Jump to content

Η Ιδανική Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

10 danio 5 cory 6 dwarf μελανοταινίες 2 Sp3 10 κόκκινα σαλιγκάρια μια χαρά θα είναι .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10 danio 5 cory 6 dwarf μελανοταινίες 2 Sp3 10 κόκκινα σαλιγκάρια μια χαρά θα είναι .

Σταματη,επετρεψε μου να διαφωνησω..

Ειναι πολλα τα ψαρια για 100 λιτρα ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι απ οτι θυμαμαι η κατωτερη θερμοκρασια για μελανοταινιες καλα καλα δεν συμπιπτει με την ανωτερη για danio..Στην ιδανικη θερμοκρασια για μελανοταινιες τα danio θα ψηνονται..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι απ οτι θυμαμαι η κατωτερη θερμοκρασια για μελανοταινιες καλα καλα δεν συμπιπτει με την ανωτερη για danio..Στην ιδανικη θερμοκρασια για μελανοταινιες τα danio θα ψηνονται..

Παρα πολυ σωστα.Τα ντανιο θελουν θερμοκρασια μεχρι 25.

Και εξακολουθω να πιστευω οτι ολα αυτα τα ψαρια ειναι πολλα για 100 λιτρα ενυδρειο ακομα και αν ταιριαζαν.

Link to comment
Share on other sites

Τότε τι θα λέγατε για ένα κοπάδι εύκολα τετρα και μερικα κορυντορας που αναφέρθηκαν πριν?

Link to comment
Share on other sites

http://www.seriouslyfish.com/species/melanotaenia-praecox/

http://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/

Αν και το σκεπτικό μου δεν λειτουργεί με αυτό το τρόπο .

Σε κάποια στιγμή θα σας το εξηγήσω .

Link to comment
Share on other sites

Τότε τι θα λέγατε για ένα κοπάδι εύκολα τετρα και μερικα κορυντορας που αναφέρθηκαν πριν?

Τα τετρα θελουν μαλακο νερο,οπωτε θα πρεπει να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης σου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να βάλω κάτι σαν κάποιο ξύλο μέσα για να κάνει το νερο ποιο οξινο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι,θα πρεπει να επεξεργαζεσαι το νερο με τυρφη η με αντιστρωφη οσμωση για να το κανεις πιο μαλακο.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι αν θες ντανιο,θα πρεπει να κανεις κατι με τη θερμοκρασια το καλοκαιρι,θελουν μεχρι 25.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι ένα πρόβλημα διότι το καλοκαίρι ανεβαίνει πολυ η θερμοκρασία στο τόπο μου.

Μήπως μερικα γκουραμι που έχουν λαβύρινθο και μερικα κορυντορας που αναπνέουν αέρα τότε?

Link to comment
Share on other sites

Τα γκουραμι θελουν μαλακο νερο και θερμοκρασια μεχρι 28.

Κανενα ψαρι δεν αντεχει για πολυ πανω απο τους 28,μονο οι δισκοι..

Link to comment
Share on other sites

Τα γκουραμι θελουν μαλακο νερο και θερμοκρασια μεχρι 28.

Κανενα ψαρι δεν αντεχει για πολυ πανω απο τους 28,μονο οι δισκοι..

Μη γίνεσαι ακραίος , πολλά ενυδρεία τα καλοκαίρια κρατάνε τα ψάρια τους στους 30 βαθμούς με τα περισσότερα να μη παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα .

Και μια και γενικολογούμε ( δεν είναι σωστό ) να μου πείς για τις αφρικάνες θα στο δικαιολογούσα .

Υγ. Λόγω έλλειψης χρόνου σας χρωστάω μια ανάλυση .

Link to comment
Share on other sites

Σταματη,δεν ειμαι ακραιος και το ξερεις πιστευω..

Τα ψαρια δεν ειναι καλο να τα εχουμε στα ακρα των συνθικων που θελουν.

Το σωστο,δεν ειναι τα περισσοτερα ενυδρεια να μην εχουν προβλημα,αλλα ολα.Αν εχει προβλημα με την θερμοκρασια ο φιλος,μπορει να βαλει εναν κοντρολερ και ανεμηστιρακια και να κραταει χαμηλα την θερμοκρασια.Να διαλεξει ψαρακια που θελουν νερο βρυσης και να μην εχει προβλημα ουτε με την αναπληρωση.

