Jump to content

Αλλαγές Νερού , Καθε Ποτε? Συζήτηση ...


Recommended Posts

Το νερο περιεχει καποια πολυτιμα στοιχεια για τα φυτα τα οποια με την παροδο του χρονου καταναλωνονται απο αυτα και χρειαζεται να ανανεωθουν.Με τα ευκολα φυτακια που εχω δεν χρειαζεται να ριχνω καποιο λιπασμα,πηγαινουν καλα με το απλο νερακι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασιλη δεν ξερω..ειδα απιστευτα ζωντανα ,χρωματα και συμπεριφορες σουπερ και γεννες φουλ..Εγω για να δειξω σε τι καλα χερια πανε τα ψαρια ειπα(την αληθεια..) οτι αλλαγω 40και 50% τη βδομαδα και εμεινα καγκελο οταν μου ειπε οτι περα της αναπληρωσης το καλοκαιρι δεν εχει αλλαξει νερο ποτε..Μονο οτι ειχε σε 600 λιτρα 4 φιλτρα 2217 και πολυ πετρα λαβα με καλη κυκλοφορια που ειχε βιολογια σαν το θαλασσινο...

Kαι ποσα ψαρια ειχε μεσα?

Ο Χρηστος καπου το ειχε αναφερει αυτο,αλλα για φυτεμενο,και οχι νταμαρι.Με καλη φιλτρανση,αποφευγεις αμμωνια Και νιτροδη,και οχι τα νιτρικα που ειναι το τελικο <προιον> αυτων.Μετρησεις εκανε?Γιατι η επ[αρχεια και στα νησια,καμια φορα ειναι οτι ναναι τα πραγματα,γιαυτο ρωταω

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει άδικο Κώστα και εγω το κάνω αν απλά δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις απο τα φυτά σου και ιδιαίτερα φυτά .

Ισα ισα Σταματη που αν κανει συχνοτερες αλλαγες νερου,τα φυτα θα πανε καλυτερα λογο των ιχνοστοιχειων και των αλλων συστατικων που θα παρουν απο το φρεσκο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο περιεχει καποια πολυτιμα στοιχεια για τα φυτα τα οποια με την παροδο του χρονου καταναλωνονται απο αυτα και χρειαζεται να ανανεωθουν.Με τα ευκολα φυτακια που εχω δεν χρειαζεται να ριχνω καποιο λιπασμα,πηγαινουν καλα με το απλο νερακι.

Σωστα τα λες αλλα αν αυτα τα στοιχεια τα δινεις πιο συχνα στα φυτα σου με τις αλλαγες νερου,θα πανε πολυ καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα Σταματη που αν κανει συχνοτερες αλλαγες νερου,τα φυτα θα πανε καλυτερα λογο των ιχνοστοιχειων και των αλλων συστατικων που θα παρουν απο το φρεσκο νερο.

Εκτος απο τα στοιχεια που προσθετεις με τις αλλαγες νερου , προσθέτεις και co2 γιαυτο και πάνε τα φυτα καλυτερα .

Καπου ειχα διαβάσει και ενα πειραματακι που ειχε κάνει ο Χρήστος...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες αλλα αν αυτα τα στοιχεια τα δινεις πιο συχνα στα φυτα σου με τις αλλαγες νερου,θα πανε πολυ καλυτερα!

Εχεις δικιο οτι τα φυτα θα πανε ακομα καλυτερα,απο την αλλη ομως πιστευω οτι θα δημιουργησω προβληματα στο ψαρι και μιλαω παντα για το συγκεριμμενο ειδος που ζει σε νερα με ελαχιστη εως καθολου ροη.Προτιμαω λοιπον να χασω καποιο φυτο παρα καποιο ψαρι

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τα στοιχεια που προσθετεις με τις αλλαγες νερου , προσθέτεις και co2 γιαυτο και πάνε τα φυτα καλυτερα .

Καπου ειχα διαβάσει και ενα πειραματακι που ειχε κάνει ο Χρήστος...

