Jump to content

Βοηθεια Στην Διακοσμηση!


karatasis

Recommended Posts

Αυτο ειναι το σκεπτικο στο aquascape, να ειναι τα ομοια μαζι για να μεγαλωνουν μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να μερικες σημερινες με την παραπανω αμμο.... τον λοφο στα αριστερα(στις φωτο δεν πολυ ειναι παραπανω) και μερικες πετρουλες! ξερω οτι λειπουν και αλλα φυτακια τωρα για να δεσουν κοντα στις πετρες......

post-56103-0-19208100-1405778505_thumb.jpg

post-56103-0-45065600-1405778521_thumb.jpg

post-56103-0-53135900-1405778535_thumb.jpg

post-56103-0-18501500-1405778550_thumb.jpg

post-56103-0-15305200-1405778562_thumb.jpg

post-56103-0-53832400-1405778575_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έβαζα ρε φυτα και τα ξύλα πάνω στο λόφο και τις πέτρες επίσης τις οποίες παρεμπιπτόντως τις έχεις τοποθετήσει πολυ "στημένα". Στο λόγο θα έκανα την κυρίως σύνθεση και απέναντι αλλα φυτάκια.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έβαζα ρε φυτα και τα ξύλα πάνω στο λόφο και τις πέτρες επίσης τις οποίες παρεμπιπτόντως τις έχεις τοποθετήσει πολυ "στημένα". Στο λόγο θα έκανα την κυρίως σύνθεση και απέναντι αλλα φυτάκια.

θα κοιταξω μηπως βρω καμια μικρη ριζουλα με πολλα παρακλαδια και την ριξω πισω απο τις πετρες στο πλαινο τζαμι να ''σκεπαζει'' τις πετρες.....οταν λες ''στημενα'' εννοεις ωραια η οτι ειναι η μια διπλα στην αλλη συμετρικα?

Link to comment
Share on other sites

θα κοιταξω μηπως βρω καμια μικρη ριζουλα με πολλα παρακλαδια και την ριξω πισω απο τις πετρες στο πλαινο τζαμι να ''σκεπαζει'' τις πετρες.....οταν λες ''στημενα'' εννοεις ωραια η οτι ειναι η μια διπλα στην αλλη συμετρικα?

Εννοώ οτι φαίνεται πως μπήκε ανθρώπινο χέρι και τις τοποθέτησε εκεί. Δεν ειναι φυσικά τοποθετημένες. Εκείνο το "χέρι του ζόμπι" ρε φίλε μου έχει κάτσει στο στομάχι. Βρες είχα επειγόντως. Ψάξε στις αγγελίες να βρεις και θα την πάρεις και σε πυ καλή τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ οτι φαίνεται πως μπήκε ανθρώπινο χέρι και τις τοποθέτησε εκεί. Δεν ειναι φυσικά τοποθετημένες. Εκείνο το "χέρι του ζόμπι" ρε φίλε μου έχει κάτσει στο στομάχι. Βρες είχα επειγόντως. Ψάξε στις αγγελίες να βρεις και θα την πάρεις και σε πυ καλή τιμή.

ρε φιλε πως να τις βαλω να μην φαινονται ετσι????? το χερι πιστευω μολις αναπτυχθει η μος επανω του θα δειχνει πολυ ομορφο....... στις αγγελιες εριξα μια ματια χθες δεν βρηκα κατι..... θα κοιταξω βεβαια και πιο σχολαστικα σημερα..... και κτ ακομα.... εκει που ειχε μεινει η σταθμη του νερου στο τζαμι επιασε αλατα και δεν βγαινουν με το μαγνητη.... ξερεις τι μπορω να του κανω?? εκτος απο viakal :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Αν πέσει η στάθμη κάτω απο αυτο το σημείο, βάλε σε ενα σφουγγαράκι (να μην έχει χρησιμοποιηθεί πουθενα αλλου) λίγο ξύδι και τρίψε το σημείο αυτο. Μη βάλεις πολυ ξύδι και αρχίζει να στάζει στο νερο μέσα. Μετα με καθαρό πανάκι και νερό; πέρασέ το μια φορα απο πάνω να πάρεις τα υπολείμματα του ξυδιού.

