Jump to content

ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ


yiannossavva

Recommended Posts

Μετά από το θέμα (γείωση) :thaman: στο ενυδρείο μας προέκυψε το θέμα ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ.

Τι πιστεύετε ότι μπορεί να μειώσει το θόρυβο στο ενυδρείο ? :thaman:

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωτοασπίδες.

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι για αυτό. Ο μεγαλύτερος θόρυβος παράγεται από τους κυκλοφορητές και αποτελεί τον μόνο παρά φύσιν θόρυβο. Αντίθετα ο θόρυβος του νερού που ανακατεύεται αποτελεί θόρυβο του φυσικού περιβάλλοντος.

Η μόνη λύση είναι να βγουν έξω οι κυκλοφορητές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για τα θαλασσινά αλλά στο γλυκό νεράκι δεν ακούω τίποτα πρέπει να κολλήσω το αυτή μου πάνω στο φίλτρο για να ακούσω, (το φίλτρο είναι JBL με κεραμικό άξονα και μεγάλη φτερωτή για αυτό δεν παράγει πολλή θόρυβο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για τα θαλασσινά αλλά στο γλυκό νεράκι δεν ακούω τίποτα πρέπει να κολλήσω το αυτή μου πάνω στο φίλτρο για να ακούσω, (το φίλτρο είναι JBL με κεραμικό άξονα και μεγάλη φτερωτή για αυτό δεν παράγει πολλή θόρυβο)

Εμένα ρε παιδιά πολύ μου την δίνει η κουρτίνα με τις μπουρμπουλήθρες είναι αφόρητο και υποτήθετε πως το πήρα για αθόρυβο αυτό το πράγμα...Πρέπει να το αλλάξω αλλά φοβάμαι πως πρέπει να χαλάσω όλη την εγκατάσταση και είναι φασαρία να ξεθάβω και να θάβω πάλι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση εξωτερικού φίλτρου Hydor 900l/h, ο ήχος μειώνεται στο ελάχιστον ακόμα και έξω από το ενυδρείο. Εμένα ο μόνος ήχος που ακούγεται και είναι ενοχλητικός είναι το μηχάνημα οξυγώνωσης. Μήπως υπάρχει κανένα είδος που να μην βγάλει κιχ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για τα θαλασσινά αλλά στο γλυκό νεράκι δεν ακούω τίποτα πρέπει να κολλήσω το αυτή μου πάνω στο φίλτρο για να ακούσω, (το φίλτρο είναι JBL με κεραμικό άξονα και μεγάλη φτερωτή για αυτό δεν παράγει πολλή θόρυβο)

Χρίστο όλες οι αντλείς θαλασσινού είναι σίγουρα από κεραμικό άξονα όχι για τον θόρυβο αλλά για την οξείδωση. Το πρόβλημα βρίσκετε στην τριβή της φτερωτής με το νερό. Δεν ξέρω αν απομακρύναμε μερικά μετρά τους κυκλοφορητές αν θα είχαμε κάποιο αποτέλεσμα.

Δύσκολα τα πράγματα.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά πολύ μου την δίνει η κουρτίνα με τις μπουρμπουλήθρες είναι αφόρητο και υποτήθετε πως το πήρα για αθόρυβο αυτό το πράγμα...Πρέπει να το αλλάξω αλλά φοβάμαι πως πρέπει να χαλάσω όλη την εγκατάσταση και είναι φασαρία να ξεθάβω και να θάβω πάλι άλλο...

αν ο ηχος ερχετε απο την αεραντλια τοτε θα σου προτεινα μια νεα της εταιριας rena που ειναι απο της πλεον αθορυβες.

αν σε ενοχλει ο ηχος απο τις μπουρμπουληθρες τοτε τις καταργεις φθανει να οξυγνωνεις καλα το νερο σου με αναταραξη της επιφανειας χρησιμοποιοντας την επιστροφη του νερου απο το φιλτρο σου. :thaman:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση εξωτερικού φίλτρου Hydor 900l/h, ο ήχος μειώνεται στο ελάχιστον ακόμα και έξω από το ενυδρείο. Εμένα ο μόνος ήχος που ακούγεται και είναι ενοχλητικός είναι το μηχάνημα οξυγώνωσης. Μήπως υπάρχει κανένα είδος που να μην βγάλει κιχ?

