Jump to content

Επισκευάζοντας Ένα Μικρό Σπάσιμο Στο Ενυδρείο


bouboulas

Recommended Posts

Δεν είναι λίγες οι φορές που με μια μικρή απροσεξία μας ή κάποια άτσαλη μετακίνηση έσπασε ένα μικρό κομμάτι στο ενυδρείο μας. Αυτό μπορεί να διορθωθεί πολύ εύκολα με μια χαρτοταινία και λίγη εποξική κόλλα.

Πρώτα θα καθαρίσουμε με ασετόν το σημείο που θα γίνει η κόλληση. Έπειτα με την χαρτοταινία θα δημιουργήσουμε ένα μικρό << καλούπι >> που θα ρίξουμε την κόλλα μας. Αφού ρίξουμε την κόλλα με ένα σπατουλάκι θα στρώσουμε την επιφάνια της, φροντίζοντας να τραβήξουμε όση περισσεύει. Αν τύχει και λερώσουμε, καθαρίζουμε αμέσως με ασετόν. Μετά από 24 ώρες αφαιρούμε την χαρτοταινία και καθαρίζουμε με ασετόν όπου χρειαστεί.

Πλέον το κομμάτι έχει αντικατασταθεί και είναι εξίσου γερό.

:thumbsu:

post-32655-0-95238500-1406543577_thumb.jpg

post-32655-0-58307700-1406543595_thumb.jpg

post-32655-0-25016800-1406543609_thumb.jpg

post-32655-0-72642000-1406543650_thumb.jpg

post-32655-0-84238800-1406543677_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο, σ'ευχαριστούμε!

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο και ευχαριστουμε. Νομιζω ομως οτι το τζαμι εχει πια πληγωθει νομιζω οτι δεν θα πρεπει να το εμπιστευτουμε γιατι στην πορεια μπορει να μας προκαλεσει μεγαλητερη ζημια,ακομα και μια αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας μπορει να αποβει μοιραια για το ενυδριο μας

Πρωσοπικη μπυ αποψη ειναι οτι ειναι μια πολυ καλη προσορινη λυση αν κανω λαθος ας με διωρθοσει καποιος

Φιλικα Παρης

Link to comment
Share on other sites

Παρη στο αυγκεκρενο σημείο που μας παρουσίασε ο bouboulas και με το συγκεκριμένο σπάσιμο δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα θα ηταν να είχαμε ραγισματάκι σε οποιοδήποτε άλλο σημείο εκτός απο εκεί. Το ραγισματάκι όσο μικρό κι αν ειναι δε διορθώνεται και ειναι πράγματι επίφοβο ενώ ενα κομμάτι που λείπει, απο αυτο επαναλαμβάνω το σημείο, αναπληρώνεται και πολυ ωραία μάλιστα όπως μας έδειξε ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο και ευχαριστουμε. Νομιζω ομως οτι το τζαμι εχει πια πληγωθει νομιζω οτι δεν θα πρεπει να το εμπιστευτουμε γιατι στην πορεια μπορει να μας προκαλεσει μεγαλητερη ζημια,ακομα και μια αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας μπορει να αποβει μοιραια για το ενυδριο μας

Πρωσοπικη μπυ αποψη ειναι οτι ειναι μια πολυ καλη προσορινη λυση αν κανω λαθος ας με διωρθοσει καποιος

Φιλικα Παρης

Πολυ σωστα το λες,ειδικα οταν το σκοτρτσο το εφαγε στο σοκορο του το γυαλι.Υπαρχει σοβαρος κινδυνος να ανοιξει σαν καρπουζι.Καλυτερα να ειναι ραγισμενο,αυτο μπορουμε να το φτιαξουμε,παρα να του λειπει κομματι.

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη πιστεύω οτι εξαρτάται απο το τι έμεινε μαζί με το σπάσιμο δάση αν έμεινε ενα ραγισματάκι ή όχι. Στο συγκεκριμένο σημείο που μας έδειξε ο bouboulas δε βλέπω πρόβλημα για μελλοντική ζημιά γιατι όπως δείχνει τουλάχιστον ειναι καθαρό σπάσιμο χωρίς ραγίσματα σε κάποια πλευρά του. Φαντάσου να το έκανες αυτό με ενα γυαλί χαρτί και να "έτρωγες" το γυαλί μέχρι να φτάσεις σε αυτο το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Πανο εχω δει γυαλια να σπανε στον παγκο του τζαμα (με κουβερτα)διχως να τα αγγιξει καποιος.

Αυτο συμβαινει ,γιατι μπορει εμεις να βλεπουμε ενα διαφανω γυαλι,αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειναι.Οποτε οπιδηποτε αμυχη στο γυαλι,και επειδη μιλαμε για ενυδρειο,μπορει να σκασει,μετα απο καιρο,και να μην ξερεις το γιατι.

Γιαυτο ειπα,καλυτερα να μου ραγισει ο πατος 40 ποντους,αυτο φτιαχνετε,παρα ενα χτυπιματακι ,και ειδικα στο σοκορο.

