Jump to content

ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ


yiannossavva

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ, αλλά λέμε για τον εσωτερικό θόρυβο που ακούνε μέσα ;) στο νερό τα ψάρια μας. Θόρυβο που προκαλείται μέσα στο νερό από αντλίες και κυκλοφορητές νερού φτάνοντας να ακούγεται μέχρι έξω από εμάς και να μας ενοχλεί. Αναρωτηθήκατε ποτέ αν τα ψάρια σας ενοχλούνται από το ασταμάτητο "μπρρρρ" της προπέλας του κυκλοφορητή σας, η ακόμα χειρότερα το "μπουρου-μπουρου-μπουρου-μπουρου" της αεραντλίας σας, που μέσω του αέρα διοχετεύει συνεχώς τον εκνευριστικότατο θόρυβο της στα "αυτιά" :thumbup: των ψαριών σας???

:thaman: Αυτή είναι η ερώτηση μου που την ξεκίνησα για πρώτη φορά (νομίζω διεθνώς) εκτίθωντας την στο αξιόλογο και δυνατό Ελληνικό aquazone.

:thaman: Μην ξεχνάς ότι είναι η δεύτερη φορά που εκτίθωμαι (πρώτο θέμα έκθεσης μου ΓΕΙΩΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ, δεύτερο θέμα ΣΤΡΕΣΣΟΓΟΝΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΑΣ) απέναντι στους χομπίστες ανά τον κόσμο, βάζοντας τους στην "μπρίζα" :rasp: να ψαχτούν.

φιλικά

:wootwoot: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, είχα μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με το φίλο μου Στέφανο (stefanos) και προέκυψαν μερικές πολύ σοβαρές ενστάσεις για όλα αυτά. :thaman: Πρώτο συμπέρασμα είναι ότι τα ψάρια ακούνε, αλλά το θέμα είναι ποιο το εύρος συχνοτήτων που ακούνε. Ο άνθρωπος για παράδειγμα "βάφτισε" υπέρηχους τους ήχους πάνω από τη συχνότητα των 20KHz που δεν άκουγε. Δεύτερο συμπέρασμα είναι ότι τα ψάρια επικοινωνούν μεταξύ τους, είναι γνωστό σε όλους για τις φάλαινες και τους υπέρυχους. Γιατί υπέρηχοι όμως? Κυρίως γιατί τα υψίσυχνα σήματα απορροφόνται σε πολύ μικρότερο βαθμό από το νερό, έχουν μεγαλύτερη ταχύτητα διάδοσης, δεν είναι αντιληπτά από όλους :wootwoot: και μήπως (υπόθεση εδώ) η κατασκευή των "αυτιών" τους είναι τέτοια ώστε χαμηλής συχνότητας ήχοι να μην είναι αντιληπτοί? :thaman:

Τρίτο συμπέρασμα και τελικό, αν τα ψάρια ακούνε από συχνότητα πχ 10KHz και πάνω (αν και όπως αναφέρθηκε οι υπέρηχοι είναι πάνω από 20KHz) τα μηχανήματα με τις συχνότητες περιστροφής και ταλάντωσης που έχουν αποκλείεται να παράγουν ήχους με συχνότητα πάνω από 5KHz άρα δεν είναι αντιληπτοί από τα ψάρια. Θα είχε ενδιαφέρον ο φίλος Νίκος, με την πολύ ωραία αναφορά για το ακουστικό σύστημα των ψαριών, να μας ενημέρωνε και για αυτό, αν γνωρίζει βέβαια.

Παραθέτω και ένα σχετικό τεστ

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, ΣΤΟ ΑΝ... "Θα είχε ενδιαφέρον ο φίλος Νίκος, με την πολύ ωραία αναφορά για το ακουστικό σύστημα των ψαριών, να μας ενημέρωνε και για αυτό, αν γνωρίζει βέβαια"... ΡΩΤΑ ΤΟΝ ;) MITRIZAKIS NIKOS ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΦΑ!!!!

Εγώ τώρα δεν μπορώ... :wootwoot: όμως :thaman: μου άρεσε όμως η τεκμηρίωση και τα αναλυτικά συμπεράσματα σου.