Σωστος ο Νικος,το ειχα ξεχασει το co2!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο οτι τα φυτα θα πανε ακομα καλυτερα,απο την αλλη ομως πιστευω οτι θα δημιουργησω προβληματα στο ψαρι και μιλαω παντα για το συγκεριμμενο ειδος που ζει σε νερα με ελαχιστη εως καθολου ροη.Προτιμαω λοιπον να χασω καποιο φυτο παρα καποιο ψαρι

Καπου το εχεις μπερδεψει φιλε μου..αλλο ροη και αλλο αλλαγη νερου..η ροη εχει να κανει με το φιλτρο και οχι με την αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο 110 λιτρων με εντλερακια,αλλαγη νερου καθε 1,5-2 μηνες χωρις βαρελια και προετοιμασια του

νερου και το χειμωνα νερο απο θερμοσιφωνα μιξη με νερο βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγουμε απο το θέμα Κώστα .

Ξεφευγουμε αλλα ο φιλος εχει μπερδευτει,να μην τον ξεμπερδεψουμε? :P

Link to comment
Share on other sites

Καπου το εχεις μπερδεψει φιλε μου..αλλο ροη και αλλο αλλαγη νερου..η ροη εχει να κανει με το φιλτρο και οχι με την αλλαγη νερου.

Γνωριζω οτι η ροη εχει να κανει με το φιλτρο.Η σκεψη μου ομως ηταν πιο συνθετη οταν αποφασισα ν΄ακολουθησω αυτο το πρωτοκολο των αλλαγων.Απο την στιγμη που ζουν σε μερη με χαμηλη εως καθολου ροη σημαινει επισης οτι το νερο τους δεν ανανεωνεται συχνα.

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

Kαι ποσα ψαρια ειχε μεσα?

Ο Χρηστος καπου το ειχε αναφερει αυτο,αλλα για φυτεμενο,και οχι νταμαρι.Με καλη φιλτρανση,αποφευγεις αμμωνια Και νιτροδη,και οχι τα νιτρικα που ειναι το τελικο <προιον> αυτων.Μετρησεις εκανε?Γιατι η επ[αρχεια και στα νησια,καμια φορα ειναι οτι ναναι τα πραγματα,γιαυτο ρωταω

Μονο εγω πηρα καμια 15αρια,αλλα τοσα ειχε δωσει και αλλα τοσα ειχε ακομα μεσα..Αθηνα ,Λυκαβητο εμενε...μετρησεις δεν ξερω αν εκανε αλλα πολυ υψηλα νιτρικα για μεγαλο διαστημα δεν θα ειχαν χαλασει την εικονα των ψαριων?Εδω τα ψαρευαμε και δεν μυριζε καν το νερο...Οταν το σκεφτομουνα το μυαλο πηγε σε καποια μορφη απονιτροποιησης λογω του βραχου λαβας.Ας μας πει και ο Σταματης που θα εκανε μετρησεις την εμπειρια του..

Link to comment
Share on other sites

Στο 340άρι Αφρικάνικό μου κανω αλλαγή κάθε Κυριακή το 30% αλλα απο την επόμενη φορα θα το αυξησω λιγάκι. Τις επόμενες ημέρες (απο Δευτέρα εώς Σάββατο) μέρα παρα μέρα κανω αλλαγές 38 λίτρων (τόσο ειναι δυο φορές ενα μπιτόνι που έχω). Θεωρώ οτι οι συχνές αλλαγές μονο καλό κανουν και αυτός ειναι ο λόγος που θα αυξησω την ευδομαδιαία ποσότητα νερού αλλα και θα κανω καθημερινές τις μικρές που ανέφερα παραπάνω. Οι μη συχνές αλλαγές κακό δε κάνουν αρκεί να ειναι τακτικές, σε εύλογα χρονικά διαστήματα και να γίνονται όπως πρεπει αλλα απο τη στιγμή που "το πιο συχνό" ειναι κάνει καλό, αυτο θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω την απάντηση του Σταμάτη γιατι ειναι άκρως ενδιαφέρον!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μονο εγω πηρα καμια 15αρια,αλλα τοσα ειχε δωσει και αλλα τοσα ειχε ακομα μεσα..Αθηνα ,Λυκαβητο εμενε...μετρησεις δεν ξερω αν εκανε αλλα πολυ υψηλα νιτρικα για μεγαλο διαστημα δεν θα ειχαν χαλασει την εικονα των ψαριων?Εδω τα ψαρευαμε και δεν μυριζε καν το νερο...Οταν το σκεφτομουνα το μυαλο πηγε σε καποια μορφη απονιτροποιησης λογω του βραχου λαβας.Ας μας πει και ο Σταματης που θα εκανε μετρησεις την εμπειρια του..

