αυτός το purigen χρόνια τώρα(μετά από δική μου προτροπή) και τα κοράλλια του αλλά και τα ψάρια του(υπερβολικά σε αριθμό, 8 tangs παντόφλες στο rio 400, άλλα πόσα μικρόψαρα τα οποία και αυτά "γαϊδουρια" είναι και τίγκα στα κοράλλια σε μέγεθος κούπας-βάζου)χαίρουν άκρας υγείας βέβαια τα νιτρικά στα κόκκινα πολύ πριν τη χρήση του purigen.

Βέβαια δεν λέω πως πρέπει να στηριχτεί ένα ενυδρείο και να περιμένει να μηδενίσει σε θρεπτικά επειδή στις οδηγίες χρήσης αναφέρει πως βοηθάει και σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Sammy συμφωνω σε αυτα που λες αλλα ο κυκλος του αζωτου επαναλαμβανετε συνεχως. Η αμμωνια σε νιτρωδη τα νιτρωδη σε νιτρικα. Αν λοιπων μειωσεις την αμμωνια δηλαδη τα πρωτογεννη σου αποβλητα τα βακτηρια σε ολλες τις φασεις θα ελαττωθουν.

Link to comment
Share on other sites

Μη συγχέεις την βιολογική ισορροπία με τον κύκλο του αζώτου που είναι άλλο πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Έτσι!saying-yes-nodding-smiley-emoticon.gif

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας ολες τις απαντήσεις παρατηρώ οτι εχουν αναφερθεί αρκετές ανακρίβειες. Να διωρθωσω καποια πραγματα και θα αφήσω το θεμα να εξελήχθη. Ο κύκλος του αζώτου ανήκει στην βιολογική ισορροπία. Ο κύκλος του αζώτου αφου ολοκληρωθεί συνεχίζει να υπαρχει σε ίσοροπια με τα ζωντανα και το βίο φορτίο του ενυδρειου μας. Βασικές έννοιες που γνωρίζει οποιοσδήποτε ενυδρειας.

Για αυτο δεν χρησιμοποιούμε αντιβίωση για πλάκα σε ενυδρεια διοτι σακατεύει την βιολογία και η αμμωνία παραμονεύει στην γωνία. Αντιβίωση--->σκοτώνει βακτηριδια--->πιθανή αμμωνία/νιτρώδη (κύκλος αζώτου=μόνιμος κύκλος μεσω βακτιριδιων)

Sammy ειληκρινα προσπάθησα να καταλάβω που δεν συμφωνείς μαζι μου αλλα δεν μπόρεσα. Αναφερεσε γενικα σε υπερπληθυσμο και περιορισμό της άλγης να ανταπόκριθη αλλα ολα ειναι θεμα χώρου που εμείς αποφασίζουμε.

Οταν στο αρθρο μου για την chaeto ειχα 15 λιτρα χωρο chaeto για υπερφορτωμένο θηρίο 1000+ λίτρων και κατεβάζε τα νιτρικά και φωσφωρικα για πλάκα, πως η άλγη εχει μικρά και εύκολα όρια οπως υπονοεις αν κατάλαβα σωστα; Πολυεργαλείο την βλεπω εγω.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί την πέσαμε στο purigen και του καταλογίζουμε ευθύνες χωρίς να έχουμε καταλάβει την ουσιαστική του λειτουργία-χρησιμότητα. Το purigen δεν σκοτώνει την βιολογία αλλά και ούτε δημιουργεί ανισσοροπίες σε στρωμένο ενυδρείο μιας και ο κύκλος του αζώτου παύει να υφίσταται.

Δεν την πέσαμε στο purigen φιλε Sammy. Απλα το βάζουμε στην σωστη του διάσταση με επιχειρήματα και συζήτηση. Την μειώνει την βιολογία παντως γιατι ετσι δουλευει περνοντας το φαγητό απο τα βακτήρια του κύκλου του αζώτου. Για το κύκλο του αζώτου πρεπει να μπερδευτηκες οπως αναφέρω παραπανω :)
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως μειωνει το φαγητο των βακτηριδιων ενα skimmer η η chaeto το καθε ενα με το δικο του τροπο. Νομιζω οτι το ερωτημα μου απαντηθηκε. Μπορω να χρησιμοποιησω το purigen σε σωστη δοσολογια συνεχως καθοτι σε συνεργασια με το σκιμμερ βοηθαει στη μειωση των παραγωμενων νιτρικων. Αν κανω λαθος ας με διορθωσετε.