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Whatever.... Εγώ δεν ρώτησα αν είναι κουφά ή όχι, ούτε είμαι σε θέση να αποδείξω το ένα ή το άλλο. :thaman: Αν δεις κιόλας στο ποστ μου το πρώτο συμπέρασμα είναι ότι τα ψάρια ακούνε. :thaman: Αυτό που ρωτάω είναι αν γνωρίζουμε -έστω έχουμε μια αίσθηση- του ακουστικού εύρους των ψαριών. Όπως εμείς δεν ακούμε πάνω από μια συχνότητα έτσι και τα ψάρια, υποθέτω με βάση τον παραπάνω συλλογισμό, ότι δεν ακούνε κάτω από μια συχνότητα.

Πέρα τώρα από το αν ακούνε ή όχι, εκ των πραγμάτων αυτή η συζήτηση δεν έχει νόημα. Έστω ότι βγάζουμε σα συμπέρασμα ότι ακούνε και ενοχλούνται μάλιστα πάρα πολύ, τι θα κάνουμε? Θα τους κλείσουμε τα φίλτρα να μην τα ενοχλεί ο θόρυβος και θα τα ξεκάνουμε από αμμωνία? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ακουνε η οχι, αυτο που διαπιστωνω ειναι πως αν ανοιξω/κλεισω τον αερα που ειναι σημαντικη πηγη θορυβου δεν αντιδρουν καθολου. Προφανως δεν τους πειραζει ο συγκεκριμενος ηχος τουλαχιστον η δεν περιλαμβανεται στις συχνοτητες τους. Για τις αλλες πηγες θορυβου δεν εχω προβλημα, αεραντλια και φιλτρο ειναι σε αλλο χωρο (αποθηκη) και συνδεονται με το ενυδρειο μεσω σωληνων κατω απο το πλακακι.

Αυτο που διαπιστωσα ειναι πως οταν οι φυσαλιδες ειναι κοντα στο τζαμι ακουγονται πιο εντονα .

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ!!!

Τώρα σκέψου εσύ πως θα εξασφαλίσεις το πιο ήσυχο ενυδρείο στα ψάρια σου… υπάρχουν πολλοί τρόποι.

Π.χ. αγοράζω καλής ποιότητας εξωτερικό φίλτρο και αποφεύγω σε ένα μικρό ενυδρείο να έχω εσωτερικούς κυκλοφορητές. Στο μεγάλο μου ενυδρείο (άνω των 500 λ) θα βάλω υπερχείληση στην γυάλα μου και θα ρίξω δια επεξεργασία το νερό σε άλλο δοχείο που θα φιλοξενεί όλα τα απαραίτητα και θορυβώδη μηχανήματα του.

Καταργώ την οξυγόνωση μέσω της «τρόμπας» η αεραντλίας και πετυχαίνω οξυγόνωση στο ενυδρείο μου μέσω πίπτωντος καταρράκτη από το εξωτερικό δυνατό φίλτρο μου.

Φροντίζω το ενυδρείο μου να είναι τοποθετημένο σε ήσυχο μέρος και όχι δίπλα από την πόρτα… αλλά αν είναι απαραίτητο να το βάλω εκεί, τότε θα βάλω λάστιχα στην πόρτα ώστε να μην «κοπανάει» μέσα στα αυτιά των ψαριών μου και πηδάνε πανικόβλητα σε ανύποπτο χρόνο.

Δεν κοπανάω τα τζαμάκια του ενυδρείου μου για πλάκα… γιατί εσωτερικά ο ήχος μεταδίδεται με πολλαπλάσια δύναμη και ταχύτητα που τα τρελαίνει τελείως…

Προτιμώ τα αλεξίσφαιρα κρύσταλλα για την γυάλα μου παρότι είναι πιο ακριβά, γιατί εκτός του ότι δεν κινδυνεύω πλέον να με πάρουν τα ζουμιά από το τσουνάμι σε περίπτωση ατυχούς θραύσης (τα απλά τζάμια είναι ευαίσθητα… σπάνε!!!) της γυάλας μου ή ακόμα χειρότερα στα μεγάλα ενυδρεία να με σφάξουν τα γυαλιά… ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΤΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΑΛΕΞΙΣΦΑΙΡΩΝ ΚΡΥΣΤΑΛΛΩΝ… μου παρέχουν και θερμο-ηχομόνωση… καλόοοο???

