Jump to content

Το Aquario Κανει Επιλεκτικες Κρατησεις Κοραλλιων!!!


Dionliquid

Recommended Posts

πολυ καλη η εξυπηρετηση τον ανθρωπων του aquario...ημουν πελατης καιρο πηγα στο καταστημα και ζητησα να μου κανουν μια κρατηση σε ενα κοραλλι ενω ειχα παρει ιδι καποια πραγματα την ιδια μερα! μου ειπαν οκ ομως ξαφνικα αλαξανε γνωμη και μου ζητησαν να πληρωσω ολο το ποσο(κουφο...)τι σοι κρατηση ειναι αν εχεις ολο το ποσο!θα το επερνα επι τοπου...και αμεσως μετα πληροφορηθηκα απο εναν γνωστο μου οτι του εχουν κρατησει και χωρις λεφτα...!!!

θελω να ευχαριστησω το aquario που με εκαναν να μην ξαναπατησω μια και καλη απο το μαγαζι τους!

Υ.Γ στη βιτρινα υπηρχαν αλλα 3 κρατημενα κοραλάκια...!!!

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα πήγαινα να τους ρωτήσω για ποιό λόγο δε κανουν κράτηση και σε μένα όπως σε άλλους. Μπορεί να συνέβη οτιδήποτε και να τους ανάγκασε να αλλάξουν τακτική απο εκείνη τη στιγμή και απλα να ήσουν ο πρώτος πελάτης που την "πάτησε" και να τους αδικείς. Κανε μια βόλτα και ρίξε μια ερώτηση να σου λυθεί και η απορία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Οι κρατήσεις είναι κομμάτι της πολιτικής μας, ένα φαινόμενο πολύ συνηθισμένο στο κατάστημά μας και σπάνια έχει υπάρξει θέμα ή παρεξήγηση με κράτηση οργανισμού, ψαριού ή κοραλλιού. Πολλοί πελάτες μας μέλη του AZ έχουν εξυπηρετηθεί από το σύστημα αυτό χωρίς, θέλουμε να ελπίζουμε, τυχόν θέματα.
Οι συγκεκριμένες μέρες είναι λίγο περίεργες μιας και πολλοί συνάδελφοι από μεθαύριο θα βρίσκονται σε άδεια, όπως και το άτομο το οποίο διαχειρίζεται τις κρατήσεις. Εξαιτίας αυτού και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις με τα κρατημένα κοράλλια για αυτές τις μέρες, σας ζητήθηκε να πληρωθεί το κοράλλι αυθημερόν, σας ζητούμε συγνώμη για την όποια αναστάτωση.

Γενικά, δυστυχώς οι κρατήσεις είναι ένα θέμα πολύπλοκο, μιας και συνεχώς αυξάνονται τα περιστατικά του να γίνεται κράτηση σε έναν οργανισμό και τελικά να μην εμφανίζεται ποτέ ο αγοραστής να το πάρει. Προσπαθούμε όσο γίνεται να απομονώνουμε τέτοια φαινόμενα ώστε τα ζωντανά αυτά να μην μένουν άδικα κρατημένα και να πηγαίνουν σε πελάτες μας που όντως ενδιαφέρονται για την αγορά τους.Πιστεύουμε ότι κάνουμε το καλύτερο δυνατό για την εξυπηρέτησή σας.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα πήγαινα να τους ρωτήσω για ποιό λόγο δε κανουν κράτηση και σε μένα όπως σε άλλους. Μπορεί να συνέβη οτιδήποτε και να τους ανάγκασε να αλλάξουν τακτική απο εκείνη τη στιγμή και απλα να ήσουν ο πρώτος πελάτης που την "πάτησε" και να τους αδικείς. Κανε μια βόλτα και ρίξε μια ερώτηση να σου λυθεί και η απορία.