Link to comment
Share on other sites

ίσως δεν το διατύπωσα σωστά.... με τον κύκλο του αζώτου ευνοούσα την διαδικασία που συντελείται σε ένα νέο και νεκρό σύστημα.

.. από εκεί και μετά φυσικά υπάρχει αυτός ο ατέρμονος κύκλος άλλα με "άλλη λογική"

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας ολες τις απαντήσεις παρατηρώ οτι εχουν αναφερθεί αρκετές ανακρίβειες. Να διωρθωσω καποια πραγματα και θα αφήσω το θεμα να εξελήχθη. Ο κύκλος του αζώτου ανήκει στην βιολογική ισορροπία. Ο κύκλος του αζώτου αφου ολοκληρωθεί συνεχίζει να υπαρχει σε ίσοροπια με τα ζωντανα και το βίο φορτίο του ενυδρειου μας. Βασικές έννοιες που γνωρίζει οποιοσδήποτε ενυδρειας.

Για αυτο δεν χρησιμοποιούμε αντιβίωση για πλάκα σε ενυδρεια διοτι σακατεύει την βιολογία και η αμμωνία παραμονεύει στην γωνία. Αντιβίωση--->σκοτώνει βακτηριδια--->πιθανή αμμωνία/νιτρώδη (κύκλος αζώτου=μόνιμος κύκλος μεσω βακτιριδιων)

Sammy ειληκρινα προσπάθησα να καταλάβω που δεν συμφωνείς μαζι μου αλλα δεν μπόρεσα. Αναφερεσε γενικα σε υπερπληθυσμο και περιορισμό της άλγης να ανταπόκριθη αλλα ολα ειναι θεμα χώρου που εμείς αποφασίζουμε.

Οταν στο αρθρο μου για την chaeto ειχα 15 λιτρα χωρο chaeto για υπερφορτωμένο θηρίο 1000+ λίτρων και κατεβάζε τα νιτρικά και φωσφωρικα για πλάκα, πως η άλγη εχει μικρά και εύκολα όρια οπως υπονοεις αν κατάλαβα σωστα; Πολυεργαλείο την βλεπω εγω.

Δεν την πέσαμε στο purigen φιλε Sammy. Απλα το βάζουμε στην σωστη του διάσταση με επιχειρήματα και συζήτηση. Την μειώνει την βιολογία παντως γιατι ετσι δουλευει περνοντας το φαγητό απο τα βακτήρια του κύκλου του αζώτου. Για το κύκλο του αζώτου πρεπει να μπερδευτηκες οπως αναφέρω παραπανω :)

πραγματικά σε χάνω! δεν καταλαβαίνω τι εννοείς! τι σχέση έχει η αντιβίωση, με τον κύκλο του αζώτου και το purigen; και δηλαδή, αυτό σημαίνει πως, στο δικό μου, που χρησομοποιώ purigen τα τελευταία 5 χρόνια, έχω καταστρέψει την περισσότερη βιολογία και βάζω το ενυδρείο μου σε συνεχη διαδικασία του κύκλου του αζώτου και λόγω του ότι η αμμωνία δεσμεύεται από το purigen και τα βακτήρια δεν την μεταβολίζουν σε νιτρώδη δεν έχω καθόλου νιτρικά, γιατί απλά δεν αφήνω το κύκλο του αζώτου να ολοκληρωθεί με συνέπεια, παραδόξος, να πηγαίνουν όλα καλά να μη ψωφάνε τα ψάρια και τα κοράλλια να αναπτύσσονται κανονικά! τότε γιατί δεν το κάνουμε και στην αρχή αυτό και για να προσθέσουμε ζωντανά περιμένουμε και κάνουμε μετρήσεις;

Η βιολογική ισσοροπία είναι άλλο πράγμα που μπορεί να εμπεριέχει την διαδικασία του κύκλου του αζώτου αλλά σε βαθμό ο οποίος δεν προκαλεί καμιά κορύφωση στις βασικές χημικές ενώσεις αμμωνία και νιτρώδη.