Βασικα τις πέτρες απο που τις πήρες; Απο τα "Δώρα - είδη διακοσμησης η Κουλα"; Βάλε βρε πιο φυσικές πέτρες, πάρε απο τη φύση, καθάρισέ τες καλά και βάλτες μέσα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν επίσης προτιμότερο να βάλεις ένα είδος πέτρας και όχι διαφορετικα με πολλά χρώματα. Ας εχουν διάφορα μεγέθη. Με τα διαφορετικα μεγέθη κάνεις πιο όμορφα πράγματα και πιο φυσικά στησίματα.

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχω κατι πετρες φυσικες......αλλα ειναι μεγαλες σαν και εκεινη που ειχα την ''κοτρωνα'' που ελεγες.... αυτες τις πηρα απο μαντρα με οικοδομικα υλικα φυσικες υποτιθεται πως ειναι.....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικές ειναι αλλα ειναι πολύ "χαριτωμένες", πως να το πω. Εχουν χρώματα, γραμμές, ειναι στρογγυλεμένες κτλ και φαίνονται σα ψεύτικες κατάλαβες τι εννοω;

Link to comment
Share on other sites

πολυ φρου φρου και αρωματα που λεμε δηλ.....να βαλω πιο πολλες και πιο μικρες που εχω απο χαλικι ποταμισιο?

Link to comment
Share on other sites

Το χαλίκι θα σου βυθιστεί στην άμμο σύντομα. Πέτρες χρειάζεσαι. Τι να σου πω; Πειραματήσου για να δεις τι θα σου αρεσει περισσότερο. Βγες έξω, πάρε 6-7 πέτρες και ανάλογα με το σχήμα τους παίξε μαζί τους. Μη τις βάλεις όλες, δες ποιες θα φτιάξουν κάτι όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

παω εξορμηση στη φυση να δω τι θα βρω.....! θα επιστρεψω δριμυτερος.....

Link to comment
Share on other sites

παω εξορμηση στη φυση να δω τι θα βρω.....! θα επιστρεψω δριμυτερος.....

.....άμα βρεις κανά 50ευρο ειναι δικό μου!
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα! αμα το βρω θα στο στειλω με εμβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Ασε ρε φιλαρακι.....σιγα μην βρεις 50ευρω και το στειλεις σε αυτον!!!!

Σε γενικες γραμμες παντως συμφωνω με τον Πανο...βγες εξω στη φυση,μιας και εισαι στην επαρχια,μαζεψε πετρουλες απο καθαρο μερος,και ουτε εμενα μου αρεσει αυτο το ξυλο που μοιαζει με χερι!!!Οντως μοιαζει με χερι!!!χαχαχαχαχα!!!

Υπαρχουν και ξυλα να βρεις στη φυση καταλληλα για ενυδρειο...για ψαξτο λιγο! :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μολις γυρισα μετα απο μια μικρη εξορμηση γτ νυχτωσε κιολας.... μην πεσω σε κανενα ποταμι και ψαχνουν να με βρουν..... :bye2: λοιπον ψαχνωντας για πετρες.... βρηκα κανα 3αρι σχετικα ομορφουλες και βρηκα μια ριζα και την εκοψα με το πριονι ειναι απο πλατανο...... για πειτε γνωμες!

post-56103-0-69854900-1405792956_thumb.jpg

post-56103-0-62645500-1405792973_thumb.jpg

post-56103-0-47699200-1405792990_thumb.jpg

και αν κοψω και λιγο το χερι να φυγουν τα δαχτυλα δεν θα ομορφυνει??

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο είναι ξερό; Αν ναι θέλει και και επεξεργασία για να ειναι πιο ασφαλές για το ενυδρειο. Ωραίο ειναι αλλα τα ξύλα απο τη φύση τα ψιλοφοβάμαι. Γιατι δε βάζεις μια αγγελία "Ζητείται ρίζα", θα βρεις σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ξυλο!Δεν ειχε και κανενα ακομα?Και οι πετρουλες καλες ειναι...

