Jump to content

Recommended Posts

Παρακαλώ τα φώτα σας όσον αφορά το είδος αυτό... Τα έχει κρατήσει κανείς; 

Σκέφτομαι να βάλω σε φυτεμένο ενυδρείο 60λτ μαζί με καπαδι white clouds...

Μπαίνουν; 

Ζευγάρι;

Χαρέμι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , 

 

Μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι , γενικά θέλουν αρκετά φυτά  και, αρκετές κρυψώνες για να κρύβονται. Επίσης προτιμούν την χαμηλή ροή. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Χαμηλή ροή και φυτακια όπως είπε ο φίλος πιο πάνω. Όχι ζευγάρι, χαρέμι. Τα θηλυκά είναι ασημί, άχρωμα και πιο μικρά. Θα έλεγα όχι white cloud, καλύτερα μικρά ρασμπορας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα. Χαμηλή ροή και φυτακια όπως είπε ο φίλος πιο πάνω. Όχι ζευγάρι, χαρέμι. Τα θηλυκά είναι ασημί, άχρωμα και πιο μικρά. Θα έλεγα όχι white cloud, καλύτερα μικρά ρασμπορας.

Καλησπέρα Θοδωρή. Χαρέμι λες καλύτερα; 1Μ 2F? Τα συννεφάκια υπάρχουν ήδη, γιατί λες καλύτερα ρασμπόρα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Καλησπέρα Θοδωρή. Χαρέμι λες καλύτερα; 1Μ 2F? Τα συννεφάκια υπάρχουν ήδη, γιατί λες καλύτερα ρασμπόρα;

Με συγχωρήτε αλλά 1m +2 f δεν είναι χαρέμι. Ειναι ζευγάρι + ερωμένη. Χαρέμι νοήτε οταν υπάρχουν 3 θηλυκά και άνω.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Sturm έγραψε:

Θα έλεγα όχι white cloud, καλύτερα μικρά ρασμπορας.

καλυτερα ρασμπορα. τα white cloud ειναι κρυου νερου. Τα colisa lalia θελουν 24-25 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Με συγχωρήτε αλλά 1m +2 f δεν είναι χαρέμι. Ειναι ζευγάρι + ερωμένη. Χαρέμι νοήτε οταν υπάρχουν 3 θηλυκά και άνω.

Καλά εσύ κόλλησες στο όνομα τώρα;:D πες το τρίο...

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Σε αναζήτηση στο  διαδίκτυο φαίνεται οι σωστές θερμοκρασίες για τα gourami να κατεβαίνουν μέχρι τους 22 βαθμούς... https://www.seriouslyfish.com/species/trichogaster-lalius/

όπως και το εύρος για τα συννεφάκια να ακουμπάει τους 22 βαθμούς https://www.seriouslyfish.com/species/tanichthys-albonubes/

δεν μπορούν λέτε να συνυπάρξουν εκεί κάπου;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησουμε τον @SOTIRIS :), εγω ποτέ δεν ειχα white cloud. Τα dwarf ειχα, αλλά στους 24-25 βαθμους.....

Link to comment
Share on other sites

Αν το ανώτατο των white cloud είναι το κατώτατο των γκουραμι θα έχουμε πρόβλημα. Για μένα καλύτερα κι επειδή τα λίτρα είναι λίγα να μπουν τα margeritus που είναι πιο μικρακια και είναι και πιο τροπικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Να ρωτησουμε τον @SOTIRIS :), εγω ποτέ δεν ειχα white cloud. Τα dwarf ειχα, αλλά στους 24-25 βαθμους.....

Το θέμα με τα clound δεν είναι ο χειμώνας όπου εκεί πραγματικά με πολύ λίγη χρήση του θερμαντήρα μπορούμε και επιλέγουμε τη θερμοκρασία που θα τα κρατήσουμε. Υπάρχει το δύσκολο καλοκαίρι με τους 28-30-32 βαθμούς μόνιμης θερμοκρασίας, όπου εκεί πραγματικά ζορίζονται.

Οπότε έτσι κι αλλιώς τα clound είναι πολύ δύσκολο να τα έχουμε στις σωστές θερμοκρασίες. Αυτός είναι και ο λόγος που τα αποχωρίστηκα.:)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω προκαταβολικά εγώ για τον Παρασκευά,το σπίτι του είναι ενα απο τα ελάχιστα που δεν σηκώνουν ζέστη το καλοκαίρι. Το28 δεν πρέπει να εχει καταγραφεί ποτέ στο νερό του. Απο εκεί και πάνω βέβαια θα ηταν πρόβλημα τεράστιο. Οσο τα είδα το περυσινό καλοκαίρι,τα ψάρια έλαμπαν :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Θα απαντήσω προκαταβολικά εγώ για τον Παρασκευά,το σπίτι του είναι ενα απο τα ελάχιστα που δεν σηκώνουν ζέστη το καλοκαίρι. Το28 δεν πρέπει να εχει καταγραφεί ποτέ στο νερό του. Απο εκεί και πάνω βέβαια θα ηταν πρόβλημα τεράστιο. Οσο τα είδα το περυσινό καλοκαίρι,τα ψάρια έλαμπαν :)

 

Κι εσύ λάμπεις Μπάμπη!

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

 

Κι εσύ λάμπεις Μπάμπη!

Εσύ άσε τις λάμψεις και βάλε κανένα δίσκο να στρώσεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Εσύ άσε τις λάμψεις και βάλε κανένα δίσκο να στρώσεις

Πιστεύω ότι 7 χρόνια με Αμερικάνες είναι αρκετά .  Είναι ο καιρός να έρθει πλέον στην μεγάλη αγκαλιά της Αφρικής . 

Και έχει το κατάλληλο ενυδρείο για αυτές 

InShot_20210114_181105212.thumb.jpg.838c1beb8ef761d8553b3e878f80b5b0.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Πιστεύω ότι 7 χρόνια με Αμερικάνες είναι αρκετά .  Είναι ο καιρός να έρθει πλέον στην μεγάλη αγκαλιά της Αφρικής . 

Και έχει το κατάλληλο ενυδρείο για αυτές

Αν θυμαμαι καλα το καλοκαιρι στη συναντηση στο φλοκαφε που συζηταγαμε γενικα περι Κιχλιδων, του αρεσαν τα Βενουστους (Nimbochromis venustus )

Link to comment
Share on other sites

Βρε όλα μου αρέσουν αλλά στην Αμερική είμαι 10 χρόνια και δεν την αλλάζω.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

To θέμα μου πάει να γίνει κουρείο νομίζω!

  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε dwarf, θα μας πεις πως θα πανε με  cloud! :D .... αλλιως θα καταληξεις με κιχλιδες αφρικης ....:hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

To θέμα μου πάει να γίνει κουρείο νομίζω!

Νομίζω πήρες τις απαντήσεις που χρειαζοσουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...