ΑΣΦΑΛΕΙΑ & ΗΣΥΧΙΑ λοιπόν στα ψάρια μου μπορώ να δώσω με πολλούς τρόπους.

Περίμενα από εσάς τους προχωρημένους χομπίστες περισσότερες λύσεις του υπαρκτού (άγνωστου ακόμα στους πολλούς) προβλήματος που είναι ο «ΣΤΡΕΣΣΟΓΟΝΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΚΑΤΑ ΨΑΡΙΩΝ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΑΣ»

Πες μου τώρα… σου’ρθε τώρα καμιά ιδέα περί μείωσης του θορύβου εντός και επί τα αυτά ψάρια???

ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΑΚΟΥΝΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ…..

ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥΣ…

Φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

:thaman: Υ.Γ. επιστημονικές έρευνες έδειξαν ότι η κλασσική μουσική γαληνεύει αλλά και βοηθάει στην θεραπεία των ψαριών που βρίσκονται σε αιχμαλωσία…

Τι να κάνουμε… ακόμα δεν ξέρουμε τι ρεπερτόριο ακούνε ελεύθερα στην φύση, σε ωκεανούς, υφάλους, ποτάμια, ρυάκια, καταρράκτες, ήσυχες λίμνες, λαγούμια στην ζούγκλα…. Ωωρε μουσικές τις άγριας φύσης… πότε θα σας ακούσουν όλοι οι άνθρωποι να γαληνέψουν???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τα ψαρια απο οσο ξερω δεν ακουνε. Δεν εχουνε αυτια. Οπως τα ερπετα δεν εχουνε αυτια. Απλα αισθανονται τις δονησεις.

Aυτο νομιζω σας καλυπτει σχετικα με το τι ειπαμε. Δεν Εχουν αυτια οπως εμεις, αλλα αισθανονται τις δονησεις και κατα συνεπεια καποιους ηχους. Τωρα αφου εχουν καποιο συστημα με εσωτερικους λαβυρινθους ειναι ενα σοβαρο θεμα αλλα δεν εχουν αυτια με το κλασικο τροπο οπως εμεις και σιγουρα αντιλαμβανονται το θορυβο τελειως διαφορετικα απο εμας.

Αλλα εχοντας ψαρια για πανω απο 10 χρονια. Εχω δει τι τα επειρεαζει και τι οχι. Οι δονησεις τα ενοχλουν απιστευτα. Αλλα οι θορυβοι στο σπιτι καθολου... Στην πραξη αυτο, με πολυ ευαισθητα ψαρια τα οποια στρεσαρονται με το παραμικρο. ΟΠοτε εχει μεγαλη βαση αυτο που λεω και με τιποτα δεν ειναι στον αερα αφου κατι τετοιο εχουν καταλαβει παρα πολλοι ψαγμενοι χομπιστες με αγρια ψαρια που ειναι τα πλεον ευαισθητα. :thaman:

Νικο πολυ σωστη η παρατηρηση σου. Οι..σπουδες σου για αλλη μια φορα ηταν πολυ χρησιμες! :thaman::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

:thaman: ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ'ΠΙΑΣΕΣ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ!!!

Οσο για το "οι θόρυβοι στο σπίτι δεν τα ενοχλούν καθόλου... φαίνεται ότι έχεις ήρεμη ατμόσφαιρα στο σπίτι σου... ίσως να είσαι και εσύ τόσο ευαίσθητος στους στεσσογόνους θορύβους... όσο και τα άγρια ψάρια σου.

ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΠΕΙΡΑΜΑ βάλε σε παλιά μαθημένα ψάρια σου που γνωρίζεις την συμπεριφορά τους ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΣΕ ΕΝΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΣΥ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ (ούτε χαμηλά, ούτε τέρμα) ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ η ακόμα καλύτερα ΜΑΡΙΑ ΚΑΛΛΑΣ και μετά από 10 καθημερινές επαναλήψεις τουλάχιστον 1 ώρας, πες μου αν παρατηρείς στα ψάρια σου κάτι νέο...

