Jump to content

Εδώ Είμαστε Κι Εμείς!!


chrisvari

Recommended Posts

Η τροφή πάει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του ενυδρείου.Περνάει απο δίπλα τους και δεν ανοίγουν το στόμα.8 διαφορετικές τροφές τους δίνω.Σε καμία δεν πέφτουν πάνω.Μέχρι και σε καρδιά που έριξα σήμερα δεν πήγαν να φάνε

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ριξε ektozon προληπτικα.αν εχεις πολλα φωτα μπορει να μην τους αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που θα κάνω είναι να ξεκινήσω να βρω 4 δισκάκια ακόμα να γίνουν 12 να σπάσει λίγο η επιθετικότητα,θα προσθέσω στην επόμενη αλλαγή λίγο ektozon προληπτικά θα ξεκινήσω να βάζω νερό όσμωσης να πέσει το ph

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα μικρό update.Λοιπόν τα πράγματα πλέον πάνε πολύ καλά.Πλέον είναι όλα μαζί συνέχεια,τρώνε και του μικρού οι αναπνοές που ήταν γρήγορες,επανήλθαν.Έκανα ορισμένα πράγματα και ήδη αποδίδουν.Καταρχήν έβαλα τον κυκλοφορητή να δουλεύει μόνο ένα διωράκι την ημέρα.Έιχατε δίκιο.Τα κούραζε η μεγάλη ροή.Δεύτερον άλλαξα τις 2 λάμπες που είχα στα 10000 kelvin έντονο λευκό σε sylvania grolux πιο ροζέ για να μην τα χτυπάει τόσο έντονο φως.Έβαλα αρκετές ρίζες πόθο στην επιφάνεια για να δημιουργηθούν σκιές και να τραβάνε νιτρικά.Ήδη εδώ και μια βδομάδα απο 20 μετράω πλέον 10 νιτρικά.Έχω ξεκινήσει σε κάθε αλλαγή που κάνω μέρα παρά μέρα,να προσθέτω όλο και μεγαλύτερο ποσοστό νερού Αο.Τώρα είμαι στο 30-70.Θέλω να φτάσω 50-50.Τέλος έχω πάρει ήδη φιλτράκι και τύρφη να δουλεύει στο βαρέλι αλλαγής.Θα το ξεκινήσω όταν φτάσω στο 50-50 νερό όσμωσης-πρόφιλτρα.Επίσης έχω μιλήσει με ένα παληκάρι και το Σάββατο μου στέλνει άλλους 5 δίσκους.Το ph στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή είναι 7,6. και tds 155

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

IMG]http://img.tapatalk.com/d/14/08/24/edu4a9y7.jpg[/img]

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Να τα μας.......

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και την έβλεπα την Κυρία απο το απόγευμα να μου τινάζεται και να περιεργάζεται το χώρο αλλά δεν έδωσα σημασία

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το που έφτιαξες λίγο το περιβάλλον , πήραν τα πάνω τους ; ;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί που τα είδα ήταν εκεί τα αυγά.Δεν τα έχουν φάει.Το απόγευμα ίσως διακρίνω αν θα έχουν γονιμοποιηθεί,που θα σημαίνει οτι κι ο άλλος είναι αρσενικός.Το θέμα μου είναι οτι Σάββατο πρωί φτάνουν και 5 ενήλικα δισκάκια.Χαμός θα γίνει στο ενυδρείο

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Παιδιά αν δεν κάνω λάθος είναι γονημοποιημένα!!!Είμαστε σχεδόν στις 20 ώρες μετά την εναπόθεση των αυγών

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφα πράγματα αλλά μη βιάζεσαι. Αν δεν δείς ουρίτσες παίζουν πολλά σενάρια.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.Θα πρέπει να δω έστω μαύρες κουκίδες στα αυγά.Πάντως ήταν απίστευτη εμπειρία χτες!!χαλαρός είμαι και το απολαμβάνω.Απλά παρακολουθώ και μαθαίνω.Προφανώς αύριο μάλλον δεν θα υπάρχουν αυγά αλλά είναι απόλυτα λογικό

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι σέρνει απο πίσω του ο Ναπολέων?

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

My discus 700 litres fish tank:

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Τα δισκάκια έχουν εξοικιωθεί πλήρως στο χώρο τους,η επιθετικότητα έχει σπάσει στο ελάχιστο και όλα πηγαίνουν καλά.Οι αλλαγές πλέον γίνονται κάθε 3 μέρες με 80/20 όσμωση πρόφιλτρα.Tds ενυδρείου 65,KH 3 με 4 και ph σταθερό στο 7,8.Τώρα λογικά θα ξεκινήσει να πέφτει και τπ ph

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Υπάρχει ένα θέματακι και θα ήθελα τη γνώμη σας.Τα 2 μεγαλύτερα δισκάκια που ήρθαν πριν 2-3 εβδομάδες είναι συνέχεια μαζί.Μάλλον είναι ζευγάρι.Το θέμα είναι οτι ένας δίσκος που είχα απο την αρχή στο ενυδρείο άρχισε καμιά βδομάδα τώρα να ζαχαρώνει τον ένα απο τους 2 νεοεισερχόμενους δίσκους που μάλλον είναι ζευγάρι.Ταυτόχρονα έχει σαπίσει στο ξύλο τον άλλο κάθε φορά που βγαίνει πίσω απο τις ρίζες και πλησιάζει το ταίρι του.Σαν να μην έφτανε αυτό ο συγκεκριμένος δίσκος όταν πάει να κινηθεί απο την άλλη μεριά,του την πέφτει ένας άλλος δίσκος.Το αποτέλεσμα είναι να είναι συνέχεια πίσω απο μια ρίζα,με διάφορες αμυχές στο σώμα του απο τα δαγκώματα .Ευτυχώς όταν βρίσκει την ευκαιρεία τρώει.Τι μπορώ να κάνω?

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και για λίγες ημέρες melafix για τα τραύματα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις φίλε μου οτι θα εξομαλυνθεί η κατάσταση?Έχω api stress coat με aloe vera και βάζω σε κάθε αλλαγή.Και με αυτό νομίζω εντάξει δεν είμαι?

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.Παρατήρηση κι επαγρύπνηση λοιπόν

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...