Επισης,τα φυτα δεν αντεχουν πολυ σε τετοιες θερμοκρασιες,με λιγα λογια θα φτιαξει μια ωραια σουπα.Γιατι θα πρεπει να βαλει τα ζωντανα σε τετοια δοκιμασια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα τα ψάρια δεν έχουν κανένα πρόβλημα να ζήσουν με τις αναγραφόμενες ακραίες συνθήκες των προφίλ .

Η ίδια η φύση τα έχει προβλέψει με τις φυσιολογικές διακυμάνσεις που εχει κατα περιόδους .

Για τα φυτά θα μπορούσα να συμφωνήσω , αν και υπάρχουν φυτά που αντέχουν και ποιό ψηλά .

Να σας αναλύσω το σκεπτικό μου .

Εχω δύο ενυδρεία 100 λίτρων το κάθε ένα .

Χρησιμοποιώ το ίδιο νερό βρύσης χωρίς καμία επέμβαση .

Στο ένα ενυδρείο έχω έχω 20 ψάρια απο το Α είδος που η φυσιολογία του νερού είναι στα ανώτερα επιτρεπτά όρια των ψαριών που έχω και στο άλλο 10 ψάρια απο το Β είδος που η φυσιολογία του νερού είναι στα χαμηλότερα επιτρεπτά όρια των ψαριών που ζούν μέσα .

Γιατί να μη μπορώ σε ενα άλλο ενυδρείο 100 λίτρων να μη μπορώ να βάλω 10 απο το Α είδος και 5 απο το Β , εφ όσων δεν έχουμε προβλήματα συμπεριφοράς ;

Προσπάθησα να είμαι πολύ σύντομος και δεν ξέρω αν μπόρεσα να σας δώσω να το καταλάβετε .

Link to comment
Share on other sites

Κώστα τα ψάρια δεν έχουν κανένα πρόβλημα να ζήσουν με τις αναγραφόμενες ακραίες συνθήκες των προφίλ .

Η ίδια η φύση τα έχει προβλέψει με τις φυσιολογικές διακυμάνσεις που εχει κατα περιόδους .

Για τα φυτά θα μπορούσα να συμφωνήσω , αν και υπάρχουν φυτά που αντέχουν και ποιό ψηλά .

Να σας αναλύσω το σκεπτικό μου .

Εχω δύο ενυδρεία 100 λίτρων το κάθε ένα .

Χρησιμοποιώ το ίδιο νερό βρύσης χωρίς καμία επέμβαση .

Στο ένα ενυδρείο έχω έχω 20 ψάρια απο το Α είδος που η φυσιολογία του νερού είναι στα ανώτερα επιτρεπτά όρια των ψαριών που έχω και στο άλλο 10 ψάρια απο το Β είδος που η φυσιολογία του νερού είναι στα χαμηλότερα επιτρεπτά όρια των ψαριών που ζούν μέσα .

Γιατί να μη μπορώ σε ενα άλλο ενυδρείο 100 λίτρων να μη μπορώ να βάλω 10 απο το Α είδος και 5 απο το Β , εφ όσων δεν έχουμε προβλήματα συμπεριφοράς ;

Προσπάθησα να είμαι πολύ σύντομος και δεν ξέρω αν μπόρεσα να σας δώσω να το καταλάβετε .

Σταματη,μονος σου εδωσες την απαντηση μ αυτο που εχω κοκκινησει..οι λεξεις κλειδια ειναι κατα περιοδους και οχι συνεχεια.

Αλλο το να βαλεις ενα ψαρι στα ακρα για λιγο καιρο μεχρι να φτιαξεις το νερο σου και αλλο να το εχεις για παντα ετσι.Και μη μου πεις για αναπαραγωγης και αγρια γιατι ολα μεσα τους το ιδιο dna εχουν.

Παμε στο δευτερο σκελος.

Για μενα αυτο ειναι λαθος,το να εχεις τα ψαρια σε λαθος συνθικες η στα ακρα.Μπορει εσυ να βλεπεις οτι δεν υπαρχει προβλημα αλλα δεν μπορεις να το ξερεις αυτο,μπορει να μη ζησουν οσο θα ζουσαν κανονικα.Αν εισουν περιπου στη μεση των συνθικων που θελουν,τοτε καλως να τα βαλεις μαζι.