ΨΑΧΤΕΙΤΕΕΕ... Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΡΕΣΣΑΡΕΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑΑΑ...

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο νομιζω σας καλυπτει σχετικα με το τι ειπαμε. Δεν Εχουν αυτια οπως εμεις, αλλα αισθανονται τις δονησεις και κατα συνεπεια καποιους ηχους. Τωρα αφου εχουν καποιο συστημα με εσωτερικους λαβυρινθους ειναι ενα σοβαρο θεμα αλλα δεν εχουν αυτια με το κλασικο τροπο οπως εμεις και σιγουρα αντιλαμβανονται το θορυβο τελειως διαφορετικα απο εμας.

Αλλα εχοντας ψαρια για πανω απο 10 χρονια. Εχω δει τι τα επειρεαζει και τι οχι. Οι δονησεις τα ενοχλουν απιστευτα. Αλλα οι θορυβοι στο σπιτι καθολου... Στην πραξη αυτο, με πολυ ευαισθητα ψαρια τα οποια στρεσαρονται με το παραμικρο. ΟΠοτε εχει μεγαλη βαση αυτο που λεω και με τιποτα δεν ειναι στον αερα αφου κατι τετοιο εχουν καταλαβει παρα πολλοι ψαγμενοι χομπιστες με αγρια ψαρια που ειναι τα πλεον ευαισθητα. :thaman:

Νικο πολυ σωστη η παρατηρηση σου. Οι..σπουδες σου για αλλη μια φορα ηταν πολυ χρησιμες! :thaman::wootwoot:

Ο βασικός λόγος, που τα ψάρια δεν έχουν εξωτερικό ακουστικό όργανο, δηλαδή το πτερύγιο του αυτιού και τον έξω ακουστικό πόρο, οφείλεται στο ότι ο ήχος, μέσα στο νερό μεταδίδεται με πολύ μεγάλη ταχύτητα και με ελάχιστες απώλειες. Έτσι το όργανο, αυτό, είναι άχρηστο, για τους υδρόβιους οργανισμούς.

Αντίθετα εμείς και όλα τα ζώα της στεριάς, διαθέτουμε το εξωτερικό αυτί, με την παρουσία πτερυγίου, ή μόνο με τον έξω ακουστικό πόρο, για να μπορούμε να συλλαμβάνουμε τα «αδύνατα» , σε σχέση με τα αντίστοιχα των άλλων μορφών της ύλης, ηχητικά κύματα του αέρα και να μπορούμε να εντοπίζουμε την πηγή από όπου προέρχονται αλλά και την απόστασή της (εννοώ αν κοντά ή μακριά, πολύ μακριά, δεξιά, αριστερά...κλπ).

Όσοι ασχολούνται με καταδύσεις, θα έχουν διαπιστώσει, ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο, για τους ανθρώπους, μέσα στο νερό. Αυτό οφείλεται στο ότι το ακουστικό μας σύστημα, λόγω της διαμόρφωσής του, είναι εντελώς ανίκανο να μας δώσεις τις πιο πάνω πληροφορίες.

Έτσι λοιπόν ο δύτης, όταν ακούει το θόρυβο από τη μηχανή ενός σκάφους που ταξιδεύει, δεν μπορεί να αντιληφθεί αν είναι κοντά του, σε επικίνδυνο σημείο, ή μακριά του, ούτε μπορεί να υπολογίσει που βρίσκεται η ηχητική πηγή, δηλαδή πίσω του, αριστερά......κλπ.

Τα ψάρια όμως δεν αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα, διότι το ακουστικό τους σύστημα είναι έτσι κατασκευασμένο από τη φύση, ώστε να τους δίνει τις πληροφορίες αυτές. Ο οποιοσδήποτε ήχος, γίνεται άμεσα αντιληπτός από τα ψάρια τα οποία το δηλώνουν αμέσως, αντιδρώντας με μια απότομη στιγμιαία κίνηση, σαν τίναγμα του σώματός τους, μόλις υπάρξει κάποιος άγνωστος ήχος για αυτά. Όπως ένα χτύπημα σε κάποιο βράχο, ένα σύρσιμο αλυσίδας κάποιας άγκυρας, η εκπυρσοκρότηση ενός ψαροντούφεκου και άλλα παρόμοια.

