Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα ενυδρείο 160 λίτρων και φιλοξενεί ένα ζευγάρι γκουράμι colisa lalia. Το αρσενικό έχει δημιουργήσει πολλές φορές την φωλιά του και το θηλυκό μάλλον έχει αφήσει αβγά κάποιες φορές γτ το βλεπω ότι ξεφούσκωσε. Θερμοκρασία ενυδρείου 27,5 oC! Δεν έχω δει ψαράκια τι μπορώ να κάνω για να τα καταφέρω! Έχω διαβασεις τις πληροφορίες αναπαραγωγής του είδους. Θα ήθελα προσωπική εμπειρία κυρίως! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Η αναπαραγωγή μπορεί να πετυχει σε ξεχωριστό ενυδρείο και οχι στο βασικό σου (Αν τα έχεις σε κοινωνικό, τότε δύσκολο να δεις μικρα)

Και κοινωνικό να μην ειναι, αν δλδ τα έχεις μόνα τους, τις πρώτες μέρες ο πατερας προσέχει τη φωλιά, αλλά μόλις ο γόνος αρχίσει να κολυμπαει τότε ο πατερας αρχίζει το κυνηγι

Δοκιμασε σε ξεχωριστό ενυδρειο, με χαμηλή σταθμη νερού, με ελάχιστη ή καθόλου ανατάραξη. Βάλε αρκετά φυτά επιφάνειας

Μετά την ωοτοκία πρέπει να βγάλεις τη/τις θηλυκια/έςκαι αφού εκκολαφθούν τα μικρά βγάζεις και τον αρσενικό

Το επόμενο βήμα ειναι η προετοιμασία σωστών τροφών για τα μικρά

Το ερώτημα ειναι : τι θα τα κάνεις τόσα μικρά, αν πετύχεις αναπαραγωγή????

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Τα γνωρίζω αυτα, σκέφτομαι όμως μήπως μπορέσω να τοποθετήσω μια γεννήτρια μετα απο 4-5 μερες. Οταν δλδ θα δω τον γόνο να κολυμπάει. Ειναι αυτο δυνατόν. Δεν διαθέτω αυτη τη στιγμή αλλο ενυδρειο ουτε επιπλέον τα φυτα και εξοπλισμό για τα γεννητουρια. Δυστυχως!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προς ενημέρωση σας ανεβάζω τα βίντεο από την πρώτη μου επιτυχημένη γέννα!!

1

2

3

4

Ευχαριστώ! Περιμένω ερωτήσεις!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπράβο για την επιτυχία σου.

Πόσο είναι τα μικρά τώρα σε ηλικία?

Πόσο, τί και κάθε πότε ταίζεις?

Σε τί θερμοκρασία έγινε η γέννα και ποιό το PH και το TDS?

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπράβο για την επιτυχία σου.

Πόσο είναι τα μικρά τώρα σε ηλικία?

Πόσο, τί και κάθε πότε ταίζεις?

Σε τί θερμοκρασία έγινε η γέννα και ποιό το PH και το TDS?

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Γεια σου φίλε μου! Σ'ευχαριστώ πολύ.

Τα μικρά είναι 1 βδομάδας ακριβώς. Τις πρώτες 3 μέρες δεν τάισα γιατί τα πρόσεχε ακόμη το αρσενικό. Τα ταίζω 4-5 φορές τη μέρα λίγο κρόκο βραστού αυγού που τον διέλυσα σε λίγο νεράκι ενυδρείου και το φυλάω στο ψυγείο σ'ένα σακουλάκι κλειστό. Όταν ανέβασα τη θερμόκρασία από τους 23 oCστους 25 oC, έγινε η αναπαραγωγή και το pH του νερού είναι 7,9.

Link to comment
Share on other sites

Τι "πλάνο" ταΐσματος έχεις απο εδω και στο εξής?

Με τί θα ταΐζεις?Για πόσο θα συνεχίσεις τον κρόκο?

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

Τι "πλάνο" ταΐσματος έχεις απο εδω και στο εξής?

