Jump to content

Filip's Nano Reef Reboot


filfilip

Recommended Posts

Αγαπητοί μου,

μετά από σχεδόν έναν χρόνο μακριά από το χόμπι λόγω υγείας, επανέρχομαι έτοιμος για να ξανά στήσω ότι απέμεινε από το ριφάκι μου.
Το νανάκι μου δυστυχώς αναγκάστηκε και έμεινε μόνο του για μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι και 2 μήνες χωρίς καμία αλλαγή νερού!

Μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα οι δικοί μου άνθρωποι άρχισαν να μαθαίνουν να σπάνε αλάτια, να κάνουν καμιά αλλαγούλα στο νερό, να τα ταΐζουν και να συμπληρώνουν νερό από την όσμωση παρακαλώ!
Δυστυχώς όμως οι απώλειες αρκετές... χάθηκαν όλα τα κοράλλια εκτός από 3 κεφάλια ζωάνθους!
Χάθηκε μία cleaner και ένας ερημίτης.... χάθηκαν επίσης 2 trochus.
Φυσικά δεν έχασα μόνο αλλά κέρδισα κι όλας... αρκετές απταισίες και άλγη που θα ζήλευε ένα refugium!

Εφόσον μπόρεσα και επανήλθα πήρα την απόφαση να το ξανά φτιάξω και μάλιστα καλύτερο από ότι την προηγούμενη φορά.
Έχουμε και λέμε....

Main tank: 30lt
Sump: 35lt

Για αρχή έκανα τις παρακάτω αλλαγές & προσθήκες:

  • Νέο skimmer Tunze 9004 (είχα της Sera το μικρό)
  • Phosphate reactor Innovative MiniMax
  • Κυκλοφορητή Korallia Nano (είχα ένα γομάρι που δεν θυμάμαι πως λέγεται)
  • Συναγερμό υπερχείλισης και αυτόματο σύστημα διακοπής αντλίας με χρονοκαθυστέρηση στην επανεκκίνηση (είχα 2 πλημμύρες όσο δεν το πρόσεχα)
  • Επισκευή της αυτόματης αναπλήρωσης και τοποθέτηση 2ου φλότερ για μεγαλύτερη ασφάλεια

Μετά τις αντικαταστάσεις προχώρησα σε αλλαγή του 60% του νερού και την επόμενη μέρα το υπόλοιπο 20%.

Μετά τις αλλαγές έχουμε τις παρακάτω μετρήσεις:

  • Αμμωνία: 0
  • NO3: 5
  • KH: 4,5
  • PO4: 0
  • Αλατότητα: 1024

Επίσης προστέθηκαν και τα πρώτα ζωντανά....

  • 2 trochus και 2 νασάριους για να πιάσουν αμέσως δουλειά
  • ένα βραχάκι Xenia
  • και το πράσινο αριστερά που δεν θυμάμαι πως λέγεται :poster_oops: (όποιος το αναγνωρίσει ας μου πει και εμένα)

DSC_1093ready_1_zps9669b9d0.jpg

to be continued....

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αλλα γιατι το sump ειναι μεγαλυτερο απτο main?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχει προοπτική να μεγαλώσει το main!!! Οπότε από την αρχή το φτιάξαμε έτσι

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες ξανα και περαστικά!

Η υγεια πανω απ'όλα και τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε!

Το Kh ειναι παρα πολυ χαμηλό, πρεπει να το ανεβάσεις στο 7-8 για να ζησουν τα κοράλια που έβαλες

Το κοραλλάκι αριστερά ειναι γονιοπόρα. Δυσκολο κοράλι, ισως έπρεπε να περιμένεις να στρώσει παλι το ενυδρείο.

Εφ'όσον εχεις αιπτάσεις πηγαινε παρε δυο-τρεις γαρίδες peppermint, ή ενα ψαράκι file fish που σίγουρα θα κανει δουλειά. Βεβαια το συγκεκριμένο τσιμπολογάει και κοράλλια αλλα εφ'όσον εχεις μονο δυο αστο να κανει δουλειά και μετα το δινεις.

Προτεραιότητα σου ομως ειναι να ανεβει το Κh στο 7-8. Επίσης σιγα-σιγα ανεβασε την αλατότητα στο 1025-1026.