Αν όμως ο ήχος είναι συνεχής τα ψάρια εξοικειώνονται σύντομα, γιατί αντιλαμβάνονται την απουσία κινδύνου και συμπεριφέρονται φυσιολογικά, χωρίς κανένα σημάδι στρεσαρίσματος. Παράδειγμα η συμπεριφορά των ψαριών του λιμανιού, όπου δραστηριοποιούνται φυσιολογικότατα, μέσα σε τόσους ηχητικούς ρύπους.

Όσον αφορά το ακουστικό εύρος ή φάσμα ηχητικών κυμάτων, σίγουρα αυτό ποικίλει από οργανισμό σε οργανισμό, είτε είναι υδρόβιος ή στεριανός, και πιθανά από ψάρι σε ψάρι.

Τέλος να αναφέρω, ότι τα ερπετά αντιλαμβάνονται περισσότερο τις δονήσεις της γης, παρά τα ηχητικά κύματα, που μεταδίδονται μέσω του αέρα.. Έτσι μπορούν, ακούγοντας τα βήματα κάποιου ζώου, να αντιληφθούν αν το ζώο είναι μεγάλο ή μικρό, ακόμα και αν πρόκειται για θήραμα ή θηρευτή και πρέπει να λουφάξουν.

Συμπερασματικά, η προσωπική μου άποψη, που δυστυχώς δεν μπορώ να τεκμηριώσω επιστημονικά, μιας και οφείλεται μόνο στις παρατηρήσεις μου, είναι πως τα ψάρια εξοικειώνονται σύντομα, σε μόνιμους και συνεχείς θορύβους, μέσα ή έξω από περιβάλλον τους, ενώ αντίθετα τρομάζουν και το δηλώνουν άμεσα αυτό, σε ασυνήθιστους- άγνωστους σε αυτά, στιγμιαίους θορύβους. Όπως για παράδειγμα, το ισχυρό κλείσιμο μιας μεσόπορτας του σπιτιού από τον αέρα, μια πτώση στο πάτωμα κάποιου αντικειμένου, έστω και μικρού βάρους, ένα ισχυρό φτάρνισμα.....κλπ

Αντίθετα οι ήχοι των συσκευών του ενυδρείου, του stereo και άλλοι παρόμοιοι, δεν δείχνουν καθόλου να τα ενοχλούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μία πρόχειρη βιβλιογραφική ανασκόπηση βρήκα μερικά στοιχεία.

Κάθε είδος ακούει διαφορετικό εύρος συχνοτήτων (π.χ. Ο γάδος ακούει σε εύρος 2 - 500 Hz, η τούνα από 200-800 Hz, το χρυσόψαρο από 5-2000 Hz). Ενδεικτικά να πω ότι ο άνθρωπος ακούει 20-20000 Hz.

Ψάχνοντας βρήκα μερικά σχετικά άρθρα. Όποιος θέλει μπορεί να τα διαβάσει…

1.pdf

2.pdf

Link to comment
Share on other sites

Με μία πρόχειρη βιβλιογραφική ανασκόπηση βρήκα μερικά στοιχεία.

Κάθε είδος ακούει διαφορετικό εύρος συχνοτήτων (π.χ. Ο γάδος ακούει σε εύρος 2 - 500 Hz, η τούνα από 200-800 Hz, το χρυσόψαρο από 5-2000 Hz). Ενδεικτικά να πω ότι ο άνθρωπος ακούει 20-20000 Hz.

Ψάχνοντας βρήκα μερικά σχετικά άρθρα. Όποιος θέλει μπορεί να τα διαβάσει…

1.pdf

2.pdf

πολυ καλες πληροφοριες!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά λόγο όγκου το τελευταίο άρθρο δεν ανεβαίνει σωστά

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το κάνω upload

Link to comment
Share on other sites

γράψε με λίγα λόγια την ουσία των όσων γράφονται περί ακοής ψαριών, γιατί τα αρχεία είναι δύσκολο να τα κατεβάσουν οι πολλοί που θέλουν να μάθουν.

:thaman: Πάντως σε παραδέχομαι για την σωστή γνώση σου περί ακοής ψαριών, δεν μας είπες τίποτα όμως σχετικά με το αν τελικά "στρεσσάρονται" τα ψάρια από κακής ποιότητας θορυβώδη μηχανήματα εντός του ενυδρείου.

