Jump to content

Εδώ Είμαστε Κι Εμείς!!


chrisvari

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!Έφτασαν κι εμένα τα καμάρια μου.Από τη Πέμπτη κολυμπάνε στο νέο τους σπίτι!

 

 

 

 

 

post-18701-0-30404700-1405874607_thumb.jpg

post-18701-0-28066900-1405874633_thumb.jpg

post-18701-0-49873400-1405874642_thumb.jpg

post-18701-0-75239900-1405874654_thumb.jpg

post-18701-0-25662000-1405874674_thumb.jpg

post-18701-0-59061700-1405874683_thumb.jpg

post-18701-0-54324500-1405874703_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρστώ φίλε μου.Τα 3 τα marlboro είναι 10-12.Απο τα άλλα 5 ξεκινάω με έναν μικρό περόπου 6 εκ και τα άλλα μεγαλύτερα γύρω στα 7-8 εκ.Το ενυδρείο καθαρά γύρω στα 600 λίτρα.1,80 ×0,60×0,65

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δε παίζονται.Μέσα σε 2 μέρες δεν κρύβονται καθόλου και όποτε πλησιάζω έρχονται κοντά για μάσα.Σήμερα ειδικά τα έσκισα στο φαί.Έκανα και μια καλή αλλαγή νερού

Link to comment
Share on other sites

Γλύκες είναι :D Από συμπεριφορές έχεις παρατηρήσει τίποτα; τα πάνε καλά μεταξύ τους;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες άντε και γρήγορα να τα δεις πιατέλες :thumbsu:

Παρακολούθησε την συμπεριφορά του κοπαδιού μην ¨τραμπουκίζουν¨ τα μεγαλύτερα στα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικα φιλε, να τα χαιρεσαι :thumbsu:

Βαλε μια γενικη του ενυδρειου να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Αυτό που λέτε πάντως ψιλοισχύει.Πρώτα θα φάνε τα μεγάλα.Ειδικά το πιο μικρό το κυνηγάνε.Προσπαθώ να ρίχνω τροφή σε κάθε πλευρά του ενυδρείου για να τρώνε όλοι.Το θέμα είναι οτι τα μικρά δεν ξεκολάνε απο τα μεγάλα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να τα χαιρεσαι, πολυ ομορφα!

Μια ερωτηση, τον κυκλοφορητη για ποιο λογο τον εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να τα χαιρεσαι, πολυ ομορφα!

Μια ερωτηση, τον κυκλοφορητη για ποιο λογο τον εχεις?

Ευχαριστώ.Το κυκλοφορητή τον έβαλα για να αποφεύγονται τα νεκρά σημειά απο άποψη κυκλοφορίας μέσα στο ενυδρείο και με τέτοιο τρόπο ώστε να μαζεύονται τα σκουπίδια στη είσοδο των φίλτρων.Είναι και 1,80 μέτρα μήκος βλέπεις.Απο τη μη επαρκή κυκλοφορία και τα μηδενικά νιτρικά άλλωστε πριν κανά μήνα είχα βγάλει κυανοβακτήριο που το αντιμετώπισα με ερυθρομυκίνη.Επίσης βλέπω οτι διασκορπίζεται καλύτερα η τροφή σε όλο το ενυδρείο και μπορούν να φάνε όλα τα δισκάκια αν και τα 2 μικρά δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα να τρώνε
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Εδώ μεσημεράκι σουλατσάρουνε

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ απολαμβάνουν το ηλιοβασίλεμα πριν την πέσουν

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Τη φιλτρανση εχεις?

Φίλε μου έχω 2 sun sun τα μεγάλα νομίζω 404 το μοντέλο,ένα σε κάθε πλευρά.Το κάθε ένα χωράει γύρω στα 13 λίτρα υλικό μέσα.Τα έχω φουλάρει με ελαφρόπετρα αλλά και siporax σε μικρότερη αναλογία.Είναι πάρα πολύ δυνατά φίλτρα με πολύ μεγάλη ροή
Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερεις 2 φιλτρα με δυνατη ροη συν τον κυκλοφοριτη.

Δυνατη ροη για δισκους δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειαρα.

Θα γινουν θηρια εκει μεσα.

Τα φιλτρα αυτα εχουν ροη 2.000 λιτρα την ωρα το καθενα οποτε μαλλον εισαι καλυμμενος απο αποψη ροης.