για μενα μετραει οτι μου αρνηθηκαν μια κρατηση 3-4 ημερων αν και ειμαι πελατης που σε αντιθεση με το καταστημα δυστηχως αυτο δεν μετραει...οπως ειπα υπηρχαν κρατημενα κοραλλια και δεν νομιζω καποιος να προπληρωσε ολο το ποσο και να τα αφησε εκει(αρα δεν εχει αλλαξει πολιτικη το καταστημα!εξαλλου η κρατηση συνοδευτεαι απο μια μικρη προκαταβολη για να μην μεινουν στο καταστημα τα ζωντανα οπως λεει και το aquario

Link to comment
Share on other sites

για μενα μετραει οτι μου αρνηθηκαν μια κρατηση 3-4 ημερων αν και ειμαι πελατης που σε αντιθεση με το καταστημα δυστηχως αυτο δεν μετραει...οπως ειπα υπηρχαν κρατημενα κοραλλια και δεν νομιζω καποιος να προπληρωσε ολο το ποσο και να τα αφησε εκει(αρα δεν εχει αλλαξει πολιτικη το καταστημα!εξαλλου η κρατηση συνοδευτεαι απο μια μικρη προκαταβολη για να μην μεινουν στο καταστημα τα ζωντανα οπως λεει και το aquario

Εξαρταται τι πέλατης είσαι....

Λογικό ειναι ρε παιδια , να μην κανουν κρατησεις σε πολλά ατομα , αν την εχουν παθει μια - δυο φορες..

Γνωμη μου, καλα κανει και κανει επιλεκτικες κρατησεις....

Αν ειχα εγω το μαγαζί θα εκανα κρατησεις μόνο σε γνωστους μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Ειμαι και γω πελατης του aquario δε ξητησα ποτε να μου κανουν κρατηση αλλα την προηγουμενη εβδομαδα ζητησα να μου στειλουν ενα κυκλοφορητη και ενω περιμενα να ερθει αντικαταβολη μου ηρθε ελευθερο και με την πρωτη ευκαιρια θα στειλω τα χρηματα νομιζω οτι κανουν οσο μπορουν σωστα τη δουλεια τους

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω οτι δέν είμαι πελατης, ουτε καν γνωστος με το aquario, δεν εγραψα τα παραπάνω για να κερδίσω κατι, απλά ειπα την γνωμη μου...

Την λόγική που για εμένα ειναι σωστή....

Link to comment
Share on other sites

Η κρατηση με ενα ποσο πληρωμης τη βρισκω απολυτα φυσιολογικη. Εδω παιδια μιλαμε για ζωντανα. Τωρα ηλθαν και τουλαχιστον η πρωτη βδομαδα ειναι πολυ κρισιμη. Μπορει απο μερα σε μερα ενα φυσιολογικο κομματι να μας αφησει χρονους. Βρισκει κανεις περιεργο που το μαγαζι, το οποιο μαγαζι θελει τα χρηματα αν δεν σε ξερει καλα να εχει την ασφαλεια ρου οτι δεν θα χασει τα λεφτα του;

Μην τα θελουμε ολα δικα μας, το να πληρωσεις κατι το ζωντανο για να το κρατησει ενα μαγαζι ειναι απολυτα φυσιολογικο και μεσα στους νομους του εμποριου. Θες κρατηση χωρις χρηματα; Γινε τακτικος πελατης, δειξε φερεγγυοτητα και μετα θα ελθει μονο του.

Αυτα :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η κρατηση με ενα ποσο πληρωμης τη βρισκω απολυτα φυσιολογικη. Εδω παιδια μιλαμε για ζωντανα. Τωρα ηλθαν και τουλαχιστον η πρωτη βδομαδα ειναι πολυ κρισιμη. Μπορει απο μερα σε μερα ενα φυσιολογικο κομματι να μας αφησει χρονους. Βρισκει κανεις περιεργο που το μαγαζι, το οποιο μαγαζι θελει τα χρηματα αν δεν σε ξερει καλα να εχει την ασφαλεια ρου οτι δεν θα χασει τα λεφτα του;

Μην τα θελουμε ολα δικα μας, το να πληρωσεις κατι το ζωντανο για να το κρατησει ενα μαγαζι ειναι απολυτα φυσιολογικο και μεσα στους νομους του εμποριου. Θες κρατηση χωρις χρηματα; Γινε τακτικος πελατης, δειξε φερεγγυοτητα και μετα θα ελθει μονο του.

Αυτα :)

+1000
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστος ο Discos..