Τα νουμερα φανταζομαι ειναι τελειως τυχαια γιατι δεν μπορουμε να γνωριζουμε αν 15 ψαρια μπορουν να μπουν σε 100 λιτρα ενυδρειο.παιζουν πολλοι παραγωντες σ αυτο και το ξερεις.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανοίχτε ένα άλλο θέμα καλύτερα γιατί αυτή η κουβέντα περι συνθηκών πάει τελείως αλλού από το θέμα του φίλου.

Στο προκείμενο, θεωρώ πως τα ανεμιστηράκια είναι μονόδρομος για την τραγική πλειοψηφία των ψαριών, θα πας σε μια τέτοια λύση ό,τι και αν επιλέξεις.

Οσον αφορά την συμβατότητα, δεν έχω ακούσει να δημιουργείται κάποιο θέμα με αυτά τα ψάρια σε φυσιολογικά επίπεδα τιμών

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Σταματη,μονος σου εδωσες την απαντηση μ αυτο που εχω κοκκινησει..οι λεξεις κλειδια ειναι κατα περιοδους και οχι συνεχεια. Και γιατί εμείς να προσπαθούμε να έχουμε σταθερές συνθήκες ;

Αλλο το να βαλεις ενα ψαρι στα ακρα για λιγο καιρο μεχρι να φτιαξεις το νερο σου και αλλο να το εχεις για παντα ετσι.Και μη μου πεις για αναπαραγωγης και αγρια γιατι ολα μεσα τους το ιδιο dna εχουν. Το έχεις διαπιστώσει ή έτσι υπολογίζεις .

Παμε στο δευτερο σκελος.

Για μενα αυτο ειναι λαθος,το να εχεις τα ψαρια σε λαθος συνθικες η στα ακρα. Μάλλον κάτι σε μπερδεύει , τα άκρα που λέμε για τα ψάρια είναι ο μέσος όρος χαμηλότερων και υψηλότερων τιμών κατ έτος στη φύση που ζούνε . Μπορει εσυ να βλεπεις οτι δεν υπαρχει προβλημα αλλα δεν μπορεις να το ξερεις αυτο,μπορει να μη ζησουν οσο θα ζουσαν κανονικα. Ειδικά εγώ το ξέρω πολύ καλά . Αν εισουν περιπου στη μεση των συνθικων που θελουν,τοτε καλως να τα βαλεις μαζι. Γιατί όχι στο παράδειγμα που έφερα .

Τα νουμερα φανταζομαι ειναι τελειως τυχαια γιατι δεν μπορουμε να γνωριζουμε αν 15 ψαρια μπορουν να μπουν σε 100 λιτρα ενυδρειο.παιζουν πολλοι παραγωντες σ αυτο και το ξερεις. :). Σκοπίμως δεν ανέφερα άλλες παραμέτρους για να βάλεις όποιες θέλεις εσύ .

Και σε ξαναρωτώ βάλε με το μυαλό σου ότι παραμέτρους θέλεις και όποιο ψάρι θέλεις , εντός όμως των περιορισμών που έχω θέσει , γιατί να μη μπορούν να μπούν στο ίδιο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Ανοίχτε ένα άλλο θέμα καλύτερα γιατί αυτή η κουβέντα περι συνθηκών πάει τελείως αλλού από το θέμα του φίλου.

Στο προκείμενο, θεωρώ πως τα ανεμιστηράκια είναι μονόδρομος για την τραγική πλειοψηφία των ψαριών, ( Γιατί τι θερμοκρασίες πιάνει; ) θα πας σε μια τέτοια λύση ό,τι και αν επιλέξεις.

Οσον αφορά την συμβατότητα, δεν έχω ακούσει να δημιουργείται κάποιο θέμα με αυτά τα ψάρια σε φυσιολογικά επίπεδα τιμών .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ακόμα και για περίπου δυο εβδομάδες που θα είναι μόνα τους θα χρειαστούν ανεμιστιρακια

Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστώ πως εκτός απο τον ρυθμιστη της λαμπας και την ταιστρα θα χρειαστεί και ρυθμιστής για τα ανεμιστιρακια

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ακόμα και για περίπου δυο εβδομάδες που θα είναι μόνα τους θα χρειαστούν ανεμιστιρακια

Και να φανταστώ πως εκτός απο τον ρυθμιστη της λαμπας και την ταιστρα θα χρειαστεί και ρυθμιστής για τα ανεμιστιρακια

Για τη θερμοκρασίες μιλάμε ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...