Και εγω παλια ειχα βαλει κυκλοφορητη ( Εχω το ανουμπιας 500 λιτρα ) και νομιζω οτι τα ενοχλουσε.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε η έξοδος των φίλτρων βαράει επιφάνεια,οπότε δεν είναι τραγικά τα πράγματα.Γενικότερα υπάρχουν σημεία με μεγαλύτερη ροή και σημεία που μπορούν να αράξουν.Τα έχω δει να πηγαίνουν κόντρα στον κυκλοφορητή και τα έχω δει να θέλουν να αράξουν και να πηγαίνουν πίσω απο τις ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ενυδρείο και πολύ ωραίοι δίσκοι να τους χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έριξα για πρώτη φορά καρδιά ένα μικρό κομμάτι.Χαμός έγινε.Το θετικό είναι οτι τσιμπολόγησαν και δύο μικρά που δε τα βλέπω να πολυτρώνε γενικά.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας.Μόλις ρίξω τη τροφή πέφτουν πάνω απο τα 8 δισκάκια τα 4,ενώ τα υπόλοιπα κοιτάνε και δε συγκινούνται.Απλά όταν τελειώσει το φαγοπότι τα υπόλοιπα θα πάνε και θα τσιμπολογάνε απο την άμμο.Δεν τρώνε όπως πρέπει και αργά ή γρήγορα θα μου γυρίσει σε ασθένεια.Εΐδκά με 2 υπάρχει θέμα σίγουρα.Το ένα είναι συνέχεια κρυμμένο,δεν ξέρω καν αν τρώει.Γενικά τα πιο μεγάλα τα τραμπουκίζουν συνεχώς.Το δεύτερο(το έχω και σε video πιο κάτω) αναπνέει πολύ γρήγορα ολη την ώρα,όχι μόνο μετά το φαί(τρ'ωει ελάχιστα έτσι κι αλλιώς) και ανοίγει τα βράγχια του υπερβολικά νομίζω.Σαν κάτι να το ενοχλεί.Πολλές φορές μαυρίζει παραπάνω και μετά επανέρχεται αλλά οι ανάσες πάντα γρήγορες.Εξωτερικά δεν έχει κανένα σημάδι όπως και τα υπόλοιπα.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

Το ενυδρείο γύρω στα 600 λίτρα καθαρά,αλλαγές κάθε Τετάρτη και Κυριακή 50% απο πρόφιλτρα.Ταίζω 7 διαφορετικές τροφές ocean και tropical και καρδιά ένα κυβάκι 2 φορές την εβδομάδα.Σπιρουλίνα πλέον 2,3 φορές την εβδομάδα και μία φορά την εβδομάδα μουλιάζω σε σκορδόζουμο.Τα περιττώματα των μεγάλων που τρώνε σα κτήνη είναι χρωματιστά χρωματιστά και δεν προδίδουν κάτι το ανησυχητικό.Για τα 2 πιο μικρά που έχουν το θέμα δεν έχω δει τίποτα.Θερμοκρασία αυτή τη στιγμή 29,6.Έχω 2 φίλτρα φουλαρισμένα με 13 λίτρα το καθένα κυρίως βιολογικό υλικό.Επίσης σήμερα έριξα και 3 φύλλα κάταπα.Τα δισκάκια κλείσανε σήμερα 18 μέρες που τα έχω.

Σήμερα πριν την αλλαγή

Αμμωνία 0

NO2 0

νιτρικά 10

tds 160

PH 7,8

Αυτό που σκέφτομαι είναι οτι το ph 7,8 είναι υπερβολικό κι απο την επόμενη αλλάγή θα προσθέτω νερό απο όσμωση μέχρι να φτάσω στο 50-50 δίκτυο-όσμωση.Επίσης μες στην εβδομάδα να ανοίξω τα φίλτρα μήπως έχουν πιάσει υπερβολική μάκα,αν και όπως σας είπα δεν ταίζω καρδία.

Δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο θα μπορούσα να κάνω

¨Οσον αφορά αυτό που αναπνέει γρήγορα?Μήπως έχει κανα εσωτερικό παράσιτο?Να ανεβάσω θερμοκρασία και να προσθέσω ektozon?Αλλά απο την άλλη φοβάμαι να ανεβάσω θερμοκρασία μήπως έχει καμιά βακτηριακή.Δεν βλέπω εξωτερικά κάτι ανησυχητικό ούτε λευκά περιτώματα.Τι λέτε ρε παιδιά?

Να σημειώσω οτι υπάρχει ετοιμοπόλεμη καραντίνα 64 λίτρα αν δούμε τα χειρότερα

Εδώ και το video http://youtu.be/qQSixtUkr7I

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ριξε την τροφη σε διαφορα μερη του ενυδρειου.οχι σε ενα σημειο μονο.αεραντλια εχεις απο οτι ειδα.δες τι φαγητο προτιμανε περισσοτερο

Έγινε επεξεργασία - zapetros
Link to comment
Share on other sites

εχεις μεγαλη ροη και αυτο τα κουραζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...