Είναι αδύνατον μέχρι τη τελευταία μέρα που σου έδωσε τα ψάρια να μην είχε κάνει αλλαγή νερού και τα ψάρια του να μπήκαν στο δικό σου ενυδρείο χωρίς να σε τρομάξουν οτι κάποια θα χαθούν .

Πριν δώσει τα ψάρια πρέπει να έκανε κάποια αλλαγή νερού .

Ενυδρείο που δεν γίνονται καθόλου αλλαγές νερού για χρόνια δεν αντέχουν τα ψάρια να μπουν σε άλλο ενυδρείο χωρίς να παρουσιάσουν κανένα πρόβλημα προσαρμογής .

Είμαι σίγουρος οτι δεν μπορούσε να προσθέσει νέο ψάρι στο ενυδρείο του , όπως είμαι σίγουρος οτι θα μπορούσε να κρατήσει και άλλα τόσα χρόνια με την ίδια μέθοδο χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα .

Μια πολύ καλή πληροφορία για μένα για να βγάλω πιο ασφαλές συμπέρασμα είναι σε πια επίπεδα ήταν η ανθρακική σκληρότητα και το Νο3 .

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι η λαβα,και ειδικα αυτες που εχουμε εμεις που ειναι σαν ελαφροπετρα,πρεπει να κρατουν πολυ βιλογια.Γιατι στην αστακινα ,που λερωνει παραπολυ,και τρωει πολυ,εχω και σε αυτην τετοιες πετρες,και εχω πολυ λιγα νιτρικα,παρολο που της εχω εν μικρο φιλτρακι

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μιλησω για τον τροπο,γιατι θα γινει χαμος :D (σε αλλο θεμα ισως :) )

Θεωρητικα στο ξεκινημα καλο θα ηταν 1 φορα στις 10 μερες ισως.Στην ουσια ομως επαιζα αναλογα με τα ψαρια,τις επιδιωξεις και την κατασταση του ενυδρειου.Αλλαζα πχ νερο συχνα σε μικρα ψαρια,ή για να ριξω θερμοκρασια.Υπηρχαν διαστηματα πχ 40 ημερων που παραταγα τα ενυδρεια μου χωρις καμμια αλλαγη,αλλες φορες ομως τα πλακωνα στις αλλαγες ,οταν κατι δεν μου πηγαινε καλα,και δεν μιλαω για μετρησεις,πχ το χρωμα ή συμπεριφορα ενος ψαριου.Οσο παραξενο και να ακουγεται,η παρακολουθηση του ενυδρειου επαιζε παντα ρολο και στις αλλαγες μου.

Προς το παρον τρεχω 2 ενυδρεια

Χρυσοψαρα-70% αλλαγη καθε 40-50 μερες

L 201-κοινωνικο αμαζονιου μια στο 20 ημερο.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε στη Κέρκυρα με φώναξε κάποιος να πάω να πάρω το ενυδρείο του 1,5 μέτρο , που το είχε έξω στο κήπο πεταμένο για πολλά χρόνια και με κάτι ξύλα οικοδομής μέσα .

Καλοκαίρι ήταν βγάζουμε τα ξύλα και βλέπουμε οτι είχε 5 πόντους μαύρο νερό βλέπουμε με έκπληξη οτι κάτι κινείτε απο κάτω απ το φίλτρο βυθού που ήταν μισό μέσα στο νερό μισό έξω .