Ειναι στην ευχερεια του καθε καταστηματος να κανει την οποιαδηποτε ευκολια, σε οποιοδηποτε πελατη, την οποιαδηποτε στιγμη. Ο καθε εμπορος κρινει πως θα μοιρασει τα πραγματα προς οφελος και των δυο πλευρων.

Ο φιλος που ενω ηταν πελατης, με την πρωτη στραβη, βγαινει και αδειαζει το καταστημα, θεωρω πως κανει μια λαθος κινηση που κρυβει εμπαθεια.

Δεν οφελει να ειμαστε τοσο επιθετικοι σε ανθρωπους που σαν κι εμας εχουν τοσες εννοιες και προβληματα και εχουν υποστει κατα καιρους το 'ζαλισμα' ολων μας με ερωτησεις κι απορειες. Και τακτικος πελατης να εισαι, και φερεγγυος οπως λεει ο Discos, αν μια φορα δεν εχει εκπτωση, κρατηση ή και οτι αλλο, αν μια φορα δεν σου σκασουν χαμογελο γιατι εχουν τα χιλια δυο, δεν χαθηκε κι ο κοσμος, δεν βαζουμε ετσι χι σε ενα καταστημα, ουτε εκθετουμε τους ανθρωπους του..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πελατης ειναι οποιος περνει πραγματα απο ενα μαγαζι η οποιος το αγοραζει ολο?τελοςπαντον ολοι εχουνε μια γνωμη χωρις να ξερουν τι και πως...(ζητω η ελληνικη μαγκια και ξερωλια)!και φαινεται ποιος ειναι εμπαθεις και τρεχει να υποστηριξει κατι για το οποιο δεν γνωριζει...!!!ουτε κερδος να ειχατε βρε παιδια

η κλικα δουλευει μια χαρα!!!!!

τελος παντον εγω εγραψα κατι το οποιο με δυσαρεστησε σαν πελατη,μπορειτε να βγειτε να υποστηριξεται οτι θελετε αντε γεια...

Link to comment
Share on other sites

Η κρατηση με ενα ποσο πληρωμης τη βρισκω απολυτα φυσιολογικη. Εδω παιδια μιλαμε για ζωντανα. Τωρα ηλθαν και τουλαχιστον η πρωτη βδομαδα ειναι πολυ κρισιμη. Μπορει απο μερα σε μερα ενα φυσιολογικο κομματι να μας αφησει χρονους. Βρισκει κανεις περιεργο που το μαγαζι, το οποιο μαγαζι θελει τα χρηματα αν δεν σε ξερει καλα να εχει την ασφαλεια ρου οτι δεν θα χασει τα λεφτα του;

Μην τα θελουμε ολα δικα μας, το να πληρωσεις κατι το ζωντανο για να το κρατησει ενα μαγαζι ειναι απολυτα φυσιολογικο και μεσα στους νομους του εμποριου. Θες κρατηση χωρις χρηματα; Γινε τακτικος πελατης, δειξε φερεγγυοτητα και μετα θα ελθει μονο του.

Αυτα :)

φιλε δισκε ποιος σου ειπε εσενα οτι ηθελα να το κρατησει τζαμπα?για διαβασε λιγο καλυτερα...δεν ζητησα ποτε να μ το κρατησουν χωρις προκαταβολη απλα μου τα ζητησαν ολα και στην τελικη αν μ το κρατουσαν και μας αφηνε χρονους οπως ειπες θα εχανα την προκαταβολη, η μηπως επρεπε να το πληρωσω ολο το ποσο να το αφησω εκει και μετα να μας αφησει χρονους?μαλλον εισαι σε συγχηση...κρατηση σημενει προκαταβολη και το περνω την προκαθορισμενη μερα γιατι μου φαινεται παιζουμε με τις λεξεις

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μην αρπαζεσε και κατεβασε λιγο τους τονους δεν σε κατηγορησε κανεις για τιποτα ειπες την αποψη σου για κατι και ειπαμε τη δικη μας εγω προσωπικα ειμαι απο ροδο πως μπορει να υπαρχει κλικα αναμεσα σε μενα και το aquario

Και στην τελικη αν δεν δεχεσε την αποψη των αλλων γιατι ανοιγεις θεμα για κατι που εχεις ιδη παρει τις αποφασεις σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι πέλατης είσαι....