Μποτίλια αέρα η

εάν τον απομακρύνεις

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

εμενα ενας θορυβος που κανει το ενυδρειο και τον καταλαβανεις μονο το βραδυ δημιουργειται οτν το καπακι ειναι κλειστο πιθανοτατα λογω αντακλασης του ηχου διοτι οταν το ανοιξω δεν βγαινει κιχ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μόνος ήχος που ακούγεται και είναι ενοχλητικός είναι το μηχάνημα οξυγώνωσης. Μήπως υπάρχει κανένα είδος που να μην βγάλει κιχ?

Η EHEIM που εχω δοκιμασει για παραγωγη artemia ειναι πραγματικα αθόρυβη :thaman: (και δεν κανει και κιχ :thaman:)

Link to comment
Share on other sites

εμενα ενας θορυβος που κανει το ενυδρειο και τον καταλαβανεις μονο το βραδυ δημιουργειται οτν το καπακι ειναι κλειστο πιθανοτατα λογω αντακλασης του ηχου διοτι οταν το ανοιξω δεν βγαινει κιχ!!!!

Αν το ακουμπάς και σταματάει τότε είναι συντονισμός, ταλαντώνεται με την ίδια συχνότητα της αντλίας.

Όντως είναι άτοπο να μειώσουμε το θόρυβο που κάνουν οι αντλίες-κυκλοφορητές, το μόνο που μπορούμε είναι όταν αυτές φθείρονται, ο άξονας και το στρεφόμενο μέρος, να τα αντικαθιστούμε. Προσωπικά πάντως δεν παρατήρησα κάποια διαφορά όταν τα ψάρια βρισκόντουσαν σε απόλυτη ησυχία, σε μια διακοπή ρεύματος για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Βέβαια όσες ώρες είμαι σπίτι ακούω συνέχεια μουσική ή θα παίζω κανένα παιχνίδι στον Η/Υ οπότε δεν ακούω το ενυδρείο καθόλου. Αλλά και στιγμές που έχει απόλυτη ησυχία από το γύρο περιβάλλον και πάλι δεν ακούω κάτι. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Την ημέρα δεν ακούω θόρυβο την νύκτα μπορώ να πω ότι το ψυγείο μου σκεπάζει τον θόρυβο του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Aν και το θεμα ξεκινησε για το θορυβο που εχει το ενυδρειο μεσα σε αυτο και μπορει ενδεχωμενος να ειναι κακο για τα ψαρια, λεμε απο οτι ειδα επισης και για το θορυβο προς εμας τους χομπιστες.

Σε ενα θαλασσινο με δυνατα σκιμμερ και μεγαλη παροχη αερα, με υπερχειλησεις και δυνατες αντλιες για επιστροφη και ατην απαραιτητη αναταραξη, ο θορυβος κανει καπως αισθητη την παρουσια του. Το περιεργο ειναι οτι την πλειοψηφεια την εχουμε στο sump και οχι στο ενυδρειο. Αφου στο sump εχουμε τα πλεον θορυβωδη εργαλεια.

Τωρα για τα ψαρια, πιστευω πως ο θορυβος δεν τους κανει κατι. Καταρχην τα ψαρια απο οσο ξερω δεν ακουνε. Δεν εχουνε αυτια. Οπως τα ερπετα δεν εχουνε αυτια. Απλα αισθανονται τις δονησεις. Εαν οι θορυβοι θα ηταν τοσο κακοι για τα ψαρια, στη φυση οπου υπηρχε λιμανι με κινηση σκαφων δεν θα υπηρχε ψαρι.. Δεν λεμε να μην εχει ψαρια λογο βρωμας αλλα λογο θορυβου. Κατι τετοιο δεν το εχω παρατηρησει.

Στρες απο θορυβο δεν εχω παρατηρησει απο αντλιες, αλλα απο χτυπηματα στο τζαμι ή μεγαλες δονησεις που περνανε στο ενυδρειο. Για παραδειγμα κανουμε τρυπα στο επιπλο του ενυδρειου με τρυπανι. Εκει γινεται πανικος. Λογικο ειναι. Αλλα αλλο οι δονησεις και αλλο απλα ο θορυβος. Τουλαχιστον για οσους απο εμας δεν εχουμε το subwoofer του 7.1 home cinema διπλα στο ενυδρειο..... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγω μια ερώτηση,αν και μπορεί να βγαίνω λίγο εκτος του θέματος.Πρόσφατα άλλαξα το ενυδρείο μου και απο juwel 60 πηγα σε 80αρι.

Στην αρχή ο κυκλοφορητής έκανε θόρυβο,και άκουγα την ροή του νερού,εδώ και λίγο καιρό δεν κάνει θόρυβο και μου φαινετε οτι δεν έχει μεγάλη ροή το νερό,μπορεί να έχω κάποιο πρόβλημα με αυτο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγω μια ερώτηση,αν και μπορεί να βγαίνω λίγο εκτος του θέματος.Πρόσφατα άλλαξα το ενυδρείο μου και απο juwel 60 πηγα σε 80αρι.

