Jump to content

Κοστος


nikolas makris

Recommended Posts

Γεια σας θα ηθελα να ροτισω ποιο ειναι περιπου το κοστοσ τον τζαμιον για ενα διυ ενυδρειο γυρο στα 200 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται φιλε μου το καταστημα..... την περιοχη και το τζαμι... υπολογισε χοντρα χοντρα κανα 80... εγω φαντασου για ενα 80αρι πριν κανα δυο χρονια με 5αρι τζαμι μου ειχε κοστισει 35 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

ολα παιζουν..

παρε αρκετους τηλ. να μαθεις τιμες..

τι διαστασεις θα το κανεις? γιατι παιζει σημαντικο ρολο στην τιμη το παχος του τζαμιου

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα παίζει ρόλο εκτος απο τις διαστάσεις και το πάχος του τζαμιου που για 200 λίτρα πας για τουλάχιστον 8αρι

Link to comment
Share on other sites

περιπου τοσα, πρεπει να υπολογιζεις και το ροντε γυρω-γυρω

Link to comment
Share on other sites

http://www.vlavianos.gr/default.asp?gclid=CM7ci7zR3b8CFVIPtAodvnEAgw

Δεν ξερω αλλα 120 ευρω πολλα μου φαινονται.Παρε εδω τηλ.και ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορείς να τα βρεις πολύ φτηνότερα 120χ40χ40 cm ύψος έχω φτιάξη με κόντρες πάνω κάτω με 5cm τζάμι και τρέχει μια χαρά 2 χρόνια περίπου κόστος μαζί με σιλικόνες περίπου 65ε.

Link to comment
Share on other sites

Τον πιο σημαντικό ρόλο στην ασφάλεια του ενυδρείου, εκτός από την κατασκευή, παίζει και το πάχος του τζαμιού. Νομίζω ότι και αυτό είναι που κοστίζει...

Δώσε ιδιαίτερη σημασία στο πάχος για λόγους ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

http://www.vlavianos.gr/default.asp?gclid=CM7ci7zR3b8CFVIPtAodvnEAgw

Δεν ξερω αλλα 120 ευρω πολλα μου φαινονται.Παρε εδω τηλ.και ρωτα.

Αυτος ειναι κοντα στη γειτονια μου! :P

Link to comment
Share on other sites

και γω ειμαι της αποψης να το κανει 0.8mm το παχος.... αλλα και παλι 120 μου φαινονται πολλα......

Link to comment
Share on other sites

το θεμα είναι ότι μενω και σε επαρχια και οι επιλογεσ μου είναι περιορισμενεσ αν ξερει κανεισ καποιον φτινο στιν Δραμα να μου το πει

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι κοντα στη γειτονια μου! :P

Απο τους καλυτερους ειναι Κωστη :)

Αμα εισαι επαρχεια αστα να πανε φιλε μου.Μαυρο χαβιαρι θα παει .

Παντος αυτος που σου ειπα στελνει παντου,δεν εχεις να χασεις κατι ,αν παρεις ενα τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να γινεται κατω απο 8αρι σε 120 μηκος... χωρις προβλημα στο μελλον

εγω εχω 120 χ 50 χ 60 με 10αρι, κοντρες πανω κατω .. και να το κλωτσισεις δεν κουνιεται :)

απο θεμα ασφαλειας, εγω θα πηγαινα σε 8αρι και 10αρι πατο

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κουβέντα για κατασκευή με τζάμι κάτω από 8 mm και στα 8mm με κόντρες οπωσδήποτε. Ακόμα και με 10 mm τζάμι πάλι θα πρέπει να μπει τουλάχιστον μία κόντρα στην μέση στο πάνω μέρος του ενυδρείου και με πολύ ρίσκο. Το ροντάρισμα το θεωρώ περιττό. Ένα απλό τρόχισμα και είναι μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε κουβέντα για κατασκευή με τζάμι κάτω από 8 mm και στα 8mm με κόντρες οπωσδήποτε. Ακόμα και με 10 mm τζάμι πάλι θα πρέπει να μπει τουλάχιστον μία κόντρα στην μέση στο πάνω μέρος του ενυδρείου και με πολύ ρίσκο. Το ροντάρισμα το θεωρώ περιττό. Ένα απλό τρόχισμα και είναι μια χαρά.

+1

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε παιδια με υψος 40 εκ πρεπει να βαλει ενα ποντο τζαμι , μην λεμε και υπερβολες

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα δικά μου τζάμια δεν τα ροντάρισα, τα έτριψα με γυαλόχαρτο και βγήκαν μία χαρά - και έχουν καλύτερη πρόσφυση για κόλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα δικά μου τζάμια δεν τα ροντάρισα, τα έτριψα με γυαλόχαρτο και βγήκαν μία χαρά - και έχουν καλύτερη πρόσφυση για κόλλημα.

Σωστος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε παιδια με υψος 40 εκ πρεπει να βαλει ενα ποντο τζαμι , μην λεμε και υπερβολες

Δεν είπε κανείς ότι πρέπει, αλλά έχει και μήκος 1,20….

Συνήθως και πολύ χοντρικά

Γυάλα έως 50 λίτρα 3 χιλιοστά αρκούν

Από 40 έως 90 λίτρα 5 χιλιοστά

Από 60 έως 140 λίτρα 8 χιλιοστά

Από 120 έως 600 λίτρα 10 χιλιοστά

Από 300 λίτρα και πάνω 12 χιλιοστά και πάνω.

Το σημαντικότερο είναι το ύψος του ενυδρείου όπως πολύ σωστά είπες Αν θα έχει κόντρες, πόσες και που. Αν θα είναι από χοντρότερο γυαλί ο πάτος η θα έχει διπλό πάτο. Αν το καπάκι και το τελάρο της βάσης αποτελούν μέρος του ενυδρείου ή όχι Για να μην παρεξηγηθώ οι παραπάνω τιμές είναι εμπειρικά και δεν αποτελούν κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη με σενα ,ενα και ενα το παω :P

3 χιλιοστα γυαλι δεν θα εκανα κανενα ενυδρειο,οσο μικρο και εαν ηταν :)

Link to comment
Share on other sites

Σταματη με σενα ,ενα και ενα το παω :P

Αν σου πω ότι κατάλαβα τι εννοείς, θα σου πω ψέματα. :hocky:

3 χιλιοστα γυαλι δεν θα εκανα κανενα ενυδρειο,οσο μικρο και εαν ηταν :)

Μια χαρά είναι τα 3 χιλιοστά Το πρόβλημα είναι στο κόλλημα γιατί έχει μικρή επιφάνια.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω ότι το μήκος παιζει κάποιο ρολο στο πάχος , το ύψος είναι αυτό που ανεβάζει το πάχος

Τέλος πάντων για να μην το τραβαμε το θέμα η ουσία είναι ότι εαν βάλει κόντρες μπορεί να κατέβει αρκετά σε πάχος και να είναι πιο οικονομικά για εκείνον

Πάντως οι τιμες ξεφεύγουν όταν πάμε σε τζαμι απο 12αρι και πανω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...