Δεν λεω οτι αυτο που εφτιαξε ο φιλος μας θα σπασει,Μπορει και να κρατησει 10000 χρονια.Εγω παντος δεν θα ρισκαρα κατι τετοιο,γιατι ειναι ρωσικη ρουλετα,ειδικα σε μεσαια και μεγαλα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Πανο εχω δει γυαλια να σπανε στον παγκο του τζαμα (με κουβερτα)διχως να τα αγγιξει καποιος.

Αυτο συμβαινει ,γιατι μπορει εμεις να βλεπουμε ενα διαφανω γυαλι,αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειναι.Οποτε οπιδηποτε αμυχη στο γυαλι,και επειδη μιλαμε για ενυδρειο,μπορει να σκασει,μετα απο καιρο,και να μην ξερεις το γιατι.

Γιαυτο ειπα,καλυτερα να μου ραγισει ο πατος 40 ποντους,αυτο φτιαχνετε,παρα ενα χτυπιματακι ,και ειδικα στο σοκορο.

Δεν λεω οτι αυτο που εφτιαξε ο φιλος μας θα σπασει,Μπορει και να κρατησει 10000 χρονια.Εγω παντος δεν θα ρισκαρα κατι τετοιο,γιατι ειναι ρωσικη ρουλετα,ειδικα σε μεσαια και μεγαλα ενυδρεια.

+10000
Link to comment
Share on other sites

Σε σημεία που δεν είναι ορατά μπορεί άνετα να επισκευαστεί με ρητίνη. Η ρητίνες έχουν φτάσει σε τέτοια επίπεδα που μπορούν να κάνουν θαύματα. Έχω επισκευάσει τρία ενυδρεία με αυτόν τον τρόπο και σε σημείο να λείπει μικρό κομμάτι από τον πάτο σε γωνία. Εδώ και ενάμιση χρόνο δεν έχουν παρουσιάσει καμία διαρροή, πιστεύω πως το γυαλί δεν έχει τόσες πολλές συστολές και διαστολές ώστε να υπάρχει κίνδυνος . Εξαρτάται και από το μέγεθος του ενυδρείου βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Σε σημεία που δεν είναι ορατά μπορεί άνετα να επισκευαστεί με ρητίνη. Η ρητίνες έχουν φτάσει σε τέτοια επίπεδα που μπορούν να κάνουν θαύματα. Έχω επισκευάσει τρία ενυδρεία με αυτόν τον τρόπο και σε σημείο να λείπει μικρό κομμάτι από τον πάτο σε γωνία. Εδώ και ενάμιση χρόνο δεν έχουν παρουσιάσει καμία διαρροή, πιστεύω πως το γυαλί δεν έχει τόσες πολλές συστολές και διαστολές ώστε να υπάρχει κίνδυνος . Εξαρτάται και από το μέγεθος του ενυδρείου βέβαια.

Δεν με καταλαβες,δεν μιλησα για διαρροη.Αυτο ειναι αλλο θεμα.Εγω μιλαω γιατην μοριακη δομη του γυαλιου.

Γιαυτο λεμε να ρονταρουμε η να τροχιζουμε τα γυαλια,για να αποφυγουμε αυτο,το <<ανευ >>λογου σκασιμο του γυαλιου.Αλλιως με το κοψιμο θα τακολλουσαμε,και θα γλιτωναμε λεφτα.

Και 13 ενυδρεια να μου ελεγες ,σε πιστευω και ετσι ειναι.Αλλα εγω επιμενω να λεω οτι ειναι ρισκο,ειδικα οταν εχουμε και πολλα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ το ροντάρισμα περιττό και με τζαμά που το έχω κουβεντιάσει δεν μου έχει δώσει σαφή απάντηση. Ούτε και ο ίδιος ήξερε θα έλεγα. Αυτά μέχρι το πάχος των 10 mm Από εκεί και πάνω θέλοντας και μη τα τζάμια ροντάροντε. Δεν πιστεύω πως ένα τζάμι μπορεί να σκάσει έτσι απλά. Πάντως πολύ υποστηρίζουν την άποψη σου και ίσως να υπάρχει κάποιο δίκιο αλλά από ότι έχει αποδειχτεί κάτι τέτοιο δεν ισχύει στην πράξη. Μια χαρά είναι και τα ρονταρισμένα ενυδρεία, μια χαρά και τα αροντάριστα. Έχω πιστεύω πως έχει καλύτερη επιφάνια για να πιάσει η σιλικόνη.

Πολλές φορές έχει χρειαστεί από τζαμάδες να κάνουν μικροδιορθώσεις επί τόπου σε μια βιτρίνα που τοποθετούν, κάποιο κόψιμο μια κούρμπα κτλ Ροντάρισμα δεν γίνετε και τοποθετείτε η βιτρίνα κανονικά. Αν υπήρχε ο παραπάνω λόγος δεν πιστεύω να το ρισκάρανε για κανένα λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...