Στην αρχή ο κυκλοφορητής έκανε θόρυβο,και άκουγα την ροή του νερού,εδώ και λίγο καιρό δεν κάνει θόρυβο και μου φαινετε οτι δεν έχει μεγάλη ροή το νερό,μπορεί να έχω κάποιο πρόβλημα με αυτο?

Eιναι εκτος θεματος. Μπορεις να ανοιξεις ενα θεμα στην αναλογη κατηγορια. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τα ψαρια απο οσο ξερω δεν ακουνε.

Εαν αυτό είναι εξακριβωμένο τότε θεωρώ πως δεν υπάρχει σημαντικό πρόβλημα. Το έχουμε βρει σε κάποιο αξιόπιστο μέσο (βιβλίο ή site)??

Link to comment
Share on other sites

αν ο ηχος ερχετε απο την αεραντλια τοτε θα σου προτεινα μια νεα της εταιριας rena που ειναι απο της πλεον αθορυβες.

αν σε ενοχλει ο ηχος απο τις μπουρμπουληθρες τοτε τις καταργεις φθανει να οξυγνωνεις καλα το νερο σου με αναταραξη της επιφανειας χρησιμοποιοντας την επιστροφη του νερου απο το φιλτρο σου. :thaman:

Ο θόρυβος τις αεραντλίας με ενοχλεί φυσικά. Ο ήχος από τις μπουρμπουλήθρες είναι ευχάριστος και με νανουρίζει. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Εαν αυτό είναι εξακριβωμένο τότε θεωρώ πως δεν υπάρχει σημαντικό πρόβλημα. Το έχουμε βρει σε κάποιο αξιόπιστο μέσο (βιβλίο ή site)??

Aπλο βιβλιο βιολογιας και μερικης ανατομιας ψαριων κανει? Δεν ειναι εξυδικευμενη γνωση. Ειναι κατι κοινο. :thaman:

Αλλα εχουμε αυτο...

Στρες απο θορυβο δεν εχω παρατηρησει απο αντλιες, αλλα απο χτυπηματα στο τζαμι ή μεγαλες δονησεις που περνανε στο ενυδρειο. Για παραδειγμα κανουμε τρυπα στο επιπλο του ενυδρειου με τρυπανι. Εκει γινεται πανικος. Λογικο ειναι. Αλλα αλλο οι δονησεις και αλλο απλα ο θορυβος. Τουλαχιστον για οσους απο εμας δεν εχουμε το subwoofer του 7.1 home cinema διπλα στο ενυδρειο..... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

εαν ακούνε τα ψάρια λέει... ;) αντιλαμβάνονται τον ήχο μέσα στο νερό με μεγαλύτερη ευαισθησία από τον άνθρωπο. Ακόμα και οι δυνατοί :wootwoot: εξωτερικοί ήχοι γίνονται αντιληπτοί από το ψάρια, γιατί ο ήχος ταξιδεύει με μεγαλύτερη ευκολία απ' ότι στον αέρα.

Ακούνε και όχι μόνο... ακούνε σαν τρελά!!!

:rasp: ΕΑΝ ΛΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΟΥ πέστο :thaman: χαμηλόφωνα... γιατί θα σε ακούσουν και θα τσαντιστούν... το νου σου μη σου κρατήσουν και :thaman: μούτρα.

φιλικά

:thumbup: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε τα ψάρια φυσικά και ακούνε!!!

«Το ακουστικό σύστημα των ψαριών αποτελείται από το εσωτερικό αυτί (τα ψάρια στερούνται ενδιάμεσου και εξωτερικού λαβύρινθου) και τους αγωγούς οι οποίοι σχηματίζουν το σύμπλεγμα της πλευρικής γραμμής

Ο λαβύρινθος είναι οστέινος και υμενώδης. Ο υμενώδης λαβύρινθος αποτελείται από τρεις θαλάμους και τρεις ημικυκλικούς αγωγούς. Στο κάτω μέρος των αγωγών αυτών υπάρχουν τρεις διογκώσεις οι οποίες ονομάζονται ακουστικές κηλίδες. Κάθε ακουστική κηλίδα αποτελείται από κύτταρα που φέρουν τριχίδια, πάνω στα οποία βρίσκονται τοποθετημένοι τρεις μικροί κρύσταλλοι οι οποία καλούνται ωτόλιθοι. Οι ωτόλιθοι είναι συμπαγή ασβεστολιθικά οστάρια που ονομάζονται τοξοειδής, χαλικοειδής και βελοειδής. Ο τοξοειδής ωτόλιθος είναι ο μεγαλύτερος και χρησιμοποιείται, όπως προαναφέρθηκε, στην εκτίμηση της ηλικίας του ψαριού. Τα τρία αυτά οστάρια ονομάζονται και συσκευή Weber. Λειτουργικά το αυτί των ψαριών σχετίζεται με την ισορροπία και τη λήψη των ήχων.» (Νεοφύτου Χ.Ν., 1997)