Τι νερο βάζεις; Βρυσης ή αντιστροφη όσμωση;

Και πάλι περαστικά και καλη επάνοδο! Οτι βοήθεια θες εδω είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!! :)

Το νερό είναι πάντα όσμωσης!
Για το KH ξεκίνησα να συμπληρώνω σιγά-σιγά διττανθρακική σόδα. Για το filefish λίγο χλωμό γιατί είναι λίγα τα λίτρα. Μάλλον προς peppermint θα πάω.

Την αλατότητα επίσης θα την ανεβάσω σιγά-σιγά στο 1026 με τις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και παλι φιλιπε :jig:

Οσον αφορα στις απωλειες,εσυ να εισαι καλα και τα κοραλια βρισκονται και τα ενυδρεια ξαναγεμιζουν!

Στα ενυδρειακα,θα συμφωνησω σε ολα με τον teo και με εσενα που προτιμας την peppermint σαν λυση.

Απλα αυτη(οπως βεβαια και τα περισσοτερα ζωντανα που τρωνε τις aptaisia) θα πρεπει να μην την εχεις καλοταισμενη ωστε ν'αυξησεις τις πιθανοτητες να σου τις καθαρισει.

Οταν μπορεσεις προμηθευσου και ενα τεστ Ca.

Χαιρομαι που στο βαθος του μυαλου σου εχεις και μεγαλυτερο ενυδρειο.Θα σου ανανεωσει πολυ την ορεξη :thumbsu:

Και παλι καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ mad!
Τεστάκι Ca είχα αλλά σήμερα ανακάλυψα πως έχει λήξει οπότε θα πάω σε αγορά καινούριου.

Για τις peppermint πόσες προτείνετε; Νομίζω πως σε αυτά τα λίτρα 2 είναι πολλές αλλά θα φτάσουν για να τσιμπήσουν τις απταισίες;

Μήπως να πάω σε κάποια άλλη χημική μέθοδο;

Link to comment
Share on other sites

Επισεις να ευχηθω περαστικα και μακρια.Τη ενυδρειο σκεφτεσε?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ!
Στο ενυδρείο θα βάλω μερικά LPS όπως Acanthastra και Euphylia, mushrooms και πολλαααα ζωάνθους.

Από ψαράκια θα παραμείνουν τα 2 occelaris και από ασπόνδυλα κανέναν ερημίτη, το γνωστό συνεργείο καθαρισμού και ίσως καμιά cleaner.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν είμαι στα 60 μικτά.

Από χειμώνα βλέπουμε για να ανέβουμε στα 155 μικτά.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά προς το παρόν το reboot το αντιμετωπίζουμε ως 60lt μικτά! χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Χεχε,σωστοοος!

Φιλιπε μια γαριδα,θα ειναι αρκετη σε αυτο το ενυδρειο :thumbsu:

Και δυο να βαλεις δεν θα κανεις κακο αλλα δεν υπαρχει λογος να βαλεις και δευτερη.

Μια συμβουλη...μην δοκιμασεις κανενα χημικο τροπο.

Απλα θα τις πολλαπλασιασεις οτι υλικο και να χρησιμοποιησεις.

Θα εχεις επιτυχια μονο αν παρουν απευθειας στο στομα τους το υγρο αλλα αυτο ειναι κατι δυσκολο αφου ξερεις ποσο γρηγορα μαζευονται οταν αντιληφθουν τη κινηση.

Καλυτερα φυσικη προσεγγιση

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Ωραία mad,

οπότε πάω αποκλειστικά για peppermint και αν δεν δω αποτέλεσμα το ξανά κοιτάμε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βιάζομαι περισσότερο είναι να ανεβάσω το KH και να το έχω μόνιμα σε καλό σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρει υλικο για να ανεβασεις το kh;

Ξεκινα με peppermint και βλεπεις στη πορεια φιλιπε;-)

Link to comment
Share on other sites

Με γεια το reboot και σου ευχομαι τα καλυτερα. Το στησιμο σου ειναι μια χαρα. Με τις τιμες φαίνεστε να γνωρίζεις τι θέλεις και τι ζητας. Η goniopora ειναι ενα υπεροχο κοράλι, αλλα αν ψιλό μεγαλώσει και αγριεψει οτι άκουμπαει θα εχει πρόβλημα. Εκτιμάει το σχετικα ψηλό ph, 8 και πανω.