Αν μειώνει την βιολογία δεσμεύοντας το φαγητό της με συνέπεια, όπως ξέρουμε από το κύκλο του αζώτου να αυξάνουν οι αμμωνία νιτρώδη και τέλος νιτρικά, πως μπορεί να ισχυρίζεται παράλληλα πως βοηθάει στη διατήρηση αυτών. Έτσι θα ήταν μια άνιση μάχη μεταξύ βακτηριδίων που θα πέθαιναν από την πείνα, purigen που θα δέσμευε όλες αυτές τις ενώσεις που θα δημιουργούσαν αμμωνία….. και βακτηριδίων που θα γεννιόντουσαν για να δεσμεύσουν με τη σειρά τους τα αμμωνία……. Έτσι θα κινδύνευες να πάρεις στο χέρι όλο το ενυδρείο με τις τοξικές ουσίες να ανεβοκατεβαίνουν περιμένοντας να μεταβολιστούν από τα αυξανόμενα βακτήρια.

Πάντως στα δύο ενυδρεία(το ένα είναι το δικό μου) που γνωρίζω να χρησιμοποιούν purigen τέτοιο πράγμα δεν υφίσταται!αλλά δεν στηρίζω το ενυδρείο μου μόνο στο purigen.

Επειδή συμφωνωδιαφωνούμε και το θέμα μας είναι η χρήση του purigen……, ας δώσουμε παραδείγματα ενυδρείων που τρέχουν χρόνια με τη χρήση του και να δουμε την εξέλιξή τους σύμφωνα πάντα σε σχέση με τη χρήση του και πόσο αυτή καθαυτή μπορεί να έχει επιρρεάση αρνητικά ή θετικά το σύστημα.

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

πες μας πόσα ψάρια είχες στα 120 λίτρα και τι μέγεθος είχαν και όλα τα υπόλοιπα σχετικά;

Μάλλον δεν βρήκες ποτέ τι έφταιγε που το ενυδρείο σου δεν πήγαινε καλά και απλά όταν έβγαλες το purigen εντελώς τυχαία το ενυδρείο σου επανήλθε.

Το ότι είχες αυξημένα νιτρικά αυτό τα λέει όλα! δεν χρειάζονται παραπάνω εξηγήσεις!

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί την πέσαμε στο purigen και του καταλογίζουμε ευθύνες χωρίς να έχουμε καταλάβει την ουσιαστική του λειτουργία-χρησιμότητα. Το purigen δεν σκοτώνει την βιολογία αλλά και ούτε δημιουργεί ανισσοροπίες σε στρωμένο ενυδρείο μιας και ο κύκλος του αζώτου παύει να υφίσταται.

Ένας φίλος χρησιμοποιεί και αυτός το purigen χρόνια τώρα(μετά από δική μου προτροπή) και τα κοράλλια του αλλά και τα ψάρια του(υπερβολικά σε αριθμό, 8 tangs παντόφλες στο rio 400, άλλα πόσα μικρόψαρα τα οποία και αυτά "γαϊδουρια" είναι και τίγκα στα κοράλλια σε μέγεθος κούπας-βάζου)χαίρουν άκρας υγείας βέβαια τα νιτρικά στα κόκκινα πολύ πριν τη χρήση του purigen.

Βέβαια δεν λέω πως πρέπει να στηριχτεί ένα ενυδρείο και να περιμένει να μηδενίσει σε θρεπτικά επειδή στις οδηγίες χρήσης αναφέρει πως βοηθάει και σε αυτό.

Σε 120 λίτρα είχα 2 clooun L, 1 fridmani, 1 paracheilinus filamentosus wrasse s-m , 1 damsel , 2 γαρίδες..

Φιλέ Sammy δεν νομιζω οτι κανεις επιτίθεται στο purigen, ή σε εσένα και θεωρώ οτι παίρνεις πολυ αμυντική στάση.

Οπως έγραψα χρησιμοποιουσα purigen χύμα απο την αρχή του ενυδρείου στη σωστη δοσολογία χωρίς να δω θαύματα γτ είχα νιτρικά απο βράχο προηγούμενου ιδιοκτήτη που το χε fish only. Ο τρόπος που τα ελυσα ηταν τρελές αλλαγές νερου και βάθος χρόνου και όχι το purigen που συνέχισα να το χρησιμοποιώ σε όλη την διαρκεια που έστρωσε το ενυδρείο.. Τα νιτρικά μου στη νορμαλ φαση ηταν στο 10.

Κάποια στιγμη άλλαξα το purigen που εβαζα και έβαλα ενα purigen bag αναγεννημενο. Το τονίζω αυτό γιατί πρώτον ηταν μεγαλύτερη δοσολογία για το ενυδρείο μου και δεύτερον γιατί λόγω της αναγέννησης ηταν αρκετά δυνατό..