Ποιά είναι η γνώμη σου???

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

:thaman: Έγινε επεξεργασία - _Black_dragon_
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, είχα μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με το φίλο μου Στέφανο (stefanos) και προέκυψαν μερικές πολύ σοβαρές ενστάσεις για όλα αυτά. :thaman: Πρώτο συμπέρασμα είναι ότι τα ψάρια ακούνε, αλλά το θέμα είναι ποιο το εύρος συχνοτήτων που ακούνε. Ο άνθρωπος για παράδειγμα "βάφτισε" υπέρηχους τους ήχους πάνω από τη συχνότητα των 20KHz που δεν άκουγε. Δεύτερο συμπέρασμα είναι ότι τα ψάρια επικοινωνούν μεταξύ τους, είναι γνωστό σε όλους για τις φάλαινες και τους υπέρυχους. Γιατί υπέρηχοι όμως? Κυρίως γιατί τα υψίσυχνα σήματα απορροφόνται σε πολύ μικρότερο βαθμό από το νερό, έχουν μεγαλύτερη ταχύτητα διάδοσης, δεν είναι αντιληπτά από όλους :wootwoot: και μήπως (υπόθεση εδώ) η κατασκευή των "αυτιών" τους είναι τέτοια ώστε χαμηλής συχνότητας ήχοι να μην είναι αντιληπτοί? :thaman:

Τρίτο συμπέρασμα και τελικό, αν τα ψάρια ακούνε από συχνότητα πχ 10KHz και πάνω (αν και όπως αναφέρθηκε οι υπέρηχοι είναι πάνω από 20KHz) τα μηχανήματα με τις συχνότητες περιστροφής και ταλάντωσης που έχουν αποκλείεται να παράγουν ήχους με συχνότητα πάνω από 5KHz άρα δεν είναι αντιληπτοί από τα ψάρια. Θα είχε ενδιαφέρον ο φίλος Νίκος, με την πολύ ωραία αναφορά για το ακουστικό σύστημα των ψαριών, να μας ενημέρωνε και για αυτό, αν γνωρίζει βέβαια.

Παραθέτω και ένα σχετικό τεστ

Ρε παιδιά δεν ξέρω για τα ψάρια εγώ πάντως κουφάθηκα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε από το AquaClubDesign,

Πρώτα από όλα να πω ότι οποιοσδήποτε στρεσσογόνος παράγοντας είναι υποκειμενικός και γενικά δύσκολα ξεχωρίζουμε τι προκαλεί stress και τι όχι. Η πιο συχνή μέθοδος είναι για την ανίχνευση stress είναι η μέτρηση της ορμόνης (κορτιζόλη) στους ιχθύς.

Το θέμα «stress» χωρά πολύ συζήτηση και έχει απασχολήσει ολόκληρα κεφάλαια σε βιβλία ενδοκρινολογίας. Επειδή είναι λίγο δύσκολο να το αναλύσουμε να πω μόνο κάτι. Το stress το χωρίζουμε σε μακροχρόνιο και οξύ. Στην περίπτωση του μακροχρόνιου stress τα ψάρια υφίστανται μία συνεχή αλλά ήπια δοκιμασία. Στην δεύτερη περίπτωση παρουσιάζεται έντονο stress αλλά με μικρή χρονική διάρκεια.

Που θέλω να καταλήξω?

Στο ενυδρείο μας τα ψάρια γίνονται αποδέκτες όλων των ήχων, είτε εσωτερικών είτε εξωτερικών. Σαν συνέπεια αυτού, έχουμε stress. Γνώμη μου είναι ότι το stress αυτό είναι μακροχρόνιο και αλλάζει εν μέρει τη φυσιολογία του ψαριού, προσαρμόζοντας το στις συνθήκες και συνήθειες που του «επιβάλουμε».

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη που έχει μία βιβλιογραφική βάση φυσικά…

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ με τα σωστά και μετρημένα λεγόμενα σου.

Δεν υπάρχει έμβιο ον στον πλανήτη (άποψη μου) που να μην επηρεάζεται από τους κακοήθης ήχους στο περιβάλλον του αρνητικά.