Λογικό ειναι ρε παιδια , να μην κανουν κρατησεις σε πολλά ατομα , αν την εχουν παθει μια - δυο φορες..

Γνωμη μου, καλα κανει και κανει επιλεκτικες κρατησεις....

Αν ειχα εγω το μαγαζί θα εκανα κρατησεις μόνο σε γνωστους μου...

τοτε να ανοιξεις ενα μαγαζι μονο για τους γνωστους σου....και αν υποτιθεται οτι το κανουν ετσι δεν τα βαζουν ολα μαζι αλλα τα βαζουν καπου αλλου τα κρατημενα!ασε που δεν σου λενε ναι θα σου κρατησω και μετα πληρωσε τα ολα αλλα σου λενε φιλε κανουμε μονο σε γνωστους κρατησεις...δεν μπορει ο αλλος να με κοροιδευει μεσα στη μουρη μου!

βεβαια καλοθελητες υπαρχουν πολοι και ολο και κατι διαφορετικο θα βρουν να πουν αλλα δεν θα ξαναασχοληθω

ισα ισα φαινεται ποιοι ειναι αυτοι που υποστηριζουν κατι χωρις να ξερουν μονο και μονο επειδη ισως δουλευουν εκει η επειδη τους ξερουν...

αυτα τα λιγα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μην αρπαζεσε και κατεβασε λιγο τους τονους δεν σε κατηγορησε κανεις για τιποτα ειπες την αποψη σου για κατι και ειπαμε τη δικη μας εγω προσωπικα ειμαι απο ροδο πως μπορει να υπαρχει κλικα αναμεσα σε μενα και το aquario

Και στην τελικη αν δεν δεχεσε την αποψη των αλλων γιατι ανοιγεις θεμα για κατι που εχεις ιδη παρει τις αποφασεις σου

με τον ιδιο τονο που απαντησατε απαντησα και γω...ισως εμενα δεν επρεπε να με πειραξει για ολη αυτη την επιθεση αλλα ο τονος μου ειναι το προβλημα...!!!οκ εχεις δικιο(φιλε)

Link to comment
Share on other sites

Μαλων κατι δεν καταλαβες το θεμα ειναι οτι δεν δεχεσε τη αποψη των αλλων και ο τονος σου (φιλε)

Link to comment
Share on other sites

ζητω συγνωμη απο τα παιδια που τους ζαλισαμε ενω δεν εχουν καμια αναμιξη ειναι λιγο ασχημο να σε κρινει καποιος απο εδω μεσα αν εισαι καλος πελατης η οχι απο την στιγμη που δεν σε ξερει καν εκει οφειλεται ο τονος μου...

Link to comment
Share on other sites

Δε σε έκρινε κανένας και δεν υπάρχει καμία κλίκα (αυτο με τις κλίκες τωρα τελευταία δε το καταλαβαίνω καθόλου, τι ακριβώς σημαίνει; ) Δεν υποστηρίζουμε κανένα κατάστημα, προσωπικά απο το συγκεκριμένο δεν έχω αγοράσει τίποτα. Εδώ δε προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε κάποιον και να υποστηρίξουμε έναν άλλο, συνήθως βάζουμε μπροστά τη λογική και απαντάμε και να σου πω και κάτι άλλο; Εγω δε συμφωνώ με το φίλο nicpapa όπως και με το aquario και θα πω οτι κρατήσεις δε θα πρεπει να γίνονται για κανέναν, ούτε για φίλο, ούτε για γνωστό, ούτε για τον "καλό πελάτη". Τι παει να πει κράτηση; Μπαίνω μέσα κι αν έχω λεφτα το αγοράζω. Θα μου πεί "το κρατάω για άλλον"; Θα του πω "δε με ξαναβλέπεις". Ειναι σα να πηγαίνεις με την παρέα σου γεμάτος κέφι να διασκεδασεις και μπαίνοντας στο μαγαζί να βλέπεις 15 άδεια τραπέζια και κάθε φορα που κάθεσαι σε ενα να σου λέει ο τύπος "φίλε, αυτο ειναι ρεζερβέ", πας στο άλλο, πάλι τα ίδια. Σου χαλάει το κέφι και η διάθεση ή όχι;;; ξενέρωμα και τσατίλα κερδίζεις και πας για σουβλάκια στο τέλος. Εδώ λοιπόν ειναι η δική μου ένσταση. Έχεις φίλο τον ιδιοκτήτη του τάδε μαγαζιού και απο το σαλόνι σου παίρνεις ενα τηλεφωνο και "κλείνεις" ενα κοράλλι και οπότε βρεις χρόνο ή σε βγάλει απονέμει ο δρόμος πας και το παίρνεις ενώ ο άλλος τρέχει στους δρόμους για να βρει ενα και μόλις το βρίσκει τρώει "τσιμεντόλιθο" στη μάπα. Όχι ρε φίλε, μέγα λάθος!