Το ενυδρείο αρχισε να παίρνει την κάτω βόλτα με ασπρισματα σε σεριατοπορες κλπ. Σε βάθος χρονου και το τονίζω προσπάθησα να βρω τι φταίει κ σαν τελευταια λύση έβγαλα το purigen, δηλ το άφησα καιρό πριν το βγαλω. Στο μεταξύ είχα αύξηση στα νιτρικά την οποία προσπαθούσα να λύσω με μεγάλες αλλαγές νερου. Όταν τελικά εβγαλα το purigen τα νιτρικά επανήλθαν , το ενυδρείο έστρωσε, η σεριατοπορα αρχισε να επανέρχεται , το ενυδρείο έφτασε το τελικο καλυτερο του στάδιο μέχρι τη διάλυση του και μεταφορά του στο νεο.

Οπως ελπίζω καταλαβαίνεις δεν λέω οτι το purigen δεν κανει την δουλεια του. Αντίθετα λέω προσοχή ίσως στην υπερδοσολογια. Εγώ ερμηνεύοντας το αποτέλεσμα θα πω οτι είχα ίσως ανισσοροπια πχ. Στον άνθρακα (οργανικό) πράγμα που δεν άφησε να καταναλωθούν νιτρικά, φωσφορικά μέσω της γνωστής σχέσης.. Ή κάποιο πρόβλημα στον βακτηριακό πληθυσμο μου.

Τέλος, να πω οτι και γω έχω διαβάσει αναφορές για ενυδρεία που δουλεύουν με purigen αντί για άνθρακα στην απέναντι πλευρα του ατλαντικού κυρίως. Ειδικά το γεγονός οτι δεν απορροφά τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία το θεωρώ πολυ συν. Η αλήθεια είναι οτι φοβάμαι να κανω παλι την δοκιμή. Ο άνθρακας δουλεύει καλα για μένα.. Οπως βλέπεις δεν θα το εβαζα για να ρίξω πχ τα νιτρικά..γτ ποτε δεν είδα να το κάνει καλα αυτό( και στο γλυκό νερό που το χω δοκιμάσει)..νομιζω οτι αναφέρθηκε κ απο άλλον πιο πανω..

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και γώ το ίδιο λέω και πραγματικά δεν παίρνω καμιά αμυντική ή επιθετική στάση απλά προσπαθώ να συζητήσω πίσω από ένα υπολογιστή με αποτέλεσμα να μην με βλέπεις και έτσι να μην αντιλαμβάνεσαι πως τοποθετούμαι! ούτε εγώ το χρησιμοποιώ για να ρίξω τα νιτρικά μου που ούτως ή άλλως δεν έχω χρόνια τώρα. Όσον αφορά τα ασπρίσματα ειδικά στα seriatopora που και εγώ είχα κατά καιρούς, μετά από παρατηρήσεις που έκανα απόφάσισα πως έφταιγε η χρήση βακτηριδίων και δεν εννοώ συγκεκριμμένα ή χαλασμένα ή ότιδήποτε άλλο απλά κάθε φορά που έριχνα πάντα έχανα κάποιο κοράλλι και για ένα περίεργο λόγο χανόταν συνήθως ένα σε συγκεκριμένη θέση πού όσες φορές και αν το αντικαθιστούσα μετά την χορήγηση βακτηριδίων πάντα τελείωνε. πλέον δεν προσθέτω καθόλου βακτηρίδια και ένα νέο φραγκ στο συγκεκριμμένο σημείο μεγαλώνει χωρίς προβλήματα. Θα μπορούσα να πω και γω πως έφταιγε το purigen αλλά δεν το αφαίρεσα και το ριξα στα βακτήρια που όταν τα σταμάτησα σταμάτησαν και οι νεκρώσεις.

όσον αφορά το αναγεννημένο προιόν δεν πιστεύω πως ήταν πιο δυνατό επειδή αναγγενήθηκε, το ίδιο δυνατό είναι και το καινούριο! Ίσως να μην αποχλωριώθηκε σωστά και αυτό να σου δημιούργησε το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

