Jump to content

Filip's Nano Reef Reboot


filfilip

Recommended Posts

Το σκιμμερ ειναι μεγαλο για τα λιτρα σου και θα μου φανει απιστευτο εαν δουλευει σωστα, σε αυτα τα λιτρα συνηθως δεν βαζεις σκιμμερ, αρκει να κανεις εβδομαδιαιες αλλαγες...

Ο αντιδραστηρας επισης ειναι υπερβολη για τα λιτρα αυτα, με ενα φιλτρακι εσωτερικο εκανες ισως την δουλεια σου μια χαρα...

Κοιτα σε γενικες γραμμες εφοσον θα πας σε μεγαλητερο ενυδρειο τα πραγματα που πηρες ειναι πτι καλητερο, για το μικρο ειναι "μεγαλα", δεν παιζει ρολο μονο ο αντιφωσφορος για τις αλγες αλλα η σταθεροτητα σε ολες τις τιμες...

Α/Ο εχεις;; Το τεστ του KH ειδες εαν εληξε;;

Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο,

έχω 2 ocellaris μέσα... δυστυχώς πρέπει να ταΐζω ταυτόχρονα!

οσο θα ριχνεις τροφη δυσκολα θα τις φανε στο λεω γιατι ειχα μια γαριδα και δεν τις ακουμπαγε και μολις την εβαλα στο σαμπ που ειχα πολλες και επεσε πεινα το σαμπ καθαρισε!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχω αντίστροφη όσμωση και το KH είναι μια χαρά για άλλον έναν χρόνο!
Αλλά όπως είπα... το ενυδρείο δεν θα μείνει στα 60lt... αν είχα καλή προσφορά για main tank θα το έπαιρνα και ίσως να έκανα άμεσα την αλλαγή!
Στο ντουλάπι υπάρχει και νέα υπερχείλιση για τον νέο κύβο οπότε το μόνο που μένει πλέον είναι το main tank και η δοσομετρική όπως είπες!!!!

Link to comment
Share on other sites

οσο θα ριχνεις τροφη δυσκολα θα τις φανε στο λεω γιατι ειχα μια γαριδα και δεν τις ακουμπαγε και μολις την εβαλα στο σαμπ που ειχα πολλες και επεσε πεινα το σαμπ καθαρισε!!!

αν βάλω feeding station στην επιφάνεια; θα τρώνε από την επιφάνει τα ocellaris και θα πέφτει λιγότερη τροφή κάτω

Link to comment
Share on other sites

 

αν βάλω feeding station στην επιφάνεια; θα τρώνε από την επιφάνει τα ocellaris και θα πέφτει λιγότερη τροφή κάτω

Δεν νομίζω να εχει και πολύ επιτυχία αυτο! Αν μαθουν να τρώνε με flakes για να φανε τις απταισιες πρέπει να πεινάσουν πολύ!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω τότε για κανά 2 βδομάδες να κάνω στοχευμένα το τάισμα με τσιμπίδα για να έχουμε όσο το δυνατόν λιγότερα υπολείμματα στο νερό.

Το μόνο που μένει τώρα είναι να βρω τις peppermint!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... σε σημερινή μέτρηση του KH έδειξε 7!!!!!!!
Το τεστ το έκανα και 2η φορά για να σιγουρευτώ πως δεν έκανα κάτι λάθος...

Στο 7 πήγε μέσα σε 2 μέρες με χρήση διττανθρακικής σόδας σε ελάχιστη ποσότητα και με 30% αλλαγή νερού για να αυξήσω την αλατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγα τα λιτρα σου και οι αλαλγες νερου με συνδιασμο της σοδας ο ανεβασε μπαμ μπαμ... Παρτο σιγα σιγα τωρα με συνεχες μετρησεις για λιγες μερες να βρεις μια σταθεροτητα κοντα στο 8...

Link to comment
Share on other sites

+1 :thumbsu:

Καλα το πας φιλιπε.

Προσοχη με τη σοδα γιατι ειναι πιο δυνατη σε σχεση με buffer μερικων εταιριων.

Και εγω ειχα συνηθισει με το reef builder και οταν εβαλα την ιδια δοσολογια αλλα σοδα,ειχα σχεδον 30% μεγαλυτερη ανοδο στο Kh.