Η ιδεα σου για μεγαλο sump με βρίσκει σύμφωνο 100%. Αν έκανα ποτε νάνο reef και δεν ειχα χωρο για μεγαλο sump θα εβαζα και ενα αλλο χωρο με νερο να υπαρχει στο ολο συστημα και ας έπιανε και 100 λιτρα για 60 λιτρα κύριο.

Καλη συνέχεια! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρει υλικο για να ανεβασεις το kh;

Προς το παρόν ξεκίνησα με διττανθρακική σόδα.

Πιστεύω όμως πως θα μου ανεβάσει και το αλάτι το KH (Tropic Mari Top Reef).

Αν δεν δω σύντομα αποτέλεσμα θα κοιτάξω για κάποια οικονομική λύση σε calcium reactor.

Έχω γεμίσει και το σαμπάκι και δεν χωράει τίποτα άλλο! :P

Link to comment
Share on other sites

Η ιδεα σου για μεγαλο sump με βρίσκει σύμφωνο 100%. Αν έκανα ποτε νάνο reef και δεν ειχα χωρο για μεγαλο sump θα εβαζα και ενα αλλο χωρο με νερο να υπαρχει στο ολο συστημα και ας έπιανε και 100 λιτρα για 60 λιτρα κύριο.

Καλη συνέχεια! :)

Αφού ψάχνω τρόπο τώρα πως να βάλω κανά μικρό ενυδρείο ακόμα για refugium!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχει ψαρι μεσα μην βαλεις ασε 2 γαριδες και μην ταιζεις καθολου μονο ετσι θα εχεις με αυτες επιτυχια για τις απτεσιες!

καλη αρχη σου ευχομαι και με το καλο στο μεγαλυτερο τα αλλα στα ειπαν και τα παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο,

έχω 2 ocellaris μέσα... δυστυχώς πρέπει να ταΐζω ταυτόχρονα!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες πισω....

Πολλες αλλαγες που ειχαν κοστος για τοσο μικρο ενυδρειο, για το μελλον ειναι οκ αλλα για τωρα θα πω απλα υπερβολη...

Μην μπλεξεις με αντιδραστηρα ασβεστιου, παρε μια δοσομετρικη να τα ριχνεις ολα απο σκονη και εισαι οκ, ουτε στα 200 θα το χρειαστης ουτε τωρα...

Το αλατι θα ανεβαση το kh πολυ γρηγορα εαν κανεις γεναιες αλλαγες οποτε προσοχη με την σοδα μην σου ξεφυγει καταλαθος...

Για τις απραισιες πανε σε γαριδες και οτι γινει, εαν αυτο δεν πετυχη το ξαναβλεπουμε...

Βασικα τεστ για το μελλον ειναι τα mg και ca... Τσεκαρε και ολα τα τεστ εαν εχουν ληξει γιατι το 4.5 μετα απο αλλαγη 60% μου φενετε "τρελο" νουμερο...

Αντιστροφη οσμωση εχεις; Εαν ναι, την μεβρανη ποτε την αλλαξες τελευταια φορα;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... δεν έκανα και καμιά τρελή αλλαγή...

η μεγαλύτερη αναβάθμιση που έκανα ήταν στο skimmer που δεν έβαλα κάτι υπερβολικό! Ο posphate reactor πιστεύω πως θα μου διατηρήσει ψιλό καθαρό από άλγες το ενυδρείο... και όποτε θέλω το αλλάζω σε άνθρακα.
Συμφωνώ πως αν προχωρούσα σε calcium reactor ίσως να ήταν υπερβολικό στη παρούσα φάση.
Για την δοσομετρική επίσης συμφωνώ και είναι κάτι που θέλω να πάρω άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όποια αλλαγή έχω κάνει την έκανα με την σκέψη ότι μπορεί κάποια στιγμή να αναγκαστώ να μείνω για λίγο μακριά από το ενυδρείο, οπότε για όποιον το χειριστεί να έχει να κάνει απλά και βασικά πράγματα (τάισμα και κανά γέμισμα στην αναπλήρωση).
Δεν θέλω να ξανά πλημμυρίσει και επίσης δεν θέλω να μπουκώνει το skimmer κάθε 2η μέρα όπως πριν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...