Jump to content

Νεος Για Κιχλιδες


Babisrott

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.κατεληξα στις κιχλιδες Αφρικής που είναι εύκολες σε νερά και τα λοιπά.εχω ένα ενυδρειο 80x50χ50.μετα απο πολυ μελετη είδα πως μου αρέσουν τα εξής.1'o.b peacock cichlid.2'labicochromis cauruleus.3'aulonocara jacobfreiberg.kai 4'strawberry peacock cichlid.πιστεύω να τα έγραψα σωστα.εχω όμως μια απορία.αυτα μπορω να τα βαλω μαζι?και αν ναι πως?ενα απο το καθένα?η πανε 2-3 απο κάθε είδος?αν μπορείτε ριξτε μου τα φώτα σας γιατι με τόσο διάβασμα σε λιγο θα θέλω γυαλια.χαχαχα.αμμο θα πάρω απο την θάλασσα και πέτρες επίσης και θα τις πλύνω καλα.σε λίγες μερες θα έχω έτοιμο το ενυδρειο απο το θέμα διαμόρφωσης.και μόλις με βοηθήσετε και εσείς με τα ψαράκια.θα αρχίσω να τα ψανχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην Αφιρικη!Καλυτερα για τα λιτρα σου ειναι να βαλεις κιχλιδες απο τη λιμνη ταγκανικα.Χαρεμι νανοκιχλιδων ή ενα ζευγαρι εκ των julidochromis,leleupi,brichardi αλλα αφου πρωτα στρωσεις το νερο του ενυδρειου σου.Για αμμο κ πετρες θαλασσης εισαι οκ.Υπολογισε το φιλτρο σου να φιλτραρει τα λιτρα του ενυδρειου σου 5 φορες την ωρα.Καλο ξεκινημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κοντα μας!!!!Ετσι οπως σου ειπε ο johnbaggios για φιλτρα και στρωσιμο!!!!Δες λιγο τα ψαρακια απο την τανκανικα!!!!Αν θελεις παντως κατι απο μαλαουι ή βικτωρια εγω θα σου προτεινα να βαλεις 1 αρσενικο με 4-5 θυλικα!!Αυλωνακαρα λογο μηκους δεν θα εβαζα!!!!καλες κρυψωνες και εισαι Ο.Κ!!!!!Καλο ξεκινημα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας.

Εχεις καλα λιτρα,αλλα ακαταλληλες διαστασεις για τα ψαρακια που ρωτας.Οι φιλοι πιο πανω σωστα σε συμβουλευουν,να επιλεξεις την λιμνη ταγκανικα,που και αυτη ειναι πανεμορφη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω όλους για την βοήθεια σας μέχρι εδω,μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε απο λίμνη τανκανικα κάποια ψαράκια που να βρίσκονται σχετικά εύκολα?γιατι δεν τα ξέρω και πολυ φοβάμαι ότι αν πάω σε κάποιο πέτ θα μου δώσουν ότι νανε,ΑΣΕ που δεν ξέρω αν μου δώσουν ένα αρσενικό και τα αλλα θυληκα.η ότι έχουν και δεν θα τα γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα το βασικο ψαρακι σου να ειναι αυτοhttp://animal-world.com/encyclo/fresh/cichlid/WhitePearlyCalvus.php

Να βαλεις μια 5αδα,και οταν σου βγει ζευγαρι το κρατας και δεινεις τα υπολοιπα,

Αν θα βαλεις Bricardi ομως,που και αυτα ειναι φαντασυικα ψαρια,μην τα βαλεις μαζι,γιατι και τα δυο ειναι πολυ κυριρχα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις και 3-4 λελεουπι μαζι με αυτα που σου προτεινε ο κιχλιδατος,που εχουν και χρωμα και ειναι και σχετικα ηρεμα ψαρακια!!!!!Μπορεις και τζουλιντοχρομις ειναι περιπου ιδια φαση με τα λελεουπι(πιο πολυ κρυμενα στις πετρες) αλλα λογο χρωματος θα εβαζα τα πρωτα!!!!!Φιλικα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Μαλάουι σε 80 πόντους μήκος δεν θα έβαζα!

Καλώς μας ήρθες

+1

(.....που είσαι εσυ ρε φίλε!!!)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.παλι ερώτηση.μου αρέσουν labidochromis cauruleus και cynoticapia afra cobwe.για το πρωτο όπως μου είπατε θέλει χαρεμι ένα αρσενικό με 3-4 θυληκα.απο εκει που θα τα πάρω ξέρουν αν είναι αρσενικά η θυληκα?η θα μου δώσουν ότι νανε?και για τα επόμενα και αυτα σε χαρεμι μπαίνουν?και τέλος,αυτα τα δυο ειδη μαζι μπορούν να μπουν?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω λίγο ,προσωπικά όπως είπαν και κάποιοι φίλοι πιο πάνω θα εφτιαχνα Ταγκανίκα και έχει πολλούς και ενδιαφέροντες συνδυασμούς ,ήδη στο ποστ 7 σου παραθέτω το αρθρο για τα ενδυρεία ταγκανίκα.Ωστόσο αν επιμένεις να στήσεις ενα malawi mbuna ,θα ήταν καλά να βάλεις ενα μόνο χαρέμι και ενα aquascaping με πολλές πέτρες για να το βοηθήσεις.Ισως το πλάτος των 50 cm και ενα ενα χαρεμι το λειτουργήσεις γιατί το μήκος 80εκ. ενυδρείο δεν θα ρίσκαρα mbuna εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Απλα είπα για αυτα τα ψαράκια γιατι όπως διάβασα δεν είναι απο τα μεγάλα της μαλαουι.φτανουν μέχρι τα 8εκ το πολυ.σε σχέση με τα αλλα που γίνονται πολυ πιο μεγάλα.και υπεθεσα ότι αυτα θα χωράνε μια χαρα στο ενυδρειο μου και θα είναι χαρούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για τα labido τουλάχιστον , δεν παραμένουν στα 8 εκατοστά σε καμία περίπτωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης φίλε μου δεν παίζει ρόλο τόσο το μέγεθος του ψαριού, όσο το ταμπεραμέντο και δόξα τον θεό στην Αφρική έχουμε πολύ και εκρηκτικό!! :)

H δικιά μου πρόταση είναι Tanganyika μεριά, αλλά αν θες Malawi λέω ένα χαρέμι αυστηρά με μελετημένο στήσιμο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και είπα την γνώμη μου!

Αν βάλεις Μαλάουι αποκλειστικά ένα χαρέμι!

Όσον αφορά το χαρέμι η αγοράζεις 6-8 ψαράκια και τα ξεχωρίζεις σιγά σιγά η αγοράζεις από χομπιστρια έτοιμο χαρεμι!

Αλλά σε Μαλάουι θα πρέπει να διώχνεις τα μικρα για να κρατάς τον πληθυσμό σε ισορροπία ,

Για αυτο προτείνω ταγκανικα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας σε όλα.τελικα λέω να βαλω ένα χαρεμι pseudotropheus saulosi.αν βρω γνήσια γιατι όπως διαβαζω είναι πολλα υβρίδια.σημερα πήρα αμμο και πέτρες απο την θάλασσα και απο αύριο ξεκινάς το στήσιμο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.ερωτηση πάλι.θα βαλω πέτρες αμμο νερό,και μετα μπορω να φύτεψω εύκολα φυτα?τι φυτα να βαλω?και να βαλω πολλα η λίγα!?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε στην Αφρική δεν έχεις πολλά φυτά, οι επιλογές σου είναι ή κάποιο είδος anubia ή κάποιο είδος vallisneria

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...