Jump to content

Αλλαγές Νερού , Καθε Ποτε? Συζήτηση ...


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εσείς που κάνετε αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα, σας ζηλεύω! Θέλω κι εγώ να κάνω τακτικές αλλαγές νερού, αλλά ποτέ δεν βρίσκω χρόνο και κάνω όποτε μπορώ. Προσπαθώ να το διορθώσω αυτό γιατί αυτά τα γλυκά και χαριτωμένα χρυσοψαράκια είναι πραγματικές κ@@ραδομηχανές! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Στο φυτεμενο μου ευλαβικα καθε εβδομαδα (εκτος των ημερων των διακοπων που προσθετει μονο νερακι αυτος που το προσεχει. 20/25 μερες)Στο μεγαλο που ετοιμαζω.....ακομη δεν εχω αποφασισει....αναλογα με την ιχθυοφορτωση και τις αναγκες του.

Link to comment
Share on other sites

30 λιτρα κάθε δύο τρεις μέρες το καλοκαίρι και καθόλου τον χειμώνα, στη λίμνη στο μπαλκόνι η οποία είναι γύρω στα 370 λίτρα. χωρίς καμία προετοιμασία κατευθείαν από τη βρύση!

35 λίτρα, κάθε βδομάδα ίσως και δύο, στο reef(γύρω στα 550 λίτρα μαζί με το sump). Αν χρησιμοποιήσω αλάτι το ετοιμάζω από την προηγούμενη μέρα, ίσως και κατευθείαν! Από τη θάλασσα κατευθείαν!

τα 35 λίτρα του reef μετάγγιση στο 140λιτρο μπροστά στη μπαλκονόπορτα(το οποίο φωτίζεται αποκλειστικά από το φως της ημέρας)

στο 8λιτρο, με τα endlers και κάποια εύκολα φυτά, αφήνω 2 δάχτυλα νερό και συμπληρώνω με φρέσκο χωρίς κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία(γεμίσω ένα μπιτόνι και την επόμενη μέρα(λέμε τώρα αν δεν το ξεχάσω) κάνω την αλλαγή). Να σημειώσω πως δεν χρησιμοποιώ κανένα φίλτρο ή οποιαδήποτε μηχανική βοήθεια για τη διατήρησή του

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...