Με τί θα ταΐζεις?Για πόσο θα συνεχίσεις τον κρόκο?

Sent from my GT-N7100

Υπολογίζω τον πρώτο μήνα να ταΐσω με τον κρόκο μέσα στον οποίο τρίβω πλέον τη σπιρουλίνα για να περνούν και λίγο φυτική τροφή! Αν καταφέρουν και ζήσουν μετά το μήνα και δημιουργήσουν δηλαδή τον λαβύρινθο τους(αναπνευστικό όργανο), σκέφτομαι να σπάω σε μικρά κομμάτια αποξηραμένα bloodworms με κάποιες νυφαδες! Αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω θα χαρώ να το μοιραστείς μαζι μου!

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς σε προβλημάτισε Κώστα;

Βασίλης

;)

Εμενα?Τιποτα Βασιλη,απλα ρωτησα αν εχει διαβασει το προφιλ του ψαριου που γραφει για την αναπαραγωγη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα?Τιποτα Βασιλη,απλα ρωτησα αν εχει διαβασει το προφιλ του ψαριου που γραφει για την αναπαραγωγη.

Είχα ξεχάσει και ότι το προφίλ το έκανα εγώ :P .

Κάποιες προτάσεις:

Προσπάθησε να ταίσεις και κάποιες ζωντανές τροφές όπως Microworms, Walterworms, Bananaworms ή Artemia Nauplii για να δώσεις περισσότερα θρεπτικά στα ψάρια και να σιγουρέψεις την σωστή ανάπτυξή τους. Αν σου φαίνεται δύσκολο αυτό μπορείς όταν μεγαλώσουν λίγο και δέχονται τριμμένο φυλλαράκι να δώσεις κάτι κατεψυγμένο πχ. Cyclops. Προσοχή στις αλλαγές νερού δεν πρέπει να είναι μεγάλες, τα υπόλοιπα τα λέει το προφίλ.

Καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου, περιμένουμε ενημερώσεις ;)

Βασίλης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση σας ανεβάζω τα βίντεο από την πρώτη μου επιτυχημένη γέννα!!

1

2

3

4

Ευχαριστώ! Περιμένω ερωτήσεις!!

Εσύ είσαι βρε; :D Σήμερα σου απάντησα για την αναπαραγωγή των χρυσόψαρων!

Καλή συνέχεια με την αναπαραγωγή, να σου ζήσουν τα μικρά! ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα?Τιποτα Βασιλη,απλα ρωτησα αν εχει διαβασει το προφιλ του ψαριου που γραφει για την αναπαραγωγη.

προφανώς και έχω διαβάσει το προφίλ τους 10αδες κιόλας φορές πριν επιλέξω ψάρια. Είναι μεγάλη ιστορία. Εγώ απλώς παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία και αυτές είναι που μετράνε για εμένα περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο προφίλ που το συμπληρώνουν άτομα άγνωστα και αμφίβολης επιστημονικής βάσης!

Επιπλέον εδώ και 10ετίες αναπαράγονται στην αιχμαλωσία και δεν έχει καμία σχέση η ανεκτικότητα τους με των άγριων.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς και έχω διαβάσει το προφίλ τους 10αδες κιόλας φορές πριν επιλέξω ψάρια. Είναι μεγάλη ιστορία. Εγώ απλώς παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία και αυτές είναι που μετράνε για εμένα περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο προφίλ που το συμπληρώνουν άτομα άγνωστα και αμφίβολης επιστημονικής βάσης!

Επιπλέον εδώ και 10ετίες αναπαράγονται στην αιχμαλωσία και δεν έχει καμία σχέση η ανεκτικότητα τους με των άγριων.

Φιλε μου,το προφιλ στο εβαλα για να σε βοηθησω,οχι για να μας πεις οτι ειναι αχρηστο...Τα προφιλ εχουν γινει απο προσωπικες εμπειριες μελων του φορουμ και μετα απο πολυ ψαξιμο,διασταυρωση πληροφοριων και εμπειριων απο εγκυρα site.