Τον ρωτάω αν είχε ψάρι μέσα . μου απαντά όχι και μου εξηγεί οτι είχε αδειάσει απο ψάρια το ενυδρείο πριν το βγάλει έξω .Υποψιάζομαι οτι ήταν κάποιο νερόφιδο σηκώνουμε το ενυδρείο για να το αδειάσουμε και βλέπουμε ενα εντυπωσιακό κόκκινο χρώμα να κινείτε !!!

Εκεί ήρθε η έκπληξη κλοουν μποτιαμ 23 πόντοι !!! ο μεγαλύτερος μπότιαμ που έχω δει με τα λαμπρότερα χρώματα . Τον πιάσαμε τον βάλαμε σε ενα δοχείο , πάμε για να αδειάσουμε το ενυδρείο , άλλη έκπληξη .

Λαμπέω μπικολόρ 13 πόντους μπορεί και παρα πάνω , τον πιάνουμε και τον βάζουμε σε ενα δοχείο , ανάσκελα το ψάρι δεν ξανασηκώθηκε ποτέ .

Διαπιστώνουμε τελικά οτι και το ενυδρείο απο το μεγάλο χρονικό διάστημα που ήταν έξω είχαν καταστραφεί οι σιλικόνες απ τον ήλιο και ήταν άχρηστο .

Φεύγω και πάω στο μαγαζί με το κλόουν τον βάζω στο μεγαλύτερο ενυδρείο που είχα χωρίς άλλο ψάρι μέσα , βράδυ ήταν κλειστά τα φώτα και φεύγω . Την επόμενη ημέρα τούμπα ο κλόουν .

Τα ψάρια ήταν τετράπαχα τεράστια για το είδος τους πανέμορφα και ακέραια , αυτο δε που μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι , πως έβγαλαν τους χειμώνες που ο τελευταίος ήταν με 3ήμερο βαρύ χιόνι στη Κέρκυρα .

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσαικο,και τι τρωγανε εκει μεσα?Κουνουπια κτλ.μαλλον,αλλα και αυτο με την θερμοκρασια τον χειμωνα?

Εγω θα πω κατι που καπου τοειχα αναφερει.

Ο ανηψιος του ειναι εδω στο φορουμ.

Εχει μια στερνα ποτιστικη ο θειος.Καπου βρηκε 2 χρυσοψαρα,τα βαρεθηκε και τα πεταξε μεσα.Ουτε τροφη ουτε φιλτρα ,τιποτα.

περασε κανα δυο χρονια για να βαλει νερο,και βλεπει παρα πολλα χρυσοψαρα μεσα να ζουν μια χαρα.

Πιστευω η φυση βρισκει τροπους να ισορροπει τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αδύνατον μέχρι τη τελευταία μέρα που σου έδωσε τα ψάρια να μην είχε κάνει αλλαγή νερού και τα ψάρια του να μπήκαν στο δικό σου ενυδρείο χωρίς να σε τρομάξουν οτι κάποια θα χαθούν .

Πριν δώσει τα ψάρια πρέπει να έκανε κάποια αλλαγή νερού .

Ενυδρείο που δεν γίνονται καθόλου αλλαγές νερού για χρόνια δεν αντέχουν τα ψάρια να μπουν σε άλλο ενυδρείο χωρίς να παρουσιάσουν κανένα πρόβλημα προσαρμογής .

Είμαι σίγουρος οτι δεν μπορούσε να προσθέσει νέο ψάρι στο ενυδρείο του , όπως είμαι σίγουρος οτι θα μπορούσε να κρατήσει και άλλα τόσα χρόνια με την ίδια μέθοδο χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα .

Μια πολύ καλή πληροφορία για μένα για να βγάλω πιο ασφαλές συμπέρασμα είναι σε πια επίπεδα ήταν η ανθρακική σκληρότητα και το Νο3 .