και γώ το ίδιο λέω και πραγματικά δεν παίρνω καμιά αμυντική ή επιθετική στάση απλά προσπαθώ να συζητήσω πίσω από ένα υπολογιστή με αποτέλεσμα να μην με βλέπεις και έτσι να μην αντιλαμβάνεσαι πως τοποθετούμαι! ούτε εγώ το χρησιμοποιώ για να ρίξω τα νιτρικά μου που ούτως ή άλλως δεν έχω χρόνια τώρα. Όσον αφορά τα ασπρίσματα ειδικά στα seriatopora που και εγώ είχα κατά καιρούς, μετά από παρατηρήσεις που έκανα απόφάσισα πως έφταιγε η χρήση βακτηριδίων και δεν εννοώ συγκεκριμμένα ή χαλασμένα ή ότιδήποτε άλλο απλά κάθε φορά που έριχνα πάντα έχανα κάποιο κοράλλι και για ένα περίεργο λόγο χανόταν συνήθως ένα σε συγκεκριμένη θέση πού όσες φορές και αν το αντικαθιστούσα μετά την χορήγηση βακτηριδίων πάντα τελείωνε. πλέον δεν προσθέτω καθόλου βακτηρίδια και ένα νέο φραγκ στο συγκεκριμμένο σημείο μεγαλώνει χωρίς προβλήματα. Θα μπορούσα να πω και γω πως έφταιγε το purigen αλλά δεν το αφαίρεσα και το ριξα στα βακτήρια που όταν τα σταμάτησα σταμάτησαν και οι νεκρώσεις. 

όσον αφορά το αναγεννημένο προιόν δεν πιστεύω πως ήταν πιο δυνατό επειδή αναγγενήθηκε, το ίδιο δυνατό είναι και το καινούριο! Ίσως να μην αποχλωριώθηκε σωστά και αυτό να σου δημιούργησε το πρόβλημα!

Χαιρομαι τοτε γτ πραγματικα δεν έχουμε τπτ να χωρίσουμε.. Κουβεντουλα κάνουμε..

Το αποχλωριασα αρκετά γτ κ γω το είχα φόβο.. Δεν ξέρω αν παιζει ρολο οτι το είχα πριν σε γλυκο αλλά πιστεύω οτι μετα το θέμα με τη χλωρίνη δεν θα χε μείνει τπτ..επίσης την ποσότητα που είχα μέχρι τοτε δεν μου χε παρουσιασει πρόβλημα. Την είχα αποχλωριωσει κ τοτε. Όπως ανεφερα το bag όμως ήταν μεγαλύτερη ποσότητα.

Οπως παλι είπα πραγματικα του έδωσα καιρό πριν το βγάλω. Και χλώριο να χε μείνει θα το χε τραβήξει ο άνθρακας τόσο καιρό.. Επίσης, λόγω οτι ανέβαιναν τα νιτρικά δεν θεωρησα οτι έπρεπε να το βγάλω αφού θεωρητικά θα βοηθούσε. Μέχρι που τελικά εντόπισαν ποτε αρχισαν τα προβλήματα και τοτε το εβγαλα.. Από τοτε μονο καλα για το συγκεκριμένο ενυδρείο.

Θα συμφωνησω όμως μαζί σου. Δεν μπορω να ξέρω τι συνέβη, απλα παραθέτω γεγονότα όσο πιο αναλυτικά μπορω. Να πετάξω κ αλλη μια υπόθεση. Ίσως να στέγνωνα το ενυδρείο τοτε και τα καλα αποτελεσματα να ηταν απο τη μεγαλύτερη 'βρώμα' στο νερο. Χρησιμοποιουσα κ άνθρακα..όμως ποτε δεν ήμουν μηδενικός σε νιτρικά. Κ αυτή η περίεργη άνοδος των νιτρικών με έβαλε σε σκέψεις. Τοτε αμινοξέα κ ιχνοστοιχεία δεν έριχνα.

Νομιζω τα υπεραναλυσαμε όλα. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να το αναφέρω απο την αρχη αλλα λεω ολο και κάποιος θα το πει, μην τα λεω ολα με τη μια :). Ενα θεμα που δεν εχουμε με σκιμμερ η φίλτρο άλγης ειναι η επιθετικότητα των χημικών μέσων αφαίρεσης ουσιών. Θελει πολυ προσοχη και κατα προσέγγιση μοιρασμενη δοσολογία ειδικά σε sps. Οχι μπαμ γιατι τα στρεσσαρει σχεδον καθε φορα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις discos το έχω δει ειδικα με άνθρακα. Γι αυτό κ προτείνεται να αλλάζει (και στον αντιφωσφορο) η μισή ποσότητα κάθε φορά.. Εγώ επειδή έχω ριακτορες δεν με βολευει ιδιαίτερα η διαδικασία οπότε κατέληξα σε μικρότερη ποσότητα και αλλαζω 2 φορες το μήνα.. Αυτό εχει κ το καλό οτι δεν μπουκωνει το υλικό αλλά κ δεν μετατρέπεται σε βιολογικό υλικό.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...