Jump to content

Juwel Που Με Προβληματίζει...


iliasandro

Recommended Posts

1.Ναι,ειναι πολυ καλη λυση αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα και αν εχεις ή προκειται να βαλεις φυτα που θελουν πολυ φως....αλλιως παιρνεις το 1x24

2.Αυτο το φιλτρο δεν το ξερω.....για ποσα λιτρα ενυδρειο το προτεινει η εταιρια?Αποφασισες να βγαλεις το φιλτροκουτι?

3.Ναι,γιατι οχι....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αποφάσισα να το βγάλω

  1. γιατί θέλει κάθε 2 με 3 μέρες καθάρισμα (άλλαξα 25% νερού την Παρασκευή και την Κυριακή το νερό ήταν ανεξήγητα κίτρινο) και
  2. για να κερδίσω λίγο χώρο

Το liberty 75 ανακυκλώνει 380l/h και σκέφτομαι να βάλω δύο γιατί θα κοιτάζουν στο πλάτος του ενυδρείου οπότε δε θα έχω καλή ροή με το ένα. Το liberty 130 ανακυκλώνει 570l/h και έχει διπλάσιο χώρο για υλικά. Το θετικό εάν παω στο μεγαλύτερο είναι οτι έχει ρυθμιστή ροής. Το θέμα είναι να πάρω δυο 75αρια, δυο 130άρια ή ένα κι ένα...

Όσο για το φωτιστικό αναγκαστικά θα το βάλω αφού τα φίλτρα είναι κρεμαστά και δε θα μπαίνει το καπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να το βγάλω

  1. γιατί θέλει κάθε 2 με 3 μέρες καθάρισμα (άλλαξα 25% νερού την Παρασκευή και την Κυριακή το νερό ήταν ανεξήγητα κίτρινο) και
  2. για να κερδίσω λίγο χώρο

Το liberty 75 ανακυκλώνει 380l/h και σκέφτομαι να βάλω δύο γιατί θα κοιτάζουν στο πλάτος του ενυδρείου οπότε δε θα έχω καλή ροή με το ένα. Το liberty 130 ανακυκλώνει 570l/h και έχει διπλάσιο χώρο για υλικά. Το θετικό εάν παω στο μεγαλύτερο είναι οτι έχει ρυθμιστή ροής. Το θέμα είναι να πάρω δυο 75αρια, δυο 130άρια ή ένα κι ένα...

Όσο για το φωτιστικό αναγκαστικά θα το βάλω αφού τα φίλτρα είναι κρεμαστά και δε θα μπαίνει το καπάκι...

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει που μπορώ να βρω μισόλιτρη μπουκάλα CO2 στην Αθήνα (νότια ή κέντρο κατα προτίμηση). Πήγα σε γνωστό μαγαζί με πυροσβεστήρες αλλά είχε μόνο δίλιτρη

Link to comment
Share on other sites

Πριν ανοίξω ένα νέο θέμα με μια συνολική παρουσίαση του τι σκέφτομαι για το ενυδρείο νομίζω οτι έχω καταλήξει σε κάποια πράγματα και θα ήθελα τη γνώμη σας. Λέω λοιπόν:

  1. Να βάλω κάποιο overtank φωτιστικό 2x24 watt
  2. Να κρεμάσω στο πίσω τζάμι 2 eheim liberty 75 (θα μπορούσα να ανέβω σε eheim liberty 130 ή θα είναι υπερβολή; )
  3. Να αντικαταστήσω το καπάκι της juwel με plexiglass

Κλίνω προς τα δύο 130 που θα τοποθετηθούν στο πίσω τζάμι στην αριστερή και στη δεξιά γωνία. Ανάμεσά τους θα μπουν κρεμαστα ανεμιστηράκια. Το τζάμι θα αντέξει το βάρος τους έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Κλίνω προς τα δύο 130 που θα τοποθετηθούν στο πίσω τζάμι στην αριστερή και στη δεξιά γωνία. Ανάμεσά τους θα μπουν κρεμαστα ανεμιστηράκια. Το τζάμι θα αντέξει το βάρος τους έτσι δεν είναι;

Τελικά η παραγγελία έγινε οπότε έχουμε και λέμε:

  • Αφαιρώ το καπάκι
  • Overtank φωτιστικο 2x24 watt στο οποίο θα ενσωματώσω και άλλη μια 24αρα που έχω τώρα στο καπάκι
  • 2 eheim liberty 130 στην πλάτη (όπως το έχω περιγράψει παραπάνω)
  • Αφου τα τοποθετήσω θα δω πόσος χώρος της περιμέτρου απομένει ώστε να τον παραγγείλω το plexiglass (εσείς τι λέτε; χρειάζεται να βάλω; )

Επιπλέον έβαλα και CO2 (μπουκάλα) και είμαι έτοιμος για το πρώτο μου full φυτεμμένο

Επειδή κάτω από την carat 6 έχω υπόστρωμα sera floredepot, τώρα που θα αλλάξω το setup μου πιστεύετε οτι καλό θα ήταν να αφαιρέσω το δεύτερο (για να αποφύγω τις αναερόβιες); Το ενυδρειάκι τρέχει έτσι 2μιση χρόνια...

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Φουλ φυτεμενο χωρις υποστρωμα θα σε περιορισει σε ευκολα-μετρια φυτα και πιθανον να χρειαστεις και ταμπλετες βυθου για τα φυτα.
Υποστρωμα και αμμος δεν πανε μαζι γιατι με τον καιρο θα ανακατευτουν.

Ριξε μια ματια . . .

Φυτεμένο ενυδρείο και βυθός

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Την carat 6 και το υπόστρωμα τα έχω αυτά τα 2μιση χρόνια αλλά δεν μου ανακατεύτηκαν. Πιστεύεις οτι δεν θα το γλιτώσω. Όπως είμαι τώρα με 2 εκ υπόστρωμα και 4 εκ carat μπορώ να παω σε φουλ φυτεμένο ή θα έχω θέματα στο μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο Seachem Flourite Black Sand πρέπει να πάρω (60άρι είναι το ενυδρείο μου);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...