Σταματη αναφερω οτι μου ειπε,δεν ειχα τροπο να τα τσεκαρω και δεν τολμησα να ρωτησω.Να εκανε αλλαγες τελευταια το βλεπω δυσκολο γιατι ο ανθρωπος ηταν σε διαδικασια μετακομισης στο εξωτερικο και αν δεν ειχε κανει αλλαγες για πολυ καιρο θα μου φαινοταν περιεργο να εκανε τοτε..Τα ψαρια τα εβαλα σε νεοστημενο και εδω και ενα χρονο δεν εχω απωλειες ουτε τα ειδα να ζοριζονται.Για την ιστορια ηταν αυλονακαρες,λιφαλιλι και αλλο ενα ειδος κιχλιδες.Νεα ψαρια εβαζε σιγουρα τις γεννες που μεγαλωνε σε αλλο ενυδρειο και καποιες απο αυτες τις εβαζε στο μεγαλο,βεβαια μπορει να το εκανε στο ιδιο νερο.Για τις σκληροτητες δεν ξερω..Καταλαβαινω οτι αν εκανε μονο αναπληρωση και μαλιστα απο βρυση γιατι δεν συζητησαμε τιποτα για οσμωση θα ηταν στο θεο..Την ιστορια την αναφερα σαν σχετικη με το θεμα που συζηταμε,να ειμαι ειλικρινης μεχρι να εξηγηθουν επαρκως τετοια περιστατικα δεν τα υιοθετω..Δεν εχω μελετησει σε βαθος το θεμα και δεν εχω καταλαβει ακριβως τι ειναι αυτο που αντικαθιστουμε οταν αλλαζουμε νερο(περα απο τη μειωση των νιτρικων),τι αλλαζει στη χημεια του νερου σε ενα κλειστο συστημα με τον καιρο και αν μπορουμε να εχουμε τα ιδια αποτελεσματα με αλλο τροπο..(πχ προσθηκη ουσιων).Μεχρι τοτε απλα παρατηρω οτι οι μεγαλες αλλαγες λειτουργουν θετικα και προσαρμοζω τις ρουτινες μου.Παντως συζηταμε ενα πολυ καιριο θεμα της ενυδρειοφιλιας και πιστευω απο τα πιο συνθετα.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη αναφερω οτι μου ειπε,δεν ειχα τροπο να τα τσεκαρω και δεν τολμησα να ρωτησω.Να εκανε αλλαγες τελευταια το βλεπω δυσκολο γιατι ο ανθρωπος ηταν σε διαδικασια μετακομισης στο εξωτερικο και αν δεν ειχε κανει αλλαγες για πολυ καιρο θα μου φαινοταν περιεργο να εκανε τοτε..Τα ψαρια τα εβαλα σε νεοστημενο και εδω και ενα χρονο δεν εχω απωλειες ουτε τα ειδα να ζοριζονται.Για την ιστορια ηταν αυλονακαρες,λιφαλιλι και αλλο ενα ειδος κιχλιδες.Νεα ψαρια εβαζε σιγουρα τις γεννες που μεγαλωνε σε αλλο ενυδρειο και καποιες απο αυτες τις εβαζε στο μεγαλο,βεβαια μπορει να το εκανε στο ιδιο νερο.Για τις σκληροτητες δεν ξερω..Καταλαβαινω οτι αν εκανε μονο αναπληρωση και μαλιστα απο βρυση γιατι δεν συζητησαμε τιποτα για οσμωση θα ηταν στο θεο..Την ιστορια την αναφερα σαν σχετικη με το θεμα που συζηταμε,να ειμαι ειλικρινης μεχρι να εξηγηθουν επαρκως τετοια περιστατικα δεν τα υιοθετω..Δεν εχω μελετησει σε βαθος το θεμα και δεν εχω καταλαβει ακριβως τι ειναι αυτο που αντικαθιστουμε οταν αλλαζουμε νερο(περα απο τη μειωση των νιτρικων),τι αλλαζει στη χημεια του νερου σε ενα κλειστο συστημα με τον καιρο και αν μπορουμε να εχουμε τα ιδια αποτελεσματα με αλλο τροπο..(πχ προσθηκη ουσιων).Μεχρι τοτε απλα παρατηρω οτι οι μεγαλες αλλαγες λειτουργουν θετικα και προσαρμοζω τις ρουτινες μου.Παντως συζηταμε ενα πολυ καιριο θεμα της ενυδρειοφιλιας και πιστευω απο τα πιο συνθετα.