Link to comment
Share on other sites

εαν ακούνε τα ψάρια λέει... ;) αντιλαμβάνονται τον ήχο μέσα στο νερό με μεγαλύτερη ευαισθησία από τον άνθρωπο. Ακόμα και οι δυνατοί :wootwoot: εξωτερικοί ήχοι γίνονται αντιληπτοί από το ψάρια, γιατί ο ήχος ταξιδεύει με μεγαλύτερη ευκολία απ' ότι στον αέρα.

Ακούνε και όχι μόνο... ακούνε σαν τρελά!!!

:thumbup: ΕΑΝ ΛΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΟΥ πέστο :thaman: χαμηλόφωνα... γιατί θα σε ακούσουν και θα τσαντιστούν... το νου σου μη σου κρατήσουν και :thaman: μούτρα.

φιλικά

:thumbup: Ν.Σ.

Ε! άμα είναι να παρεξηγούνε τόσο πολύ οκ να προσέχετε τι λέτε....... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Aπλο βιβλιο βιολογιας και μερικης ανατομιας ψαριων κανει? Δεν ειναι εξυδικευμενη γνωση. Ειναι κατι κοινο. :thaman:

Το ότι δεν έχουν αυτιά με την γνωστή έννοια των επίγειων πλασμάτων Μάριε δεν θα πω ότι τι ξέρω θα πω ότι το βλέπω :thaman: εγώ ρώτησα εαν ακούνε που είναι κάτι το διαφορετικό και δεν χρειάζεται απαραίτητα ένα εξωτερικό αυτί για κάτι τέτοιο απλά ένα εσωτερικό όργανο που να πάλεται με την συχνότητα του θορύβου και ένα νεύρο που να το συνδέει με τον εγκέφαλο ας πούμε. Γιαυτό είπα για εξειδικεύμένη γνώση που να βρίσκεται σε κάποιο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα προσπαθησα να βαλω οσα μηχανηματα μπορουσα μεσα στο custom επιπλο που εφτιαξα και ηχομονωσα το εσωτερικο γιατι εχω θεμα με τον θορυβο και το ενυδριο βρισκεται στο σαλονι.

Παραθετω φωτο

http://i158.photobucket.com/albums/t100/filrou/DSCN1783.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε παραδέχομαι φίλε μου... :thaman::wootwoot:;):thumbup:

Μάριε τα ψάρια φυσικά και ακούνε!!!

«Το ακουστικό σύστημα των ψαριών αποτελείται από το εσωτερικό αυτί (τα ψάρια στερούνται ενδιάμεσου και εξωτερικού λαβύρινθου) και τους αγωγούς οι οποίοι σχηματίζουν το σύμπλεγμα της πλευρικής γραμμής

Ο λαβύρινθος είναι οστέινος και υμενώδης. Ο υμενώδης λαβύρινθος αποτελείται από τρεις θαλάμους και τρεις ημικυκλικούς αγωγούς. Στο κάτω μέρος των αγωγών αυτών υπάρχουν τρεις διογκώσεις οι οποίες ονομάζονται ακουστικές κηλίδες. Κάθε ακουστική κηλίδα αποτελείται από κύτταρα που φέρουν τριχίδια, πάνω στα οποία βρίσκονται τοποθετημένοι τρεις μικροί κρύσταλλοι οι οποία καλούνται ωτόλιθοι. Οι ωτόλιθοι είναι συμπαγή ασβεστολιθικά οστάρια που ονομάζονται τοξοειδής, χαλικοειδής και βελοειδής. Ο τοξοειδής ωτόλιθος είναι ο μεγαλύτερος και χρησιμοποιείται, όπως προαναφέρθηκε, στην εκτίμηση της ηλικίας του ψαριού. Τα τρία αυτά οστάρια ονομάζονται και συσκευή Weber. Λειτουργικά το αυτί των ψαριών σχετίζεται με την ισορροπία και τη λήψη των ήχων.» ( :thaman: Νεοφύτου Χ.Ν., 1997)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...