Πολλά δεν έχουν διευκρινιστεί επιστημονικά για πολλούς λόγους, όμως συνεχώς ανακαλύπτουμε εμείς οι απλοί ψαχνώμενοι-ερευνητές διάφορα δεινά πριν από αυτούς που μάλλον σκόπιμα πολλά πράγματα δεν τα πιστοποιούν επίσημα για διάφορα συμφέροντα.

Τώρα το παρατεταμένο και διαρκές στρες λόγω κακοηθών θορύβων εντός του νερού του ενυδρείου μας, μπορεί να γίνεται ηπιότερα ενοχλητικό στα ψάρια που προέρχονται ιδίως από τα ήσυχα λαγούμια του Αμαζονίου, δεν παύει όμως διαρκώς να τα στρεσσάρει.

Σκόπιμο είναι λοιπόν να το λάβουμε σοβαρά υπόψη μας και να φροντίσουμε γι’αυτό πριν τελικά αγοράσουμε οτιδήποτε τυχαίο εξοπλισμό στο ενυδρείο μας και πριν βάλουμε τα αγαπημένα μας ψάρια.

Τι πιστεύεις σχετικά με την επίδραση της μουσικής στα ψάρια???

Επιστήμονες λένε ότι η κλασσική (ποιοτική) μουσική στα ψάρια κάνει πολύ καλό, ιδιαίτερα βοηθάει κατά την αντιμετώπιση ασθενειών και της γρήγορης αποθεραπείας τους.

Φαντάσου άρα πόσο κακό μπορεί να τους κάνουν τα σκυλάδικα και οι αντλίες… χα-χα-χα!!!!

Φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ, πως η συζήτηση εξελίχθηκε σε πολύ ενδιαφέρουσα!

Link to comment
Share on other sites

Έγω λέω να βάλουμε τον george hmmy να τοποθετήσει 2 τουιτεράκια

στο νερό και να παίζουν ψαλμωδίες απο φάλενες να δουμε εάν τα

ψαράκια γλυκού νερού είχαν στο παρελθόν καμία συνάντηση με φάλενες

πλάκα κάνω :thaman:

όντως πρόβλημα ο θόρυβος αλλά πολύ μεγαλύτερο οι δονήσεις ...

ειδικα τις προάλλες που είχαμε σεισμούς οι κλόουν χοροπηδούσαν

κανα 5λεπτο :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστή και μελετημένη η επίδραση της κλασσικής μουσικής στα ψάρια. Δρα θετικά στην συμπεριφορά και την ορμονική έκριση των ψαριών. παραθέτω ένα άρθρο γι αυτό.

Εγώ προσωπικά βάζω μουσική στα ψάρια μου, όχι βέβαια μέσα στο νερό αλλά με το στερεοφωνικό του σπιτιού

Effect_of_Mozart__s_music__romanze_andante_of_Eine_Kleine_Nacht_Musik__sol_major__K525_stimulus_on_Cyprinus_carpio....pdf

Link to comment
Share on other sites

σε ΞΑΝΑπαραδέχομαι 'Mitrizakis Nikos' αφού βάζεις μουσική στα ψάρια σου, όχι βέβαια μέσα στο νερό αλλά με το στερεοφωνικό του σπιτιού σου πολύ σωστά.

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρ' όλη την ομολογία σου... δεν μας είπες την άποψη σου.

Εσύ βάζεις ποιοτική μουσική να ακούν τα ψάρια σου???

Κάποιοι το πήραν ατα αστεία το θέμα, όμως είναι πάρα πολύ σοβαρό.

'Ομως σταμάτησε να παίζει... ίσως επειδή είναι δικό μου θέμα.

Το έβγαλε ο Γιάννος στον αέρα από μεταφορά δικής μου αναφοράς σε άλλο ποστ, ίσως γιατί του φάνηκε αστείο όπως και η γείωση.

Μετά απο μερικά σοβαρά νέα από τον Μιτριζάκη επικράτησε σιγή ιχθύος... γιατί άραγε????

φιλικά

Ν.Σ.

Ομολογώ, πως η συζήτηση εξελίχθηκε σε πολύ ενδιαφέρουσα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...