Με τις αλλαγες νερου που κανουμε,εκτος οτι φρεσκαρουμε το νερο μας και μειωνουμε τα νιτρικα,βαζουμε και καποια ιχνοστοιχεια και αλλα στοιχεια που περιεχει το νερο της βρυσης,τα οποια ειναι ευαιργετικα για τα ψαρια και τα φυτα μας.

Γι αυτο και λεμε οτι οταν καποιος κανει αλλαγες νερου απο 100% οσμωση πρεπει να βαζει και το σκευασμα των ιχνοστοιχειων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω (ακόμα γιατί ο καιρός πλησιάζει :P :P) ενυδρείο, οπότε θα μιλήσω για τα παλιά που συντηρούσα. Στον Αμαζόνιο αλλαγή νερού περίπου μία φορά το μήνα το μόνο φυτό που είχε μέσα ήταν pistia stratiotes και δύο εχινόδοροι. Το ίδιο και στο 70άρι που είχα πιο μετά και είχε μόνο κάτι κοπάδια tetra, snowball γαρίδες και κάτι dwarf αστακούς, φυτά όχι τίποτα σπουδαίο.

Στις neocaridina γαρίδες αλλαγή νερού μια φορά το δίμηνο-τρίμηνο συνήθως, από φυτά βέβαια ήταν τίγκα, σχεδόν όμως μόνο moss.

Αυτές τις ρουτίνες ακολούθησα από την 1η μέρα όλων των ενυδρείων, υπόψην βέβαια ότι πρώτα βρήκα το ΑΖ και είχα διαβάσει κάποια πράγματα. Μη με ρωτήσετε πόσα νιτρικά μέτραγα, στο γλυκό νερό δεν έκατσα ποτέ να μετρήσω νιτρικά, μόνο ph, TDS και σκληρότητες.

Link to comment
Share on other sites

Με τις αλλαγες νερου που κανουμε,εκτος οτι φρεσκαρουμε το νερο μας και μειωνουμε τα νιτρικα,βαζουμε και καποια ιχνοστοιχεια και αλλα στοιχεια που περιεχει το νερο της βρυσης,τα οποια ειναι ευαιργετικα για τα ψαρια και τα φυτα μας.

Γι αυτο και λεμε οτι οταν καποιος κανει αλλαγες νερου απο 100% οσμωση πρεπει να βαζει και το σκευασμα των ιχνοστοιχειων.

Αυτα λιγο πολυ οι περισσοτεροι τα ξερουν.Αλλα θεωρητικα αν καποιος συμπληρωνει ιχνοστοιχεια που αφομειωνουν τα ψαρια και τα φυτα δε θα χρειαζοταν να αλλαξει ποτε νερο..Ειναι ομως ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα λιγο πολυ οι περισσοτεροι τα ξερουν.Αλλα θεωρητικα αν καποιος συμπληρωνει ιχνοστοιχεια που αφομειωνουν τα ψαρια και τα φυτα δε θα χρειαζοταν να αλλαξει ποτε νερο..Ειναι ομως ετσι?

Θεωρητικα τελειως με αυτην την λογικη ναι,αν καποιος φτιαξει ενα ,κατα τα αλλα, τελεια αυτοτροφοδοτουμενο συστημα.

Στην πραξη η βασικη πηγη ιχνοστοιων και βιταμινων ειναι η τροφη και το νερο για τους οργανισμους.Κατα την ταπεινη μου γνωμη κανενα σκευασμα δεν μπορει να ανπληρωσει κατα απολυτα ακεραιο τροπο την δυναμικη αυτων των 2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...