Ποιο αλατι χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

mad σε ευχαριστώ!

σήμερα έκανα μία επιπλέον αλλαγή στο 30% για να σιφονάρω άλγες και να ρυθμίσω την αλατότητα.

Οι σημερινές μετρήσεις είναι:

Αλατότητα 1025
KH 7.0
Θερμοκρασία στους 26.5

Αναμένω να πάει στους 25 η θερμοκρασία για να δούμε και τις σωστές μετρήσεις.

Από αλάτι χρησιμοποιώ το Tropic Marin Pro Reef.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και ένα timelapse από την Goniopora!

http://youtu.be/PtEKqVPAGUc?list=UUGo8nwyzduuSNnsNW4NcuGQ

Link to comment
Share on other sites

Σιγα το πραγμα βρε,ολα τα παιδια γι'αυτο ειναι εδω φιλε μου :thumbsu:

Μια χαρα εισαι στις συγκεκριμενες μετρησεις φιλιπε :thumbsu:

Την θερμοκρασια και εκει που ειναι να την αφησεις ειναι μια χαρα,δεν χρειαζεται να την κατεβασεις.

Καλο αλατι το tropic marine,αξιοπιστο!

Ωραιo και το timelapse :jig:

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ιδέα που μπορώ να βρω Berghia Nudibranch;
http://www.saltyunderground.com/pages.php?pID=23

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία απο έξω αλλα θα καθυστερήσουν να έρθουν λόγω ζέστη εγω περιμένω 2 βδομάδες περίπου και μου φαίνεται θα αργήσουν και αλλο! Ελλαδα δυστηχως δεν θα βρεις εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις κάποιο αξιόπιστο κατάστημα στο εξωτερικό που να στέλνει Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Λυκο ποσο πηγε περιπου η αγορα;; Εχω αρχισει να εχω ενα μικρο θεμα και εγω και ειμαι μεταξυ γαριδας(βασικα θελω μια γαριδουλα γιατι μου αρεσουν πολυ!!!), το ψαρι νομιζω δεν κανει για τα λιτρα μου και χημικα δεν ριχνω!

Φιλαρακι σορυ για το οφ τοπικ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είσαι off topic!!!! :)
Με ενδιαφέρει και εμένα άμεσα! Πανέμορφες οι γαριδούλες αλλά από ότι φαίνεται αυτά είναι πιο αποτελεσματικά

Link to comment
Share on other sites

Μωρε μου αρεσουν και ειμαι αναμεσα σε cleaner, peppermint και μια οποιαδιποτε γιατι ολες τα σπανε.... :)

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσουν πολύ οι γαριδούλες! Αν δεν βρω Berghia θα βάλω αμέσως peppermint. Αλλά θα προτιμούσα να πάω πρώτα σε Berghia για να έχω καλύτερο και πιο σίγουρο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Για 8 κομμάτια μου πήγε 98€ και φυσικα πριν βάλετε πρέπει να βγαλεται τους θηρευτες του΄οπως γαρίδες και ρασακια.

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα ζωντανά που έχω είναι 2 ocellaris, 2 trochus, 2 nassarius και οι απταισίες!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις τότε εγω στην θέση σου δεν θα έβαζα απο την ώρα που θα πας σε λίγο και σε μεγαλύτερο καλημέρα να σβήσεις το αλλο με αλλο βραχο με νεκρό ακομα καλύτερα και απλα μεταφερεις τα ψαρια στο αλλο και οτι κοράλι εχεις απο το μικρό το δίνεις η φραγκαρεις καθαρό ιστό οχι βραχο και το βάζεις στο νεο

Link to comment
Share on other sites

Και λες να ξεκινήσω το μεγάλο με νεκρό από το 0?

Link to comment
Share on other sites

έχεις ένα πόιντ!

Λοιπόν έχω ευχάριστα νέα....
1. Βρέθηκε μάλλον κύβος με διαστάσεις 50x50x50 και λογικά θα τον έχω την επόμενη βδομάδα.

2. Προχωράμε και σε αναβάθμιση φωτιστικού LED για τον νέο κύβο

οπότε θα γίνει full reboot στο μεγαλύτερο αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...