Μας συγχωρεις που προσπαθησαμε να σε βοηθησουμε δινοντας σου μερικες πληροφοριες..

Αν θες μπορεις να μη το διαβασεις αλλα καλο θα ηταν να δειξεις λιγο σεβασμο σ αυτους που χαλασαν χρονο και κοπο για να μπορεις εσυ και ολοι μας να διαβαζεις πληροφοριες για το ψαρι σου!

Και στην τελικη αν νομιζεις οτι ξερεις τις πληροφοριες που χρειαζεσαι για το ψαρι σου,δεν βρησκω τον λογο της υπαρξης του θεματος σου..

Καλη συνεχεια απο μενα και σου ευχομαι να εχεις πολλες εμπειριες με τα ψαρια σου...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,το προφιλ στο εβαλα για να σε βοηθησω,οχι για να μας πεις οτι ειναι αχρηστο...Τα προφιλ εχουν γινει απο προσωπικες εμπειριες μελων του φορουμ και μετα απο πολυ ψαξιμο,διασταυρωση πληροφοριων και εμπειριων απο εγκυρα site.

Μας συγχωρεις που προσπαθησαμε να σε βοηθησουμε δινοντας σου μερικες πληροφοριες..

Αν θες μπορεις να μη το διαβασεις αλλα καλο θα ηταν να δειξεις λιγο σεβασμο σ αυτους που χαλασαν χρονο και κοπο για να μπορεις εσυ και ολοι μας να διαβαζεις πληροφοριες για το ψαρι σου!

Και στην τελικη αν νομιζεις οτι ξερεις τις πληροφοριες που χρειαζεσαι για το ψαρι σου,δεν βρησκω τον λογο της υπαρξης του θεματος σου..

Καλη συνεχεια απο μενα και σου ευχομαι να εχεις πολλες εμπειριες με τα ψαρια σου...

Σας ευχαριστώ όλους πολυ για τον χρόνο σας και αν παρατηρήσεις το προφίλ μου δεν δημιουργώ το παραμικρό πρόβλημα! Να ξεκινήσω απο το βασικότερο, δεν είπα ποτε ότι το προφίλ είναι αχρηστο, οποτε μην βάζεις λόγια που δεν είπα, όταν θέλουμε να μιλάμε επιστημονικά τα πάντα επιδέχονται αμφισβητιση και από αυτη την οπτική γωνία το βλεπω! Επειδή και εδώ προκύπτουν πολλές ωραίες απόψεις και τεκμηριωμένες και αυτό λέω πως είναι το σωστό! Δεύτερον νόμιζα ότι υπονοουσες κάτι για τις συνθήκες του ενυδρείου μου και ότι πόσταρες με υφακι! Μετά είδα όμως ότι παρακάτω που και ο Βασίλης κατάλαβε το ίδιο του εξηγούσες ότι το έκανες για να με βοηθήσεις με το κομμάτι της αναπαραγωγηλς από το προφίλ του ψαριού! Σ' ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και συγγνώμη για την παρεξήγηση!

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεχάσει και ότι το προφίλ το έκανα εγώ :P .

Κάποιες προτάσεις:

Προσπάθησε να ταίσεις και κάποιες ζωντανές τροφές όπως Microworms, Walterworms, Bananaworms ή Artemia Nauplii για να δώσεις περισσότερα θρεπτικά στα ψάρια και να σιγουρέψεις την σωστή ανάπτυξή τους. Αν σου φαίνεται δύσκολο αυτό μπορείς όταν μεγαλώσουν λίγο και δέχονται τριμμένο φυλλαράκι να δώσεις κάτι κατεψυγμένο πχ. Cyclops. Προσοχή στις αλλαγές νερού δεν πρέπει να είναι μεγάλες, τα υπόλοιπα τα λέει το προφίλ.

Καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου, περιμένουμε ενημερώσεις ;)

Βασίλης

Ευχαριστώ Βασίλη! Χρήσιμες οι συμβουλές σου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...