Jump to content

Η Ιδανική Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Και σε ξαναρωτώ βάλε με το μυαλό σου ότι παραμέτρους θέλεις και όποιο ψάρι θέλεις , εντός όμως των περιορισμών που έχω θέσει , γιατί να μη μπορούν να μπούν στο ίδιο ενυδρείο .

Σταματη,εμεις στα ενυδρεια μας προσπαθουμε να εχουμε σταθερες συνθικες γιατι τα πολλα σκαμπανευασματα δεν κανουν καλο στα ψαρια.Το ενυδρειο μας ειναι ενα κλειστο συστημα,δεν ειναι η φυση που υπαρχουν εκατονταδες λιτρα νερου και αλλοι παραγωντες που εμεις δεν μπορουμε να εχουμε στα ενυδρεια μας.

Οσον αφορα το dna των ψαριων,σιγουρα αυτο υπαρχει ειτε ειναι αναπαραγωγης ειτε αγρια,δεν μπορεις να το βγαλεις ουτε να το αλλαξεις.

Εγω επιμενω οτι δεν ειναι καλο να μπιανουν τα ψαρια στα ακρα.

Αν τα ειδη που θες να βαλεις εχουν περιπου τις ιδιες αναγκες σε παραμετρους νερου,τοτε μπορεις να τα βαλεις μαζι,οχι ομως αν ενα θελει μαλακο και το αλλο σκληρο,η αν το ενα θελει δροεσερο νερο και το αλλο οχι.

Γύρω στους 28 διότι το σπίτι είναι πιο δροσερό απο το περιβάλλον

Φιλε μου αν μιλαμε για 28 βαθμους τοτε τζαμπα κανουμε ολη αυτη τη κουβεντα..εσυ στην αρχη μιλησες για υψηλες θερμοκρασιες..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άμα κάνει 32 απ΄εξω στο σπίτι είναι γύρω στους 28-29

32 το καλοκαιρι εξω,δυσκολα να εχει..για παραπανω ναι..

Ετσι οπως τα λεμε δεν μπορουμε να μιλησουμε με ακριβια φιλε μου γιατι μπορει εξω να πιασει και 40 και 38..

Link to comment
Share on other sites

Εαν με 32 έξω έχεις 29 στο ενυδρείο , θέλεις ανεμιστηράκι .

Link to comment
Share on other sites

Άρα θα χρειαστεί στα σίγουρα ε?

Δεν πειράζει μέχρι τότε θα έχω βρει ανεμιστιρακια.

Υ.Γ άλλη μια σκέψη, οι κιχλιδες τανκγανικα που θέλουν και σκληρό νερο θα μπορώ να τις κρατησω με ευκολία?

Link to comment
Share on other sites

Σταματη,εμεις στα ενυδρεια μας προσπαθουμε να εχουμε σταθερες συνθικες γιατι τα πολλα σκαμπανευασματα δεν κανουν καλο στα ψαρια.Το ενυδρειο μας ειναι ενα κλειστο συστημα,δεν ειναι η φυση που υπαρχουν εκατονταδες λιτρα νερου και αλλοι παραγωντες που εμεις δεν μπορουμε να εχουμε στα ενυδρεια μας.

Οσον αφορα το dna των ψαριων,σιγουρα αυτο υπαρχει ειτε ειναι αναπαραγωγης ειτε αγρια,δεν μπορεις να το βγαλεις ουτε να το αλλαξεις.

Εγω επιμενω οτι δεν ειναι καλο να μπιανουν τα ψαρια στα ακρα.

Αν τα ειδη που θες να βαλεις εχουν περιπου τις ιδιες αναγκες σε παραμετρους νερου,τοτε μπορεις να τα βαλεις μαζι,οχι ομως αν ενα θελει μαλακο και το αλλο σκληρο,η αν το ενα θελει δροεσερο νερο και το αλλο οχι.

+ 50000 :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συγνώμη για την απουσία μου καθώς είμαι αυτη τη στιγμη στο εξωτερικό.

Στις 3 σελίδες τις συγκεκριμένης συζήτησης αναφέρθηκαν αρκετά είδη ψαριών οποτε θα κάνω μια γρηγορη ανακεφαλαιωση για να δείτε αν κατάλαβα καλα

Ας αρχίσουμε

Μπαρπς- φεύγουν λόγω επιθετικότητας

Ντανιο- φεύγουν λόγω ευαισθησίας σε υψηλές θερμοκρασίες

Τετρα-παίζονται αλλα χρειάζονται μαλακωμα νερού

Μελανό ταινίες - παίζονται μονο οι dwarf και θέλουν μαλακωμα νερού

Ζοωτοκα- πσιλο παίζονται διότι αν και θέλουν νερό βρύσης γέννανε σαν κουνελια και μπαίνουν μονο με αλλα ζοωτοκα

Κορυντορας-100% γιατι δίνουν ζωντάνια και καθαρίζουν το ενυδρειο αλλα θέλουν μαλακωμα νερού

Ξέχασα τίποτα; Αν ναι θυμιστε το μου

Σας ευχαριστω για την προσοχή σας!😃

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι σε διακοπές, κάνε υπομονή! :D

Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω οπως τα πες αλλα με την διορθωση οτι και τα τετρα και τα κορυ εχουν ευαισθησια στην θερμοκρασια!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γίνεται πολύς λόγος για το μαλακωμα του νερού, μήπως ξέρεις πόσο σκληρό είναι το νερό σου και το ph του; Ή τουλάχιστον για ποια περιοχή μιλάμε ώστε να ξέρουμε στο περίπου για τι τιμές μιλάμε; :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς σκληρότητα δεν γνωρίζω αλλα είναι όπως όλου του Πειραιά .

Υ.Γ ευχαριστώ όλους που ακόμα και μετα απο 4 σελίδες θέμα ακόμα μπαινετε στο κόπο να μου απαντήσετε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...