Link to comment
Share on other sites

το ξυλο ειναι ξεροτατο και ειναι και ασφαλες γτ εκει που το βρηκα ειναι λιγο πιο κατω απο το σπιτι μου που εχει ενα ποταμι και εκει ο δρομος ειναι αδιεξοδο οποτε δεν πανε ανθρωποι ουτε καλλιεργειες εχει κοντα...... θα το βρασω καλα θα το βαλω και μια μερα με χλωρινη σε ενα κουβα και θα ειναι οκ.... και στο μονομαχοενυδρειο απο το ιδιο ποταμι εχω βαλει ξυλο χωρις κανενα προβλημα εδω και 8 μηνες..... θα βρασω και τις πετρες.... και θα ειναι οκ... πως λετε να τα βαλω?? εγω σκεφτομουν ο πατος του ξυλου να ακουμπαει στην πλατη του ενυδρειου επανω στον λοφο και τα κλαδια του να ειναι προς τα εμενα μπροστα δηλ... τι πετρουλες γυρω γυρω σκορπιες καπως..... τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει η δυνατότητα να μπει σε κανά φούρνο θα ειναι καλύτερα. Χλωρίνη ΜΗ του βάλεις, θα ποτίσει το ξύλο και όσο και να το ξεπλύνεις μετα όλο και κάτι θα μείνει και θα το βγάλει μέσα στο ενυδρειο. Όσο για το σημείο που θα το βάλεις, κόψε ενα χαρτόνι στις διαστάσεις του πάτου ενυδρειου και με το ξύλο και τις πέτρες κανε δοκιμές για να βρεις το καλυτερο αισθητικά αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

και σε φουρνο μπορω να το βαλω αλλα με το βρασιμο ξερεις τι εχω παρατηρησεις οτι αν τα βρασεις 2-3 φορες απο μια ωρα μουλιαζει και δεν επιπλεει καθολου μετα παει μπλουμ πατο...... οποτε δεν του βαζω χλωρινη... με το βρασιμο που θα φαει θα ψοφησει ακομα και το ξυλο..... αυτο που λες θα κανω θα πειραματιστω..... και οτι προκυψει..... νεοτερα αυριο.....!

Έγινε επεξεργασία - karatasis
Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα πειραμα και βαλε ολα τα ομοια φυτα μαζι. Φτιαξε ενα αλσακι! Μην τα μπλεκεις γιατι χανουν. Αυτο εκει αριστερα ας πουμε φαινεται τελειως ξεμπαρκο εκει! Και αυτο που μοιαζει με κερατοφυλλο δεξια, χωμενο μεσα στις hygrophilia δεν φαινεται και χανει!

Το ξυλο οντως ειναι σαν χερι! Αν απλα το ακουμπησεις πανω στην αμμο θα ειναι απλα ενα ξυλο! Και αν γυρω γυρω το ντυσεις με φυτα θα δειξει ακομη πιο πολυ!

Ολα να τα βαλεις πλατη και να αφησεις χωρο μπροστα!

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα πειραμα και βαλε ολα τα ομοια φυτα μαζι. Φτιαξε ενα αλσακι! Μην τα μπλεκεις γιατι χανουν. Αυτο εκει αριστερα ας πουμε φαινεται τελειως ξεμπαρκο εκει! Και αυτο που μοιαζει με κερατοφυλλο δεξια, χωμενο μεσα στις hygrophilia δεν φαινεται και χανει!

Το ξυλο οντως ειναι σαν χερι! Αν απλα το ακουμπησεις πανω στην αμμο θα ειναι απλα ενα ξυλο! Και αν γυρω γυρω το ντυσεις με φυτα θα δειξει ακομη πιο πολυ!

Ολα να τα βαλεις πλατη και να αφησεις χωρο μπροστα!

φιλε sturm σωστο ειναι αυτο που λες αλλα επειδη δεν εχω αλλα φυτα πες οτι ριχνω το χερι κατω...... βαζω ολα τα φυτα στη δεξια μερια μεχρι το χερι..... ( σημειωση το κερατοφυλλο εγω το εμπλεξα στη hygrophilia για να μην πηγαινει απο δω και απο εκει.........) στη αριστερη που ειναι και ο λοφος βαζω την ριζουλα που βρηκα και κανα 2-3 πετρουλες... απο φυτα??? τι θα κανω? πρεπει να βαλω και αλλα διαφορετικα κατι το οποιο δεν μπορω να το κανω αμεσα....

Έγινε επεξεργασία - karatasis
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα το απο αυτο και βλεπεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...