Το να κάνεις μια προπαραγγελία ειναι άλλο θέμα, το να ζητήσεις να σου βρει κάτι το κατάστημα που κανονικά δε το φέρνει και θα το ψάξει για σένα ειναι πάλι άλλο θέμα, μη τα μπερδευουμε αυτά. Μιλάμε για τις "κρατήσεις" εδώ. Όχι, διαφωνώ καθετα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε Dionliquid δεν ηθελα να σε προσβαλω, ειπα μονο την γνωμη μου περι "αδειασματος".

Αν καταλαβες κατι τετοιο σε αυτα που ειπα, σου ζητω δημοσια συγνωμη, δεν ειχα καμια κακη διαθεση..

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε Dionliquid δεν ηθελα να σε προσβαλω, ειπα μονο την γνωμη μου περι "αδειασματος".

Αν καταλαβες κατι τετοιο σε αυτα που ειπα, σου ζητω δημοσια συγνωμη, δεν ειχα καμια κακη διαθεση..

το καταλαβα αυτο φιλε μου και δεν κραταω κακια σε κανενα αλλα αφου με "αδειασε" το συγκεκριμενο μαγαζι με τον τροπο που το εκανε πηρα αυτην την αποφαση!!! ισως να ειναι λαθος μου ισως και σωστο αλλα δεν βρηκα καποιο αλλο τροπο να το κανω μιας και μου πεσανε τα μουτρα οταν καταλαβα τι γινεται...αυτος ειναι και ο λογος που δεν ζητησα να μου πουν το γιατι!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν υπαρχει μαγαζι που να μην κανει επιλεκτικες κρατησεις.... Ψιλικατζιδικο ξερω που το κανει. Γιατι πεφτεις απο τα συννεφα? Φιλικα σε ρωταω.. γιατι για να το ανακαλυπτεις αυτο το 2014... ε που ησουν τοσο καιρο??

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβα αυτο φιλε μου και δεν κραταω κακια σε κανενα αλλα αφου με "αδειασε" το συγκεκριμενο μαγαζι με τον τροπο που το εκανε πηρα αυτην την αποφαση!!! ισως να ειναι λαθος μου ισως και σωστο αλλα δεν βρηκα καποιο αλλο τροπο να το κανω μιας και μου πεσανε τα μουτρα οταν καταλαβα τι γινεται...αυτος ειναι και ο λογος που δεν ζητησα να μου πουν το γιατι!

Δε νομίζω πάντως οτι είναι επί προσωπικού αυτή η επιλογή του καταστήματος (παρεπιπτόντως σε ευχαριστώ γιατί δεν το γνώριζα και το επισκέφτηκα σημερα). Νομίζω οτι γίνεται παντού και πάντα. Ξέρω πχ μαγαζί που κρατά 1 μήνα πριν τις εκπτώσεις πράγματα για την αδερφή μου και εννοείται οτι δεν το κάνει για όλους.

Πιστεύω τέλος οτι εν θερμώ άνοιξες το θέμα... Ωστόσο καταλαβαίνω και σέβομαι το πως αισθάνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ όταν ζήτησα τηλεφωνικά να μου κρατήσουν ένα Genicanthus watanabei , το κράτησαν και το παρέλαβα κανονικά μετά 2 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...